Jump to content

Dualboot instalacija Linuxa (na primeru Xubuntua)

Оцени ову тему

Guest

Препоручена порука

• Гости

Nekada je instalacija Linuxa bila procedura rezervisana za ozbiljne geekove, jer je bilo potrebno ručno napraviti particije na memorijskom medijumu (hard disku, USB-u...), prekopirati odgovarajuće direktorijume, podesiti konfiguracijske fajlove sa particijama i pokrenuti skript koji instalira boot loader. Istini za volju, nije bilo teško, ali je svakako delovalo zastrašujuće običnom korisniku.

Ta vremena su prošla, a zahvaljujući ubiquintu aplikaciji, instalacija Linuxa je postala drastično lakša od instalacije Windowsa, jer ne morate da se bakćete sa serijskim brojevima, validacijom, krekovima (jer većina ljudi u Srbiji koristi piratski Windows) i hakovanim boot loaderima.

Jedino što bi mogla da bude nepoznanica pri instalaciji, za nove korisnike Linuxa, moglo bi da bude definisanje novih particija, ali o tome ćemo kad stignemo do tog dela. Bez panike, nije mnogo komplikovano.

Nakon što smo podigli Linux (u ovom slučaju Xubuntu) sa USB-a ili DVD-a, možemo da uočimo skript za instalaciju, koji nam se nalazi na desktopu. Još pri podizanju Linuxa, mogli smo da izaberemo da li ćemo da radimo instalaciju ili da isprobamo sistem. Ja sam izabrao da isprobam sistem, pri čemu mogu mogu da pokrenem instalaciju kadgod poželim. Da sam izabrao onu drugu opciju, skript za instalaciju bi se sam pokrenuo, a nepotrebni ostatak grafičkog okruženja se ne bi učitao.

1. izbor jezika

snap1x.png

2. Izbor načina instalacije - ovo je bitan korak koji treba malo bolje razjasniti:

- Prva opcija je nadogradnja instalirane verzije Linuxa (ako je uopšte instalirana), što ja ne bih preporučio jer je sveža instalacija sistema uvek bolja.

- Brisanje postojeće verzije Linuxa i instalacija nove - možete je izabrati bez brige, ali ja lično više volim da sve uradim ručno.

- Sve izbrisati i instalirati iz početka - ovo je dobar izbor ako ste kupili novu mašinu bez operativnog sistema (koji biste želeli da sačuvate) ili ako ste već negde sačuvali fajlove ne želite da budu izbrisani.

- Nešto drugo - ovu opciju sam ja izabrao, jer sam već imao instaliran Windows XP i hteo sam da napravim dualboot. Mogao sam da izaberem i drugu opciju.

snap2x.png

3. Podešavanje particija - stigli smo do najkomplikovanijeg dela.

Ove dve ntfs particije su od Windowsa i njih ne diram. Ako instalirate dualboot, setite se da ostavite nešto nealociranog prostora na disku da biste imali gde da instalirate Linux. Ja ću ovde da izbrišem particiju sa starom instalacijom Ubuntua, tako što ću je štiklirati i kliknuti na minus.

snap3x.png

Klikom na nealocirani prostor dobijen u prethodnom koraku i klikom na plus, pravim novu particiju za Linux. Izabrao sam particiju tipa root mount, označenu slešom ("/") i na njoj će mi se nalaziti sve vezano za Linux (sistem, programi, boot direktorijum, home). Naravno, ove pobrojane direktorijume možete realizovati i kao zasebne particije, ali ovako je najjednostavnije. Ima onih koji vole da izdvoje home direktorijum jer su im tu lični fajlovi i skriveni poddirektorijumi u kojima programi čuvaju svoja podešavanja i kešove, tako da ne moraju sve iz početka da podešavaju i vraćaju iz bekapa kad instaliraju novi sistem.

Drugi tip particije koji možete da napravite (a ne morate) je swap. To je u suštini nealociran prostor koji sistem koristi kad mu zavali RAM memorije, što je daleko elegantnije rešenje od Microsoftove virtuelne memorije. Taj prostor se koristi i da se sačuva sadržaj radne memorije i kada se sistem spušta u hibernaciju (kompjuter se fizički gasi, ali svi vaši programi ostaju otvoreni, kao da ste ga stavili da "spava"). Ako ne napravite swap, nećete imati mogućnost hibernacije. Pravi se na isti način kao i prethodna particija, ali umesto sleša, sada birate swap. Poželjno je da bude veličine vaše RAM memorije.

snap4x.png

Izbor korisničkog imena, šifre i naziva mašine (hostname) - ugrađeni indikator će vam reći koliko je jaka vaša šifra. Tom prilikom možete da izaberete da li ćete se automatski logovati na sistem ili ćete morati da unesete šifru. Imate i mogućnost enkriptovanja vašeg home direktorijuma 256-bitnom AES enkripcijom, ali to vam može dodatno usporiti dizanje sistema. Ja nisam izabrao ovu opciju, ali sam zato napravio enkriptovane virtuelne particije pomoću Cryptkeepera (što sam objasnio u jednom od ranijih tutorijala).

snap5x.png

Sada možete da odete i skuvate kafu (ili čaj), dok čekate da se sistem instalira. Nakon što se to završi, sistem će se restartovati. Gašenje će biti zaustavljeno i od vas se očekuje da izbacite medijum sa kojeg je instaliran sistem (USB ili DVD) i da pritisnete ENTER.

Sledeće što ćete videti je GRUB boot loader koji vam nudi da pokrenete vaš sveže instalirani Linux ili neku verziju Windowsa koja je ranije bila instalirana. Kasnije možete i da ga zamenite BURG-om, a to je objašnjeno u ovom tutorijalu.

http://linux-hax0r.us.to/index.php/dualboot-instalacija-linuxa-na-primeru-xubuntua

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...