Jump to content
w.a.mozart

(Не)испуњена молитва - Бог није дух из „Аладинове лампе“ за наше себичне жеље

Recommended Posts

Постављена слика

Jedan svetac se beše pomolio Gospodu i sin neke žene ožive,iako je bio mrtav.Kad žena poče da se zahvaljuje,svetac joj odgovori-zahvali Hristu a ne meni,ja samo dižem ruke......a žena mu odgovori...oče,hvala  što si digo ruke..... 0104_cheesy

Људи, ''дижимо руке'' једни за друге, чистим срцем и Господ ће дати свима онима за које Га молимо.

Ето задовољства,и потврде љубави Његове....

Јако лепа и позитивна тема......  319.gif  0442_feel

И Господу нашем хвала за плећа на којима нас носи током читавог нашег живота. ( СТОПЕ У ПЕСКУ ).

Прелепо речено,и ја се захваљујем на свакој подигнутој трепавици ка Господу, хвала. А за руке метанију чиним у знак захвалности.

фала за руке  4chsmu1

Постављена слика

образ Мајке Божје Прибавление ума

Када се за некога молимо Богу у посредничком смислу, молимо се да Бог изврши своје деловање благодати на одређену личност у смислу просвећујућег оплемењивања његових/њених осећања и разумности, или психо-биолошког исцељења ако је већи проблем у питању. То не значи да ако и до чуда дође да је то нешто претежније од благодатног обожења људске природе, јер иако једном исцељена ипак људска природа је и даље склона умирању, а Бог има далекосежнији домострој од једног чуда – да подари највеће: Вечни Живот. И чим је толики акценат на том дару, то само показује колико је човек мало бесмртан онако како би он хтео да сагледа ствари.

Не молимо се само за своје жеље и не молимо се да Бог постане судијом у интерним односима који се не односе на Царство небеско. Јер Бог дође у свет да успостави Царство а не да га одузме. Ако се молитва не извршава одмах, то не значи да неће касније када и сам молитвеник можда заборави на садржај својих прозби. Штавише, доследност у молитви показује један сараднички и синовски карактер, док би моментално извршавање молитви било више налик захтевању од Бога на горд и сулуд начин. Потребно је стрпљење као сведочанство непроменљиве вере која се испитује у доследности. Зато су многи брзи на веру само до првог искушења, после тога постају маловерни. Ако молитва остаје неуслишена на начин какав смо ми хтели, то не значи да неће бити услишена на други начин како је Бог боље замислио за конкретну личност. Уосталом, ми се ипак више пута молимо за оно што је нама а не по Божијој вољи, чак и када не мислимо тиме нешто лоше. Сам Христос изобличава неке молитвенике учећи да их не услишава јер се моле за зле ствари. Наравно, постоје такви молитвеници који одмах бивају услишени због каквоће (квалитета) у изграђивању односа са Богочовеком Христом, али надасве због учешћа у самој Литургији на којој се Христова Жртва савршава и директно приноси у Тројични Апофатички Олтар од чије благодати катафатички узрастамо. То само повећава и већу одговорност због многих дарова са висине и због осећања Божијих Очију на себи кроз те исте дарове. Ако се неко толико опире молитвама ближњих, па са њима и благодатном утицају свише, то не значи да је себи затворио свака врата јер спасење остаје увек отворено ако се он/она покаје, или, ако се и не покаје да неће Бог на неки други начин – разноврсним икономичним перипетијама у социјалним димензијама историје и других личности – навести пре или касније исту ту личност пред Свој Наум. Бог не спава и нема када да се умори или потражи од неког савет – Он (Они, Тројица)) је Савршен и не гледа на само један тренутак и само једну личност.

Тако се молитва открива не као амбис неостварених жеља већ као дијалогично мерило односности са својим Творцем која врхуни у сједињењу са Њим.

Guest - . . .-

Никола, отворио си и у великој мери дао одговор на ову веома битну тему. Баш сам данас намеравао да је покренем.

. Бог не спава и нема када да се умори или потражи од неког савет – Он (Они, Тројица)) је Савршен и не гледа на само један тренутак и само једну личност.

Тако се молитва открива не као амбис неостварених жеља већ као дијалогично мерило односности са својим Творцем која врхуни у сједињењу са Њим.

Но, видимо да се многи верници ослањају на заповеднички однос према Богу. Наводно, молимо Бога а заправо Му заповедамо. Та молитва се своди на захтевање да Бог учини оно што се молимо без поговора јер у супротном ми нећемо бити верници. Тада значи да и нема Бога или ако Га има да је то неки "зао Бог". Међутим да ли је то тако? Одговор је на сасвим добар начин дао Никола.

Никола, отворио си и у великој мери дао одговор на ову веома битну тему. Баш сам данас намеравао да је покренем.

. Бог не спава и нема када да се умори или потражи од неког савет – Он (Они, Тројица)) је Савршен и не гледа на само један тренутак и само једну личност.

Но, видимо да се многи верници ослањају на заповеднички однос према Богу. Наводно, молимо Бога а заправо Му заповедамо. Та молитва се своди на захтевање да Бог учини оно што се молимо без поговора јер у супротном ми нећемо бити верници. Тада значи да и нема Бога или ако Га има да је то неки "зао Бог". Међутим да ли је то тако? Одговор је на сасвим добар начин дао Никола.

319.gif Dobro istaknuto o. Ivane  dada

"Dobro i korisno dusama nasim, od Gospoda molimo" - bez obzira da li je to u raskoraku sa nasim egoisticnim porivima i potrebama... Tu je i razum, rasudjivanje, i srce, i dobra volja - poznati sta je "blaga, ugodna i savrsena volja Bozija", i kao takvu je prihvatiti, s njom se pomiriti...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...