Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Alefshin

Зао дух Божји?

Recommended Posts

Guest Alefshin

14. А дух Господњи отиде од Саула, и узнемираваше га зао дух од Господа.

Суд. 9:23, 1 Сам. 18:10, 1 Сам. 18:12, 1 Сам. 19:9, 1 Цар. 22:22, Псал. 51:11

15. И рекоше Саулу слуге његове: Гле, сада те узнемирује зли дух Божији.

1.Самуилова 16. глава

Многима ово делује као оксиморон, али да ли је тако?

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Evo ja sam drugi u redu koji ceka objasnjenje!

Oksimorona (tekstovi u kojima se spajaju dva kontradiktorna

pojma) ne bi trebalo da ima u Bibliji.

Da nije u pitanju prevod sa originalnog teksta Biblije

koji, mozda moze, za nijansu, da promeni stilsku figuru?

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Очигледно да је Бог савршено добар и наравно, "зао дух" се не односи на Њега.

Зао дух који напада Саула је сигурно ђаво који га искушава, по допуштењу Божијем, ради неког добра.

Можда смисао тог кушања можемо пронаћи негде у 16. глави?

Или у следећој/претходној глави?

Ево целе 16. главе:

1. А Господ рече Самуилу: докле ћеш ти плакати за Саулом кад га ја одбацих да не царује више над Израиљем? Напуни рог свој уља, и ходи да те пошљем к Јесеју Витлејемцу, јер између његовијех синова изабрах себи цара.

2. А Самуило рече: како да идем? јер ће чути Саул, па ће ме убити. А Господ одговори: узми са собом јуницу из говеда, па реци: дођох да принесем жртву Господу.

3. И позови Јесеја на жртву, а ја ћу ти показати шта ћеш чинити, и помажи ми онога кога ти кажем.

4. И учини Самуило како му каза Господ, и дође у Витлејем; а старјешине градске уплашивши се истрчаше преда њ, и рекоше му: јеси ли дошао добро?

5. А он рече: добро; дошао сам да принесем жртву Господу; освештајте се и ходите са мном на жртву. Па освешта и Јесеја и синове његове и позва их на жртву.

6. И кад дођоше видјевши Елијава рече: јамачно је пред Господом помазаник његов.

7. Али Господ рече Самуилу: не гледај на лице његово ни на висину раста његова, јер сам га одбацио; јер не гледам на што човјек гледа: човјек гледа што је на очима, а Господ гледа на срце.

8. И дозва Јесеј Авинадава, и рече му да иде пред Самуила. А он рече: ни тога није изабрао Господ.

9. Потом Јесеј рече Сами да иде. А он рече: ни тога није изабрао Господ.

10. Тако рече Јесеј те прођоше седам синова његовијех пред Самуила; а Самуило рече Јесеју: није Господ изабрао тијех.

11. Потом рече Самуило Јесеју: јесу ли ти то сви синови? А он рече: остао је још најмлађи; ено га, пасе овце. Тада рече Самуило Јесеју: пошљи, те га доведи, јер нећемо сједати за сто докле он не дође.

12. И посла, те га доведе. А бијаше смеђ, лијепијех очију и лијепа стаса. И Господ рече: устани, помажи га, јер је то.

13. Тада Самуило узе рог са уљем, и помаза га усред браће његове; и сиђе дух Господњи на Давида и оста на њему од тога дана. Потом уста Самуило и отиде у Раму.

14. А дух Господњи отиде од Саула, и узнемираваше га зао дух од Господа.

15. И рекоше Саулу слуге његове: гле, сада те узнемирује зли дух Божији.

16. Нека господар наш заповједи слугама својим које стоје пред тобом, да потраже човјека који зна ударати у гусле, па кад те нападне зли дух Божји, нека удара руком својом, и одлакшаће ти.

17. И рече Саул слугама својим: потражите човјека који зна добро ударати у гусле, и доведите ми га.

18. А један између слуга његовијех одговори и рече: ево, ја знам сина Јесеја Витлејемца, који умије добро ударати у гусле, и храбар је јунак и убојник, и паметан је и лијеп, и Господ је с њим.

19. И Саул посла људе к Јесеју и поручи: пошљи ми Давида сина својега који је код оваца.

20. А Јесеј узе магарца и хљеба и мјешину вина и једно јаре, и посла Саулу по Давиду сину својему.

21. И Давид дође к Саулу и изиде преда њ, и омиље Саулу веома, те га постави да му носи оружје.

22. Потом посла Саул к Јесеју и поручи: нека Давид остане код мене, јер је нашао милост преда мном.

23. И кад би дух Божји напао Саула, Давид узевши гусле ударао би руком својом, то би Саул одахнуо и било би му боље, јер би зли дух отишао од њега.

1.Самуилова 16. глава

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Креирај ново...