Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Јаков.

Neobična smrt patrijarha srpskog, Lukijana Bogdanovića 1913. godine

Recommended Posts

1913. godine. dok se nalazio na lečenju u Badgasštajnu (Austrija), srpski patrijarh Lukijan Bogdanović je nestao. Njegovo nago i oblezglavljeno telo je pronađeno u reci Ahe, a glava nikada nije pronađena.

Na osnovu tadašnje srpske štampe postojala je sumnja da je patrijarh ubijen zbog nemilosti mađarskog premijera Ištvana Tise, al nikad ništa nije dokazano.

FELJTON-lukijan-bogdanovic1.jpg

Patrijarh Lukijan Bogdanović (1867-1913)

Tadašnji patrijarh Lukijan je bio inače jedan od najvećih dobrotvora srpskog naroda.

Iz njegove biografije je interesantno i to da je on izabran kao treći 1908. godine. Sabor je izabrao prvo vršačkog episkopa Gavrila Zmejanovića, što se nije dopalo mađarskom premijeru. Onda je Sabor izabrao episkopa bačkog Mitrofana Ševića, koji se opet zbog pritisaka povukao. Tada je Sabor izabrao budimskog episkopa Lukijana Bogdanovića, sa 33 glasa za i 25 protiv.

55047_lukijan_f.jpg

http://www.vesti-online.com/Riznica/Spomenar/46825/Zagonetna-smrt-patrijarha-Lukijana

Komisija koja je utvrdila identitet ostataka patrijarha Lukijana

55048_komisija_f.jpg

55049_portret_if.jpg

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.290.html:195518-Gurnut-u-reku

patrijarh Lukijan blagoslovi građane Sremskih Karlovaca

У поверењу: Иљаду девесто тринесте је била Устро Унгрија. У суштини, оно Унгрија је било само декорације ради, да Устри не би безвезе крвавили руке (Унгрија део се слабо шта питао, јелте), тако да нисам сигуран колко је све ово веродостојно.

Inače patrijarh Lukijan se pamti i po tome što je osveštao obnovljeni Tekelijanum 1907. godine, dok je još bio budimski episkop.

Tekelijanum je posebna priča, kojoj mislim da i te kako ima mesta na forumu. Otom potom.

Šta misliš da nije verodostojno?

Smrt?

Мислим да вест није веродостојна. Прво због тих нелогичности у вези са давањем неког статуса Мађарској који она у Монархији никада није имала, а друго због тога што се те приче плету око сваког значајнијег човека који умре изненада.

Наравно, обзиром да нисам упознат ни са животом ни са делом (а ни са смрћу) +Лукијана, постоји ОГРОМНА могућност да грешим, и савршено сам свестан те могућности, али ми ова прича, овако како је овде написана, није претерано веродостојна.

Моје мишљење које никога не обавезује, наравно, а волео бих ако би се појавио неко ко се мало разуме у све ово, па да сви сазнамо мало више.

Inače patrijarh Lukijan se pamti i po tome što je osveštao obnovljeni Tekelijanum 1907. godine, dok je još bio budimski episkop.

Tekelijanum je posebna priča, kojoj mislim da i te kako ima mesta na forumu. Otom potom.

О тим бих стварима заиста волео да прочитам ако некад будеш имао времена, јер појма немам о свему томе, а стварно бих волео да знам.

Поздрав! Ја сам нови у Исаковој групи, па реко` да се укључим у дикусију...

Сад сам мало "консултовао" покјног епископа Саву и његове "Српске јерархе", где се наводи да је спор настао око намере власти тадашње Монархије, да се епископско седиште премести у Будимпешту, а да се у Карловцима постави викарни епископ... Лукијан је то одбио, те је након тога, каже Сава, цитирам:

"Када није успела да одвоји Патријарха од народа, Угарска влада је изгледа одлучила да га онемогући или чак и физички уништи. Мађарима је било у интересу да СПЦ у Аустроугарској за време рата буде обезглављена јер им је милија била провизорија и администрација, која се могла бет већег потреса мењати".

Даље, наводи Сава, Лукијан је нестао 1. 09. 1913. године у Бад Гастајну, а његово тело је пронађено тек крајем октобра, неких тридесет километара од бање, у некој реци... Сава не помиње нигде обезглављено тело...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...