Jump to content

Dijalog ateiste sa vernicima: zašto se vernici generalno lakše uvrede?

Оцени ову тему

Препоручена порука

Pozdrav svima :)

Generalno gledano, ovo jeste pitanje koje me kopka: kao nekog ko se pomalo laički bavi psihoanalizom: zašto je toliko lakše uvrediti vernika (i ovde ću jasno reći da pre svega mislim na hrišćane pravoslavne veroispovesti - jer njih najčešće srećem :) ) od onih kojima je religija manje bitna, ili nebitna?

Pri tom ne mislim samo na one psovke u kojima se pominje bog i druge biblijsko-dogmatične pojave: ne, baš mislim na svakodnevne, najobičnije pošalice.

Bez uvrede, ali kao da je u vernika niži prag tolerancije na šalu - ono, mora mnogo više da se posoli. Osim ako je na račun ateista ;) ali na te se i ja smejem, kad su dobre :D

Osim toga, mislim i na uvrede zbog iznošenja ličnog mišljenja: kad meni neko kaže da "bog postoji, i taj-i-taj u istog veruje" - mene nekako taj deo priče dotiče isto kao da je rekao da voli alpsku salamu sa kečapom: stvar ukusa pojedinca; no, kad ja nekome (ko je vernik) kažem da ne verujem u boga, a ni u religijske dogme - uvek, ali uvek se ta osoba nađe uvređena: stepen uvređenosti je u direktnoj korelaciji sa stepenom verovanja.

Dakle, zanima me da li delite mišljenje sa mnom (oko sklonosti ka uvređenosti), ako ne - onda koje mišljenje zastupate, i konačno: ako delite mišljenje sa mnom, onda - da li imate pretpostavku zašto se to događa?

Подели на овим сајтовима

Hm, mislim da količina uvređenosti (divan naziv za zavisnu varijablu :) ) u korelaciji sa:

a) koliko je stav o Bogu i religiji, bio on pozitivan ili negativan, blizak sržnom identitetu osobe, tj. koliko ga to određuje kao osobu;

b ) kakva je pošalica u pitanju (da li je baš "masna" ili ne, da li direktno "udara" na njega kao na osobu, i još štošta);

i c) koje je veoma povezano sa b ) , koliko je osoba spremna da toleriše tuđa mišljenja (ako je u pitanju normalan ljudski razgovor, zašto bi se neko vređao na šalu, ili što neko ima drugačije mišljenje).

:) oduvek sam volela a), b ), c) navođenja. Više od njih jedino volim tačkativno nabrajanje...

Подели на овим сајтовима

• Гости

A znate šta je meni ekstra posebno fascinantno? To što 'ateisti' više se upliću u religiju, no vernici u njihov ateizam. Pa sve ih nešto kopka, pa kao pitaju nešto čisto informativno, pa onda oni koji bi da vređaju, pa oni koji bi da ismejavaju, ali poenta je da su- UVEK TU! :D Ako, dobro vi nama došli! :) (Mada realno nekad smorite sa ovakvim stvarima za medalju :D)

A što se tiče tvoje teme, osećam se uvređeno samo kad neko 'pljuje' po onome što mi je sveto, tako da nikad ne ostanem ravnodušna. Čovek koji nema poštovanje prema meni kao prema ličnosti, pa u skladu sa tim i sa mojim verskim opredeljenjem obično ne dobije ni minimum moje pažnje. Reče pošalice- ok su mi, ali samo ako su na mestu, jer sve ima svoju granicu. Tebi je svejedno zato što nemaš nikakav odnos prema tome, ali recimo kada bi te neko stalno ismejavao i zezao na temu tvoje majke, oca ili nekog tebi jako bitnog, pitala bih te da li bi ti bilo svejedno.

Za noramalan razgovor sam uvek tu. Moja parola je - Živi i pusti druge da žive.Tako da, ne znam sa kakvim si ti to vernicima razgovarao, ali veruj da postoje i oni koji ne reaguju tako. Lično znam dosta ljudi koji su ateisti, ali su mnogo dobri ljudi tako da ih jako poštujem.

Подели на овим сајтовима

Генерализација. Обзиром на то да си из АС, сигурно ти је познато да се тамо о верницима прича као о идиотима, о свештеницима као о педифлима, клерофашистима и лоповима, о теолозима као другом имену за лажове, и тако даље.

Дакле, нико неће да се наљути зато што ти не верујеш ни у шта, то је апсолутно твоја ствар, чак ни када износиш аргументе који иду из перспективе неверника, и то је искључиво твоја ствар. Али када кренеш са оваквим глупостима, или да браниш такве глупости, онда не можеш да очекујеш да неко неће да се наљути.

А колико грешиш, можеш да видиш и на ФБ страни твог удружења (што волим када су ми они пример :) ), где се искључују људи за најнормалније вођење разговора о некој теми, уколико се њихови аргументи не допадају модераторима. Искључи се, а онда му се приреди топли зец, без могућности да каже "хвала лепо".

Ерго - не постоји већи степен вређања код верника него код атеиста, него постоји већи степен безобразлука код неких атеиста и код неких верника, који подједнако вређа саговорнике. Има пар атеиста на овом форуму са којима свакодневно комуницирамо, без проблема, који своју аргументацију бране из свог угла посматрања ствари, али не вређају било чија уверења. Са друге стране, има макар три пута више "верника" него атеиста који су експресно бановани јер су вређали атеисте/вернике.

Подели на овим сајтовима

Problem je sto vi vredjate sve sto nam je Sveto. Sto volimo i postujemo, i za sta mnogi ne mare ni zivot da daju. Tada se mnogo vise nadjemo uvredjeni nego kad vredjate nas kao konkretnu licnost.

Подели на овим сајтовима

Sve zavisi od čoveka. Generalno vernika ima puno više pa ti se možda zbog toga tako čini.

Meni je kod vas iz AS najsmešnije kada za nekog vernika kažete da vam vredja zdrav razum. Ispada da je vama zdrav razum kao neka svetinja, da stvar bude još gora to je "svetinja" koju samo vi ateisti imate i možete imati u čistom obliku.

Koliko je meni poznato vama sa ovog foruma niko nije opsovao, vredjao i izvrgavao ruglu i ponižavanju zdrav razum, logiku i Velikorazumnog Dokinsa, dok vi nama redovno vredjate svetinje na fb grupi.

Gde je tu poštenje i tolerancija ! Pravda za vernike ;)

Подели на овим сајтовима

Слажем се са Јеленом.Генерално,атеисти се више мешају у религијске расправе него верници у атеистичке.Доста често то све може некако да се каналише и истрпи,просто то тако треба,међутим,има дана када се претера и када се нема обзира према саговорнику.Мени је атеизам увек био пун агресије,бар све људе које познајем и атеисти су,агресивни су.Сцваки сусрет искористе за провокацију,док ја лично,немам потребе њих да провоцирам...не знам зашто бих провоцирала њихову слободу воље...

Подели на овим сајтовима

ovde velika vecina ljudi izgleda ne moze da se fokusira na temu. covek je pitao sto se vernici vise vredjaju od ateista, vi krenuli da pricate o jednoj od organizacija ateista u srbiji... totalan offtopic :/

ja mislim da se vise vredjaju jer su njihova verovanja zasnovana na veri, a ne na nekim dokazivim cinjenicama. meni kad neko kaze da stolica na kojoj sedim nije tu, ja se ne uvredim, dok se ljudi dosta vredjaju kad im se kaze da njihov bog ne postoji.

drugo sto je ceo ateizam jedna recenica :' ja ne verujem u boga/bogove'. a vere imaju celu dogmu iza sebe, koja kao sto je neko rekao duboko zadire u neciju licnost, tako da se ta osoba oseca licno napadnuto ako neko ne deli te njene stavove ili im se suprotstavlja.

p.s. moram jos jednom da ponovim da je ateizam 'ja ne verujem u boga'. nema veze sa dawkins-om, nema veze sa evolucijom ili big bang-om. ljudi stalno te stvari spajaju, ali nisu spojive.

Подели на овим сајтовима

@Stevan021

Kako ateizam nije spojen sa Velikim praskom, abiogenezom i teorijom evolucije ? Ako ne veruješ da je materiju i žive organizme stvorio Bog, MORAŠ da veruješ da je materija oduvek postojala, da je prvi organizam nastao slučajno od materije putem prirodnih procesa i da se isti razvijao putem evolucije do čoveka. Ja ne znam šta ti drugo preostaje u ovom veku i ne poznjem ateistu koji ne veruje u ovo što sam napisao.

Подели на овим сајтовима

Dijalog ateiste sa vernicima: zašto se vernici generalno lakše uvrede?

Ко каже да се верници лакше увреде?

Мислим да то није тачно... а можда си сусретао такве хришћане ја на пример нмам то искуство.

Подели на овим сајтовима

генерализација је увек лоша, говори о неискуству/предрасуди/ароганцији оног који је претпоставља.

истина је да неки људи немају баш смисла за хумор, и то није зато што су верници/неверници него што су намрчени.

проблем је што неки верници не капирају да им ни вера не улива радост живота, а камоли да самим тим и не гаје веру на прави или здрав начин него и оно у шта/кога верују подређују себи ... што би рекло, не верују у оно што се декларишу да верују, постали су центар свемира уместо оног што мисле да јесте.

још кад наиђу на неког ко је исти као они, односно на неког ко воли да их смара због вере - ни не може ништа паметно да испадне и обе стране су криве за све последице ;)

сем тога, што се тиче конкретно верника, изгледа да наилазите на најшири могући аудиторијум верника - почетнике/неофите/робове.

ти људи имају заиста искрену веру у највећем броју случајева, мада пате од дечјих болести сваког почетника у било чему.

има неколико степеника вере.

Подели на овим сајтовима

@Stevan021

Kako ateizam nije spojen sa Velikim praskom, abiogenezom i teorijom evolucije ? Ako ne veruješ da je materiju i žive organizme stvorio Bog, MORAŠ da veruješ da je materija oduvek postojala, da je prvi organizam nastao slučajno od materije putem prirodnih procesa i da se isti razvijao putem evolucije do čoveka. Ja ne znam šta ti drugo preostaje u ovom veku i ne poznjem ateistu koji ne veruje u ovo što sam napisao.

Ne moras. Nigde u definiciji ateizma se ne spominje verovanje u veliki prasak. Mozes da mislis da je vasiona uvek postojala. Mozes da verujes u mnogo stvari. Jedino u cega ne verujes ako si ateista je bog. Ostalo je totalno individualno. Dosta je problematicno na forumu sto vecina ne zna sta znaci ateista, pa spajaju pojmove bezveze.

Pa uvredim se jer mi vrijedja Boga nekog u koga vjerujem!!!A on,nemos ga naljutit i iznervirat kad niusta nevjeruje!!!A jos voli da provocira

Stekao sam utisak da se u ovoj diskusiji polazi od toga da i jedna i druga strana vodi raspravu o necemu usko povezanom sa religijom. Neka me ispravi OP ako nisam u pravu ali verovatno je mislio da se u diskusijama vise vredjaju vernici, ne da se vise vredjaju kad ih neko direktno vredja, jer , svako se vredja kad je uvredjen xD

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...