Jump to content
Срђан Шијакињић

Да ли и како реаговати када хуле на оно што је православном хришћанину најдраже - на Бога, говоре против Цркве, хришћанства?

Recommended Posts

Guest

Da se uzdrzim to je prevelika zrtva za mene. Eto recimo ne mogu da shvatim kako onim kretenima sa Ateista vise ne dosadi da bas svaku temu kopiraju i komentarisu.

Ti imaš najmanje prava to da komentarišeš. Naročito posle onog kopiranja slika sa privatnih profila.

Но добро, причате о пушењу,али питање је колико човјек има воље да све то превазиђе.

Никада у хришћанском животу не смије да буде простора за очајање. Постоје моменти када нам буде тешко у животу, када нешто не можемо да преваримо, али увијек морамо знати да нам је Господ Бог највећи пријатељ и да све што нам даје даје нам ради нас самих, да се ми изграђујемо, поправљамо, исправљамо и кроз труд и благодат Његову примамо и заједничаримо у радости обожења.

Ево нпр. за мене неки овдје кажу парафразирам да ме сви игноришу,да сам неука,да сам оваква или онаква,мала дигресија,све ја то подносим у љубави за ближњег и још више у љубави за Господа,то ми даје снаге да будем још боља,јер Господ само зна шта ја у томе свему требам да научим,са смирењем да истрпим и томе слично,да сваки пут опростим,али разумно како свети кажу и да увијек се у свему владамо само као Дјеца Божија,да видимо када и ми гријешимо,то је велики сусрет за човјекову душу,тако причао Владика Атанасије како један таксиста дошао на суд,па каже неки на семафору му псује Мајку Божију,па он вели то ми је све...како ће ми то псовати.

У књизи "Мој живот у Христу и Христов живот у нама" Оца Александра Шмемана има много тога које би дало одговоре за читаву ову тему и за још много што-шта!

Ti imaš najmanje prava to da komentarišeš. Naročito posle onog kopiranja slika sa privatnih profila

Kojih slika, ako mislis na Burgicku to sam samo postavio linkove koje prakticno niko nije mogao da vidi sem nje i onih koji su joj prijatelji na fejsu.

I da jos jednom sam bio postavio sliku od jedne devojke koji su svi mogli da vide, bio sam opomenut od admin i vise nisam ponavljao gresku.

.

Reče ljigica koja obilazi Pouke i Šestodnev i kopira i komentariše sve što ateisti rade.
Za ovo ljigica imao bih sada puno pravo da uzmem lopatu i nahranim te nacim sto nije za jelo, zato sto si jedan retardirana kretencina koja je sposobna

samo da provocira i troluje likove poput Miroljuba Petrovica i Dr Tatjane.

Како да се понаша православни хришћанин када хуле на оно што му је најдраже

Oкренем се и наставим даље кад већ нисам нисам благодатан да га својом појавом или правом речи обратим.. Ако га трпи Бог који му је дао живот, ко сам ја да се кострешим и можда нападам?

Mislim da čovek prvo treba da proceni ko se to uvredio na hulu: da li Bog, ili čovek sam. A uglavnom se čovek više, zbog svoje gordosti, uvredi...

Naravno, niko ne treba da bude ovca, ali nećemo valjdabaš uvek da idemo "oko za oko, zub za zub".

Мислим да се у овој теми мисли на тренутну ситуацију са педерском парадом и изложбом, па ћу о томе и да коментаришем.

Иначе сам мирољубив човјек, нисам склон било каквој агресији, и када сам у некој прилици присутан гдје неко псује светињу или слично, ако видим да је човјек разуман и да би било ефекта да га упозорим, то са пажњом и учиним, међутим ако је по мом мишљењу човјек неразуман, и не би било никаквог ефекта да му скренем пажњу, можда чак само контра ефекта, онда углавном прећутим или кажем молитву у себи, што је чешћи случај.

Међутим сасвим је друга ситуација када те неко напада, а мислим да је то овде случај, јер се са овом парадом и изложбом, напада породица, друштво, црква, држава... То је напад који на први поглед не изгледа као да је директан и у тој мјери опасан да се мораш бранити, и многи би рекли да их треба игнорисати, и бавити се својим послом. Кажу свијет у гријеху лежи и то је на улици, не треба се супротстављати злу, али када ти дође на врата бојим се да ће тада бити касно. Видимо јасно шта је подршка и уклањање тим педерима у западним земљама направила, један неразумљив, несхватљив разврат. И ситуација је сваком годином све гора.

Е сада свијет иде путем који се спријечити не може, и слажем се са тиме да не треба губити главу покушавајући да се заустави бујица, треба се уклонити, бринути о својој души и пустити га да иде гдје је намислио. Само мислим да не треба ићи ни у крајност са тим уклањањем, јер је можда погрешно, и доводи до горега, а и сама борба и отпор нису увијек неблагословени.

Многи хришћани данас пропагирају једну врсту пасивности попут Толстојеве, која је, мени се чини доказано погрешна. По мом мишљењу, многи се и боје да се у одређеним ситуацијама супротставе злу из разлога што мисле да ће тиме да одступе од христоликог живота и са тиме упадају у једну пасивност у скоро свим ситуацијама.

Да ли је Господ био пасиван када је истјерао трговце из цркве, када им је срушио столове и растјерао их? Мислим да није, био је то један од ријетких навода у Јеванђељу о Његовом дјеловању на такав начин, стога сматрам да је став сличан Толстојевом, пасиван став, једна заблуда и прелест.

Благословена је и борба у одбрани отаџбине, и када у таквој борби и убијете непријатеља у јуначкој борби то се не сматра гријехом.

Свети Ђорђе је био војсковођа код незнабожачког цара и као такав се борио у разним биткама и убијао непријатеље, али то му није сметало да постане свет.

Колико ми је познато, благословено је и бранити породицу свим средствима.

По овоме ја мислим да је борба нормална или чак и неопходна у многим случајевима.

Али и у борби као и у окретању главе човјек мора да има разума и мјеру, када и колико.

Не могу се сада тачно сјетити како је речено, али овако је отпилике рекао св. Јован Златорусти : "Ако ко туче, присиљава, или убија јеретика, чини неопростив гријех".

Мислим да би то био случај када бих ја напао хомосексуалца искључиво ради тога што је он то што јесте и што чини тај гријех.

Али треба да се раздвоје неке ствари, ја лично као ни многи други против њих немам ништа, мени чак не би сметало да имам и пријатеља хомосексуалца.

Али када они желе да парадирају, да отварају некакву изложбу хулних слика, томе се човјек треба супротставити, јер то је напад на понављам, породицу, друштво, цркву, државу... Многи мисле да је то далеко од њих, да је то на улици и да нису дошли у цркву да парадирају па да би они онда тек морали да реагују. Мислим да је свима јасно да ако им се друштво, држава не супротстави, они се неће зауставити у својим све већим апетитима. Доћиће се у сутуацију као у Америци, гдје је незамисливо да им се неко и супростстави. Можете и сами да замислите докле то лудило може да иде, у школи ће нам учити дјецу како је то нормално, једног дана би се сигурно дошло и до тога да захтијевају да свештеници могу бити хомосексуалци. Дајте само мало себи маште на вољу и видјећете докле то лудило може да иде.

Већ двије године су параде забрањене захваљујући људима који су се супротставили, ако Бог да можда дођемо до забране као и у Русији од сто година :)

Смирени ће рећи да су то хулигани који су злом одговорили на зло. Ја не мислим тако, ја мислим да су имали право да на тај начин бране своју породицу... од злог утицаја.

Сада то зло дјелује далеко, и смирени мисле да нема потребе да им се супротставља и да нарушавају свој христолики живот, али када им се то исто зло приближи кући и када их ситуација натјера да изађу из своје пасивности, мислим да ће бити касно, и да тада неће имати ко да пружи отпор и да се заустави зло.

Биће слична ситуација као у оној пјесми о фашистима:

Прво су дошли по комунисте,

а ја се нисам побунио јер нисам био комуниста.

Затим су дошли по Јевреје,

а ја се нисам побунио јер нисам био јеврејин.

Затим су дошли по синдикалце,

а ја се нисам побунио јер нисам био синдикалац.

Затим су дошли по католике,

а ја се нисам побунио јер сам био протестант.

Затим су дошли по мене,

али тада више никога није било да се побуни.

Ja из личног искуства мислим да оптор није увијек непотребан и некористан. У комшилуку имам једног комшију који није баш нормалан и торерише цијелу улицу, псује људе, тужака, пријети и сл. Он има и оружје, а комшије углавном имају дјецу и боје га се и клоне. Међутим, што се људи више повлаче он постаје све агресивнији и све више себи даје за право, и све више се соколи у својим нападима.

Ја нисам склон насиљу, и не памтим да сам такво нешто слично и урадио, али у једном вербалном дуелу са комшијом запријетио сам му и од тада немам проблема са њим.

Ја у томе не видим ништа лоше, јер да нисам реаговао тада, можда би то отишло предалеко па би послије дошло и до физичког обрачуна. Исто тако мислим да се овим људима треба супротставити на све могуће начине док је вријеме.

Знам да је смирење са љубављу врхунац хришћанског живота, и назирем какве се све користи од тога добијају, тако да сам прилично подијељен између ове двије опције, па бих волио да ми неко ко је сигуран у свој став везано за ову тему каже коју паметну, можда нешто научим :)

Da se uzdrzim to je prevelika zrtva za mene. Eto recimo ne mogu da shvatim kako onim kretenima sa Ateista vise ne dosadi da bas svaku temu kopiraju i komentarisu.

Zato sto su kreteni sposobni za samo ogranicen broj radnji koje su u stanju da obave pa rade ono sto umeju , da znaju nesto drugo verovatno bi se time bavili

Mislim da čovek prvo treba da proceni ko se to uvredio na hulu: da li Bog, ili čovek sam. A uglavnom se čovek više, zbog svoje gordosti, uvredi...

Naravno, niko ne treba da bude ovca, ali nećemo valjdabaš uvek da idemo "oko za oko, zub za zub".

Мислим да је релевантније питање коме је увреда била намењена? Ако је увреда била намењена Богу, онда није морала ни да се реализује ван главе онога ко је увреду смислио. Дакле, његов однос са Богом је јасан, јер Бог све види. То што многи ограничавају Бога типично људским особинама, грешка је нас а не Њега.

Дакле, увреда је усмерена према људима а не према Богу те је логично да се на увреду одговори.

Пастом за зубе.

Мислим да је релевантније питање коме је увреда била намењена? Ако је увреда била намењена Богу, онда није морала ни да се реализује ван главе онога ко је увреду смислио. Дакле, његов однос са Богом је јасан, јер Бог све види. То што многи ограничавају Бога типично људским особинама, грешка је нас а не Њега.

Дакле, увреда је усмерена према људима а не према Богу те је логично да се на увреду одговори.

Пастом за зубе.

Više sam mislila figurativno; da ne budemo kao fariseji, pa da se nerviramo oko subote :)