Jump to content
marija

Crkva i cenovnik - наплаћивање свештеничких услуга

Recommended Posts

Када је већ неко поменуо водицу, да и ја нешто кажем о томе. Када код нас свешетник када свети водицу он толико брзо изађе из куће да нема шансе да му дам било какве паре за то што је урадио (чак се и те паре унапред припреме, познавајући ситуацију ). Онда морам да јурим овог што је дошао са њим да му дам паре и то буде најчешће у дворишту. И да, цјену колико се даје нико није тачно поставио чак није ни тражио паре, него ту важи она народна када сви дају дајем и ја.

Када је већ неко поменуо водицу, да и ја нешто кажем о томе. Када код нас свешетник када свети водицу он толико брзо изађе из куће да нема шансе да му дам било какве паре за то што је урадио (чак се и те паре унапред припреме, познавајући ситуацију ). Онда морам да јурим овог што је дошао са њим да му дам паре и то буде најчешће у дворишту. И да, цјену колико се даје нико није тачно поставио чак није ни тражио паре, него ту важи она народна када сви дају дајем и ја.

I ja mog sveštenika jurim po dvorištu. facenew22222222 Toliko je brz da je to čudo jedno. Ali, dobro, znam da tad ima puno posla i vidim da je sav u frci pa uvek spremim pare unapred. Ali trčanje za njim je obavezno :291291291:

Mozhda treba okrenuti pitanje

ne kako i koliko sveshtenik prima nego kako i koliko mi dajemo.

Kad god sam davala, kazhem "Tebi Gospode" i to je dar moj od srca i istog momenta zaboravim, niti me interesuje da li to ide sveshteniku, crkvi, prijavljenom ili neprijavljenom delu.

Ako dajemo u ime Gospoda, on ce najbolje znati gde je otishlo.

Zhivela sam u vishe parohija, nikada nisam primetila neshto alarmantno u smislu sveshtenik ima previshe ili nema dovoljno. A jedino neshto hiper alarmantno bi me nateralo da uopshte mislim o tome.

Na takve stvari treba reagovati a nikako na sve ove nijanse, zavirivanje, prebrojavanje, nekom je dato da ima vishe, nekom manje, nikad nisam chula sveshtenika da pita nekog koliki su mu prihodi (pogotovo one koji zaradjuju na crno), stvarno bi bio red da se ove teme pokrecu samo za ocigledne i alarmantne zloupotrebe ili bedu pojedinih sveshtenika.

Mislim, nisam protiv teme, naprotiv, jednom neko da se pita i kako zhive oni koji uzimaju ispod proseka  :291291291:

da ne bi dezhurni sveshtenik OPET ispashtao za sve sveshtenike Srbije ni kriv ni duzhan  facenew22222222

I kod mene je svestenik brz al tek kad mu dam pare  confused1

I kod mene je svestenik brz al tek kad mu dam pare  0102_laugh

Moj nije neki nezajažljivac, moram da ga jurim da mu dam pare. Eto, ima gi raznih... 0102_laugh

ја ни немам појма колико други дају, нити сам икад питао.

кад имам, дам више, кад немам дам мање, а имам неку своју цифру у глави и према томе се равнам.

никад ми нити један свештеник није тражио, нити поставио такво питање.

још мање разумем људе који дају, а буне се - није као да им је неко одузео те паре.

кад имам, дам више, кад немам дам мање, а имам неку своју цифру у глави и према томе се равнам.

још мање разумем људе који дају, а буне се - није као да им је неко одузео те паре.

Medo jel ima tamo bre neka žemska? Pusti ti popove  bangin

Medo jel ima tamo bre neka žemska? Pusti ti popove  :bla:

видим ја, ти би само да трошим паре  319.gif :drugarstvo:

[quote author=Милан Меденица ака Меда Брутал :) link=topic=15999.msg492006#msg492006 date=1311817580]

Medo jel ima tamo bre neka žemska? Pusti ti popove  prstgore

:drugarstvo::) dada

Identicna tema postoji i na forumu Verujem pa cu sad da postavi jedan od odgovora  na ovu temu

Колико ја знам, свештеник нема права, нити може да тражи било какве паре за такве ствари. Људи искључиво дају паре на добровољној бази свештенику као прилог за Цркву, док свештеник нема права да тражи од верника никакву новчану надокнаду. Свако наплаћивање верске службе или услуге од стране свештеника је грех и злоупотреба познатији као Симонија. Симонија је строго забрањена, и уколико свештеник условљава вернике наплатом својих услуга, или постављањем некаквог "ценовника", требају да се жале надлежном епископу. Духовне службе и савети од стране свештеника морају да буду потпуно бесплатни. На верницима је да ли ће давати или неће прилоге Цркви, свештеници немају права да их тиме условљавају. Дакле, све службе које наводиш јесу бесплатне. На теби је да ли желиш да даш неки прилог Цркви или не, пре или после тих служби, али се оне саме не наплаћују.

е леба ти, које искривљено тумачење Светог Писма и језива пресуда свештенству bliss jeeee :group111: :group111:

симон је био најобичнији преварант, надрилекар и врачара који је продавао илузије за паре као што то раде неке баба ванге и милани тароти. друго, симон је покушао новцем да купи таленат Божји свештенослужења, где су га свештеници примили по својој слободној вољи, предајући своје животе и службу Цркви.

тако да се то не односи на свештенике, поготово њих који имају Силу Божју по благодати а не по магијској представи неких лудих глава, и који су силом прилика увели ценовнике да не би гладовали они и њихове попадије и деца од тврдих срца њихових парохијана или епископа.

ти ценовници су увек добровољни прилози, а не условљавања, претње клетвама или сличне папазјаније које такви преваранти врше над људима.

Reakcija je identicna popovi " deru " prosto je to neprihvatljivo

da pop uzme 800 dinara za svecenje vodice a da nista ne radi.

Oko ove vjecite price u narodu mi ne treba da se uzbudjujemo. Blago vama ako vas osramote i kazu na vas svakakve rdjave rijeci lazuci mene radi- radujte se i veselite se ,jer je velika plata vasa na nebesima. Ne prica na svestenstvo narod, nego iz pojedinaca laze djavo , a to znaci da mu se svestenik zamjerio , sto je dobar znak. Niko ne prica price na kriminalce, niko ne prica kada mora mito dati u bolnici, policiji ,carini, na fakultetu, ali se prica i laze na svestenika. Kod nas u ZHP nepostoji nikakav cjenovnik, nego se uvijek kaze : koliko hocete, to nije nikakva obaveza ,ne morate da date nista, puno je... i opet se pricaju iste price. Bitno je da svestenik nije halapljiv, da je njemu savjest cista, a price ,ako su lazi onda radujte se i veselite se i gotovo.

Reakcija je identicna popovi " deru " prosto je to neprihvatljivo

da pop uzme 800 dinara za svecenje vodice a da nista ne radi.

Oko ove vjecite price u narodu mi ne treba da se uzbudjujemo. Blago vama ako vas osramote i kazu na vas svakakve rdjave rijeci lazuci mene radi- radujte se i veselite se ,jer je velika plata vasa na nebesima. Ne prica na svestenstvo narod, nego iz pojedinaca laze djavo , a to znaci da mu se svestenik zamjerio , sto je dobar znak. Niko ne prica price na kriminalce, niko ne prica kada mora mito dati u bolnici, policiji ,carini, na fakultetu, ali se prica i laze na svestenika. Kod nas u ZHP nepostoji nikakav cjenovnik, nego se uvijek kaze : koliko hocete, to nije nikakva obaveza ,ne morate da date nista, puno je... i opet se pricaju iste price. Bitno je da svestenik nije halapljiv, da je njemu savjest cista, a price ,ako su lazi onda radujte se i veselite se i gotovo.

Не желим рећи да није истина оно што сте написали,далеко од тога (на моју радост знам такве свештеника које сте поменули),али не могу порећи чињеницу,а она то јесте,да такође постоје многи свештеници који траже суме које не да нису примерене,када је у питању финасијска ситуација у којој се овај напаћени народ налази ,већ су и неморалне.Ево примера...свештеник ми је на сахрани мог таста затражио 9000 динара за опело.Зна да је то више него безобразно,зна да људи,па међу њима и ја,немају паре,зна да сам у Цркви,зна да сам теолог,зна да знам све шта се дешава у Цркви,и добро и лоше,за 24 године активног живота у Њој и опет,а да није ни трепнуо,одвали цифру.Ћутао сам и климнуо главом.Опело је завршено а он је добио 4000 хиљаде.Жарко сам желео да се усуди да прокоментарише своту коју је добио.Не знам шта бих му урадио да се усудио.Од народа моле и кукумавче у мојој Цркви паре за подно грејање,а не зна се ко више кућа,кола и пара има.Само да се ,свако од њих,безначајног делића своје свеукупне зараде одрекну,има ли би не подно грејање већ и нову Цркву...и то зна да знам,не само ја већ и сви парохијани,јер је више него транспарентно,и опет ми тражи 9000 хиљада! Е,то се зове безобразлук!

То је само један од многих,многих случајева које сам доживео лично,као што су исто доживели и многи други,тако да морамо бити свесни истине да је много и оваквих свештеника,да владике знају за њих и ништа се не предузима по том питању...свако ко каже да ово није чињеница,нека преиспита свој осећај за истину и правду.

Иначе,хвала Богу,има свештеника који су заиста прави пример хришћанског живота...нема их баш много,али их има...хвала Господу њима!