Jump to content
marija

Crkva i cenovnik - наплаћивање свештеничких услуга

Recommended Posts

pogled je od prilike ...

guns_733282cl-8.jpg

legenda-

20 svećenje vodice

30 parastos

35 krštenje

40 svadba

50 zadušnice

70 sahrana

100 ikona Bogorodice Trojeručice danas u našem hramu

А замисли која је туга имати такав поглед у тренутку када ти се пружа шанса да бациш поглед на царство небеско .

Чињенице:

1. људи које највише муче питања колики су свештеницима приходи, не одлазе на Литургије и Богослужења уопште, или кад оду, разлог је "ваља се"

2. свештеници који не познају своје парохијане, не познају их далеко више зато што не налазе времена за њих, него зато што сами парохијани то неће

Решење је у обрнутом редоследу:

2. кад би свештеници понекад бар позвали телефоном понеког парохијана, који не долази редовно на Литургије и Богослужења ( Христос Се Оваплотио због свих, али више због "болесних"), из разлога због кога зову и своје пријатеље или родбину (сви смо створени Љубављу Божијом, Чија Је жеља да му се сви вратимо), а не само да закажу време за "водицу", можда би се бар један део тих парохијана и Литургијски утемељио. Касније,тај свештеник би имао све мање потребе да почетно телефонира, јер би био мањи број "неинформисаних" парохијана, како из разлога већ утемељених тако и из њиховог сведочења другима. Тада касније, свештенику би се "појавио" вишак времена које би могао да користи и за катихезацију, и за сопствено задовољство. Мало касније, после првог касније, свештеник би имао вишак времена које би могао да користи само за сопствено задовољство, а Христос Би Се радовао.

1. Када људи почну редовно да одлазе на Богослужења и Литургије, осим што ће неминовно и у потпуности спознати Благодат Божију,као есенцијално важно за живот ради Живота, тако ће и издвајати помало, али често, али њих пуно. Тада свештеник неће, не тражити више него што парохијан може да дарива јер га познаје у потпуности, већ ће му бити драг сваки дар. Тада Ће Се Христос Радовати.

Чињенице:

1. људи које највише муче питања колики су свештеницима приходи, не одлазе на Литургије и Богослужења уопште, или кад оду, разлог је "ваља се"

2. свештеници који не познају своје парохијане, не познају их далеко више зато што не налазе времена за њих, него зато што сами парохијани то неће

2. кад би свештеници понекад бар позвали телефоном понеког парохијана, који не долази редовно на Литургије и Богослужења ( Христос Се Оваплотио због свих, али више због "болесних"), из разлога због кога зову и своје пријатеље или родбину (сви смо створени Љубављу Божијом, Чија Је жеља да му се сви вратимо), а не само да закажу време за "водицу", можда би се бар један део тих парохијана и Литургијски утемељио. Касније,тај свештеник би имао све мање потребе да почетно телефонира, јер би био мањи број "неинформисаних" парохијана, како из разлога већ утемељених тако и из њиховог сведочења другима. Тада касније, свештенику би се "појавио" вишак времена које би могао да користи и за катихезацију, и за сопствено задовољство. Мало касније, после првог касније, свештеник би имао вишак времена које би могао да користи само за сопствено задовољство, а Христос Би Се радовао.

1. Када људи почну редовно да одлазе на Богослужења и Литургије, осим што ће неминовно и у потпуности спознати Благодат Божију,као есенцијално важно за живот ради Живота, тако ће и издвајати помало, али често, али њих пуно. Тада свештеник неће, не тражити више него што парохијан може да дарива јер га познаје у потпуности, већ ће му бити драг сваки дар. Тада Ће Се Христос Радовати.

likefaceeeeeeee 0442_feel 0442_feel 0442_feel

Guest - . . .-

Волим када дођем на неку тему и када прочитам смислене одговоре и када се понуде решења. Одлично образложење Ивице.

Чињенице:

Tacno tako.

A koji je razlog sto (mnogi) svestenici tako ne cine? Maloverje/neverje. Jer im je obezbedjivanje one obicne svakodnevne egzistencije (danas = udobonosti) daleko bitnije nego sve ostalo.

"Zbog vas se huli ime Bozije medju neznaboscima", lepo pise, samo nema ko da cita.

Nemaju vremena... moraju kod majstora, ova elektronika, propast jedna...

A kad dodje, ...''promanda s k'ndilce...'' lepo kaze ova baba...i da platis, kaze pop, koliko mozete...

Sta koliko mozemo...?

K'd bude dosao s's magare k'o Hristos sto je is'o, e, cu razmislim...

Al' ja sam suocena s jednom golom egzistencijom...lepo kaze stari prota.

I, ne mogu vise, ljudi, mal', mal' pa moram s's nesto da se suocavam... aman .hvala. :wink:

.smeha. osamucen vaistinu

K'd bude dosao s's magare k'o Hristos sto je is'o, e, cu razmislim...

и кад хода по води (а за то се претходно пуни када у дому који слави славу)

A koji je razlog sto (mnogi) svestenici tako ne cine? Maloverje/neverje. Jer im je obezbedjivanje one obicne svakodnevne egzistencije (danas = udobonosti) daleko bitnije nego sve ostalo.

Не знам брате, има и таквих случајева ал познајем свештенике који имају брдо послушања па поред својих "редовних" свештеничких обавеза, не стижу људи поштено ни да се виде са својим укућанима већ само пролете кроз кућу, с ногу ручак, па опет у акцију... не може се ту говорити о маловерју/неверју већ о жешћој вери да ће уз Божију помоћ успети све да посвршавају.

Pa dobro sve su to obicaji koje treba ispostovati, mada meni je najbitnije kako cu da izgledam za tu priliku :) Neke lepe cipelice, vencanicu, a najbitnije je mladozenja :) Za sve ovo mozemo pronaci ideje na netu http://samozazene.com/category/posebne-prilike/vencanja/, ali mladozenju teze malo. Dobro moze i to danas, neki to rade preko fejsa, ali uzivo je ipak uzivo :) A kada su u pitanju crkvene tarife to je najmanji problem. Jeste vi neke stipse :) Pa moraju i popovi od neceg da zive :)

Најбитније је јефтино проћи код попа,а најбитније је направити квалитетну софру и не штедити ни на чему,да се не осрамотим код народа. Чуј дати попу 25 евра на годишњем нивоу,па још ако ко умре додатно 50 евра за ту прилику.

Nisam siguran das am pogodio temu, oprostite ako sam pogrešio.

Inspiraciju za ovaj post dobio sam jutros prilikom citanja o popu koji planira da ugradi podno grejanje i za sahranu uzima 10 000 dinara. Odamah da kažem ne želim da se ovo pretvori u pljuvanje popova i nabrajanja primera njihove pohlepe, bili ti primeri istiniti ili ne, jer je zbog ovog razloga post, gore naveden, i obrisan od strane administracije.

Mnogo puta sam čuo do sada da se ljudi žale na popove i njihove cene, čuo sam takođe mnoge priče, da li su one istinite ili ne ne znam. Naravno ima i drugačijih primera sem pohlepe, a to je pop koji je godinama dolazio u moju kuću (odrastao sam u pravoslavnoj porodici) on je bio nasuprot svemu što sam čuo iz žalopojki kome su popovi uzeli poslednju paru iz džepa. Njegova večita tarifa je bila „daj šta daš“, koliko misliš ta možeš da priuštiš ti toliko daj, niko te ništa ne tera, ako nemaš ne moraš ništa da platiš. Naravno i ovo je bilo veoma neugodno uvek se pitaš da nisi dao premalo.

Zato ja predlažem jednostavno rešenje (predlažem vama, onima kojima stvarno treba verovatno me neće čuti. A rešenje je jednostavno. Zašto se ne bi u centru srpske patrijaršije u onim redovnim saborima ili kako to već ide napravio cenovnik koji bi morao da se poštuje. Svaki pop bi morao da poštuje cenovnik, a naravno usluženim vernicima bi išao i fiskalni račun. Sve bi bilo crno na belo, do bi pomoglo i običnom narodu da jednostavno zan koliko treba da plati i da se ne plaši dali je pokraden, ali i onim časnim popovima koji zbog popova tipa „vidime vozim audi“ i „vidi imam podno grejanje“ dolaze na loš glas. Naravno ja lično bih uveo i PDV sa čime se verovatno većina neslaže.

Šta mislite o ovoj ideji i da li je smatrate izvodljivom?

Guest - . . .-

Од тога дефинитивно нема ништа јер има различитих парохија, различите платежне моћи... некоме није много да плати десет хиљада или сто евра а некоме је то превише...

Проблем је што је црквене свест на доста ниском нивоу па самим тим наплате добијају један сасвим други смисао. Свештеник, у најблажем смислу, личи на порезника. Наравно, нико не пита како је свештенику.

Има парохија које су веома богате али има и оних које су веома, веома сиромашне, где свештеници буквано једва преживљавају.

Дакле, ово су веома незахвална питања. Од неког заједничког ценовника нема ни речи. Никада неће постојати. То сам сасвим сигуран док свештенство буде финансијски зависило од парохије и не буде имало плату.

Nisam ja rekao da imam nista protiv naplacivanj. Ja tto ovako vidim oni su dosli da ti osvete vodi ili sta vec, ti si valjda dužan da im platiš jesu oni popovi ali ne žive na vazduhu moraju i oni nešto da jedu. Mada ovaj italijanski sistem nije loš.