Jump to content
marija

Crkva i cenovnik - наплаћивање свештеничких услуга

Recommended Posts

Е, животе, много им 500 динара! То само говори о важности вере за народ. Од чега свештеник да живи?!

Како не схваташ да људи једноставно немају пара и наравно да им је чудно кад им свештеник каже мало је 200 дај ми 500! Па одакле бре да му дају! Ми (моја породица) увек дајему свештенику 200 динара, али не зато што мислимо да не заслужује више, него зато што дајемо све што имамо!

Farisej

Ovi koji razmisljaju na takav nacin da svestenik nista ne treba da dobije bi ti sada rekli kako elektricar radi i vodoinstalater, onda

recimo profesor predaje u skoli, lekar leci, a svestenik ne radi nista izgovara neke reci nad vodom. Ili kako bi to bezboznici rekli

on ne radi nista nego baje nad vodom kao vracara.

Dobro, nema problema,neka nauce crkvenoslovenski, da citaju, da poju, Liturgiju i sve ostalo ... Ne kontaju da je za to neko isao u skolu (5 godina!-koliko traje bogoslovija..)

Meni elektricar dodje u kucu, popravi masini ili sta drugo za 10 min i trazi 1000 din... (uzgred, njihova skola traje 3 godine-nebitno, covek posteno radi svoj posao-nema frke)

"Izvolite gospodine, vidimo se drugi put".

I tako to...

Zeljko, verujem da je tako ... alo ne verujem da ima popova koji "iznudjuju" vise.

A i svaki pop, to sam cuo licno od njih, od prilike zna kakvo je stanje u porodicama. Mnogi kada vide da je testo stanje i ne uzimaju novac, to sam opet cuo od vernika kojima svestenik nije uzeo novac.... Ali o tome se, naravno, ne prica......jer se daleko cuje , kakav glas ? :)

туга с југа, срце да те боли ... и за једне и за друге.

пре свега је тужно што се нема осећаја за ближњег, још је тужније што ти људи немају ни за себе па другог схватају као терет.

а прилози који се дају су испод људског достојанства, одраз једног целокупног сиромаштва целог краја.

иначе, мислим да је стравично да се попови покривају међу собом за минусе и толеришу такву срамоту, да не причам да НИКАД више у кућу не бих пустио свештеника који би тако нешто преда мном урадио и СВАКОГ који га покрива. не бих га пустио као свештеника, не као човека. као човек увек може да дође и добродошао је, какав год да је.

још бих лично отишао код првог изнад њега, па све до владике ако треба да ми се изађе у сусрет да дође неки други свештеник, или да се реши такво понашање.

ценовник у Цркви било које врсте генерално гледам као срамоту, а у животу не бих пристао да ми неко каже цену за службу коју обавља јер знам колико кошта свето причешће.

што се тиче мојег пароха и оног пре њега, имам новог до пре пар година, НИКАД нисам чуо да ми је поменуо паре а камоли цену али увек питам колико други дају, ако желе да кажу, мада ми то није мерило и дајем колико имам, могу и желим.

а што се мене тиче, никад ником нисам рекао колико прилажем, јер знам да то нема цену, нити ми је то пало на памет, још да поставим то као мерило или да се увредим што један даје мање или други више.

кад мене неко пита колико он(а) да да, мој одговор је увек исти: колико сматраш да треба и ни динара преко.

Е, животе, много им 500 динара! То само говори о важности вере за народ. Од чега свештеник да живи?!

Не... то значи да је ова држава ојадила народ... те им је и то много..

А колико се сећам Апостоли и Господ нису наплаћивали...чак шта више...растерао је трговце из Храма..

а код нас у сред Цркве...стоји наплатна кућица...

Емисија је стварно амтерски одрађено, пошевши од шпице које је са грешкама и на латиниц, преко питања и непознавања живота Цркве. Новинар не зна кад се свети водица, па спомиње Божић, говори се да свештеник живи од добровољних прилога, што није тачно. Свешеник који би узео и потрошио за своје потребе новац који верни приложе Цркви, направио би мањак у црквеној каси и учинио крађу. Свештеник живи од новца који добије од верних приликом обреда , осим Војводине, где има плату и још неке додатке. На децу, да добије црквену земљу ....

Од увек је постојао ценовник у СПЦ јер се морам знати нека мера, основа. То видимо и у урадбама које регулишу рад Цркве како у Краљевини Србији , тако и у Краљевини СХС, Југославији кад су уведене плате, а неки обреди престали да се наплаћују. И данас у Уставу СПЦ постоји као преступ свештеника - изнуђавање непрописне награде за чинодејства

Ствар је у томе да постоји таксалник који се донесе на братском састанку, који владика благслови, зна се колико иде свештенику,. колико храму, епархији, патијаршији, па ни црквењака не треба заборавити aman

У нашој епархији од сваког обреда се издваја за веронауку. Никоме се неће ускратити обред , јер нема новац, нити се ко изводи на суд што годинама није плаћао. Проблем је у томе што су неки немарни , не занима их како живи њихова црква, од чега се одржава, од чега живи свештеник, не дају или ако дају измишљају неке велике износе. А кад им треба црква за свадбу или црквена сала за даћу, онда траже све по реду, не питајући шта би било да су сви као они, како би се то саградило.

Нема ништа лоше што свештеник води евиденцију о томе колико му ко даје, Знате сами да је почела прича како он узима 2.000 динара за славу, па кад је запретио тужбом онда су спустили на 500. Има 1.000 домова, па не може, а и не мора све да памти, а добро дође кад се поведе спор. И ништа није тајно, пред њима уписује.

И ја тако чиним, па кад се нпр. поведе она прича, како се 93 тражиле марке, а ја лепо покажем томе да није у праву да је дао неке безвредне динаре или 1ДМ у металу Just_Cuz_19 Исто што се прилог цркви уписује у књигу , па свако може да види где је његов новац, да не буде после ја сам дао, нема нигде.

Жалосно је ово понижавање свештеника, сви кукају како немају, а за трпезу се не жали. Гледам за Никољдан један добар домаћин већ осму годину, узме жито и вино после освећења и ништа не питајући оде из цркве. Исто тако за Јовањдан, који помиње због наследства. Ништа не даде један који ради у Аустрији и још доста таквих.

А сви траже своје , држави се морају измирити обевезе на крају године, иначе се пописује свештенику имовина, што је већ неколицини учињено, кад је један порезник рекао : Купио си деци бицикл попе и три лопте, а ниси платио држави.

И Црква тражи да се измире обавезе, иначе се свештеник сматра да је неспособан.

Тешко је остати паметан и свима удовољити.

nije problem u 200 ili 500 dionara-problem je u tome što se sveštenici grčevito bore za svoju egzistenciju bez razmišljanja o tome-gde je u svemu tome Bog...

kao da su potpuno sami u svemu-a ovamo kaže episkop ga šalje... krštenje je 5000,venčanje 8000-meni je to mnogo-kao članu crkve

činjenica je da voze dobra kola ali je zanimljivo da mi dobra kola ne smetaju niti ih primećujem kod sveštenih lica sa kojima se družim ili ih poznajem i znam kako razmišljaju-obično snmetaju kod onih sa kojima odnos imate jedino preko para i naplaćivanja a to su obično parohijski sveštenici...

Guest - . . .-

Мислим да је то рекао и овај стари прота. Но, сада постављамо и једно веома занимљиво питање: Ко је у свему томе крив? Само поп? Само народ? У чему је заправо проблем? Комуникација?

Ако сте приметили у овом видео снимку у коме се и не зна шта уредник хоће, видите да према свештенику народ има један пословни однос а никако литургијски. Дакле, свештеник је ту да обави посао, па да прерипи преко плот. Критиканти попа су људи који не долазе у Цркву (јер му тамо не долазе другари) али који су "веома побожни" и желе да много људи долази у Цркву, али ето бадак је што "поп наплаћује".

Дакле, сам такав нелитургијски однос је изродио све ове проблеме. Да смо литургијски хришћани, нама би Црква била као кућа и онда бисмо давали као у своју кућу што улажемо. Овако, све је бизнис, посао...

Моцарте, мислим да је то проблем и тај проблем се неће решити. Увек ће тога бити јер немамо вољу да спознамо Цркву као Тело Христово већ као институцију као што је држава. За то смо криви сви, почев од првог до последњег.

mislim da je na sveštenicima veća odgovornost jer ONI su narodnio pastiri a ne vernici... oni treba da ljude pouče liturgiji tj. životu u Hristu a ne da oni koji -piju ispred selske zadruge- njih uče liturgijskom životu-mada me ni to ne bi iznenadilo lol

naravno,preduslov da bismo nekog učili liturgijskom životu (tačnije,da se neko uvede u liturgiju) je da i sami imamo takav život... i to je problem

Нема ништа без увођења људи у Цркву и по мени је грешка што 90-их се није правило питање ко је био комуниста , није поштован онај акт Синода о обавезном периоду катихуменизма пре крштења, па су онда ушли сви заједно и они који су остали за време Броза и они који су постали за време Слобе, па је свако тражио нека своја права, без удубљавања у црквено искуство.

Тако и ови људи којих је доста радило 80-их у мом крају и који нису знали ни за пост, ни за један празник осим св.ИЛије, који су се исмевали свештенику, нису га примали у дом, условљавали да не пева на црквенословенском, него неку песму од Дргане Мирковић и сад они славе. Да су људи црквени они би се радовали доласку свештеника који долази да благослови њихов дом, а не би се понашали као према некоме ко долази да им узме новац и још теже за њих , тера их да се моле Богу , да се крсте, каде кућу, што уобичајено не чине. Знам јер сам наилазио на такве , који нуде новац, а да им се не свети водица, јер их мрзи да спремају и стоје на молитви.

Као потврду овога имамо људе који воле спорт, па по сваком времену, киши и врућини иду на стадион, док онај кога то не занима остаје кући.

Или ловци устају раним јутром и иду за кучићима до поподне, уместо да буду са породицом. Сви они имају чланарине, улажу своје домове и урешују их , као што би прави верници требали да гледају у каквом им је стању црква и пота, а не као код оних, којима је црква стално пред очима док пију пиво пред продавницом преко пута.

jeste,svaka čast oče -ali ovde uglavnom pričamo o ljudima koji nisu vernici niti liturgijski utvrdjeni a gundjaju...

šta je sa vernicima koji žive liturgijski,poste,pričešćuju se a nemaju para...

što se tiče perioda katihumenizma-prvi sam za to a li eto koliko se odluke Sinoda poštuju u praksi dok neke druge odluke zdušno poštujemo i nazivamno jereticima svakog ko ih ne poštuje

Guest - . . .-

Е, сада када би неки свештеник кренуо да врши неки вид пост-катихуменске катихезе (јер катихуменске није било), директно би се одразило на однос свештеник-верник-Владика и довело би до још већих проблема јер генерално људи не желе да слушају. То би се одразило и на финансијску ситуацију и на још штошта. Зато ће многи рећи "ћути, не таласај..."

Знам за једног свештеника који је на Западу грдио главног спонзора због неморалног живота. Онда овај каже одборницима : Ако хоћете пара за цркву, склоните овог лудака. И они оду код владике и траже другог свештеника, јер им овај тера народ из цркве sFun_bat

Није проблем ако неко нема , колико људи годинам не плаћају, па после кад дођу до пара они се одуже. Баш за св.Алимпија ми каже један молер да није заборавио да 3 године заредом није имао за Славу, али сад је мало стао на ноге, па хоће да се одужи.

Или једна ангедота : Благосиљо прота људе з славу : Како ове године , тако и догодфине славили, а они му кажу : Не дао Бог оче, никад више овако, ове године смо позајмили да прославимо. Just_Cuz_19

Знам за једног свештеника који је на Западу грдио главног спонзора због неморалног живота. Онда овај каже одборницима : Ако хоћете пара за цркву, склоните овог лудака. И они оду код владике и траже другог свештеника, јер им овај тера народ из цркве sFun_bat

Није проблем ако неко нема , колико људи годинам не плаћају, па после кад дођу до пара они се одуже. Баш за св.Алимпија ми каже један молер да није заборавио да 3 године заредом није имао за Славу, али сад је мало стао на ноге, па хоће да се одужи.

Или једна ангедота : Благосиљо прота људе з славу : Како ове године , тако и догодфине славили, а они му кажу : Не дао Бог оче, никад више овако, ове године смо позајмили да прославимо. Just_Cuz_19

da se nadovezem na ovo

Ja sam od 2005.godine u teskoj materijalnoj situaciji jer mi se otac tesko razboleo.

Trudimo se sto vise mozemo da svesteniku damo makar 200 din za svecenje vode a sto se secenja kolaca tice moram reci da je malo bezobrazno sa njegove strane( Boze me prosti) zato sto je npr. na proslom secenju kolaca uzimao oko 500 din, a na sadasnjem je rekao citiram ''Isto kao prosli put-1000 din'' tako da mi jednostavno damo koliko imamo.

A i da dodam cinjenicu da se ovi svestenici kod nas obracaju lokalnim ''biznismenima'' kad god im trebaju pare tako da ne razumem to da oni tesko zive.Tako je kod mene u eparhiji Krusevackoj.