Jump to content
Драгана Милошевић

"Pomoc za vase nerve" - Klara Vikers

Recommended Posts

Истинско прихватање

Из ове расправе ви ћете прихватити да је истинско прихватање кључна ствар у опоравку. Пре него што наставите да даље испитујете остале симптоме, морамо бити сигурни да сте добро разумели његово тачно значење.

Чула сам да се неки пацијенти жале, "Прихватио сам бућкање у стомаку, али је и даље ту. Шта сада да радим"? Како су га прихватили ако се и даље жале на њега? Или, што рече један старији човек, "Бућкање почиње после доручка. Нисам у стању да просто седим и бућкам. Ако бих то и могао, био бих исцрпљен после сат времена и стога морам да устанем и шетам унаоколо. Али, превише сам исцрпљен и да бих шетао, па се питам шта да радим"? Рекла сам му, "Нисте баш сасвим прихватили то бућкање, зар не"? "О, јесам, јесам", огорчено је одговорио. "Више га се уопште не плашим".

Али, очигледно је да се ипак плашио. Плашио се да ће после сат времена бућкања бити исцрпљен, па је напето седео плашећи се његовог надоласка,  зазирући од њега када започне и бринући се због исцрпљености која ће уследити. Наравно, бућкање, које је само по себи симптом напетост, неизбежно се мора догодити будући да се тако напето ишчекује. Уморила сам се покушавајући да му објасним да мора бити припремљен да стомаку допусти бућкање и да просто без прекидања настави да чита новине. Једино на тај начин успеће да га истински прихвати. На тај начин, и једино на тај начин, напослетку ће доспети у фазу када му више неће бити важно да ли има бућкање у стомаку или не. Тада ће се, ослобођени од стимуланса напетости и узнемирености, његови нерви који подстичу лучење адреналина постепено умиривати те ће се бућкање аутоматски умиривати и на крају ће и нестати.

Од овог човека није тражено ништа више од тога да промени свој однос према овој сензацији те да уместо узнемирености примени прихватање. Симтом овог типа нервог слома су одраз вашег расположења. Но, добро би било запамтити да ће бити потребно извесно време пре него што тело одреагује на нову врсту расположења, тј. на прихватање, и да ће неко време наставити да одражава напетост и страх из претходних седмица, месеци или година. То је један од разлога због којих нервни слом може толико помести човека и због којег је и тај старац био збуњен.  Био је почео да прихвата, али кад симптоми нису намах нестали, одмах је изгубио морал и поново постао напет, премда је и даље покушавао да самог себе убеди у супротно. Телу је потребно извесно време да установи прихватање као став и да напослетку оствари спокој, као што је потребно време и да се страх установи као непрекидно стање напетости и узнемирености. Из тог разлога је принцип "пустити да време одради своје"  толико важан део вашег лечења које ја непрестано наглашавам. Време је одговор. Али, мора постојати позадина истинског прихватања док се чека да време одради своје.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...