Jump to content
Драгана Милошевић

"Pomoc za vase nerve" - Klara Vikers

Recommended Posts

@@Душка,

Molim te imaj poverenja u ono sto citas na ovoj temi, uskoro ce na red doci i panika. Potrebno je da shvatis kako organizam reaguje i to svaciji. U osnovi je strah. Budi iskrena prema sebi.

P.S. Procitam ja ovu knjigu jednom nekako, rekoh aha to je to.

Posle izvesnog vremenadodje mi drugarica iz bg povedemo razgovor o oporavku, ja se zalim na ovo, na ono. Zaplacem od straha i muke sto vec jednom sve ne prodje.Znas sta mi rekla:

- Jel si ti onu knjigu procitala i bacila u persun?

Kad pocnemo da citamo sa razumevanjem, postace lakse svima. Ima da se vracas nekoliko puta na ne neke delove, dok ih ne usvojis.

Draganče, hvala tebi mnogo na pomoći. Vjerovatno je kao što si gore navela, nespavanje, umor... I još pored toga stalno sam sama sa klincima vrijeme ruzno ne može se vani, stalno sam zatvorena u kući i čistim, peglam, kuham... Ma... A čitam ja ovo i baš se nađem u mnogo stvari.. Kao što si rekla, i mene uhvati nekada muka pa kad će to proći, kada ću biti ona stara? Stalno sam u nekom grču...

A kakva je mogucnost da ti neko priskoci u cuvanju dece?

Nikakva, svekrva živi u kući koja je 1.5m udaljena ali nije baš zainteresovana da mi pomogne. Ona i njena kćerka su tu samo kad mi treba odmoći :) Mama moja radi stalno muž radi... Prijatelje skoro da i nemam, kako ću imati kad ne mogu izaći iz kuće...

Pozdrav Dragana.

Imam pitanje kako se nositi sa strahovima ? Na primer,imala sam depresiju,pocela da se molim,verujem u Boga,pomoglo mi je. Onda sam nailazila na razna misljenja na internetu u vezi vera, svega, svako pirca neku svoju pricu, i sada sam jos vise postala uplasena. Ne znam kako da se opustim i zivim zivot kao i svi drugi ljudi? Sve mi u glavi misli ko je u pravu,ko nije u pravu,da li treba voleti sve ljude,ili ne.

Kada se udubim u veru,onda imam milion pitanja i ne mogu da nadjem odgovore,jer svako prica drugacije. Pa onda smiljam u glavi sama odgovore i to me sve izludjuje.

Da li jednostavno da verujem u Boga i da ne istrazuejm previse jer me sve to zbunjuje?Plasim se da ne postanem opsednuta verom,jer ne mogu da se skoncentrisem na zivot i rad po kuci na primer.Samo mi je to u glavi.

Cula sam cak da su se mnogi ubili jer nisu na kraju znali u sta vise da veruju,svasta im se motalo po glavi, plasim se da ne budem jedna od njih.

Sta mi ti savetujes s'obzirom da imas iskustva sto se tice nervoze.Ista sam i ja

@@Nela555,

Kao sto rekoh opusti se i cekaj, ne sili sebe da posto poto budes ok. Pusti vreme da odradi svoje.

Adrenalin - strah - adrenalin i vrtimo se u krug. Hajde za pocetak da uradimo nesto cime cemo krug da prekinemo.

Ne znam kako provodis dan al probaj da u slobodno vreme nadjes neku novu okupaciju, da skrenes misli.

Напетост и страх

У овој фази особа се обраћа лекару који обично успева да је расплаши и увери да је све у реду. Међутим, особа можда неће бити сасвим уверена и може бити лоше среће  те лећи у кревет следећи савет да "ствари схвати озбиљно" и "да не претерује". Просечна особа која такав савет добије, посебно млада особа коју још увек не штити филозофија зрелости, лежи у кревету и премишља о свом "болесном" срцу, престрашена да би било који покрет могао погоршати њено стање. Забринут због могућег лупања срца, овакав пацијент већ је у стању нервне напетости. Можете ли да замислите то стање? Можда сте га и сами већ доживели?

С друге стране, ако би лекар у циљу расплашивања пацијента умањио тежину ситуације, пацијент би можда по свом нахођењу легао у кревет убеђен да лекар не жели да му саопшти све, па ни колико му је заправо лоше. Уколико је и даље напет  и уплашен због очекивња следећег напада, напади ће бити све учесталији, а он ће све више лежати у своме кревету. Што се више буде одмарао, имаће више времена да премишља па ће му страх и зебња све више расти. Прст ће му стално лебдети изнад била, а као одговор на то стално стање напетости, срце ће непрестано брже куцати него што би требало, иако додушене тако јако као када је у питању палпитација. У ствари, он ће сматрати да срце куца брже него што то стварно чини јер с појачаном пажњом прати сваки појединачни откуцај. Он чује ударање, лупање, убрзани рад.  Једна довитљива жена наместила је јастуке тако да јој је уво било тачно у сендвичу између два јастука па јој је звук лупања срца мање сметао.

До овог тренутка особа је била опрхвана искреним самосажаљењем. Изгубила је апетит, ослабила је и почела да се плаши да остане сама због могућности појављивања следећег напада. Истовремено, особа се плаши присуства других људи јер сматра да ће испасти будала ако добије напад пред њима.  Ту смо већ на прагу појаве првих сензација нервног слома - немиран стомак, знојење дланова, убрзани рад срца, главобоље, другим речима, врзино коло страх - адреналин - страх.

Уколико страх од лупања срца не доведе до нервног слома, то ће свакако учинити страх од других узнемирујућих телесних сензација. Можда ће бол који осећа у пределу срца, из незнања и страха назвати ангином. Можда ће напоран, неспокојан, изузетно стресни живот изазвати осећај бућкања у стомаку или подрхтавање срца па ће се због тога узнемирити. Без обзира на повод, као одговор на стално осећање страха, његови нерви који подстичу лучење адреналина биће пренадражени и преоптерећени претходно описаним сензацијама. Покушаваће да се бори или да побегне, све док се сувише не упетља у исто врзино коло као и особа  која се плаши лупања срца. 

Као што је већ речено, ове сензације по цео дан мање-више опстајавају у позадини. Има и тренутака предаха; на пример некада буђење донесе осећање необичног мира па пре појаве првих симптома бућкања, особа може и по цео сат лежати потпуно спокојна. Други људи тај мир осећају токомноћи. Има и оних за које предах уопште не постоји.

da malo pomognem Dragani...... :)

Panika

Sa ovako uznemiravajućim senzacijama stalno prisutnim negde u pozadini, neke ljudi s vremena na vreme, preplavi veoma intenzivan talas panike. Neki taj panični grč doživljavaju svakih par minuta, i to može potrajati satima. Jasno je koliki su teret ovi napadi u situacijama u kojima osoba pokušava da radi ili da se ponaša normalno, i koliki je njen strah od toga da bi se napadi mogli javiti u neprikladnom momentu. Nažalost, izgleda da se najčešće upravo tada i javljaju, budući da je osoba tada najviše uplašena i uznemirena.

Moguće je da ovi ponavljajući napadi lupanja srca prestanu pošto se osoba više usredsredi na ostale manifestacije straha, premda se mnogo se češće događa da lupanje srca bude samo još jedna dodatna stavka u tom bremenu jada.

To nije neobična priča. Čula sam je toliko puta da sam morala da joj posvetim dužnu pažnju. Videla sam da ova faza, ukoliko je neadekvatno tretirana, može potrajati i godinama, dok se pacijent šeta od lekara do lekara.

Zdravim ljudima jedna ovakva povest može zvučati suviše glupo i detinjasto. Oni misle, „Zašto li se jednostavno ne obuče, prihvati posla i zaboravi na sve te budalaštine?“ To je upravo ono što bi on želeo da učini. Ali, ono što mi zdravi ne shvatamo jeste da je strah koji ova osoba oseća veći od bilo kojeg straha koji mi znamo ili možemo da zamislimo. Ponovljeni napadi panike, kada su udruženi sa iscrpljenošću, ne samo da su pojačanog intenziteta, nego im je potrebno sve manje i manje povoda da bi se javili. Strah od napada može izazvati napad. Susret sa nepoznatima, zamišljanje situacije u kojima je osoba ostavljena sama, čak i zvuk vrata koja se zalupljuju mogu biti okidač za to. Osim toga, uprkos želji da se obuče i prione na posao, takvi učestali i intenzivni napadi straha parališu volju za delovanjem.

Pre nekoliko godina, posle oporavka od jedne operacije, sa grupom prijatelja sam planirala detalje oko zajedničkog pešačkog izleta. Pozvali smo i jednog mladića da nam se pridruži. Uveravali su me da se nije radilo o nekoj dugačkoj turi (ali ipak dovoljno dugoj, mislila sam gledajući u duge noge jednog od prijatelja). Bila sam zapanjena kada sam videla da je taj veliki momak počeo da zaostaje za nama pa smo često morali da stanemo da bi mu dali priliku da nas sustigne. Kada smo napravili pauzu za ručak, on se ispružio po travi, potpuno iznuren. Kasnije mi je ispričao o čemu se radi. Godinama je, još od studentskih dana imao napade intenzivne panike tako da mu se život pretvorio u noćnu moru. Nije se plašio ničeg određenog, plašio se samo straha samog koji je postao toliko jak da i iscrpljujući da mu je čak i obična šetnja predstavljala preveliki napor.

Ovaj čovek se naposletku izlečio te je čak bio i u stanju da vodi naučnu ekspediciju. Pomenula sam ga stoga što se radi ne o nekom slabiću već o umnom i uglednom naučniku. Uz adekvatnu pomoć on se je veoma brzo oporavio, iako se pre toga mučio deset godina.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...