Jump to content
Драгана Милошевић

"Pomoc za vase nerve" - Klara Vikers

Recommended Posts

1. Moc je u vama

Ukoliko dozivljavate nervni slom ili su vam nervi u "rdjavom stanju", onda znajte da je ovo knjiga upravo vama namenjena i stoga cu vam se direktno obracati, kao da sedite ovde pored mene.

Na jednostavan i jasan, a ipak podroban nacin, pokazacu kako nervni slom nastaje i razvija se i kako moza biti izlecen. UKOLIKO SE BUDETE PRIDRZAVALI SAVETA KOJI SU OVDE PONUDJENI, SASVIM JE SIGURNO DA CETE SE IZLECITI. Za to ce vam trebati istrajnost i nesto odvaznosti. Mozda ste primetili da nisam pominjala strpljenje. Nervno obolela osoba retko kad je strpljiva jer su oboleli nervi i prenadrazeni nervi - i to je razlog zbog pometnje koju takva osoba oseca.Strpljivo cekanje u redu moze predstavljati gotovo nepodnosljivo mucenje za takvu osobu. Medjutim, postoji alternativa za strpljenje i o tome ce u ovoj knjizi kasnije biti reci.

Ova knjiga nije previse zahtevna za citaoca: ona govori o vama i vasim nervima, i stoga cete je citati sa zanimanjem, cak i ukoliko vam citanje knjiga ili novina generalno moze delovati kao nemoguc i neostvariv poduhvat, ili vas - ukoliko i uspete, to na kraju ostavlja u jos gorem stanju nego kada ste citanje zapoceli.

Koristim rec "izleciti". Mozda ce vas to zacuditi posto ukazuje na postojanje bolesti, a vi mozda o sebi mislite vise kao o zbunjenoj i pometenoj nego bolesnoj osobi - izgubljenoj u lavirintu puteva u kojima trazite onaj koji ce vas vratiti osobi koja ste ranije bili.

Sa druge strane, mozda ste toliko depresivni i iscrpljeni da cete se spremno sloziti sa tim da ste bolesni. Bez obzira na to da li sebe smatrate bolesnim ili ne, vise od bilo cega drugog vi zelite da ponovo budete vi. Na ulici verovatno posmatrate druge ljude i pitate se zbog cega i vi ne mozete da budete kao i oni.Sta je ta "strasna stvar" koja vam se dogodila? Sta je smisao tih zastrasujucih osecanja?

Mozda vas ta osecanja muce vec dugo, cak i godinama. Mozda ste dosli u tacku kada vas to strasno mucenjetera na pomisao o samoubistvu, a mozda ste tako nesto vec i pokusali. Pa ipak, bez ozira koliko tezak nervni slom ste imali, oporavak je moguc i kao i ponovno pronalazenje srece u zivotu. Naglasavam - bez obzira na to u koliko teskom stanju se nalazite.

Vodjstvo koje vam je potrebno nalazi se u ovoj maloj knjizi. Potreba istrajnost i odvaznost, uz pomoc mozete pronaci u sebi samima. Moc oporavka nalazi se u vama, potrebno je samo da vam neko pokaze put koji do njega vodi.Uveravam vas u to.

Svi mi posedujemo neslucenu snagu koja nam omogucava da postignemo ono sto zelimo, ukoliko se tome posvetimo. Vi niste izuzetak. Mozete to ostvariti ukoliko se na to odlucite, bez obzira na to koliko haoticno sami sebi u ovom trenutku izgledali. Nemam nikakve iluzije u vezi sa vama, ne pisem ovu knjigu za one retke, hrabre ljude nego za vas, verovatno bolesna, stradalna, obicna ljudska bica koja nemaju visekurazi od nas ostalih, ali - ovo je vaznokao i svi drugi - imaju rezervu dubinske, neslucene snage. Moguce je da imate svest o toj snazi, ali i da, zbog stanja svojih nerava, osecate da niste u stanju da se njome koristite. Ova knjiga ce vam pomoci da tu snagu pronadjete i pokazace vam kako da je oslobodite i upotrebite.

Na pocetku, morate steci predstavu o tome kako vas nervni sistem funkcionise.

Kada sam zapocela temu predosetila sam da cete samo bacati pogled da se ne bi neko "otkrio" .Slobodno komentarisite , pitajte , terajte me da vam postujem. Niko ne zna sta ga ceka, pa stoga nema razloga da menjamo misljenja o nekome ko ima problem.

I have a problem :0104cheesy:

Шала али имам танки живци, има дана када оно...... помислим боље да доживим нервни сломић па да се саставим испочетка боље него пре

МОра човек да си чува живце, мени помаже да се искључим колко год могу и не реагујем..тако ми се одмара систем....скроз пустим све и за дан два сам ко нов ;)

Одлично бирана тема,ех колико данас људи управо пати због тога,јер му није на адекватан начин објашњено шта се дешава у том тренутку у којем се неко јави,да му је потребна помоћ,када осјети немоћ и слабост да сам ријеши,те симптоме са којима се не може борити,а посебно је значајно за сваког човјека да све што му је страно и нејасно, онако по аутоматизму реакције, код слабијих људи ствара и осјећај једне нервне неравнотеже итд.Није то ни мало лако,лакше је причати ,него доживјети,сваки човјек има своја искуства,али једино знам и одговорно тврдим да је све човјеку на корист ако се правилно управља са датим рјешењима,односно у свему мора да постоји вјера,нада и љубав за све што чинио и радио.Најважније је стати,себи рећи стоп,сјести и почети се молити у себи,тада све одлази,све се смирује и човјек полако добива нормалну и разумну животну динамику.Ево данас имамо јоге,фитнес,пилатес,аутогени тренинг итд.неке антистрес нутрицинистичке норме,ех шта све нема,али вјерује ништа није тако учинковито него ли када човјек почне у себи да се моли и од Бога тражи помоћ за све,и како да ради даље,како да мисли,...наравно Бог није дугме рјешења,ево вако или нако,али јесте пут који има једино прави путоказ,како се данас популарно каже да "непукнемо",јер чујем многе кажу да је неко "пуко".

Ево када сам била у болници у интезивној послије операције и кажу била сам отписана,кажу оперција успјела пацијент умро,нисам се будила данима,чекало се када ће душа да издахне,дјеца су ми долазила,сада ми то све причају,послије толико времена и кажу плакали су крај мог кревета,све је радило на апарате,али једино срце је куцало,била сам леш од човјека,толико сам ослабила,да ми је тијело било тешко као олово,од хемотерапије,непокретно и немоћно,а такво измучено тијело није имало никакве радости,није било снаге,вјечито апатично лице и седативи и многи лијекови били су стање расположења,неког вјештачког метаболизма,какав ужасан призор,тако те ноћи,негјде око поподнева дјеца су на мој сточић оставила икону Христос са Синаја,неки мали каменчић од тамо днијет и ето кажу поздравили се са сузама и тугом већом неголи сво небо,јер нема никога више у животу осим те мајке која умире,али како се каже у немоћи се Бог јавља и онај Тихи Глас рече устани,тако и би у току пола ноћи сједнем на кревет све око мене видим једва живо,сестра дође и препаде се од мене,каже не могу да вјерујем,али тако је било,даље све мало по мало и све као руком однешено,а зашто,јер сам имала велику вјеру у Бога да ме није никад оставио,ни овај пут,потајно сам гајила наду за све и тада је био најљеши сусрет моја дјеца и ја,дошли су одмах ујутро јер им је јављено да њихова мама отвара очи и сједи на кревету.

Ето мали примјер шта је то што је у нама,па потражимо те снаге,сигурно можемо,вјерујмо и биће нам,какав нервни слом људи,шта је вриједно тога,треба живјети,ето гледам данас двије жене дошле у усијање живаца,јер су им се дјеца потукла у школи,све грми,тресу се,за шта,шта је вриједно нашег живота,земљске бриге јесу понекад и често велике,али нису најважније,треба добро промислити о свему!

Ја сам најсретнија жена на свијету,слава Богу за све,

Ево писах о томе...

https://www.pouke.org/forum/topic/21394-%E2%80%9D%D1%86%D0%B0%D1%80%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE-%D0%B1%D0%BE%D0%B6%D0%B8%D1%98%D0%B5-%D1%83%D0%BD%D1%83%D1%82%D1%80%D0%B0-%D1%98%D0%B5-%D1%83-%D0%B2%D0%B0%D0%BC%D0%B0%E2%80%9D-%D0%BB%D0%BA-17-21/gallery_11184_57_160726.jpg

2. Kako funcionise nervni sistem

Nas nervni sistem se sastoji iz dva glavna dela: voljnog i vegetativnog ili autonomnog nervnog sistema.

VOLJNI NERVNI SISTEM

VNS rukovodi pokretima ekstremiteta, glave i torzoa i, kao sto mu i ime kaze, mozemo ga manje- vise svojevoljno kontrolisati. Cine ga mozak i kicmena mozdina, iz koje izlaze brojni parovi nerava od kojih se svaki zavrsava u misicima kojima upravlja.

VEGETATIVNI NERVNI SISTEM

Drugi deo nervnog sistema, upravlja unutrasnjim organima - srcem, krvnim sudovima, plucima, crevima itd., cak i lucenjem pljuvacke i znojenjem. Njegov "glavni stab" nalazi se u centru mozga i sa ostatkom organizma povezan je tananom mrezom nervnih vlakana koja se pro - tezu sa obe strane kicmenog stuba i koja dalje svoje koncaste niti pruzaju sve do unutrasnjih organa. Ovaj drugi deo nervnog sistema ne nalazi se pod nasom neposrednom kontrolom ali - ovo je od izuzetne vaznosti za razumevanje problematike nerava - reaguje na nasa raspolozenja. Na primer, kada smo uplaseni nase lice bledi, zenice se sire, srce nam radi ubrzanim ritmom a dlanovi se mogu znojiti. Mi na ovaj nacin ne reagujemo svesno, stavise - mi nemamo nacina da zaustavimo ove reakcije osim da promenimo raspolozenje Stoga ovaj deo nervnog sistema nazivamo nevoljnim ili autonomnim nervnim sistemom.

Sam autonomni nervi sistem se takodje sastoji iz dva dela - simpatickog i parasimpatickog. Od njih , simpaticki je onaj koji na ocigledniji nacin "empatise" sa nasim raspolozenjima - otuda i njegov naziv. Aktivnost simpatickog nervnog sistema kod zivotinja povecava sposobnost da se nose sa raznim opasnostima koje ih vrebaju, poput temperaturskih ekstrema, nedostatka vode ili napada neprijatelja.

Da li ste ikada videli preplasenu zivotinju kako stoji ukocena od straha pre nego sto se da u beg? Nozdrve i zenice joj se sire, srcana radnja i disanje se ubrzavaju. Simpaticki deo autonomnog nervnog sistema pripremio ju je za beg ili borbu.

Obrazac straha

I ljudi, kada su uplaseni, reaguju na potpuno isti nacin.Strah pocinje u mozgu, kao nervni impuls koji pobudjuje simpaticke nerve da dalje u odgo- varajucim podrucjima (koza)i organima( srce, pluca, creva) proizvode znakei simptome straha - dlanovi se znoje, srce kuca ubrzano, disanje je ubrzano, usta se suse, itd. Simpaticki nervni sistem ovo postize pomocu posebne suptance po imenu adrenalin, koja se luci na krajevima simpatickih nerava koji se zavrsavaju u tim organima. Takodje, dve nadbubrezne zlezde, koje se i same nalaze pod kontrolom simpatickog nervnog sistema, luce u krvotok dodatne kolicine adrenalina, sto pojacava dejstvo simpatickih nerava.

Kada smo preplaseni takodje osecamo i neprijatnu senzaciju "u dubini stomaka". Ovo predstavlja najneprijatniji aspekat straha. Ipak, kompletna slika straha ukljucuje sve one simptome koje proizvodi pojacano lucenje adrenalina, dlanove koji se znoje, srce koje radi ubrzano, grudni kos koji se ubrzano nadima, itd.,kao i pomenuti grc koji se oseca "negde u sredini tela".

Normalno i uobicajeno je da ne osecamo funkcionisanje svoga tela, stoga sto parasimpaticki nervi drze simpaticke "pod kontrolom". Samo kada smo prenapregnuti (ljuti, uplaseni, uzbudjeni), simpaticki nervi dominiraju nad parasimpatickim i tada postajemo svesni rada pojedinih organa. Zdravo telo koje se ne nalazi pod stresom je mirno i spokojno.

Mnogi od nas sa izrazom "simpaticki" povezuju ljubaznost i razumevanje, pa kako su reakcije simpatickog nervnog sistemasve pre nego simpaticne, nekima je prilicno tesko da prihvate termin "simpaticki nervi". Stoga, da bih izbegla zabunu, u daljem tekstu cu simpaticke nervenazivati nervima koje luce adrenalin, odnosno nervima koji upravljaju lucenjem adrenalina - sto i jeste ono sto zapravo oni i rade.

Dakle, ukratko imamo voljni nervni sistem pomocu kojeg pokrecemo svoje telo, autonomni nervni sistem koji se sastoji iz dva dela: onoga koji upravlja lucenjem adrenalina i parasimpatickog. Autonomni nervni sistem upravlja radom unutrasnjih organa, pri cemu se ova dva dela medjusobno uravnotezuju. Najcese nismo svesni funkcionisanja svog autonomnog nervnog sistema ali kada smo prenapregnuti, nervi koji luce adrenalin su posebno nadrazeni i moze se desiti da osetimo kako nam srce brze kuca; dlanovi se mogu znojiti a usta postati suva. Uz to, mozemo osetiti kako nam stomak "krci" ili "bucka" , mozemo ostati bez daha, osetiti vrtoglavicu ili neodloznu potrebu da odemo do toaleta.

3. Sta je nervna bolest

Treba razumeti da postoje razliciti nivoi patnje prouzrokovanenervnim poremecajima. Nebrojeno mnogo ljudi ima "tanke zivce", i mnogi od njih, iako su zbog togau nevolji, nastavljaju normalno da zive i rade i za njih se ne moze recida pate od nervnog sloma. I zaista, iako spremno prihvataju tvrdnju da imaju "tanke zivce", sa indignacijom odbacuju svaku sugestiju o mogucem "nervnom slomu". Ipak, nervni slom ne predstavlja nista drugo do inteziviranje njihovih simptoma. Iako se ova knjiga u najvecoj meri bavi razvojem i lecenjem nervnog sloma, bice pomenut skoro svaki od simptoma na koje se zale osobe sa "tankim zivcima", a same takve osobe iznova i iznova ce se prepoznavati u pacijentima ciji su slucajevinervnog sloma ovde opisani. Dakle, simptomi su isti, razlika je samo u njihovom intezitetu. Osoba koja se nalazi u stanju nernog sloma ove simptome oseca mnogo intezivnije.

Gde prestaju "tanki zivci", a pocinje nervni slom? Pod nervnim slomom podrazumevamo stanje u kojem su simptomi nervnih poremecaja toliko izrazeni da osoba vise nije u stanju da normalno, ili cak uopste, obavlja svakodnevne poslove.Lekare cesto pitaju da li se u stanju nervnog sloma osoba zaista "slama", i ako je to tacno, sta to zapravo znaci? I mi postavljamo i pokusavamo da damo odgovor na pitanje kako nervni slom zapocinje i kako se razvija.

Tacka pucanja

Vecina ljudi biva "na prevaru" uvuceni u nervni slom. Intenzivno ili prolongirano stanje stresa moze senzibilisati nerve koji upravljaju lucenjem adrenalinatako da do pojave simptoma stresa dolazi na nekotrolisan i prenaglasen nacin, Pojava senzibilacije je dobro poznata lekarima, ali vecina generalno, veoma malo zna o tome da ova pojava, kada se po prvi put dozivi, lako zbuni pacijenta i navede ga da postane zrtva straha od mogucnosti da se ovakva epizoda ponovi.Ukoliko pokusamo da odredimo trenutak kada je ovaj poremecaj nastao, ja bih rekla da je to trenutak u kojem je senzibilisana osoba pocela da se plasi intezivnih senzacija prouzrokovanih jakim stresom i na taj nacin postala zrtva "zacaranog kruga" strah - adrenalin - strah. Kao odgovor na stanje straha, dolazi do pojacanog lucenja adrenalina i time se vec u senzibilisanom organizmu stvara sve vise intezivnih senzacija koje, onadaa poticu strah. Ovo predstavlja ciklus strah - adrenalin - strah.

Dva tipa nervnog sloma

Vecina nervnih slomova pripada jednom od dva glavna tipa:

Prvi je prilicno jednostavan i u najvecoj meri se tice uznemirujucih senzacja koje su posledica senzibilisanih nerava. Kod takvih osoba, nervi mogu biti senzibilisani stresom odnosno sokom, izazvanim recimo isrpljujucom hiruskom intervencijom, teskm krvavljenjem, nesrecim slucajem, hapsenjem ili zatvaranjem. Takodje, do senzibilizacije moze doci i postepeno, usled iznurujuce bolesti, anemije ili pak preterano stroge dijete. Ovakva osoba najcesce je zadovoljna svojim porodicnim zivotom i poslom. Zaista, takva osoba ne mora imati nikakvih drugih problema osim nesposobnosti da se, usled akutnog stanja nervnog sloma, nosi sa svojim uobicajenim duznostima.

Drugi tip nervnog sloma zapocinje nekim velikim problemom, konfliktom, tugom, osecanjem krivice ili sramote. Stres prolongirane, strahom ispunjene introspekcije postepeno senzibilise nerve tako da oni na ovu uznemirijucu iintrospekciju deluju sve intenzivnije, sve dok pometenost i strah od cudnih senzacija koje nervna senzibilizacija izaziva i sami ne postanu izvor patnje u meri koja je jednaka primarnom problemu, konfliktu, tuzi, osecanju krivice ili sramoti. Stavise, ovaj strah vremenom moze postati dominantan.

Лакши облици нервнх поремећаја

Људи који пате од прог типа нервног слома(анаксиозна неуроза) жале се на неке, или пак на све симптоме преосетљивог централног нервног система: несаницу, депресију, замор, немиран стомак, лошу пробаву, убрзан рад срца, лупање срца, палпитације, "прескакање" срца, оштар пробадајући бол испод срца, осећај бола у пределу око срца, знојење дланова, осећај "игличастог" пробадања у стопалима и шакама, осећај гушења у грлу, немогућност да се ваздух удахне пуним плућима, осећај стезања у грудима, осећај да се "трнци" и "мравци"крећу испод површине коже, осећај да се око главе стеже обруч, вртоглавицу и чудне визуелне обмане као што је на пример кретање неживих објеката. Мучнина, повраћање, повремено и дијареја, и учестала потреба за мокрењем додатно употпуњују ову слику.

Типичан списак тегоба које такви пацијенти наводе лекарима дала је једна млада мајка:

Тескоба

Главобоље

Лупање срца

Престрављеност

Раздражљивост

Оштар бол у пределу око срца

Безвољност

Немир

Убрзан рад срца

Осећај велике грудве у желуцу

Палпитације

Људи који пате од ових тегоба лако узнемире чак и ситнице. Прилично су уверени да са њима нешто озбиљно није у реду и мисле да осим њих нико други нема такве проблеме. Многи су убеђени да имају тумор мозга (или барем нешто "дубоко унутра") или да се налазе на ивици лудила. Њихова једина жеља је да, што је пре могуће, поново буду оне особе које су некада били, пре него што се десио овај "ужас".  Често нису свесни да су њихови симптоми нервног порекла и држе се добро познатог шаблона као и многи други који су у сличној позицији, шаблона непрекидног страха и напетости. 

Пре него што пређем на објашњење о лечењу, детаљно ћу описати како се развија нервни слом будући да су збуњеност око тога шта се дешава, и страх пред оним што се може догодити, следећи фактори пролонгиране болести.

Помаже Бог свима!

Сасвим случајно сам наишао на ваш форум трагајући за симптомима који ме муче. 
Ја сам студент имам 23 године и по природи јако живчан. Факултет ми је јако тешко пао и имао сам проблема око учења и времена које ми је било потребно даа савладам одређене предмете, а самим тим и да ускладим свој друштвени живот изласке итд. Све је то довело да паднем годину два пута. Првог пута сам се помирио са тим и разумео сам то, али други ми је јако тешко пао. разочарао сам породицу, а није то највећи проблем него свака нова година на фак.само још већи трошак. 
Баш пред условни испит када ми је била највише потребна концентрација ја сам посустао, почео сам да губим веру у себе, постао сам превише критичан према самом себи, затварао сам се у себе, и притом нервирао, избегавао физичку активност сматрајући (погрешно наравно) да ми одузима време свако излажење из куће. У једном тренутку почео сам да осећам стезање у врату. жалио сам се родитељима, притисак ми је био јако висок, међутим отишао сам код доктора, који ми је преписао лекове за притисак које пије мој деда! још више сам пао у депресију, ти лекови су ми јако тешко пали, као да сам одузет, нисам осећао ништа па чак ни срећу ни задовољство. престао сам да их пијем за врло кратко време, поново је све било ок. међутим за време новог испитног рока поново почиње јак стрес, све теже да се концентришем. Недеља пред испит ја једва ока склопим, највише ако одспавам 4 сата, не могу више, целе ноћи не могу да заспим. скроз заменим ноћ и дан. Живим са стресом а нисам га ни свестан јер ми је само услов пред очима и замишљам како падам.
Уз Божију помоћ, положио сам. Али имам утисак да сам платио високу цену. Обично сам пун адреналина и среће кад завршим и успем у нечему. Тада то нисам осетио, и даље ме је држао тај стрес нисам имао снаге ни да се насмејем на силу, само сам дрхтао. 
Након тога почео је хаос у мом животу. Чак ни кад сам се наспавао нисам осетио олакшање, почеле су да ми се јављају неке црне мисли које нисам могао да спречим, због чега сам осећао још већи страх да ћу полудети, само сам видео црно око себе. пао сам у емоционалну кризу, као да ништа нисам осећао осим страха.
Тада сам помислио да сам доживео нервни слом! Схватио сам да морам да кренем да се бавим физичком активношћу. Временом ме је попуштало из недеље у недељу успео сам да се повратим на неку нормалу. У том периоду све ме је плашило и сметало. Прошло је неких месец и по дана. колико толико сам се смирио али опет осећам несигурност и страхове, па чак и ако прочитам нешто ружно.
Како могу поново да ојачам да вратим веру у себе и не размишљам о страховима ?

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...