Jump to content
Претражи у
  • Још опција
Прикажи резултате који садрже
Прикажи резулте из
Sign in to follow this  
Grizzly Adams

Вера и сумња

Оцени ову тему

Recommended Posts

ЧЛАН

Многи имају веома поједностављену слику о вери, сматрају да се вера заснива и почиње са мишљу о томе "да ли постоји Бог". Покушаћу кратко да објасним зашто је то погрешно, а ви помозите да даље разјаснимо.

Шта је то "сумња"? Сумња је неповерење у неку информацију и жеља да се добију бољи докази. Када нам неко пренесе информацију у коју нисмо сасвим сигурни, онда ми предузмемо неку акцију да је "проверимо".

Шта је то "Бог"? Философи су дошли на идеју да можда постоји некакав "Узрок" постојања нашег Космоса. По самој дефиницији тог појма, Узрок је "изван Космоса" јер је постојао и пре него што га је "створио". Значи, Он обитава у сасвим другачијој реалности од ове наше.

Да ли онда можемо да "сумњамо да Бог постоји"? То питање у ствари нема никаквог смисла. Постојање Бога није "информација", него философска идеја. Ту идеју - по самој њеној дефиницији - не можемо да "проверимо". Не постоји ништа што човек може да уради да би "потврдио или оповргнуо хипотезу о постојању Бога". Шта год радио, макар то била и Ајнштајнова "релативистичка ракета", човек остаје у створеном Космосу, не може изаћи из њега - па према томе је јасно да не може "проверити" постојање Бога. Дакле, "сумња" у постојање Бога у ствари само показује да човек није разумео основне појмове. Само питање је контрадикторно.

Шта је онда "вера"? Вера је философски оквир који свет тумачи полазећи од идеје о Богу, али вера није одговор на питање "да ли постоји Бог?". Верник већ зна да је та идеја "непроверљива" у научном смислу. Она је проверљива у философском смислу - колико нам је "корисна" за боље разумевање овог света - живота, човека (пре свега самог себе), питања као што су љубав, мржња, страдање, добро и зло итд. Хришћанство додатно има Христа и његово васкрсење за које ми често кажемо да је "темељ" наше вере. Али суштина опет није у "проверавању" те "информације" (мада је то већ догађај "у Космосу" и донекле је могуће "проверавати"), већ у томе како се Христос уклапа у саму философску идеју Бога - ако је Бог Личност која је "изван Космоса", зар није логично очекивати да нам се открије као Личност "у Космосу"? Ако је Бог живот, зар није логично да одговори на главни проблем овог света - смрт? И тако даље. Опет је важно разумети да се ту не ради о "чудима" и неком паганском одушевљењу "натприродним догађајима". Чудо је ту најмање битно. Најважније је у ствари како се читава та философија сложила у једну грандиозну целину. Човек не мора да прихвати као своју философију живота, али би опет требало да разуме колико је то величанствена идеја - за дивљење чак и ако си атеиста.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН
Али суштина опет није у "проверавању" те "информације" (мада је то већ догађај "у Космосу" и донекле је могуће "проверавати"), већ у томе како се Христос уклапа у саму философску идеју Бога

Звоне, ово је већ мало проблематично. Бог који се уклапа у философску идеју је бог философа и њему се тешко молити. Он је систем, хладан и тоталитаран. Бог се не открива на начин што га ми смјестимо у некакав философски систем, већ се отакрива на начин да собом тек отвара хоризонт разумјевања у коме ћемо нешто назвати философијом или, ако је то могуће, хришћанском философијом.

Друга ствар, вјера не реферише само на нешто ванисторијско или како то кажеш ванкосмичко, вјера је итекако у историји и собом носи своје искуство. Теологија се и базира на искуству вјере тј. искуству сусрета са Богом који, истина, јесте трансцедентан али исто тако у својој трансцедентности иманентан историјском догађању.

И треће, бојим се да та грандиозност често пада или пропада пред свакодневним искуством живота и да ништа није отупило човјека као та грандиозна уклопљеност Бога у систем могућег.... Ајд да не ширим даље, ако се тема развије, наставићемо

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН

Нисам ни мислио да све знам, само желим да покренем дискусију... :)

Звоне, ово је већ мало проблематично. Бог који се уклапа у философску идеју је бог философа и њему се тешко молити. Он је систем, хладан и тоталитаран. Бог се не открива на начин што га ми смјестимо у некакав философски систем, већ се отакрива на начин да собом тек отвара хоризонт разумјевања у коме ћемо нешто назвати философијом или, ако је то могуће, хришћанском философијом.

Па слажемо се овде. Христос није Бог философа јер је конкретна историјска личност и хладну философију претвара у сам живот. Само сам покушао да објасним веру "из почетка".

Друга ствар, вјера не реферише само на нешто ванисторијско или како то кажеш ванкосмичко, вјера је итекако у историји и собом носи своје искуство. Теологија се и базира на искуству вјере тј. искуству сусрета са Богом који, истина, јесте трансцедентан али исто тако у својој трансцедентности иманентан историјском догађању.

Да, и ту се слажемо. Само што то искуство није "научно", него лично. Ево да те питам - ти као хришћанин, у свом свакодневном животу, колико си времена посветио "проверавању постојања Бога"? Да ли си уопште икада ишао да провераваш неку "чињеницу" на начин како би то урадио, на пример, физичар да му неко каже да тамо иза брда један камен од две тоне левитира у ваздуху?

Е о томе пишем, јер то је питање које нама атеисти постављају. У том смислу и ја сам атеиста. Јер ми никада у животу на крај памети није било да "истражујем" и "доказујем" постојање Бога научним методом. Ова тема има циљ да покаже да многи атеисти постављају погрешно питање зато што не разумеју шта је у ствари вера. А многи верници - из сличног разлога - дају погрешан одговор.

И треће, бојим се да та грандиозност често пада или пропада пред свакодневним искуством живота и да ништа није отупило човјека као та грандиозна уклопљеност Бога у систем могућег....

Хришћанство савршено добро објашњава и то наше свакодневно искуство, не видим зашто би то био проблем? У томе и јесте величина наше "философије".

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН
Ево да те питам - ти као хришћанин, у свом свакодневном животу, колико си времена посветио "проверавању постојања Бога"

Можда сам некад давно-давно имао неки пребачај ал' у принципу никада нисам провјеравао Божије постојање.

Бога сам упознавао постепено и постепено се откривао. Е сад, то искуство није научно али то што није научно не значи да не реферише на саму истину. Тај сусрет ( откровење) није тек неки пуки лични доживљај те самим тим и могућност неке личне уобразиље, већ догађај откривања Истине. Ничим се нисам учио сусрету са Богом, једноставно пропаднеш у живот и сусрет се догоди, а из сусрета сам се учио свему.

Тако и теологија није системски уређена множина личних доживљаја, већ откривање истине.

У такву истину се , по мени не може сумњати, бесмислено је.

Ево пошто разговарамо о томе на личним примјерима, ја никад непосумњам у то да Бог постоји али Га итекако често заборавим, а то, сложићеш се, није исто.

Вјера није ништа ирационално и у потпуности је спојена са Истином. Али између истине искуства вјере и научне истине ( боље рећи логичке правилности) не стоји нужно знак једнакости.

Набацах нешто с брда с дола, у журби сам, пишемо се други дан.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Да ли онда можемо да "сумњамо да Бог постоји"? То питање у ствари нема никаквог смисла. Постојање Бога није "информација", него философска идеја. Ту идеју - по самој њеној дефиницији - не можемо да "проверимо". Не постоји ништа што човек може да уради да би "потврдио или оповргнуо хипотезу о постојању Бога". Шта год радио, макар то била и Ајнштајнова "релативистичка ракета", човек остаје у створеном Космосу, не може изаћи из њега - па према томе је јасно да не може "проверити" постојање Бога. Дакле, "сумња" у постојање Бога у ствари само показује да човек није разумео основне појмове. Само питање је контрадикторно.

Zaboravio si da po svakoj organizovanoj religiji, njena verzija boga ima sasvim realan, materijalan i ličan uticaj na postojeći materijalni univerzum, tako da po njihovim tvrdnjama, Bog nije samo filosofska ideja.

Шта је онда "вера"? Вера је философски оквир који свет тумачи полазећи од идеје о Богу, али вера није одговор на питање "да ли постоји Бог?".

Kontradiktoran si. "Filosofski okvir koji svet tumači polazeći od ideje o Bogu" u sebi nužno sadrži tvrdnju da Bog postoji.

Верник већ зна да је та идеја "непроверљива" у научном смислу.

Zna i ateista... samo ateista ne tumači svet polazeći od ideje o Bogu.

Она је проверљива у философском смислу - колико нам је "корисна" за боље разумевање овог света - живота, човека (пре свега самог себе), питања као што су љубав, мржња, страдање, добро и зло итд.

Slažem se da je su to potpuno odvojena pitanja.... (ne)postojanje Boga ne mora nužno da ima uticaj na korisnost filosofije koja u sebi podrazumeva postojanje Boga... ljudi mogu činiti dobre stvari i iz pogrešnih razloga i motiva... ta filosofija može da bude sjajna i ako Bog ne postoji... neke ideje hrišćanstva jesu sjajne... ali nisu sve... a organizovana religija često uz dobre ideje uvali i loše... a naročito je problematično to što su svete knjige po pravilu nedovoljno jasne i dvosmislene u mnogim važnim pitanjima...

ако је Бог Личност која је "изван Космоса", зар није логично очекивати да нам се открије као Личност "у Космосу"?

Meni nije... ajd probaj to malo bolje da obrazložiš.

Ако је Бог живот, зар није логично да одговори на главни проблем овог света - смрт?

Mislim da si u prethodnom delu Boga opisao kao sve osim "život"... bez obzira na to... ne vidim zašto je logičniji Bog koji daruje nekom "život posle smrti" (apsurdna ideja) od nekog hipotetičkog boga koji je stvorio univerzum tako da se nečiji život završava smrću? Jasno mi je zašto je ova prva ideja primamljivija živim bićima, ali nije nešto logično samo zato što ti imaš korist ako je tačno.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...