Jump to content
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
Guest - . . .-

Покојни Стево Жигон о религији (видео из 2002)

Оцени ову тему

Recommended Posts

Guest - . . .-

Послушајте па ако желите да поразговарамо. Ову су аргументи које многи атеисти провлаче. Оно што треба рећи да Стево Жигон НИЈЕ атеиста али има проблем са Црквом или "црквом".

Веома занимљиво.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

1. Стево друже стари, "веронаука" не значи да се примењује "научни метод" на нешто, тј. да је у питању некаква "наука" у ужем смислу речи.

2. Сумња није супротност вери, јер вера није исто што и "слепо веровање". Сумња је саставни део вере.

3. Нико деци није одузео право да се сама одређују, напротив - помогао им је. Јер да би се човек према нечему "одредио" прво мора да зна о чему се ради.

После почињу тоталне бесмислице, нема сврхе коментарисати... Жалосно да се гледа, баш оставља неки непријатан утисак. :(

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Guest - . . .-

Поред импулсивног Жигона, сталоженог проте Радована, највише ме је одушевила Александра. Потрудићу се да је доведем на ЖРУ ДИВАН.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

1. Стево друже стари, "веронаука" не значи да се примењује "научни метод" на нешто, тј. да је у питању некаква "наука" у ужем смислу речи.

Naravno da nije nauka.

Hajde da vidimo, da definišemo čime se to teologija bavi i da raščistimo stvar - čime se dakle teologija uopšte bavi?

Kada dođemo do konsenzusa za ovo, lako ćemo odrediti šta je i da li je nauka.

2. Сумња није супротност вери, јер вера није исто што и "слепо веровање". Сумња је саставни део вере.

Sumnja sastavni deo vere?

Više je: "you submit, that's the deal".

Čovek je neverovatna stvar, ti mu kažeš da se farba nije osušila, on će obavezno da pipne da proveri, ali ako mu kažeš da postoji Bog, bez ama baš ikakvog dobrog objašnjenja, on će da ti poveruje. Prosto je kao "slepa mrlja" u intelektu.

:)

3. Нико деци није одузео право да се сама одређују, напротив - помогао им је. Јер да би се човек према нечему "одредио" прво мора да зна о чему се ради.

Ja ne vidim tako.

Odraslom i zrelom čoveku, sa životnim iskustvom i razvijenim intelektom - kada objasniš nešto, on se onda "određuje" prema tome. Toga sa decom nema, po prirodi stvari je tako, ne radi se o tome da mu je neko "oduzeo pravo" u pitanju je programiranje koga se mnogi i kasnije u životu teško otresu, to je u prirodi tog životnog doba.

Slušaj pažljivo od 5.35:

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Naravno da nije nauka.

Hajde da vidimo, da definišemo čime se to teologija bavi i da raščistimo stvar - čime se dakle teologija uopšte bavi?

Kada dođemo do konsenzusa za ovo, lako ćemo odrediti šta je i da li je nauka.

Па нема шта да одређујемо, већ сам рекао да није наука. Осим тога, веронаука и теологија нису исто. Теологија је "философија на тему Бога", веронаука је упознавање са основним учењима неке вере.

Sumnja sastavni deo vere?

Više je: "you submit, that's the deal".

Čovek je neverovatna stvar, ti mu kažeš da se farba nije osušila, on će obavezno da pipne da proveri, ali ako mu kažeš da postoji Bog, bez ama baš ikakvog dobrog objašnjenja, on će da ti poveruje. Prosto je kao "slepa mrlja" u intelektu.

Па није баш тако. Упореди то што си написао са искуством овде на форуму. Да ли екипа овде изгледа као да има "слепу мрљу" у интелекту? Или "you submit, that's the deal"? Мој утисак није баш такав.

Ja ne vidim tako.

Odraslom i zrelom čoveku, sa životnim iskustvom i razvijenim intelektom - kada objasniš nešto, on se onda "određuje" prema tome. Toga sa decom nema, po prirodi stvari je tako, ne radi se o tome da mu je neko "oduzeo pravo" u pitanju je programiranje koga se mnogi i kasnije u životu teško otresu, to je u prirodi tog životnog doba.

Ма то је нека фиктивна слика веронауке коју људи стекну из холивудских филмова. Нема ту никаквог "програмирања". Прво што је добровољно, друго што је сасвим нормалан предмет где се учи о вери као о било чему другом. Нема никакве манипулације или слично.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Па није баш тако. Упореди то што си написао са искуством овде на форуму. Да ли екипа овде изгледа као да има "слепу мрљу" у интелекту?

Kada je u pitanju Bog u smislu nekog natprirodnog bića, iskreno mislim da da.

Или "you submit, that's the deal"? Мој утисак није баш такав.

A npr. šta je sa celom frkom u vezi Artemija?

Ne pokazuje li to manjak prostora za tumačenja, sumnje, alternativna viđenja itd. ?

Ali ne znam doduše na kakvu vrstu sumnje ti misliš.

Ма то је нека фиктивна слика веронауке коју људи стекну из холивудских филмова. Нема ту никаквог "програмирања". Прво што је добровољно, друго што је сасвим нормалан предмет где се учи о вери као о било чему другом. Нема никакве манипулације или слично.

Ti opet pričaš o školskom predmetu, ja pričam o indoktrinaciji dece.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Многи добри атеисти наводе страдање невиних као показатељ да нема Бога.Неки сведоци страдања у Аушвицу кажу да уколико би стварно постојао Бог,он не би дозволио да невина дечица од 5 година буду угушена у гасним коморама,иако су Га многи тада дозивали.Ето за одрасле се може рећи да имају кривицу какви год да су били,кажу они,али зашто потпуно невини,зашто деца?

Не мислим да правим неку везу али бих овде рекао и да Владета Јеротић,на пример, каже да хришћанство греши када сматра децу сасвим безазленом.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Не мислим да правим неку везу али бих овде рекао и да Владета Јеротић,на пример, каже да хришћанство греши када сматра децу сасвим безазленом.

Apsolutno greši, mnoga deca su neverovatno zlobna i veliki skotovi, i to daleko više nego odrasli.

Nikakvi dakle "mali anđeli", ali da vam ne razbijam predstave. :)

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Kada je u pitanju Bog u smislu nekog natprirodnog bića, iskreno mislim da da.

Не разумем уопште такав став. Вера у Бога је сасвим валидан философски став. Интелект са тим не би требало да има никаквих проблема. Многи веома интелигентни људи су били верници.

A npr. šta je sa celom frkom u vezi Artemija?

Ne pokazuje li to manjak prostora za tumačenja, sumnje, alternativna viđenja itd. ?

Ма код Артемија није проблем "тумачење" и философија, него што су покрали паре и онда сада глуме нешто у покушају да то сакрију. Нису они направили фрку због "алтернативног виђења" него због минуса на рачуну.

Ali ne znam doduše na kakvu vrstu sumnje ti misliš.

Нормалну сумњу. Као оно кад ти неко нешто каже, а ти не верујеш на реч него сам провериш.

Ti opet pričaš o školskom predmetu, ja pričam o indoktrinaciji dece.

Жигон је поменуо веронауку која није индоктринација. О индоктринацији можемо да разговарамо и вероватно ћемо се сложити добрим делом.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...