Jump to content
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
Velja94

Vikarni episkop

Оцени ову тему

Recommended Posts

Guest

Ево укратко,тј.конкретно шта значи а неко ко жели још нешто да напише, допуни или појасни може слободно да учини :D

Викарни епископ је онај који замењује сталног Епископа, тј. надлежног архијереја једне одређене епархије.

Самим тим сам одговорио шта је и Епископ, само још да додам да епископ има пуну власт над неком епахијом док Викарни то нема.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Guest - . . .-

@@Martirije,

Не знам колико је богословски оправдано постајање викарних епископа, тј. епископа који немају своју епархију са паством, већ су постављени као заменици епископа а носе титулу епархија које не постоје и самим тим немају паству.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Викарни епископ је, нажалост, једна декаденција у православној еклисиологији. Ја сам чак склон да тврдим: потпуни теолошки нонсенс.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Guest

@,

Да, баш тако, обичан верник који мало познаје рекао би "како то да у једној епархији има два Христа" или "заменик Христов...", то би тако некако испало.

То је као што су некада били хороепископи "нешто слично викарном" и данас их имамо у Кипарској архиепископији, не знам дали има негде другде а док викарних-заменика има свуда.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
То је као што су некада били хороепископи

Хороепископи су били нешто друго. Они су имали своју "територију", свој народ, свештенство, своју Цркву. Били су у мањим местима и били су подчињени епископима (у градовима).

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Mislim da je ovo zvanje opravdano, samim tim što se na taj način nekim zaista velikim pregaocima na polju Božijem, daje opravdani značaj.

Nije malo episkopa (bez pastve) koji su velikani teološke misli.

Malo, malo pa moju parohijsku crkvu pohodi neko od vikarnih episkopa.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Guest - . . .-

@,Како епископ може бити без епархије и пастве? Коме је он онда епископ? Веома дискутабилно богословско размишљање.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Mislim da je ovo zvanje opravdano, samim tim što se na taj način nekim zaista velikim pregaocima na polju Božijem, daje opravdani značaj. Nije malo episkopa (bez pastve) koji su velikani teološke misli. Malo, malo pa moju parohijsku crkvu pohodi neko od vikarnih episkopa.

Све је то у реду. Нико не тврди да викарни епископ није добар или да не може да буде добар пастир, теолог и сл. Та дужност (звање, служба) је теолошки неутемељена, теолошки нема никакве логике.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Guest

@@Александар Милојков,

Да,да баш то, но ја сам написао тако због брата мало једноставније да би схватио,

али додаћу (иначе мисли сам да исправим) једну реченицу - "нешто слично викарном" :D

Не знам , дал на Кипру хороепископи имају исту улогу као што су некада имали?

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Зашто би викар епископа мора да буде други епископ? Зашто то не би могао да буде неки угледни јеромонах, архимнадрит? Зашто да постоји служба (епископска) која је теолошки неутемељива, немогућа и представља ништа друго него одступање, декаденцију (као служба, ане викарни епископ као личност, наравно)?

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Guest - . . .-

@@Александар Милојков, а та декаденција иде дотле да викарни епископ НЕМА право гласа у Сабору. Поставља се онда најбаналније питање: Какав је то онда епископ?

Наравно, нико и не прича о конкретним личностима. О личностима наших викарних епископа имам најпозитивније мишљење.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Guest

Не знам зашто онда Епископи не уведу баш ту и такву улогу (као што Александар каже,тј.навео) Архијерејских заменика, пошто то би требало свака епархија да има и мислим да би то било најидеалније решење из монашког реда, били би најнеутралнији по питању осталог свештенства.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ako vikarni episkop nema logike zašto onda postoji?

То се и ја питам? Викарне епископе би требало учинити епископима у правом смислу - дати им ЖИВУ Цркву на управљања, на епископовање. А не да буду портпароли и возглавитељи непостојећих епархија.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...