Jump to content
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
Guest - . . .-

Приватни и државни факултети- ваша искуства и мишљења

Оцени ову тему

Recommended Posts

Singidunum je prvi privatni fakultet koji je dobio akreditaciju. Par ljudi koje poznajem studira tamo. I priznat je ovde, što je najbitnije (da li je fakultet priznat i da li ima akreditaciju nema veze jednosa drugim). Koliko znam iz priče, priznat je i u svetu, tj u Evropskoj uniji, za dalje ne znam.

Što se tiče Megatrenda, reći ćusamo ovo: nije odmah dobio akreditaciju, nakon svih onih silnih zakona o visokom obrazovanju. Dobio je tek kad je gosn ministar prosvete Žarko Obradović počeo da predaje na njemu.

O ostalim privatnim fakultetima ne znam baš mnogo, nije bilo ljudi koji su ih upisivali, jer nisu priznati od nas, nema šanse za zaposlenje u državnoj firmi, a u privatnoj, ako ne rade veze, povuci- potegni.

Nas bombarduju sa čuvenim Slobomir P univerzitetom, to vam mogu više objasniti braća i sestre iz Republike Srpske, ali taj fakultet niti šta vredi, niti ga iko upisuje.

Па кад пола владе предаје на Мегатренду... :D

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Mislim da na privatnom fakultetu verovatno možeš da stekneš isto znanje kao na državnom ali ga nećeš steći. Ljudi prirodno idu linijom manjeg otpora i u takvim situacijama ako moraju da nauče samo najosnovnije za prolazak, tako će i naučiti. Sa druge strane, i na državnom se buba i ponekad prolazi na sreću i preko veze i sve češće nam na razgovor dolaze diplomci državnog fakulteta koji nemaju pojma...

Sa praktične strane, a pričam u odnosu na pravne fakultete, ne zovemo uopšte na razgovor ljude koji su završili privatni fakultet... kada se neki takav kandidat previdom provuče na razgovor ili ga pozovemo zbog preporuke, pokaže katastrofalno neznanje.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Све се слажем, сем да имаш и прилике да научиш ако желиш. Управо је тако конципиран да ти не пружа ни могућност да научиш. Тачније, конципиран је тако да те фура да нешто стварно много знаш и да си уберкул, и онда ти само билдују его и испумпавају паре.

Сви које знам, а који нису могли да заврше правни у Кг, отишли су на Привредну академију у Новом Саду, ил како се то већ зове. Непотребно је рећи да се тамо нису ни појављивали, а постали неки шатро мастери сви. Прво су испити смешни, јер су то све неке скриптице од по педесетак страна, а друга је ствар критеријум. Што рече Чедомир Чупић, то је легализована корупција.

Имам и другарицу која је тамо била асистент неко време, јер су је у Кг испалили за реизбор. Прва брука што су је на "правном" факултету држали непријављену, исплаћивали јој плату на руке, а друго што су јој рекли да кад види неког на испиту да преписује, да не сме да реагује, само да се шетка по учионици да задржи привид неке образовне установе. Била је убијена у појам и отишла је одатле што је пре могла.

И што је најгоре, у судовима и по адв. канцеларијама има доста тих ликова са приватних правних, снаћи ће се за неку везу и за правосудни испит, и сутра ће неки судија да ти дели правду или тужилац са приватног правног да гони окривљене који имају пара за адвоката... Не треба много маште па замислити у шта ће се то претворити.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Studirao ja na PMF-u , te najtezi fakultet na svetu , te najcenjeniji , te najbolji strucnjaci , te nema varanja ni protekcije ... Niko bre ne zna za taj PMF bilo gde u svetu . Da je tezak , jeste , da rade najbolji strucnjaci , nisam siguran ne kazem da su losi ali opet ima i neko merilo rezultata i uspeha u vido objavl;jenih radova , nagrada naucnih dostignuca , otkria .. Sto se tice preotkecije toga ima taman koliko i na privatnim fakultetima i PMF je jos zlato kakvi su ostali. Na ekonomskom se moglo za debele pare doplomirati i to da te ubace u knjige 4 godina unazad i papiroloski srede do zadnje sitnice sa sve prijavama ispita . I ti diplomirao a nisi video fakultet . Znam cveka koji se upisao direktno na drugu godinu medicinskog fakulteta tako sto je kupio najnovijeg golfa tadasnjem dekanu ....I sve se to zna i zbog toga nase fakultete niko nigde ne priznaje i ozbiljnim drzava moraqs sve od pocetka da odradis kako bi verifikovao diplomu . O fakultetima u drugim centrima da ne pricam , Nis i Kragujevac  su katastrofa  a tek ispostave bivseg Pristinskog univerziteta su komedija . Na privatnom fakultetu makar znas za sta si platio i ne moras da varas .

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Најбољи факултет на свету (и још многи са те листе) је приватни. То што је код нас таква ситуација, тешко се може објаснити власничком структуром установе, већ пре стањем у глави и побрканим вредностима. Код нас је циљ провући се и добити папир да си дипломирао. На прсте могу да се преброје људи који знају зашто су ту дошли, који воле то што уче и који имају неку визију шта ће са собом сутра. Државни су ”тежи” јер је циљ професора да ти нађу шта не знаш и да те оборе, а истовремено су ти професори пуки анонимуси међу својим колегама у свету. На приватним нема или има мање таквих, па се онда лакше пролазе, али исте главе уписују приватне и државне, само је логично већи удео ових што се провлачи, а исти или мањи оних који знају шта ће са собом.

У САД је такође јако, јако тешко пасти неки испит. Скоро неизводљиво, осим ако не радиш баш ништа и одустанеш. Али ти имаш у глави да ти ама баш ништа не значи то што си прошао, па онда сасвим другачије приступаш проблему. Чак ти ни максималне оцене нису гаранција ни за шта, али значе доста, па ћеш да се бориш да их добијеш. Факултети се не бирају према томе колико ћеш лако проћи, него према томе колико нуде. Какви професори предају, колико су они познати и признати у привреди и у науци, какви су услови, опрема, сарадња, пракса и коначно, колико то све кошта и могу ли да приуштим, нађем стипендију итд. Па се онда сходно томе и сами факултети боре да привуку студенте и постају све бољи и бољи. Занимљиво је и то да је једина разлика у САД између приватних и државних факултета то што је власник државних држава (не федерална, него мислим свака појединачна). Државни су такође у тој машинерији академског тржишта, боре се да привуку студенте и све остало што уз то иде. Када се код нас развије тај менталитет, када се развије тржиште рада, када се успостави здрава конкуреницја како између универзитета и факултета, тако и између свршених студената, више неће бити толико битно где се лакше провлачи, него ће студенти тежити да се што боље спреме за сутрашњи живот, па ће сходно томе да бирају факултет, а и факултети ће себе изграђивати на тај начин. Људи морају да разумеју да диплома по себи не значи ништа. Без знања у глави, могуће ју је искористити једино уместо тоалет папира. А и знање које се добије на факултету је само неки основни темељ. Ко није спреман да учи свакога дана и да се усавршава до краја живота, џаба је студирао, било приватни, било државни факултет. Промашио је тотално.

А рецимо, конкретно у Србији, знам да су студенти Рачунарског факултета настављали студије којекуда у свету (укључујући MIT) и да су добијали послове по светским компанијама. Према томе, може да се научи и факултет је признат, а на појединцу је да ли ће да искористи шансу.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Nis i Kragujevac  su katastrofa

Све се слажем, осим што овде не бих генерализовао. Рецимо, најбољи (или бар најусшешнији и најпознатији у свету) хемичар у Србији ради управо у Крагујевцу. Зове се Иван Гутман.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ивице, ми смо управо и причали о приватним факултетима у Србији. На жалост, овде немамо Харвард или Кембриџ, а ситуација је таква да једноставно нема праве конкуренције државним факултетима, макар за сада, док се све не деполитизује и док стручност не постане услов за неко место, а не политичка веза, па онда уз ток нека фантомска диплома дође као шлаг. Власничка структура елитних факултета је различита од државе до државе и зависи највише од историјских околности развоја, а обично су најјачи факултети, било приватни или државни, у најразвијенијим државама на свету.

И у другим (сређеним, не банана) земљама имаш ове дивча факултете, нису наши били паметни да једино они то измисле, али су у сређеним земљама према таквим факултетима подигли бедем у запошљавању било где у државној администрацији, а приватници те Си Вије и не погледају кад виде која је институција у питању, тако да су студенти у старту обесхрабрени. Зато се те фантомске институције све више повлаче на Интернет, јер им полако постаје неисплативо радити у иоле сређеној држави.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Али проблем у Србији тешко да су приватни факултети. Државни су такође легла свега онога што не би требало да буду и препуни људи који никада у жвоту нису постигли ама баш ништа из своје области. На медицинском факултету имаш измишљене доценте без релевантних научних радова. Еееј, на медицини! Само их штанцују. Шта су ови са филолошког урадили? Па зар их није сртамота да се боља славистиика ради у САД него у сред Београда, а барем они немају оправдања у недостатку матернијалних средстава? Да немамо можда неке светски познате економисте? На хемији имаш троје људи који су нешто објавили и објављују, све остало катастрофа. Физика је нешто светлија тачка (а они би први требало да се правдају тиме да немају пара, само што имају главу и нешто морала изгледа). И тако даље и томе слично. Један огроман део, убедљиво већински, свих такозваних професора су анонимни у својој струци ван граница ове земље. Шта такви могу да понуде студентима? Привреду намерно и не помињем јер су свршени студенти буквално неспособни у највећем броју случајева да раде нешто практично. Углавном је то што се учи застарело и не примењује се више нигде. И онда су проблем пет приватних факултета. Ма где би нам био крај...

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Све се слажем, сем да имаш и прилике да научиш ако желиш. Управо је тако конципиран да ти не пружа ни могућност да научиш. Тачније, конципиран је тако да те фура да нешто стварно много знаш и да си уберкул, и онда ти само билдују его и испумпавају паре.

Mislim da se u principu slažemo, pa da pojasnim - pored toga što možeš da prođeš na skriptice (a da se ne lažemo, prođoh i ja na državnom fakultetu u Beogradu neke ispite na skripte), postoje i na privatnim fakultetima ozbiljni udžbenici i predavanja... niko ti ne brani da ti ideš na ta predavanja, ozbiljno ih slušaš i da pročitaš udžbenike i naučiš kompletno gradivo iz njih... u tom smislu kažem da možeš da stekneš isto znanje kao na državnom... problem je što te na privatnim fakultetima niko i ništa realno ne primorava da ozbiljno studiraš, i budući da kod nas postoji pristup studiranju koji je Ivica objasnio (parafrazirano: daj diplomu, briga me za znanje), ljudi na privatnim fakultetima ne nauče dovoljno.

Takođe, sama želja nekog da završi privatni a ne državni ukazuje donekle na to da se najverovatnije vodio onim: daj diplomu, briga me za znanje.

Da se razumemo, nisu ni državni fakulteti baš mnogo bolji... i oni su nekako postavljeni tako da je bitno nabubati i prezentovati gradivo u određenom trenutku a ne razumeti gradivo i steći sposobnosti da ga praktično primeniš... i na njima ljudi prvenstveno gledaju da završe, više nego da steknu znanja... ali meni kao poslodavcu ipak diploma državnog fakulteta stečena u nekom pristojnom roku i sa dobrim ocenama daje bar neku ideju da bi taj pripravnik (uz ispunjenje drugih uslova) mogao da bude koristan i eventualno jednog dana dobar advokat i budući partner... diploma privatnog mi ne znači ništa...

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Takođe, sama želja nekog da završi privatni a ne državni ukazuje donekle na to da se najverovatnije vodio onim: daj diplomu, briga me za znanje.
I meni ovo izgleda kao jedan od najbitnjih faktora zasto privatni fakulteti kod nas stancuju potpuno nesposobne ljude.

Dzaba im da dovlace ne znam kakve strucnjake, kad je profil ljudi koji to upisuje takav.

Valjda ce se to vremenom promeniti.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Али проблем у Србији тешко да су приватни факултети. Државни су такође легла свега онога што не би требало да буду и препуни људи који никада у жвоту нису постигли ама баш ништа из своје области. На медицинском факултету имаш измишљене доценте без релевантних научних радова. Еееј, на медицини! Само их штанцују. Шта су ови са филолошког урадили? Па зар их није сртамота да се боља славистиика ради у САД него у сред Београда, а барем они немају оправдања у недостатку матернијалних средстава? Да немамо можда неке светски познате економисте? На хемији имаш троје људи који су нешто објавили и објављују, све остало катастрофа. Физика је нешто светлија тачка (а они би први требало да се правдају тиме да немају пара, само што имају главу и нешто морала изгледа). И тако даље и томе слично. Један огроман део, убедљиво већински, свих такозваних професора су анонимни у својој струци ван граница ове земље. Шта такви могу да понуде студентима? Привреду намерно и не помињем јер су свршени студенти буквално неспособни у највећем броју случајева да раде нешто практично. Углавном је то што се учи застарело и не примењује се више нигде. И онда су проблем пет приватних факултета. Ма где би нам био крај...

Problem je tržište. Budući da kod nas postoji približno jednak broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru... a da prilikom zapošljavanja (i zadržavanja na poslu) u javnom sektoru glavni kriterijum nije znanje i sposobnost, jasno je da postoji daleko veća tražnja potencijalnih studenata za fakultetima koji će im lako i brzo dati priznatu diplomu a ne za fakultetima koji će im dati znanje.

Kada se na tržištu bude više tražilo znanje, pojaviće se i fakulteti koji će boljim programom privlačiti one studente kojima je bitnije znanje i koji će slično Harvardu i Jeilu, diplomcu takvog fakulteta davati prednost pri zaposlenju jer će poslodavac podrazumevati da on više zna od studenata drugih fakulteta.

Meni se čini da i sada na tržištu ima mesta za takav fakultet, ja bih kao privatni poslodavac svakako voleo da postoji takav fakultet, jer su i kandidati koji dolaze sa državnog sve gori i gori, ali izgleda da investitori po svemu sudeći smatraju da je to kod nas još uvek manje profitabilno od "fabrika diploma"...

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...