Jump to content

O integraciji i standardima - moja kritika nekih trendova

Оцени ову тему

Guest

Препоручена порука

• Гости

Došlo je vreme u kojem razni giganti poput Googla i Facebooka pokušavaju da se što više integrišu u naš sistem i naše mobilne uređaje. Tako su u ponudi razne aplikacije poput Facebooka za Android, Google Talka i mnogih drugih. Većina nas ima instaliranu aplikaciju za Skype i to vidimo kao sasvim normalno, ali da li je zaista tako?

Motorola-Motokey.jpg

Ja sam na primer, odbio da instaliram Facebook aplikaciju na svom Android telefonu, jer ako želim da idem na Facebook, uradiću to preko browsera. Ipak, u mom telefonu i dalje postoji opcija da sinhronizujem svoje kontakte sa Facebook i Google nalozima i mislim da je to potpuna glupost (ideja je dobra, ali način je vrlo glup). Ono što bih ja uradio, razvio bih kontakt server kome bi se pristupalo običnim https prookolom, svi kontakti bi bili smešteni u standardizovane strukture podataka i posle bih mogao sam da izaberem sa kojim kontakt serverima bih se sinhronizovao (uz eventualnu autentifikaciju). Ovakvo rešenje podrazumeva dva različita algortima, koji iskodirani zauzimaju dvostruko više prostora u memoriji, a ne mogu da se koriste ni za koji drugi servis, osim za Google i Facebook.

Isto tako, smatram da treba razviti open-source php skritpu sa standardizovanim social protokolom, tako da bi bilo mnogo lakše razvijati aplikacije za pristup različitim društvenim mrežama. Kad tad, i Facebook bi bio prinuđen da uvede podršku za novi social standard. Takođe smatram da treba da razviti i standard za microblogging, tako da će jedna aplikacija raditi i za Twitter i slične microblogging servise koji imaju isti protokol.

Lep primer za ovaj trend koji kritikujem je i B92 aplikacija za Android. Da li nam je ona zaista potrebna? Zašto ne bismo čitali vesti preko RSS-a i eventualno komentarisali preko browsera, umesto što instaliramo aplikaciju koja će zauzeti preko pola megabajta, a služiće nam samo za B92 i ni za šta drugo?

Zašto bismo instalirali Yahoo Go! ili Zimbru ili neki sličan program, kada nam Mozilla Thunderbird omogućava pristup svim e-mail nalozima? Zašto bismo koristili nestandardni Skype, kad možemo da koristimo enkriptovani VOIP, SIP ili PBX servis za koji možemo i sami da postavimo server?

slider.pngJedna aplikacija ili widget i nije toliki problem, ali šta ako je ceo hardver rađen po ideji nekog giganta, kao što se sada na VIP-u reklamiraju telefoni "stvoreni za Facebook"? Da li je nama potrebno da nam se Facebook toliko integriše u naš digitalni život, da moramo da imamo i mobilni telefon koji bez Facebooka ima ozbiljan gubitak funkcionalnosti?

Zamislite sad da svoj laptop i mobilni telefon spakujete u jednu kutiju i posle deset godina ih ponovo izvadite i povežete na mrežu (pretpostavimo da su i dalje u stanju u kojem su spakovani). Koliko će aplikacija, pluginova, widgeta posle deset godina biti potpuno beskorisno? Zamislite da je Facebook propao kao firma i da više ne postoji, a vi i dalje imate mobilni telefon sa tasterom i aplikacijom za čet. Zamislite da ni Google više ne postoji, pa samim tim ne radi više Google Store (Play) pa više ne možete da instalirate nove aplikacije na vaš telefon, ne radi vam GTalk i Gmail.

U tom slučaju, jedino aplikacije koje se oslanjaju na standardizovane protokole, mogle bi i dalje da vam služe, podjednako dobro kao što su vas služile pre deset godina.

Mislim da je krajnje vreme da se suprotstavimo tom trendu i da gigantima i servisima dozvolimo da nam se integrišu u sistem samo onoliko koliko su nam potrebni. Razmislite malo o tome.

http://linux-hax0r.hostoi.com/index.php/blog/71-o-integracij-i-standardima

Подели на овим сајтовима

Генерално се слажем око бесмислености интеграције са фејсбуковима и осталим играчкама. Али око појединачних апликација се баш и не слажем. Оне по правилу нуде више него бразузер јер имају приступ већем броју системских ресурса, тако су испрограмиране. Тим ресурсима можеш да приступиш само преко Java-e (Android) или Objective-C-a (iOS) користећи званичне SDK-ове, али не и преко HTML5 и сличних језика. И даље, појединачне апликације су брже, што у појединим случајевима (не у свим) може да буде од суштинског значаја. Твој идеал би могао да се оствари рецимо на овој платформи. Читав оперативни систем је линукс кернел са соновним драјверима и браузер, а све апликације (укључујући и сам телефон) се пишу у HTML5 и раде унутар браузера. Проблем спорости ће и даље да остане, то је за сада нерешиво.

Подели на овим сајтовима

• 3 months later...

Никада се неће протоколи стандардизовати докле год неко може да узима екстра профит на својим proprietary стандардима. Довољно је видети шта ради Cisco.

Подели на овим сајтовима

Nemam nista protiv tvoje ideje, ali nemam ni neku potrebu za tim.

Koristim Flipboard koji mi agregira twitter, facebook, youtube naloge i sve rss feedove u jednu aplikaciju. Solid Explorer se sinkuje i sa google drivom, dropboxom i skydrivom i naravno podrzava ftp. O par dodatnih megabajta koje odvojeni protokoli zauzimaju je smesno pricati danas kada su telefoni po specifikacijama sustigli desktop racunare.

EDIT: Zaboravio sam i IM messanger koji podrzava skype, google talk i gomilu drugih protokola.

Sto se tice otvaranje kutije sa mobilnim posle 10 godina... malo je blesava ideja, ali makar android uopste ne zavisi od googla ako instaliras AOSP varijantu androida, pa skidaj odakle hoces programe, i koje god emajl klijnte hoces. Na xda sigurno ima patch koji ce da ti reprogramira dugme za fejsbook chat.

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...