Jump to content
Иван Недић

Валамски јеромонах целивао руку Путину (видео)

Rate this topic

Recommended Posts

Не, не, ово су болесници, криптојеретици царебошци, који по измишљеном предсказању Серафима Саровског очекују да ће Путин бити миропомазан за цара. Неке бабе на почетку снимка се Путину обраћају: "Благословите". Нимало наивна нити случајна ствар. Руска Црква је у изузетно снажној кризи и искушењу кокетирања са влашћу

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не, не, ово су болесници, криптојеретици царебошци, који по измишљеном предсказању Серафима Саровског очекују да ће Путин бити миропомазан за цара. Неке бабе на почетку снимка се Путину обраћају: "Благословите". Нимало наивна нити случајна ствар. Руска Црква је у изузетно снажној кризи и искушењу кокетирања са влашћу

искушението на Третиот Рим.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo komičan snimak ali ruka se inače ne ljubi samo sveštenicima, već svim starešinama ili onima koji su stariji od tebe a ti ih poštuješ.

Нормално!

Што би рек`о Ковачевић у Сабирном Центру: "У твојим годинама ја сам људима у мојим годинама скидао капу и љубио руку"

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest - . . .-

Не, не, ово су болесници, криптојеретици царебошци, који по измишљеном предсказању Серафима Саровског очекују да ће Путин бити миропомазан за цара. Неке бабе на почетку снимка се Путину обраћају: "Благословите". Нимало наивна нити случајна ствар. Руска Црква је у изузетно снажној кризи и искушењу кокетирања са влашћу

можеш ли мало поближе о овоме?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Да не си ти прозорлив? :)

http://www.kurir.mk/...Makedonec-VIDEO

Ха, Ха, Ха

Според пишувањето на руските медиуми, свештеникот го сторил тоа во знак на благодарност од македонскиот народ.

Ха, Ха, Ха

отец Методиј објаснил дека бакнежот на раката е карактеристика на источното православие.

-Јас му ја бакнав раката на претседателот на Русија во знак на благодарност на малиот народ за големиот руски народ, одговорил отец Методиј за РИА Новости.

Ха, Ха, Ха

Михаил Шишков од манастирот вели дека за свештеникот ова било многу важна постапка и имало длабока смисла. Гестот на игуменот не е невообичаен за источното православие. Бакнувањето на рака означува смирение, при што не е правило само верниците да им бакнуваат рака на свештените лица, пренесуваат руските медиуми.

??? Ха, ммм, Х.. ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=94907

Според портпаролот на Валаамскиот манастир, игуменот Методиј бил асистент игумен во манастирот, a кога го прашале зошто го сторил тоа, Методиј одговорил:

- Ја бакнав раката на рускиот претседател поради признавањето на младите луѓе од големиот руски народ, рекол Методиј мислејќи на народот на Македонија.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Класичан безумно-полтронски БЈРМакедонски потез ... Па човек је саслужитељ са расколницима... шта је ово за њега онда ..ништа ..дечја игра...

Шта су они све способни да ..целивају...и - хаа..

Монах из Радишана-(CKOПJE) је пољубио руку Путину

Отец Методиј, монах во познатиот руски манастир Варлаам, кој стана популарен по тоа што се обиде да му бакне рака на рускиот претседател Владимир Путин, потекнува од скопско Радишани. Уште пред повеќе од две децении тој заминал за Русија за да му служи на Господ, дознава „Дневник“. Неговото световно име е Венко, а монах во Руската православна црква станал откако неколкупати престојувал како искушеник во македонските манастири.

Тој е познат во македонските црковни кругови како отворен поддржувач на МПЦ-ОА и нејзините настојувања да стане автокефална православна црква. Се наоѓа на висока позиција во овој познат руски манастир, кој се наоѓа на еден голем остров во близина на Финска и во кој има околу 300 монаси.

Стана познат откако повеќе интернет-портали објавија снимка на која се гледа како се обидува да му ја бакне раката на рускиот претседател, при што Владимир Путин истовремено ја трга раката сметајќи го тоа за недостојно. Руската агенција РИА Новости објави дека отец Методиј ова го направил во знак на благодарност на „малиот народ за големиот руски народ“.

Архимандрит Нектариј, игумен на манастирот „Свети Наум Охридски“ вчера ни потврди дека отец Методиј дејствува во рускиот манастир и е мошне ценет таму.

- Се сеќавам на него кога тука кај нас престојуваше неколку недели како искушеник. Очигледна и голема му беше желбата да стане монах и беше предиспозиран за тоа. Подоцна го снема и разбрав дека заминал во Русија, не знам со чија поддршка и каде заминал прво. Подоцна разбравме дека е во овој познат манастир и дека стасал до висока функција со која е задолжен да се грижи за обновата на манастирот и обезбедување услови за престој на над три стотини монаси - вели архимандрит Нектариј.

Тој наведува дека отец Методиј е личен пријател на претседателот Путин од кога дури и лично добил руско државјанство. Путин е истовремено и голем донатор на овој манастир, а на островот веќе бил направен и посебен аеродром. Манастирот располага и со хеликоптер.

- Досега повеќепати доаѓал во Македонија. престојувал и тука во „Свети Наум“ и ни подарил еден крст. Мошне е благонаклонет кон нас. Пред две години му почина татко му и мислам дека на погребот служеше и нашиот ар­хиепископ Стефан - наведува архимандритот.

Во црковните кругови велат дека не е реткост црковно лице да му бакне рака на световно лице.

IZVOR

http://www.dnevnik.c...BF882CCD5F2A2EF

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

×
×
  • Create New...