Jump to content

Zašto danas nema anatema?

Оцени ову тему

Guest

Препоручена порука

Pa vidio si sam da se anateme skidaju a ne još da bi se neke nove pridavale, anatema nema jer kad se već ionako skidaju čemu ih onda pridavat, zato ih nema.

http://www.vatican.v...aration_en.html

http://archives.oiko...l.aspx?ID=53790

Corbis-DL002996.jpg?size=67&uid=4b674682-68bf-4ad9-b2c9-e0e09d0daa7e

Pope Paul VI with Patriarch +Athenagoras, 1967

http://www.corbisima...thenagoras-1967

Подели на овим сајтовима

• Гости

Pa vidio si sam da se anateme skidaju a ne još da bi se neke nove pridavale, anatema nema jer kad se već ionako skidaju čemu ih onda pridavat, zato ih nema.

Ima i onih koji ne žele da ih skinu kada ih jednom dobiju, jer tako i formalno nisu deo crkve.

Najčešće roditelji i neki dušebrižnici vole da koriste kvazi-argument tipa "ne možeš da budeš ateista jer si kršten".

Ja želim da im taj kvazi-argument izbijem iz ruku.

Подели на овим сајтовима

Ima i onih koji ne žele da ih skinu kada ih jednom dobiju, jer tako i formalno nisu deo crkve.

Najčešće roditelji i neki dušebrižnici vole da koriste kvazi-argument tipa "ne možeš da budeš ateista jer si kršten".

Ja želim da im taj kvazi-argument izbijem iz ruku.

Исто као што некрштен не мора бити одмах атеиста ако није крштен, чим је муслиман онда није атеиста иако није а ни крштен. Атеиста може бити крштен и некрштен, оба су атеистима, једина разлика међу њима је што је један крштени атеиста а други некрштени атеиста. Јасна ствар. Крштење је знак припадности вјери, ако си атеиста онда ти то крштење важи колико и човјеку без ногу позив на учешће, трчање на добротворном маратону.

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

Ово око раскрштеница је само показатељ неразумевања услед бољшевичког погледа на свет појединих кловнова који су претерано докони. А и око анатема, јер је исто у суштини.

Крштење није "чланска карта" за улазак у Цркву, нити знак припадности Цркви, него заједница са живим Богом. Ако нећеш да будеш у заједници, нико те не тера, нити имаш било каквих обавеза, нити та заједница може да утиче на твој живот ако ти у животу изабереш да не учествујеш у њој.

Е, сад, кад то схватиш, онда ћеш да схватиш и да тражење некакве "раскрштенице" није ништа друго него одраз бољшевичког менталитета, који на све око себе гледа кроз своју призму. Дакле, ако хоћеш "раскрштеницу", што би ваљда било и твоје формално одрицање од општења са Богом, онда је мораш тражити од Њега, јер је то интерни однос између тебе и Њега. А како у Њега не верујеш, онда ти раскрштеница није потребна. Ако у Бога не верујеш, због чега би те сврбело нешто што, ако бисмо гледали строго формално, само означава да између вас двојице постоји однос?

Исто тако и са анатемом. Ни они који попију анатему нису "удаљени" из Цркве, односно не престају бити "чланови" Цркве, јер Црква није Комунистичка партија, и нема чланске карте, нити чланство. Анатема само значи да си на веома лошем путу (духовном) и то ти је једна строга опомена да се вратиш на прави пут док није касно. Анатеме се такође изричу верницима, јер, макар колико је мени познато, атеиста ће тешко да падне у јерес, јер је ван Цркве. Тако да би и тражење анатеме уствари значило да ти заправо признајеш да Бог постоји и да између вас двојице постоји одређени однос, који се теби не свиђа, и који желиш да промениш на одређени начин како би га прилагодио својим потребама, али, у суштини, признајеш постојање Бога и тражиш да уредиш однос између вас двојице.

Е, сад, капирам ја да је ово трол тема и да ти ниси попут ових необољшевика, да чито волиш да тераш уз батину, али ето објашњења и теби и свакоме кога се тиче због чега нема "раскрштеница", нити се неверницима изричу анатеме.

А волео бих да неко већ једном покрене те тужбе против Цркве, заиста бих волео, чак бих и платио да заступам Цркву у том поступку, да видим те правне генијалце који смишљају такве будалаштине.

Подели на овим сајтовима

• Гости

Е, сад, капирам ја да је ово трол тема и да ти ниси попут ових необољшевика, да чито волиш да тераш уз батину, али ето објашњења и теби и свакоме кога се тиче због чега нема "раскрштеница", нити се неверницима изричу анатеме.

Da budem iskren, očekivao sam oštre razmene replika, ali to mi nije bio primarni clj. Hteo sam da saznam šta tačno podrazumeva anatema i koliko je to blizu onoga što želimo da postignemo.

А волео бих да неко већ једном покрене те тужбе против Цркве, заиста бих волео, чак бих и платио да заступам Цркву у том поступку, да видим те правне генијалце који смишљају такве будалаштине.

Jedina svrha te tužbe bi bila brisanje ličnih podataka onih koji ne žele da Crkva (institucija) poseduje njihove podatke.

Подели на овим сајтовима

Da budem iskren, očekivao sam oštre razmene replika, ali to mi nije bio primarni clj. Hteo sam da saznam šta tačno podrazumeva anatema i koliko je to blizu onoga što želimo da postignemo.

Jedina svrha te tužbe bi bila brisanje ličnih podataka onih koji ne žele da Crkva (institucija) poseduje njihove podatke.

И на то се своди сва та прича о раскрштеницама? Од целе те приче како нећете да будете чланови Цркве, како вас на силу убрајају у вернике, како желите да имате и формалан доказ да нит сте православци, нит сте било какви верници, све се своди на то да нећете да Црква има податке о вама - име, презиме, датум крштења, родитеље, кума, и цркву у којој сте се крстили? И на то се своди та громогласна прича ради које је један доконаш потегао пут из Немачке, а пар других доконаша прети тужбама?

Е, свака вам част.

Само, ни од тога нема ничега. Јер у тим књигама није написан било који података који није јаван, и није уписан у било коју другу сврху сем у сврху евидентирања активности које је Црква обавила у склопу својих редовних активности. Дакле, родитељи су те довели да те крсте (родитељи су тада били овлашћени да одлуче о томе према законима ове земље), и Црква је само записала ко се крстио, ко је био кум, и када се то десило. А то су подаци о редовним активностима Цркве, које Црква мора да води, тако да је и тај захтев глупост. И све на добровољној основи, од стране лица која су тад била овлашћена да се о теби старају.

И можеш слободно да поздравиш генија који је мислио да хватањем за неке формалности надомести немогућност вађења раскрштенице, и да му копираш овај пост, па ако мисли да има нешто што сам пропустио, врло сам заинтересован да знам шта сам то пропустио.

Подели на овим сајтовима

данас нема анатема...јер сви живимо у љубави, миру и благостању...и припадамо једној религији...

НВО..

NOVUS ORDO

...а успут би и да нешто прикољеш, ајд` признај? :)

Подели на овим сајтовима

ej zanimljiva podudarnost, NVO je skracenica kako za New World Order, tako i za nevladine organizacije, nije li to malo kako da kazem... greengrin

А још сам приметио да се подударају Мирољуб Петровић и Месна Полиција, није ли и то мало "чудна случајност"? :)

Подели на овим сајтовима

pa MP ima afiniteta za tako nesto, mislim da bi sa ushicenjem prihvatio da bude glavni policajac u novom svetskom (s)poretku greengrin

a inace ne potcenjuj srbski jezik, njegovu kakvocu i punoznacnost, jerbo nije samo jednodimenzionalan :)

Подели на овим сајтовима

• Гости

данас нема анатема...јер сви живимо у љубави, миру и благостању...и припадамо једној религији...

НВО..

NOVUS ORDO

A zašto mislite da su NVO-ovi plaćenici sa zapada koji su tu da unište jedan nebeski narod da ne bi ponovo počeo da dominira kao onomad pre 7000 godina?

Evo, Peđa nije plaćenik sa zapada i samim tim što se potrudio da dođe iz Nemačke da traži brisanje iz SPC-a i to koliko svog vremena i truda ulaže, lepo pokazuje da sve radi iz ubeđenja i iz najiskrenijih namera.

Подели на овим сајтовима

Pedja ako nije placenik onda je pacenik... ima i takvih slucajeva, kad se covek zaokuplja navodno trivijalnostima i time sebi o(be)smisljava kako ovaj, tako i buduci zivot

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...