Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Guest

Zašto danas nema anatema?

Оцени ову тему

Recommended Posts

Guest

Danas sam gledao one postove o poništenju krštenja i malo sam razmislio o tome šta mi ateisti zapravo tražimo. Budući da mi ne vidimo nikakav sakralni značaj krštenja, već samo želimo da Crkva prizna da nismo njen deo i da ne drži naše podatke, razmišljao sam da je anatema zapravo rešenje koje nama treba.

Po kanonima, anatemiše se onaj ko propusti tri liturgije, a većina mojih bezbožnih drugara nije bila na liturgiji od kako se rodila, a ni ja nisam bio. Danas, čak i za ozbiljan raskol i veliku anticrkvenu delatnost, o anatemi se nateže preko dve godine.

Zanima me zašto danas nema anatemisanja. Anatemom, SPC skida odgovornost sa sebe, a ne znam zašto danas misli da treba da bude odgovorna i za nas ateiste i ostale koji nismo njen deo. Da li je možda tu odgovornost olako svhatila?

Guest

To znači da Crkva konstatuje da neko nije njen deo i/ili da je njegovo učenje jeretičko i time skida sa sebe odgovornost za tog nekog i predaje ga Bogu na volju.

Anatema na grčkom znači predato bogovima.

Ako nisam u pravu, voleo bih da saznam.

A, ne. Ja sam u anatemi video alternativno rešenje za ono što u AS zovu raskštenice.

A ja umalo nisam okačio svoje verničke kopačke o klin,kada sam čuo da je Stojadinović zapalio u BG da traži raskrsštenicu.

Prosto sam se postideo koliku čovek ima veru u krštenje kad je ustanju toliki put da prevali zarad raskrštenice.

To znači da Crkva konstatuje da neko nije njen deo i/ili da je njegovo učenje jeretičko i time skida sa sebe odgovornost za tog nekog i predaje ga Bogu na volju.

Anatema na grčkom znači predato bogovima.

Ako nisam u pravu, voleo bih da saznam.

Анатема је потпуно одлучење (искључење) из Цркве. Али, то не значи давање било каквих потврда о "раскрштењу", већ забрану литиргијског општења са анатемисаним.

Анатеме је Црква давала највећим прступницима, а који су својим преступима угрожавали не више само себе већ читаво Тело Цркве.

Припадање Цркви не значи некакву адмиунистрацију, упис у књиге и сл. Ако си крштен а не одлазиш у Цркву, не причешћујеш се, сам си себе одлучио од Цркве.

Guest

Припадање Цркви не значи некакву адмиунистрацију, упис у књиге и сл. Ако си крштен а не одлазиш у Цркву, не причешћујеш се, сам си себе одлучио од Цркве.

Suštinski ne znači i to razumem, ali formalno gledano, Crkva ih i dalje smatra svojim delom i koristi u svojim statistikama i kada ističe svoju brojnost.

Suštinski ne znači i to razumem, ali formalno gledano, Crkva ih i dalje smatra svojim delom i koristi u svojim statistikama i kada ističe svoju brojnost.

Не. То су конструкције неупућених људи (нисам још видео неку црквену "статистику" где Црква "броји" вернике; те "статистике" прави неко други). Црква их сматра својим делом, али само кроз покајање. А то значи - ако се врате у евхаристијско општење. У Цркви нема формалности - или си жив или си мртав.

Guest

Na osnovu čega Crkva onda zna da se neko odvojio i da nema pravo na opelo, ako ga nema u evidenciji?

Kada sam video "vladiku" Akakija kako baca anateme i ovi njegovi tri puta ponavljaju "anatema", pomislio sam da se to negde radi i u kanonskoj SPC. Iako znam da je raskolnik, mislim da on to nije sam izmislio.

Можда смо подлегли мало естетици овога света.Једноставно,замисли кажеш неком на почетку 21. века: Проклет буди!...Мсм..тога више нема ни у филмовима..Једноставно ,,PASSE" је... А паметни нек ставе прС на чело. 0205_whistling

Na osnovu čega Crkva onda zna da se neko odvojio i da nema pravo na opelo, ako ga nema u evidenciji?

Kada sam video "vladiku" Akakija kako baca anateme i ovi njegovi tri puta ponavljaju "anatema", pomislio sam da se to negde radi i u kanonskoj SPC. Iako znam da je raskolnik, mislim da on to nije sam izmislio.

Има "право" на опело ако је крштен човек. Међутим, све то је узалуд и то су онда, како ти кажеш формалности, ако човек суштински не припада Цркви. Запамти: Црква никога не избацује већ само може да констатује да је тај неко иступио из Цркве. А то бива онда када тај "неко" својим деловањем угрожава јединство Цркве. Тада Црква мора јасно да разлучи шта јесте а шта није Црква. Отуда и анатеме које си помињао.

Paradoksom je najviše individualnih anatema statistički uzev kroz istoriju bilo upućeno samim vjernicima tj. bacali su ih vjernici na svoju (su)braću vjernike - jeretike recimo, a zanemarljiv broj ih je adresiran na ateiste, do 18. vijeka se praktično nije ni znalo šta je to "ateista", to se sve bacalo u istu vreću sa najraznovrsnijim jereticima. Postojale su i anateme kolektivne, grupne pored tih individualnih, na primjer tako su bili anatemisani albigenzi, katari i bogumili.

@Protagoras

Ovako izgleda ritual anateme ili exkomunikacije kod katolika. Ovdje scena iz filma gdje biskup kenterberijski Thomas Becket, kasnije svetac i mučenik, exkomunicira lorda Gilberta Barrona. I kod nas bi imao peh, takve sitne "ribice" kao ti se kod nas individualno i poimenično ne anatemišu, kod takvih kao ti to ide "automatski". Morao bi biti pri najmanjem nešto kao Fidel Castro pa da ti se prokaže takva izvanredna pozornost, pažnja i njega Majke Crkve.

Excommunication by The Catholic Church

Toma Becket : http://hr.wikipedia....iki/Toma_Becket

In this Video, Bishop St. Thomas Becket Excommunicates Lord Gilbert - Barron of England on the Charge of Falsely Accusing, Illegally Arresting and Murdering an English Catholic Priest. For this Act the Barron was not Ashamed nor Repented hence was Excommunicated from the precious Body and Blood of Christ.

In this Video the Bishop utters exact words of the Oath before Closing the Book, Ringing the Bell and Quenching the Candle which are as follows :

"We separate him, together with his accomplices and abettors, from the precious body and blood of the Lord and from the society of all Christians; we exclude him from our Holy Mother, the Church in heaven, and on earth; we declare him excommunicate and anathema; we judge him damned, with the Devil and his angels and all the reprobate, to eternal fire until he shall recover himself from the toils of the devil and return to amendment and to penitence."

After reciting this the priests would respond "So be it!" The bishop would ring a bell to evoke a death toll, close a holy book to symbolize the ex-communicant's separation from the church, and snuff out a candle or candles, knocking them to the floor to represent the target's soul being extinguished and removed from the light of God.

This is Disturbing and Shocking. This Process is not in Practise these days but can be done if necessary. However a single word of Excommunication holds the Same weight of the Process.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...