Jump to content
LukaZ

Старац Сава Псково-Печерски: ГОСПОДЕ, ТИ СИ ЖИВОТ МОЈ!

Оцени ову тему

Recommended Posts

Ја молтиву схватам искључиво на на начин како је Христос изрекао:

Не молите се за многе празне ријечи као незнабожци, што бивају неуслишени, већ иштите најприје Царства Божијег, а све остало ћше вам се додати.

Ево ово ти је молитва. Искање Царства Божијег.

Kad se covek moli Bogu da ga isceli od bolesti koju medicina ne moze da lece - to onda znaci nije molitva?

Kad se moli Bogu da mu pomogne da sabere misli i sacuva trezvenost u nekom odsudnom momentu - to nije molitva?

Ovako mogu da postavljam pitanja do prekosutra...

...

Previse si ti brate kockasto shvatio te Hristvoe reci, konsultuj malo Oce koji su tumacili to mesto, bice ti jasnije...

Молитва никад није имала за циљ изабвљење, или спашавање од нечега

Јако пљених свободитељ, и нишчих зашчититељ, немошчствујушчих врач, цареј поборниче, побједоносче, великомучениче Георгије...

Pa kad bi u nekoj bezizlaznoj situaciji zakrštavao buđav lebac možda ti ne bi ništa bilo ,ovako si samo iskušavao gospoda Boga svojega :D

Е нека си му рекао,свака част :) Дакле слажем се са првом поруком,ако људи то раде из крајње потребе,онда је то у реду,не треба од крајње људске потребе за преживљавањем правити магијски чин,односно рецепт.

Kad se covek moli Bogu da ga isceli od bolesti koju medicina ne moze da lece - to onda znaci nije molitva?

Kad se moli Bogu da mu pomogne da sabere misli i sacuva trezvenost u nekom odsudnom momentu - to nije molitva?

Ovako mogu da postavljam pitanja do prekosutra...

...

Previse si ti brate kockasto shvatio te Hristvoe reci, konsultuj malo Oce koji su tumacili to mesto, bice ti jasnije...

Ја нисам срео до сад ниједног човјека који се излечио на такав начин. Што не значи да их нема, само има их много мање него што се томе хоће дати значај.

Тако да схвати како хоћеш молитву, сватићу и ја како хоћу, иначе у оба случаја ствар је личне вјере, као са оно светом водицом која свешетнику не леди, а другој особи леди.

Ја молтиву схватам искључиво на на начин како је Христос изрекао:

Не молите се за многе празне ријечи као незнабожци, што бивају неуслишени, већ иштите најприје Царства Божијег, а све остало ћше вам се додати.

Ево ово ти је молитва. Искање Царства Божијег.

Да ниси заборавио два примера - 1) оче наш

2) молитва удовичина безбожном судији (Лука 18)... ?

Да ниси заборавио два примера - 1) оче наш

2) молитва удовичина безбожном судији (Лука 18)... ?

Оче наш је типичан примјер иштења Царства Божијег, а не личних захтјева.

Ја нисам срео до сад ниједног човјека који се излечио на такав начин. Што не значи да их нема, само има их много мање него што се томе хоће дати значај.

Тако да схвати како хоћеш молитву, сватићу и ја како хоћу, иначе у оба случаја ствар је личне вјере, као са оно светом водицом која свешетнику не леди, а другој особи леди.

Sta mislis o cudima sv Vasilija Ostroskog?

Sta mislis o cudima sv Vasilija Ostroskog?

Вјерујем да она постоје, само у доста мањем обиму су се издешавала стварна чуда, много више је гласина.

Овако то код неких иде, а не би требало. Група испрепаданих зилота неће да узму лична документа, и сматрају да треба напустити свијет и ићи у горе. Мисле такођер да им неће требали љекар, јер кад им се дијете разболи или повриједи одвешће да код св.Василија и они ће излијечити. Значи чисти аутоматизам, тежи облик грипа, упала плућа, инфекција, потрес мозга, тешке тјелсне повреде, излечење од свега овога ће се добити инстат пред моштима св.Василија...дакако да су они у заблуди по том питању, али из њиховог угла њих тјера нужда, управо о чему овдје причамо.

Вјерујем да она постоје, само у доста мањем обиму су се издешавала стварна чуда, много више је гласина.

Овако то код неких иде, а не би требало. Група испрепаданих зилота неће да узму лична документа, и сматрају да треба напустити свијет и ићи у горе. Мисле такођер да им неће требали љекар, јер кад им се дијете разболи или повриједи одвешће да код св.Василија и они ће излијечити. Значи чисти аутоматизам, тежи облик грипа, упала плућа, инфекција, потрес мозга, тешке тјелсне повреде, излечење од свега овога ће се добити инстат пред моштима св.Василија...дакако да су они у заблуди по том питању, али из њиховог угла њих тјера нужда, управо о чему овдје причамо.

Big likefaceeeeeeee

Pa samo na Ostrogu ima na hiljade izlecenih do sad, da ne idemo dalje.

I opet kazem - konsultuj Oce koji su tumacili Oce nas i mesta u Jevandjelju, da vidis kako su razumeli Hristove reci.

Osim toga, ima i primera da iscelenja nisu plod licne vere, pa vec u samom Jevandjelju imas primer raslabljenog.

Pa samo na Ostrogu ima na hiljade izlecenih do sad, da ne idemo dalje.

I opet kazem - konsultuj Oce koji su tumacili Oce nas i mesta u Jevandjelju, da vidis kako su razumeli Hristove reci.

Osim toga, ima i primera da iscelenja nisu plod licne vere, pa vec u samom Jevandjelju imas primer raslabljenog.

Таман хтедох ово рећи , ја познајем баш по приличан број људи који су излечени молитвом а неки од њих пре тога нису имали никакву веру, неки су имали неку малу неки су имали већу.

Овде је колико видим дилема постваљена тако да се на неки математички начин одреди колико има вере и кад има колико она има чудотворно дејство.

Не знам, мени је ово смешно.

Већ дуго времена живим вером , и не знам сад више ни како бих другачије живео, па ипак молим се и то не само за Царство Божије, мада је то најпримарније него и за друге људе, чак и за животиње и биљке, молим се и за себе кад видим да неко искушење нећу моћи савладати тражим олакшање и помоћ.

Молим се и за моје ближње који су болесни, молим се и пре него једем храну поготово кад знам да произођач и није баш неки поуздан, а не могу својој породици да приштим бољи квалитет хране .

Наравно да свака молитва може да се из неког шашавог угла посматра као магијски чин, али ми не можемо претворити православно вековно искуство у неко уско протестантско зато што има људи зломислећих , који нису у стању или не желе ствари да поставе на прави начин.

"Чистима је све чисто ..."

Молитва није само некакав замишљен од нас самих разговор са Богом, онај који има искуство молитве зна да је молитва много више од тога. Она је пребивање у духовном, веза са Анђелима и другим људима, веза са Богом ( наравно) али не нека замишљена веза , него опитно потврдива , молива је енергија душе покренута вером усмерена ка Богу или неком светитељу или ангелу .Молитва је посебно стање свести човекове.

Пребивање у молитви је уствари пребивање у том стању , а то је начин на који функционишу духовна бића , зато се од нас тражи да пребивамо у молитви , јер треба да стекнемо рутину духовних бића( треба ће нам) а не зато да се трипујемо причајући на празно и умишљајући да диванимо са Богом.

Молитва није само искање ствари и потреба неких наших, она временом постаје начин живота.

Молитвен човек у православљу није онај који по вас дан прича сам са собом умишљајући како дивани с Богом. Него онај који је на директној линији са Богом свакодневно.

Саборна молитва нам помаже да развијемо личну молитвеност.Јер је енергија сабора већа.Као што је јача светлост снопа свећа.

Ипак оно што можемо постићи саборном молитвом , личном не можемо никад. А то су дарови које добијамо у евхаристији.

И то је једна слика снаге Царства Небеског као сабора светих .

Веру имају разни људи и разне религије, вера је сила и она чуда чини, али није свака вера спасавајућа.

Ни магија не бива без вере, и то је облик вере и енергије душе.

Ако нешто етикетирамо као магија, то уопште не значи да се ту чуда не дешавају.

Ако ми нашу веру сведемо на магију , не значи да смо остали без вере, али не значи ни да смо више на правом путу.

У духовном животу данашњих православаца , веома је битно правилно схватити појмове.

Вјерујем да она постоје, само у доста мањем обиму

Постоје у много већем обиму него што нам је познато. Како? Тако, јер иако на сваком кораку чујемо и у свакој фамилији видимо, да има неко или више њих који су били у Острогу, да су се и исцелили у Христу, познато нам је само делимично, јер познајемо веома ограничен број људи.

На пример, ко зна за мој пример, да сам био једном у манастриру Острог и том приликом добио исцељење? Скоро нико тј. веома мали броји људи.

Ко ме зна петнаест или дуже година то може и да потврди.

Ширина...

ствар је много шира од онога што је нама упечатљиво и најкарактериситчније и кад је молитва, а и Божији одговор на исту у питању..

Молитва је неизоставна у православљу ..али наравно да је има и у другим вероисповедањима..

Мошти су јако карактеристичне за православље..али нису само привилегија православних...

Чуда ..такође..

Не може се све у наш калуп сатерати.....много је све то шире..

Ширина...

рецимо када сумњате да масони прислушкују мобилну телефонију, па да им ометете сигнал, прије него се јавите на позив, теба прекрстити телефон...био сам свједок овим радњама.
0102_laugh 0110_hahaha .smeha.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...