Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Sign in to follow this  
Милан Меденица :)

Хитлерова победа: Чин II, Сцена I

Оцени ову тему

Recommended Posts

Mладен Савковић

Она да рађа, он да брани. Бог на небу, краљ на земљи. Хомосексуализам је болест, позовите доктора. Стари Словени – Први Аријевци. И тако у недоглед…

5844662114f5c966d4df35702516243_orig.jpg

Можда вам најавне реченице звуче грубо али да се точак историје котрљао мало другачије оне би постале део наше стварности. Ипак…

„Иако је Други светски рат завршен на сваки могући начин, кроз целу другу половину двадесетог века не само да се његове идеологије наново помаљају, већ постају део свакодневице“, тврди графички дизајнер Миладин Милетић.

Његова прва самостална изложба „Чин други, сцена прва“ отворена је 8. марта у просторијама Установе културе „Пароброд“ у Београду. Изложени радови плод су истраживања ликовног аспекта фашистичког стваралаштва. Како каже, хтео је да измашта алтернативну историју, да види какав би био наш свет да су силе Осовине изашле из Другог светског рата као победнице.

„Прво сам истраживао ликовни аспекат фашистичког стваралаштва, јер је то једна веома живописна област. Највише волим да се бавим словима, то је моје примарно интересовање. Због тога је већина ових исписа нацртана за ову намену и не постоје у виду фонтова. У нацистичкој Немачкој су постојали писани и неписани стандарди да се инсистира на ономе што ми зовемо 'готица', да се помало користе нордијске руне и да се прави велики отклон од модернизма“, објашњава Милетић.

Оно што му је одмах привукло пажњу били су радови који су и утаквом окружењу представљали својеврсни отклон и кршење правила.

4226875664f5c8948005f1047695750_200x280.jpg

„Без обзира на сва ограничења и крутости, волели су да направе врло добре излете у чист модернизам.У почетку ми је баш то било интригантно. Потом се родила идеја да направим ликовно – истраживачки рад који ће имати и ангажовану компоненту.“

Приликом прикупљања материјала служио се интернетом, документацијама које су чували разни историчари и људи заинтересовани за ту епоху. Признаје да је проверавао и бројне опскурне сајтове и форуме на којима се окупљају људи који не признају да је Други светски рат готов. Све ово било је неопходно да би стекао што бољу слику о епохи која га занима. После тога, велики изазов му је представљало преношење тог искуства у садашњицу.

„Цела та епоха је много табуизирана и због тога јој је омогућео да се сакрије у јавни простор. То значи да ми данас чујемо фашистичке поруке ту и тамо, али су су упаковане у неки патриотизам, љубав према спорту, култури, традиционалном наслеђу... Са тим ја у суштини немам проблем. Имам проблем са злоупотребом тога.“

Први рад из ове поставке који је настао била је насловна страна „Политике“. Аутор објашњава како су тадашњи уредници Полтике одбијали да издају лист током окупације, па је зато његова „обновљена Полтика“ изашла 1944. године.

9485347004f5c89480d04a160656013_orig.jpg

„Кроз ту сам 'Политику' кренуо да замишљам историјски сценарио. У реду, Немци су победили Совјете, то је решило Други светски рат, али шта се дешава у нашој држави. Мирнодопски услови у фашизму су, чини ми се немогући, мора да постоји нека тензија и конфликт. Та параноја приказана је кроз вест о томе да је откривена илегална штампарија у Београду. Затим, тада је било контаката са немачком дипломатијом о томе да се Србија након окупације у потпуности стави на располагање Немачкој и да заузврат буде награђена великим проширењем. Тиме сам хтео да истакнем жељу за експанзионизмом, коју никако да задовољимо.“

Ове „Политике“, која је одобрена од стране Министарства информисања Национал – социјалистичке Републике Србије, купује се рајхсдинарима. На насловној страни сликовито приказана временска прогноза приказује државне границе, а велики простор посвећен је вечитом дербију, фудбалској утакмици између клубова СК 1913 и БСК.

„Волим да гледам фудбал али он је, нарочито у Србији и овом делу Европе, постао полигон за фашизам у чистом облику. Тако сам хтео да покажем фиктивни меч који је злоупотребљен, као и цео концепт спорта. Утакмице више није ствар спорта већ се дошло до тога да у полувремену гледате војне вежбе“, прича Милетић додајући да му је ово један од дражих детаља.

У његовој визији догађаја, инсистирање на „србству“ би достигло врхунац, јер управо национализам види као когезиони фактор, као темељ фашизму. Тако је настао и плакат којим Одељење за очување расног идентитета Нове државне академије наука и уметности позива заинтересоване на скуп „Стари Словени – Први Аријевци“.

„Оваквих скупова је било и за време рата. Али и данас се одржавају захваљујући многим неофашистичким групама у Словачкој, Чешкој, Русији. Као да су вратили време у двадесете године прошлог века и сад више нису Германи аријевци него ми Словени“, окрива он.

7146142034f5c8811b4cd8341119646_200x280.jpg

Занимљиви су и плакати који приказују позицију и улогу популарне културе, а за коју Милетић не сумња да би била у служби режима. Тако ће се ускоро у биоскопима наћи филм „Небеско царство“, прича о успону средњевековне српске државе, а следи и фестивал младих бедова Србије назван „На бранику“.

Милетић додаје да циљ радова није прозивање било кога, нити они служе као прст у оку некоме. „На пример, немам ја конкретно проблем са религијом, али имам проблем са њеном злоупотребом у политичке сврхе. Мислим да би у том „шта би било кад би било“ случају религија била јако злоупотребљена, баш као и популарна култура, уметност и медији.“

Ипак, наводи да његови радови имају додирних тачака са оним што се дешава овде и сада.

„Данас су нови мотиви у односу на време тридесетих у Европи али су слични неки атрибути попут милитаризма, шовинизма, мачизма, хомофобије и конспиративности“, закључује аутор.

Изложба „Чин други, сцена прва“ биће отворена у Галерији УК „Пароброд“ до 14. марта.

http://www.b92.net/kultura/intervjui.php?nav_category=1084&nav_id=589852

Za takve si nacista ako si samo Srbin.. "Self-hating-Serbs". Ovaj fenomen imaju i Jevreji, vidi Self-hating-Jews, verovatno je rezultat silovane duše, kako u holokaustu, tako i kasnije u ratovima, u diktaturi i tako dalje, pa želja da se ne bude žrtva, te dokle jedni izbegavaju u nekakav fanatizam, drugi idu u suprotni ekstrem i odbacuju sve svoje. U suštini, obe grupe mrze što su ono što jesu i imaju kompleks nacionalnog identiteta.

Svakako, moji su stradali u koncentracionim logorima, dokle su ovome njegovi stari verovatno bili fini naci-saradnici, zbog toga i ima obraz da pravi takve izložbe jer mu mnogo i ne smetaju. Meni se povraća kad samo vidim takve slike...

брате, ти кад одвалиш то је као топ са наварона :D

јел си уопште прочитао текст или послушао интервју?

брате, ти пишеш нешто што везе нема с темом, нити са оним што је човек хтео да постигне.

толико велику предрасуду од почетка имаш да ти смета да схватиш шта је човек хтео да каже и прикаже, и то такву да чак покушаваш да сведеш све оно што је он урадио на нешто што би ти благоизволео да то приказује.

или покушај да прочиташ без предрасуде и сходно томе реагуј или те молим да не спамујеш, смириш се и пустиш неког ко има нешто у духу теме да скроји од слова.

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1342489136' post='680452]

брате, ти пишеш нешто што везе нема с темом, нити са оним што је човек хтео да постигне.

Шта је то, Младен Савковић, хтео да постигне са својом првом самосталном изложбом ?

Time sam hteo da istaknem želju za ekspanzionizmom, koju nikako da zadovoljimo.“ - ето сам је дао одговор.

Још један у низу србомрзачких пројеката младих уметника.

bože sačuvaj više...

Људи, нагазите мало са том реториком, имамо једног спремног :)

Јес да је метода неконвенционална, ал чудни су путеви... greengrin

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1342481467' post='680427]

Mладен Савковић

Можда вам најавне реченице звуче грубо али да се точак историје котрљао мало другачије оне би постале део наше стварности. Ипак…

„Волим да гледам фудбал али он је, нарочито у Србији и овом делу Европе, постао полигон за фашизам у чистом облику.

Овај млади уметник иако се " точак историје котрљао мало другачије " у Србији и у младим Србима ( они у највећем броју посећују фудбалске утакмице ) ипак, упркос свему, у инат милионским жртвама, примећује, штавише - констатује да је у данашњој Србији и нарочито у њој и баш тамо где се Срби окупљају у највећем броју.......стадион у Србији је постао - "полигон за фашизам у чистом облику ".

Шта ли нас очекује у трећем чину, друге сцене овог, србомрзачког, пројекта ?

Иако је нацизам згодна етикета за дискредитовање политичких противника, чињеница јесте да у Србији постоји неколико националистичких удружења која више него отворено, у име вере и нације, пропагирају нацизам, расизам и сличне ствари. И чињеница јесте да је ретко ко од патриотских покрета или појединаца спреман да се јасно огради од деловања таквих покрета што због тога што их прећутно подржавају, што због тога што се иде логиком па шта ако су нацисти, макар су Срби, боље и то него ови који су нас бомбардовали. И не ретко се дешава да управо они који би требали да буду најогорченији противници расизма и нацизма, а то су патриоте и православни хришћани, устају у одбрану таквог шљама само због тога што су Б92 и Наташа против њих...

Иако је јако диксутабилно колику подршку уживају овакви покрети код нас, ипак сам мишљења да их никако не треба узимати неозбиљно - ни Хитлер у почетку није имао нарочито велику подршку, па опет сви знамо како се та прича завршила...

И не ретко се дешава да управо они који би требали да буду најогорченији противници расизма и нацизма, а то су патриоте и православни хришћани, устају у одбрану таквог шљама само због тога што су Б92 и Наташа против њих...

Иако је јако диксутабилно колику подршку уживају овакви покрети код нас, ипак сам мишљења да их никако не треба узимати неозбиљно - ни Хитлер у почетку није имао нарочито велику подршку, па опет сви знамо како се та прича завршила...

Медији попут Б 92 и личности попут Наташе нису против расизма и нацизма ( они су им само изговор ) већ против Бога и против српства. То својим речима и делима свакодневно потврђују. И то само слеп не може да види и глув не може да чује.

Упоређивати Хитлера и Немачку тридесетих година са покретима који нагињу ка нацизму код нас само показује незнање оног ко покушава да упореди - неупоредиво.

И још једна у низу неистина да патриоте и православни Срби " устају у одбрану таквог шљама " само показује чиме су све спремни да се служе они који неразумно инсистирају на постојању нечега што у Србији нит је било нит ће бити.

Та привиђања " масовног фашизма у чистом облику код Срба " и параноја која произлази из тога привиђања - чине своје.

И не ретко се дешава да управо они који би требали да буду најогорченији противници расизма и нацизма, а то су патриоте и православни хришћани, устају у одбрану таквог шљама само због тога што су Б92 и Наташа против њих...

Ovo jeste tacno, mada je moja malenkost ( 301 ) u nekoliko postova ovde za onog iz obraza rekao da je klosar koga finansiraju isti oni koji finansiraju i cedu. I da b su one demonstracije protiv homica tri dana pre dolaska hilari bile orkestrirane da dse ociste ulice za njen dolazak.

Kako je bilo ono kada je Sonja Biserko išla na večeru sa onim Ante Đapićem, neo-ustašom (predsednik Hrvatske Stranke Prava) iz Hrvatske? Eto, to su likovi koji nama govore da smo mi nacisti ili fašisti.. Čovek da pomisli da im treba nacistička Srbija kako bi sakrili sopstveni nacizam. Tužno je samo kad im Srbi u tome pomagaju, jer su se toliko zalutali u neke "više ideale" da ne vide koliko se zloupotrebljavaju, i ovo zadnje ne u dobrobit ili na korist Srbije..

Pa ovo je centralno. Sve ovo sto se dogadja u zadnjih 20 godina ( mislim na propagandu ) je pokusaj da nas "izjednace" ( srbe i pravoslabne ) u zlocinima sa "njima".

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Create New...