Jump to content
Guest Alefshin

Конверзије у ислам широм света

Оцени ову тему

Recommended Posts

? ?????? ???????? ?? ???? ? ????, ?? ???????? ??????????

Po verovanju muslimana..hmm

Sve su device,al u polozaju(pozi)69 0110_hahaha 0110_hahaha klapklap

jel da je tako Saladine??

Mislim tak' sam nesto naucuo, nemam konkretnih dokaza 0110_hahaha smej.gif smej.gif

Sutra je škola, na spavanje ;)

Guest свештеник Иван

Мистер Но, ако ниси способан да разговараш, иди одмори мало, има и других тема. Такав начин разговора који Ти заступаш само одбија људе од разговора. Овај начин разговора се неће толерисати.

Guest свештеник Иван

Ја сам копирао овај текст који си ми дао, те само могу да потврдим оно што је Аца рекао, да конверзије у ислам највише бивају управо због оваквих ствари- земаљска наслада, хедонизам, који је тако свопјствен муслиманском свету. Имам  јоп пуно коментара, али о њима ћемо после. Дакле текст о женама у рају:

STANJE ZENA U DZENNETU

Ljudska dusa, bez obzira da li to bila covjekova ili zenina, uziva i nasladuje se prilikom pomena Dzenneta i onoga sto ga okruzuje od raznovrsnih uzivanja.

Uzviseni Allah je obradovao vjernike u svojoj knjizi i preko svoga Poslanika, sallallahu alejhi ve selem, sa nagradom koja ih ceka u Dzennetu, sa ljepotama i radostima koje je pripremio onima koji budu vjerovali i dobra djela cinili.

Postavlja se pitanje. Kakvo ce biti stanje zena u Dzennetu ?

Kao odgovor na ovo pitanje navescemo nekoliko stvari popracene sa dokazima iz Kur'ana i Sunneta i sa onim sto su rekli islamski ucenjaci po tom pitanju.

Ne treba kritizirati zene ukoliko pitaju o onome sto ih ceka u Dzennetu od nagrade i uzivanja, jer Poslanik, sallallahu alejhi ve selem, takode nije kritizirao slicna pitanja koja su dolazila od ashaba. Jednom prilikom je Poslanik, sallallahu alejhi ve selem, bio upitan za Dzennet i od cega je izgraden, pa je odgovorio: " Dzenet njegova gradevina je cerpic od zlata, cerpic od srebra, malter izmedu njih je mošus - mirisavi misk, njegov sljunak su dijamanti i safiri a zemlja safran , ko udje u njega bice u izobilju i blagostanju nece biti nesrecan, bice vjecno u njemu nece umirati, nece se pohabati njihova odjeca niti ce ostariti".( Ahmed ,Tirmizi hadis sahih Sahihu Dzamia 3116 Albani).Takodje su ga pitali da li ce se ljudi "priblizavati" svojim zenama u Dzennetu, a on im je odgovorio: " Zaista ce covjek u jednom danu da se "priblizi" stotinama djevica "(Ebu El-Dija hadis sahih Silsile Sahihe 367 Albani) .

Kao sto smo na samom pocetku spomenuli, ljudska dusa, bez obzira, da li to bio covjek ili zena, uziva i nasladuje se prilikom spomena Dzenneta i onoga sto ga okruzuje , sto je i lijepo pod uslovom da to nisu puste zelje koje ne prate dobra djela, jer se Uzviseni Allah obratio vjernicima u prijevodu ajeta: " Eto, to je Dzennet koji vam je darovan kao nagrada za ono sto ste radili“ (Az-Zuhruf 72).

Dzennet i njegove blagodati, nisu samo za ljude mimo zena, vec za oboje, "...pripremljen za one koji se Allaha boje"(Ali-Imran 133), tj. za oba spola, onako kako nas je Allah, dzellesanuhu, obavijestio o tome kada je rekao u prijevodu ajeta: "A onaj ko cini dobro, bio muskarac ili zena, a vjernik je - uci ce u Dzennet i nece mu se uciniti ni koliko trun jedan nepravda"(An-Nisa 124).Stim da ne prilici zeni da se prekomjerno uposljava sa tim pitanjima, trazeci pojedinosti i detalje vezane za Dzennet, dovoljne su joj za to rijeci Uzvisenog kada je rekao u prijevodu ajeta: "... u njemu ce biti sve sto duse zazele i cime se oci nasladjuju, i u njemu cete vjecno boraviti" (Az-Zuhruf 71) i "Tu ih umor nece doticati, oni odatle nikada nece izvedeni biti" (Al-Hidzr 48). A pre svega dovoljne su joj rijeci Uzvisenog o stanovnicima Dzenneta, kada je rekao u prijevodu ajeta: "... Allah ce zadovoljan njima biti, a i oni Njim, to ce veliki uspjeh biti!” (Al-Ma'ida 119).

DZENNETSKE NAGRADE - HURIJE

Kada Uzviseni Allah spominje stvari koje su same po sebi primamljive i koje se nalaze u Dzennetu, kao sto su raznovrsna jela, prelijepi predjeli, kuce i odjeca, obuhvaca sa tim oba spola, muskarca i zenu, te da ce se svi oni sa tim nasladivati i u njemu uzivati. Medutim Allah, dzellesanuhu, je pored spomenutih zajednickih blagodati muskarca i zena, muskarcima obecao jos jednu veliku blagodat, a to su hurije, predivne zene. Mozda ce se zena zapitati, sta je razlog tome? Odgovor je sljedeci: Allah, subhanehu ve te'ala, kaze u prijevodu ajeta: "On nece biti pitan za ono sto radi, a oni ce biti pitani" (El-Enbija 23) .Medjutim nema zapreke da shvatimo mudrost predhodno spomenutog pitanja, potpomagajuci se sa serijatskim tekstovima i islamskim temeljima. Poznato je da zene imaju kod sebe urodjeni stid, pa im zbog toga Uzviseni Allah ne pobudjuje zelju za Dzennetom sa onim od cega bi se one stidjele. Zelja zene za muskarcem nije kao zelja muskarca prema zeni - kao sto je poznato - tako da Allah, subhanehu ve te'ala, pobudjuje zelju kod ljudi za Dzennetom sa spominjanjem zena u njemu. Za ovo nalazimo potvrdu u rijecima Poslanika, sallallahu alejhi ve selem, kada je rekao: "Nisam iza sebe ostavio tezu kusnju za ljude od zena" (Buharija 5096). A sto se tice zene, njena je zudnja za ukrasom, odjecom i nakitom iznad njene ceznje za muskarcima, jer je ona takva po prirodi kako je to rekao Uzviseni u prijevodu ajeta: "Zar one koje u ukrasima rastu i koje su u prepirci bespomocne" (Az-Zuhruf 18). Rekao je Sejh Ibn Usejmin, rahimehullah: "Uzviseni Allah je spomenuo supruge za ljude zbog toga sto je suprug taj koji trazi i tezi prema zeni, pa su im zbog toga spomenute supruge u Dzennetu, a presuceno je spominjanje supruga zeni, ali to ne znaci da ona nece imati supruga, naprotiv ona ce imati jednog supruga od sinova Ademovih, tj. ljudi (Fetava Nuru Ala Edderb).

KOME CE PRIPASTI ZENA U DZENNETU

Stanje zene na dunjaluku ne biva mimo sljedecih stanja, a to su:

• da umre prije nego sto se uda

• da umre poslije rastave prije nego sto se uda za drugog covjeka

• da bude udata ali njen covjek ne udje sa njom u Dzennet

• da umre poslije udaje

• da umre njen suprug i ona ostane poslije njega ne udajuci se vise sve dok ne umre

• da umre njen suprug pa se ona poslije njegove smrti uda za drugoga

Ovo su stanja zene na dunjaluku i svakom tom stanju pripada stanje koje mu odgovara u Dzennetu. Zena koja umre prije nego se udala, nju ce Uzviseni Allah udati u Dzennetu za dunjaluckog covjeka. Dokaz za to su rijeci Poslanika, sallallahu alejhi ve selem: "Nema u Dzennetu neudatog" (Muslim 2832).Rekao je Sejh Ibn Usejmin, rahimehullah: "Ukoliko se zena ne uda na dunjaluku, pa Allah Uzviseni ce je udati u Dzennetu za onoga skim ce biti zadovoljna, zbog toga sto uzivanja u Dzennetu nisu samo za ljude, nego i za zene, a od vrsta uzivanja je brak“(Fetava Nuru Ala Ederb). Poput nje je zena koja umre, a razvedena je. Takodje poput njih dvije je zena ciji suprug nije usao u Dzennet. Rekao je Sejh Ibn Usejmin, rahimehullah: "Zena, koja bude od stanovnika Dzenneta, a nije se udavala ili njen suprug nije od stanovnika Dzenneta kada udje u Dzennet, u kojem ce biti od njegovih stanovnika ljudi koji se nisu ozenili, Allah ce je udati za jednog od njih "(Fetava Nuru Ala Ederb). Zena koja umre poslije njene udaje, ona je u Dzennetu sa svojim suprugom kod kojeg je umrla. Istog stanja je zena u koje je umro suprug, pa je ostala poslije njega i nije se udala sve do svoje smrti, bit ce njegova supruga u Dzennetu. Zena u koje je suprug umro i ona se poslije njegove smrti preudala, bit ce sa posljednjim covjekom, za kojeg se udala.Muavije je zaprosio Umu Derda koja je odbila to i rekla je cula sam Ebu Derda da je rekao :Rekao je Poslanik: " Zena pripada svome zadnjem suprugu " i ne zelim zamjeniti Ebu Derdu sa nekim ( Ebu Ali El-Harani hadis sahih Silsile Sahihe 1281 Albani ). Kao sto je rekao i ashab Huzejfe, radijallahu anhu, svojoj supruzi: "Ukoliko zelis da budes moja zena u Dzennetu, nemoj se udavati poslije mene, jer zena u Dzennetu pripada svome zadnjem suprugu na dunjaluku“(Hadis sahih Silsile Sahihe 1281 Albani). Zbog toga je Allah zabranio suprugama Poslanika, sallallahu alejhi ve selem, da se udaju poslije njegove smrti, jer su one njegove supruge u Dzennetu.

Nakon ovoga, mozda se postavi pitanje, a sta je sa dovom, koja se uci na dzenazi, tj. mrtvacu: "I zamijeni joj supruga, boljim od njenog!“, jer ukoliko je umrla zena bila udata, kako da dovimo ovom dovom, a znamo da je njen suprug u Dzennetu, isti onaj koji joj je bio na dunjaluku ili onoj zeni koja nikako nije bila udata! Odgovor na ovo nalazimo u rijecima Sejha Ibnu Usejmina, rahimehullah, koji kaze: „Ukoliko nije bila udata, pa mi sa tim ciljamo boljeg supruga od onoga koji joj je bio odredjen da je ostala ziva, a ukoliko je bila udata, ciljamo sa time, boljeg u svojim osobinama od onih koje je imao na dunjaluku, jer promjene bivaju u sustini-biti, na primjer kao kada bi prodao ovcu za devu ili u osobinama kao kada bi se reklo: 'Da Allah promjeni nevjerstvo ovoga covjeka sa vjerovanjem.' Slican primjer nalazimo u Allahovim rijecima, u prijevodu ajeta: 'Na Dan kada Zemlja bude zamijenjena drugom zemljom, a i nebesa, ...' (Ibrahim 48) zemlja je zemlja, samo je se je prosirila, a i nebesa su nebesa, samo su se rascijepila“

DA LI CE VECINA ZENA BITI U DZENNETU

Prenosi se u vjerodostojnoj predaji od Poslanika, sallallahu alejhi ve selem, da je rekao, obracajuci se zenama: " Zaista sam vas vidio kao najbrojnije stanovnike Dzehennema! (Buharija 304) a u drugom hadisu je rekao: "Zaista su najmalobrojniji stanovnici Dzenneta zene!" ( Muslim 2737-95).Kao sto je doslo u drugoj vjerodostojnoj predaji, da ce svaki covjek imati dvije zene u Dzennetu, tj. od dunjaluckih zena (Muslim 2834). U ovome su se razisli ucenjaci, u tome kako da sastave ili spoje vezu izmedju predhodnih hadisa, tj. da li je vecina zena u Dzennetu ili u Dzehenemu? Pa su neki rekli, da ce vecina zena biti u Dzennetu, kao sto ce one takodjer biti vecinski dio stanovnika Dzehennema. Rekao je El-Kadi I`jad: "Vecina Ademova potomstva su zene." (Serhu Muslim hadis 2835).Drugi su ipak rekli, da su zene vecina stanovnika Dzehennema, uzimajuci za to kao dokaz spomenute hadise, te da su one takodjer vecina stanovnika Dzenneta kada im se dodaju hurije. A neki kazu da ce zene biti u pocetku vecina stanovnika Dzehennema, pa ce poslije toga biti vecinski dio stanovnika Dzenneta, tj. kada izadu iz vatre. Rekao je El-Kurtubi, pojasnjavajuci rijeci Poslanika, sallallahu alejhi ve selem, "Vidio sam vas kao vecinu stanovnika Dzehennema.": 'Postoji mogucnost da ce to biti kada zene budu u vatri, medutim poslije njihovog izlazka iz vatre putem sef'ata ili Alahove milosti, kad vise ne bude u vatri nikog ko je rekao „La illahe illallah“, one ce biti vecina stanovnika Dzenneta"(Tezkiretu Kurtubi srt.475).

NE ZAVARAVAJ SE SESTRO MUSLIMANKO

Svakoj zeni kada ude u Dzennet, Uzviseni Allah ce joj povratiti njenu mladost i nevinost. Dosla je starica kod Poslanika i rekla mu:" Zamoli Allaha da me uvede u dzenet. Rekao je Allahov Poslanik :" O majko toga i toga , zaista starice nece uci u dzennet, gdje se okrenula i zaplakala.Rekao je : Obavijestite je da nece uci u dzenet a ona je starica zaista je Allah rekao:" Stvaranjem novim Mi cemo hurije (zene sa dunjaluka) stvoriti i djevicama ih uciniti milim muzevima njihovim, i godina istih "( Vakia 35-37, Bejheki hadis sahih Silsile Sahihe 2987 Albani) kao sto je to doslo i u komentaru pomenutog ajeta ( Tefsir Sevkani, Elusi,Sinkiti). Predhodno pomenutom svjedoce i ove Poslanikove rijeci:" Stanovnici dzeneta ce uci u dzenet golobradi bez milja i tamnoputi sa trideset tri godine "( Tirmizi, Ahmed hadis sahih Sahihu Dzamia 8072 Albani).

To je Dzennet koji je uredjen i uljepsan za nas o skupino zena, kao sto je uredjen i uljepsan za ljude "Na mjestu u kome ce biti zadovoljni, kod Vladara Svemocnoga“ (El-Kamer 55) .Nemojmo propustiti ovu priliku, jer je zivot kratak i za vrlo kratko vrijeme treba se preseliti tamo gdje je vjecnost. Pa neka vasa i nasa vjecnost bude u Dzennetu,insa-Allah. Znajte da je mehr za Dzennet iman i dobra djela, a ne nikako puste zelje, popracene sa nemarnoscu. Sjetite se govora naseg Poslanika, sallallahu alejhi ve selem, gdje kaze: " Koja zena klanja pet namaza, posti mjesec Ramazan, sacuva svoje stidno mjesto i pokori se svome suprugu, bit ce joj receno: 'Udi u Dzennet na koja vrata hoces!'“ (Ahmed,Tabarani hadis sahih Sahihu Dzamia 661 Albani).Cuvajte se onih koji pozivaju smutnji i unistenju zene, koji vole pokvarenost i izopacenost kod nje, tj. njihovo udaljenje od Dzenneta. Ne zavaravajte se sa kojekakvim uljepsanim govorima, koji dolaze od umisljenih pisaca, sa raznih televizijski kanala ili slicnog, jer svi oni zele jedno, kao sto kaze Uzviseni u prijevodu ajeta: "Oni bi jedva cekali, da i vi budete nevjernici kao sto su oni nevjernici ...“ (El-Nisa 89).

Molim Uzvisenog Allaha da svim muslimankama olaksa put do Dzenneta i da njihovo prebivaliste na ahiretu ucini Dzennetu-l-firdeus. AMIN!

Guest свештеник Иван

Још једна битна ствар, која никако не може да промакне јесте невероватно тачан закон, тако да нема нигде ни љ од љубави Аллахове. Све је ставр закона. Друго, то је обавезна удаја и женидба, што доводи и до производа брака, а то је рађање деце, те може да се протумачи да ће и горе у том муслиманском рају бити новог рађања. Заправо, некако је мени утисак да се у рају тамо живи као и овде, само што има много више наслада, разних ђаконија и пића, а и хурија ако понестане жена.

Како Ти Саладине ово тумачиш, али Твојим речима?

Иначе, само да кажем да ово апсолутно нема везе са виђењем раја у хришћанској православној вери. У правом рају нема ни женидбе ни удадбе, ни јела ни пића, већ ће се живети од гледања лица Божијег, који јесте истински Живот. Такође, једини закон који влада у Царству Небеском (мада се то не допада чак и некима који су у Цркви) јесте љубав.

Можемо касније и да продубимо ову тему, што и јесте циљ форума.

Још једна битна ствар, која никако не може да промакне јесте невероватно тачан закон, тако да нема нигде ни љ од љубави Аллахове. Све је ставр закона.

Nisam baš siguran na šta misliš pod ovim, uzroci Allahove ljubavi su: Pravednost, pokajanje ,strpljivost,

obavljanje nafila, skromnost na ovom svijetu, oslonac na Njega itd...

ZNAKOVI  ALLAHOVE  LJUBAVI  PREMA STVORENJIMA

Kaže Uzvišeni u hadisi-kudsijjju:

''Ničim mi se bolje Moj rob ne može približiti kao sa onim što sam Mu kao farz propisao, a Moj rob će Mi se približavati sve dok ga ne zavolim, a kad ga zavolim, bit ću njegov sluh kojim sluša, vid kojim gleda, ruka kojom uzima, noga kojom hoda; pa ako šta od Mene zatraži, dat ću mu, a ako kod Mene zatraži utočište, zaštitit ću ga.'' (El-Buhari) Tj. neće slušati osim što Allah voli, niti će gledati ono to On ne voli, neće svojom rukom uzimati haram, niti će sa svojom nogom koračati ka haramu.

Kaže Poslanik, alejhis-selam:

''Kada Allah zavoli roba, pozove Džibrila (Gabriela), pa mu kaže: 'Zaista Ja volim tog i tog roba pa ga i ti zavoli',pa ga zavoli Džibril, a zatim Džibril pozove stanovnike nebesa pa im kaže: 'Allah je zavolio tog i tog roba pa ga volite',pa  ga zavole, a zatim bude prihvaćen među ljudima na Zemlji.'' (Muttefekun alejhi)

Stoga, tražimo put ka Allahovoj ljubavi kroz ibadete koje nam je On propisao kako bismo bili od sretnih  na dunjaluku i ahiretu.

Kaže Uzvišeni: ''Ja ću sigurno oprostiti onome ko se pokaje  i uzvjeruje i dobra djela čini, i koji zatim na Pravom putu  ustraje.'' (Taha, 82)

Kada sagledamo opis raja u islamu:

Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: ‘‘Allah je Svojim robovima pripremio u Džennetu ono što oko nije vidjelo, niti uho čulo, i ono što ljudski razum ne može ni zamisliti ,

nije mi jasno kako nema ni lj od ljubavi.

Друго, то је обавезна удаја и женидба, што доводи и до производа брака, а то је рађање деце, те може да се протумачи да ће и горе у том муслиманском рају бити новог рађања.

Pa, ima nekih predaja koje govore o tome, i potvrdnih i negativnih, mada mislim da više vuče na ovo negativno, u smislu neće biti potrebe za novim rađanjem, jer se tamo niti stari, niti umire itd..

Заправо, некако је мени утисак да се у рају тамо живи као и овде, само што има много више наслада, разних ђаконија и пићa

Sigurno da jeste veće uživanje:

"I nastojte da zaslužite oprost Gospodara svoga i Džennet prostran kao nebesa i Zemlja, pripremljen za one koji se Allaha boje." (Ali ‘Imran, 133)

"A oni koji su se Allaha bojali, oni će na sigurnu mjestu biti, usred bašča i izvora, u dibu i kadifu obučeni i jedni prema drugima. Eto, tako će biti i Mi ćemo ih hurijama, krupnih očiju, ženiti. U njima će moći, bezbjedno, koju hoće vrstu voća tražiti; u njima, poslije one prve smrti, smrt više neće okusiti i On će ih patnje u ognju sačuvati, blagodat će to od Gospodara tvoga biti; to će, zaista, biti uspjeh veliki!" (Ed-Duhan, 51-57)

"A Džennet će biti primaknut čestitima, neće biti ni od jednog daleko: "Ovo je ono što vam je obećano, svakome onome koji se kajao i čuvao, koji se Milostivoga bojao, iako Ga nije vidio, i koji je srce odano donio. Uđite u njega, u miru, ovo je Dan vječni!" U njemu će imati što god zažele - a od nas i više." (Kaf, 31-35)

Mada se ipak ne može porediti u smislu: “živi se kao ovdje”, ovdje se i spava i stari, i čovjek ima svakakvih potreba, i emocije vladaju (tuga,srdžba,usamljenost) itd…, ne može se ništa sa ovog svijeta porediti sa onim u raju.

Da ne pišem dalje, beskrajna tema...

,

а и хурија ако понестане жена.

pa dobro, od viška glava ne boli klapklap, to je to, hurije jesu žene.

Иначе, само да кажем да ово апсолутно нема везе са виђењем раја у хришћанској православној вери. У правом рају нема ни женидбе ни удадбе, ни јела ни пића, већ ће се живети од гледања лица Божијег, који јесте истински Живот.

Pa vidiš, i islamu će se gledati u lice Božije:

On, Uzvišeni Gospodar svjetova, otkrit ce se stanovnicima Dzenneta i oni ce gledati u Njegovo lice. Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, završio je svoj govor o Dzennetu rijecima: “To ce biti najveca nagrada dzennetlijama.’’

Samo pored te najveće nagrade, gledanja u lice Božije, imaju i ove sporedne 0203_cool

Još da odgovorim na ono prvo:

"те само могу да потврдим оно што је Аца рекао, да конверзије у ислам највише бивају управо због оваквих ствари- земаљска наслада, хедонизам, који је тако свопјствен муслиманском свету."

Ja se prosto ne mogu složiti sa ovim, niti mi je logično, znači, neko ko je privržen svom ubjeđenju, da ga napusti, zato što je vidio islamsko tumačenje raja, ja bih prvi pomislio, “to je samo napucani marketing kako bi me privukli sebi”. Ne mogu da pojmim konverziju koja se desi na ovakav način, a da pri tome nemam nikakvu spoznaju o Bogu, nego samo raj u kojem se naslađuje.

I pogledaj drugu stranu, islamski opis pakla je..horor, znači koliko god raj bio “napucan”, pakao je mnogo puta gori, mislim da nije nigdje opisan tako detaljno i oštro kao u islamu, e sad, zašto bih ja rizikovao taj vječni pakao, zato što je druga strana (raj), privlačno opisana, a niko mi ne garantuje da ću ući u raj. Naprotiv, islam može čovjeku garantovati da će ući u pakao, dok je kod ostalih konfesija to nekako labavije , u smislu, slijedi nas, i imaš ovjerenu kartu za raj.

?? ???? ????? ????????? ??????,??? ??????????? ???? ?? ???? ?? ????????? ???.

Mislim manje-više na sve. Kad pogledaš koncept pakao/raj, u hinduizmu, budizmu, ne mogu se ni dogovoriti postoji li pakao, ako postoji prolazan je, ni u judaizmu nije vje?an, nego ljudi odlaze u neko ?istiliše najviše na 12 mjeseci, neke protestantske zajednice i ne priznaju pakao, koliko znam adventisti?ka crkva je takav primjer, i po katoli?kom u?enju mislim pakao nije vje?an..

kad se sve to sagleda ?ovjek nikako ne može propasti, samo može eventualno navratiti "do saune" na jedan period, koji evo vidimo može biti 12 mjeseci.., kod politeista možda i 2 minute  0110_hahaha

tako da ova mišljenja "konverzije u islam zbog opisa raja", ne piju vode.., prvo što nema logike, a drugo, ko je god upoznat sa islamskim konceptom pakao/raj, ne?e mu na pamet pasti nekakve naslade..

Питам те за Православље.а ти појасним:ја када говорим Хришћанство мислим на Православље.

Дакле,пакао у Православљу је вјечан.

Nisam precizirao da pod "ostale konfesije" mislim na Pravoslavlje, poznato mi je to da je pakao vječan, htio sam istaknuti da ove teorije o konverzijama u Islam uzrokovanim pričama o raju, nemaju nikakvog smisla, pored toliko drugih izbora gdje se čovjek uopće ne mora brinuti o tome...

Па баш зато што ниси прецизирао нисма те разумио  crvenilo

Е сад,ја мислим да има логике ово у вези Ислама,али не сматрам да је то пресудно,јер описати рај на такав начина притом дозволити да човјек може да има 4 жене мислим да је доста примамљиво.

Guest свештеник Иван

Саладине, како објашњаваш ваше поимање поста? Зашто ви постите и како постите? Мислим да је ова тема врло интересантна јер многи људи су нешто дочули око муслиманског поста, али вероватно не знају баш праву његову сврху.

Такође, занима ме да ми објасниш шта су то хоџини записи?

Саладине, како објашњаваш ваше поимање поста? Зашто ви постите и како постите? Мислим да је ова тема врло интересантна јер многи људи су нешто дочули око муслиманског поста, али вероватно не знају баш праву његову сврху.

Kao većina islamskih propisa, post je naređen poslije Hidžre, u Medini.

“Budući da je odvikavanje od navika i prohtjeva jedna od najtežih stvari, post je propisan tek poslije Hidžre onda kada se u dušama ljudi učvrstila vjera u Allaha Jednoga i Jedinoga i namaz i kada su ljudi svikli pokoravati se kur'anskim odredbama. Tako se na post prešlo postepeno." (“Zadul-mead”, 2/30)

Post mjeseca Ramazana, jeste obavezan svakom punoljetnom i pametnom (dakle da nema psihičkih problema), muslimanu, i to je treći od pet stubova Islama. Započinje sa zorom, a završava zalaskom sunca, ovisno o godišnjem periodu, nekad traje 2/3 dana, i u tom periodu nije dozvoljeno ništa konzumirati.

"U mjesecu ramazanu počelo je objavljivanje Kur’ana, koji je putokaz ljudima i jasan dokaz Pravoga puta i razlikovanja dobra od zla. Ko od vas u tom mjesecu bude kod kuće, neka ga u postu provede, a ko se razboli ili se na putu zadesi, neka isti broj dana naposti - Allah želi da vam olakša, a ne da poteškoće imate - da određeni broj dana ispunite, i da Allaha veličate zato što vam je ukazao na Pravi put, i da zahvalni budete."

(El-Bekare,185).

Sada se postavlja pitanje: Da li Bogu treba naše gladovanje,sustezanje od vode, pića i svega onoga što kvari post, ili propisivanje tog posta nosi sa sobom mudrosti i koristi koje koriste čovjeku u ovozemaljskom životu?

Da Uzvišenom Allahu nije potrebno naše gladovanje i da je post propisan zbog koristi koje se vraćaju nama ukazuju nam riječi Allahovog miljenika koje je zabilježio imam Buhari od Ebu Hurejre r.a.:

“Ko ne ostavi laž i rad po njoj -niti vrijeđanje drugih- Allahu nije potrebno njegovo ostavljanje hrane i pića.“(br.1903),

što možemo vidjeti i u navedenom ajetu:

“O vjernici! Propisuje vam se post, kao što je propisan onima prije vas, da biste se grijeha klonili, da bi ste se Allaha bojali.“

Post je propisan kao prilika da se čovjek pokaje i okrene novu, bijelu stranicu u svome životu.

Uzvišeni Allah je iz svoje milosti, potstičući ljude na pokajanje učinio da đavoli budu zatvoreni u ramazanu. Istinitost hadisa koji govore o tome primjetna je na svakom koraku. Ljudi koji tokom cijele godine ne znaju za Islam niti njegove principe u ramazanu dolaze u džamiju, pokorno padaju Uzvišenom Gospodaru na sedždu. Ljudi koji su iskušani nekim od poroka, u ramazanu strpljivo ostavljaju te poroke, tražeći time Allahovu milost, Njegov oprost, vječnu nagradu džennet. Ljudi koji izvan ramazana ne mogu zamisliti dan bez ispušene kutije cigara, u ramazanu smognu snage da ostave duhan od pojave zore pa sve do zalaska sunca.

Post nas uči lijepom moralu, lijepom ponašanju pa makar i kada budemo vrijeđani od strane drugih

. Poslušajmo smijernice najboljeg čovjeka koji je ikada kročio Allahovom zamljom, riječi Allahovog Poslanika, koje je zabilježio imam Buhari od Ebu Hurejre r.a.: “Post je štit, kada neko od vas posti neka ostavi ružan i vulgaran govor, neka ne podiže svoj glas u ophođenju sa drugima, a ako ga neko bude vrijeđao ili napadao neka kaže „Ja postim“.“

Post nas uči solidarnosti i suosjećanju sa siromasima i onima koji ne uživaju blagodati koje mi uživamo

Živimo u vremenu kada je mnogo onih koji iz raznoraznih razloga ne mogu sebi da priušte osnovne potrebe za egzistenciju. Stoga je na onima kojima je Allah podario blagodati svoje, i opskrbio ih pa posjeduju mnogo više od onoga što im je potrebno, da se suosjećaju sa drugima koji ne mogu sebi priuštiti osnove egzistencije, da im pomognu i da im udijele onoliko koliko će im biti dovoljno.

Post nas uči strpljenju i jača kod nas to svojstvo koje nam je u ovim vremenima itekako potrebno.

Pogledajmo u post i vidjet ćemo da nas uči ovom velikom svojstvu, uči nas da budemo strpljivi. Postač od zore pa do zalaska sunca ostavlja ono za čime čezne njegova duša, ostavlja one stvari koje su mu izvan ramazana dozvoljene, ostavlja jelo i piće, tražeći time zadovoljstvo Onoga Koji kada je zadovoljan svojim robom učini da ga i drugi zavole.

Post nas uči tome da ne gubimo nadu u popravljanje stanja u našem društvu, društvu koje se odalo svim grijesima koji su im zabranjeni od strane Mudrog Zakonodavca.

Ljudi koji su tokom cijele godine kršili Allahove granice u svakom pogledu sa prvom noću ramazana ostavljaju mnoge grijehe i mnoge loše navike. To nije samo slučaj sa muslimanima naših prostora, to je slučaj sa muslimanima cijeloga svjeta. Muslimani preko noći ostavljaju ono što im je Uzvišeni Allah zabranio i na taj način, za kratko, kreću putem koji im obećava uspjeh i sreću na dunjaluku prije uspjeha i sreće na onom svjetu.

To su neke od poruka posta koje bi trebali da uzmemo i da ih pretočimo u svakodnevni život.

Zdravstvena komponenta:

Muhammed, s.a.v.s. kaže: "Postite da biste bili zdravi." Kroz dugu historiju medicine gladovanje se smatralo jednim od najpouzdanijih ljekovitih i podmlađujućih sredstava. Stari Egipćani su u 15. stoljeću prije nove ere po svjedočenju, čijšćenje želuca postizali postom od tri dana u svakom mjesecu i mjesec dana u godini. Egipćani su, pisao je Herodot «najzdraviji od smrtnika,» a Hipokrit je dalje rekao: «Čovjek nosi ljekara u sebi, treba mu pomoć u radu. Ako tijelo nije očišćeno onda što ga više hraniš to mu više štetu nanosiš. Kad se bolesnik hrani obilno, hrani se i bolest. Treba zapamtiti: Sve što je suvišno protivno je prirodi! Potrebno je napomenuti da se pod bolesnikom ne smatra samo oboljeli. Čovjek može izgledati zdrav, a da mu je njegova unutrašnjost puna otpadaka koje jedino gladovanje odstranjuje.

Pored ovog obaveznog ramazanskog od mjesec dana, postoji dobrovoljni i pohvalni post, pa ćete tako naći da neki muslimani praktikuju "Davudov post", jedan dan poste, drugi ne, i tako cijelu godinu, drugi praktikuju post ponedjeljkom i četvrtkom, treći 3 dana u sedmici itd, a ne kao što kaže Maksimov "muslimani poste 20 dana" :smiley:

Kaže poslanik saws, " Postač ima dvije radosti: kada iftari, raduje se svome iftaru, a kada susretne svoga Gospodara, obradovat će se svome postu." (Buhari)

"Svako čovjekovo djelo pripada njemu, osnim posta; o­n pripada Meni i Ja za njega (posebno) nagrađujem." (Kur`an)

Zaista ima mnogo literature na ovu temu, i sigurno sam dosta toga izostavio, naročito kada u toku ramazana budu posjete od pojedinih alima, pa kad se saslušaju njihova predavanja..to se ne može opisati na forumu...

Такође, занима ме да ми објасниш шта су то хоџини записи?

Zapisi su bili poznati i kod predislamskih arapa, uglavnom to u Islamu nije ništa dobro, ni hodžini ni bilo koji drugi, upoznat sam ja sa takvim zapisima i "iscjetiteljima".

Dakle, bilo koja vrsta zapisa u vidu hamajlija, talismana i sl. se smatra strogo zabranjenim, obično te hamajlije izdaju lažni iscjetitelji, koji su zapravo sihirbazi. Ima i dosta hadisa koji govore o zabrani nošenja zapisa, pa između ostalog jedan kaže: "Ko skine zapis sa čovjeka, kao da je roba oslobodio ropstva".

E sada, možda ima rijetkih izuzetaka, čiji zapisi služe za druge svrhe, npr. da se opsjednuti bolesnik okupa vodom, u kojoj su bili ti zapisi, mada sve to treba izbjegavati u širokom luku, jer ispadne da se čovjek ne oslanja na Boga, nego na tamo nekakve zapise...

Mada dana su ovim sekularnim vremenima je sve prihvaćeno...i što ima utemeljenja i što nema, pa tako su i ti hodžini zapisi postali hit...

Dakle da zumiramo, bilo koja vrsta talismana, hamajlija, zapisa, i ostalih vidova "tekstualnih lančića", ni u kom slučaju ne može biti dobro, bilo da je od hodže, popa, ili nekog trećeg.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...