Jump to content
Млађони

Хијерархија и организација у Цркви.

Оцени ову тему

Recommended Posts

Ја никако да похватам, како иде?

Који су најнижи који највиши ранкови? Како је црква организвована?

Како уређује своје аутономно право?

Може ли неко да напише часком, молим вас.

Хвала. :)

Шта је мирски а шта монашки ред и како се добијају задуђења и унапређења?

mirski red su ljudi u crkvi koji zive u svetu, tj nisu otisli u manastir, a oni koji su otisli u manastir su monaski red. mirski red stupa u brak, a monaski ne.

Дакле Архиепископ, Еписког, Патријарх и Митрополит не могу да буду ожењени.

Е сад даље питање. Патријарх управља патријаршијом, а чиме Митрополит? И како су цркве међусобно организоване?

Како иде тај распоред управљања има ли неког правила?

Ко одређује напредак у чиновима и на основу чега?

Ко рецимо управља појединачном црквом? Ко му помаже? Коме они одговарају.

Како одређују ко у којој цркви држи литургију и на основу чега се то одређује?

Знам да мало смарам али шта ћу. :)

Мала дигресија; назив мирски је рогобатан. Он означава оне који живе у свету. Али то често има карактер као он о плебс, маса...а то ми нисмо. Можда живимо у свету, али нисмо до овога света. Тако да бих пре ту разлику(не поделу) у лаичкој служби именаовао са они који су у браку и монаси.

гледе титула патријарх, митрополит.... у (назовимо тако) древно време Цркве патријарсима ( и то од 5. века чини ми се-исправљајте ако није тачно) су називани архиепископи градова Рима, Цариграда, Александрије, Антиохије и Јерусалима, да би се то касније пренело готово на све помесне православне Цркве. Шт се тиче титуле митрополита, тај назив су носили епископи матичних градова већих области у римском, касније визант. царству. Пошто се тај град називао митрополија (град мајка дословно) онда је епископ тог града узимао тај назив. Тај миторполитански систем је уведе у 4. веку као последица наглог и велико ширења Цркве каако у броју верујућих тако и у територијалном смислу. Надам се да је јасно.

Други сет питања; пре него што одговорим само кратко појашњење, еклисиолошки гледано(еклисиологија-облас теологије која се бави учењем о Цркви) Црква је литургијска заједница на челу са својим епископом. Она је у пуном смислу речи Црква, једноставније када на литургији изговарамо Символ вере и кажемо да верујмо " у једну свету, саборну и апостолску Цркву"- то је то. У првим вековима бројчано су литургијске заједнице биле мале, и хришћани једног града су се окупљали на једном месту око епископа који је служио литургију. Ту заједницу називали су парохија(грч- пара икиа-уместо дома, приверемено боравиште). Како се хришћанство, а тиме и Црква ширила, епископи су под својом влашћу имали веће области, односно оно што данас зовемо епархија. Такод а се данас епархија поистовећује са Црквом.

Дакле, у епархији за унапређења је задужен епископ, као и за постављање свештенослужитеља (ђакона и свештеника) док избор и постављање епископа је у власти Светог архијерејског сабора. Такође и давање титула митрополит појединим епископима. ДА станемо овде.

Поијединачном Црквом у смислу епархије управља епископ, помажу му свештеници коју носе звање архијерејског намесника, епархијски управи одбор. Епископ одговара Сабору. У епархији, сви одговарају епископу.

Епископ одређује у којој Цркви ће који свештеник служити, као и ко ће бити старешина тог храма.

Надам се да нисам био претерано конфузан.

Да поједноставимо мало. Постоје три основна свештеничка чина - епископ, презвитер (свештеник) и ђакон. Епископ је "главни", он је наследник апостола који су у почетку управљали Црквом. Зато је основна "јединица" Цркве епархија - област којом управља један епископ.

Све остало су само "административне" титуле. На пример, "Патријарх" је само један од епископа који обавља неке административне послове у већој области, он нема никакву "власт" над осталима. Епископ неке најмање руралне епархије је једнак са Патријархом највећег града. Ту је "хијерархија" само ствар почасти, не власти.

Тема је стара, али надам се да нећу поставити сасвим безвезно питање :) Наиме, како размрсити чвор (ако уопште постоји, сем за мене) везан за јерархију јурисдикције епископа? У каквом односу је архиепископ, спрам митрополита, егзарха...Хајде, у вези патријарха ми је јасно, али ми се нешто замрсило ... можда је једноставно, али ја никако да похватам :fmqmtx:

Није Епископ наследник апостола већ икона Христова, јер седи у Литургији на месту Божијем.И није тачно да Патријарх нема власт над Епископима-има .Ниједна одлука на Сабору се не може донети без њега,наравно ни без њих,али власт коју он има није правничка већ далеко дубља и  духу 34.канона Апостолског Сабора. 8086.gif

Није Епископ наследник апостола већ икона Христова, јер седи у Литургији на месту Божијем.И није тачно да Патријарх нема власт над Епископима-има .Ниједна одлука на Сабору се не може донети без њега,наравно ни без њих,али власт коју он има није правничка већ далеко дубља и  духу 34.канона Апостолског Сабора. 8086.gif

Ako mozete da objasnite ovo? Dakle nijedna odluka ne moze bez pristanka patrijarha ali ni bez pristanka episkopa,sto ce reci da oko svake stvari moraju da se sloze?

Iskreno znam da su neke odluke donosene "politickim"preglasavanjem,pa mi nije jasno bas.

Што се тиче пристанка патријарха, његов глас, по Уставу СЦ, је увек одлучујући, као председавајући члан. Наравно, патријарх је председавајући како у САСабору, тако и у САСиноду, Патријаршијском управном одбору. 

Најважније тело је Св. Арх. Сабор, који окупља све епископе, митрополите, на челу са својим патријархом. У случају да је патријарх спречен да председава, "узима" се најстарији митрополит Синода, или епископ. Али, Сабор не може донети ни једну одлуку без потписа патријарха. Ако је спреченост дужа (баш као случај са патр.Павлом), онда Синод преузима његову улогу, али ништа не може да се доноси, мислим на одлуке. Тада је некакво стање- статус кво.

Е сад, патријарх може са Сабором заједно да донесе одлуку, то не значи да су СВИ епископи били ЗА, јер за неке одлуке је потребна обична или двотрећинска већина гласова, са унапред потврђеним кворумом (половина свих чланова).

Патријарх је први међу једнакима. Он је, пре свега, епископ своје епархије (у СПЦ, то је архиепископија бг-карловачка) и он рукополаже свештеника и ђаконе само у својој епархији, нема он надлежност да оде у другу епархију да рукополаже.

Што се, Милоше, тиче тих политичких одлука.. ах, ако погледамо историју, па и историју Цркве (уједно и наше СЦ), видећемо да је увек политика била ту негде, ништа ново.

Ја никако да похватам, како иде?

Који су најнижи који највиши ранкови? Како је црква организвована?

Како уређује своје аутономно право?

Може ли неко да напише часком, молим вас.

Хвала. smiley.gif

Ово ти је једнбо од оних "једноставних" питања на које нема шансе да ти се да одговор, часком. :.mislise.

Добри људи, има ли неко да му је ово јасно? Мени прави приличан пробем да похватам то око митрополита и архиепископа....

Тема је стара, али надам се да нећу поставити сасвим безвезно питање Наиме, како размрсити чвор (ако уопште постоји, сем за мене) везан за јерархију јурисдикције епископа? У каквом односу је архиепископ, спрам митрополита, егзарха...Хајде, у вези патријарха ми је јасно, али ми се нешто замрсило ... можда је једноставно, али ја никако да похватам

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...