Jump to content
marija

Humor - kada i u kojoj meri

Recommended Posts

Хумор и смех су здрави и нормални за функционисање једног човека.

Као и у свему не ваља претеривати.

Навешћу пример мог најбољег друга. Био је на улици, причао са друштвом и ненормално се смејао (то је онај дивљачки смех). У сред тог његовог смејања, мајка га је позвала у кућу. Кад је ушо, а још се није смирио од толиког смеха, она му је рекла да му је деда умрео!

Сад се и сами сетите колико пута вам се десило да после неког кикотања доживите нешто лоше, и све ће вам бити јасно!

Требало је давно отворити овакву тему да мало продискутујемо. Како православци доживљавају хумор, да ли је хумор од Бога или је увек плод нечистог ума, да ли пре свега у свакодневном животу ствари које су око нас пропустамо кроз филтер хумора... и можда најбитније-да ли хумор помаже да Богу кажемо-НЕКА БУДЕ ТВОЈА ВОЉА-

Обично се православцима пребацује да су оперисани од хумора и мислим да у томе има истине захваљујући духовности коју многи гаје али свакако да ситуација није безнадежна.

Почећу цитирајући владику Данила Крстића-

Није никакав верник онај који на рачун своје вере не уме барем понекада да се пристојно и умерено нашали.

https://www.facebook.com/note.php?note_id=325522740815087

Губећи смисао за хумор,губимо живот јер реалан живот је заиста пун хумора а виши нивои квази-духовности постају стерилни. Вера постаје стерилна,самим тим стерилише и вернике и тако у круг.

Мислим да разлог неразумевању хумора треба тражити пре свега у неаутентичном православном животу и неостварености јер нема хумора тамо где је подражавање и копирање.Сигуран сам да Бог од нас очекује да будемо оно што и јесмо-непоновљиве личности а не клонови разноразних свештеника,духовника... често и гуруа. Први кораци у Цркви су често везани за фазу без хумора јер ваљда човек помисли-ех,коначно...овде је све како треба,озбиљно,мудро,зна се ред свему... Иронија је што оваква изјава отвара врата хумора онима који јесу у Цркви извесно време и немају о Цркви идеалистичку слику стерилне газе којом се свет чисти уз помоћ православног Доместоса- тј. молитве.

Други разлог је што појединци имају патолошку потребу да бране Цркву и у ситуацији када је то апсолутно непотребно. Они при том чувају ону исту Цркву којој -врата паклена неће одолети-.

Мислим да форум прилично добро одсликава стање у нашој Цркви - што се тиче хумора...

Навешћу један део из старог завета који ми је увек био смешан... књига пророка Јоне,најсмешнија књига у старом завету

КЊИГА ПРОРОКА ЈОНЕ

Господ позива Јону који се кажњава због непослушности.

1. Дође ријеч Господња *Јони сину Аматијеву говорећи:

*2 Цар. 14, 25.

2. Устани, иди у Ниневију град велики, и проповиједај против њега, јер изађе злоћа њихова преда ме.

3. А Јона уста да бјежи у Тарсис од Господа, и сишав у Јопу нађе лађу која иђаше у Тарсис, и платив возарину уђе у њу да отиде с њима у Тарсис од Господа.

Јона је кренуо да бежи од Господа ЛОЛ... и то у Тарсис.... који је то лик-иначе ми је један од најдржих пророка у старом завету-уз Данила,Исаију и Језекиља а пре свега зато што се после и дурио Богу

кад је Господ помиловао становнике Ниниве,

10. *И Бог видје дјела њихова, гдје се вратише са злога пута својега; и раскаја се Бог ода зла које рече да им учини, и не учини.

*Јер. 18, 8.

Јона, срдит што Бог није упропастио Ниневију, уразумљује се.

4. А Јони би врло недраго, и расрди се. (могу да га замислим тачно)

2. И помоли се Господу и рече: Господе! не рекох ли то кад још бијах у својој земљи? зато шћах прије побјећи у Тарсис; јер знах да си ти *Бог милостив и жалостив, спор на гњев и обилан милосрђем, и кајеш се ода зла. (ЛАДНО ЈЕ ЗНАО ШТА ЋЕ ДА БУДЕ ПРЕ БОГА,ХТЕО ЈЕ ДА ГА ЗАШТИТИ ОД САМОГ СЕБЕ ЛОЛ)

3. Сада Господе, *узми душу моју од мене, јер ми је боље умријети него живјети. (ОГОРЧЕН ЈЕ А ТО ЈЕ ТАКВО СТАЊЕ КАДА ПОПИЈЕТЕ ОТРОВ И ОЧЕКУЈЕТЕ ДА ДРУГИ УМРЕ ЛОЛ)

4. А Господ рече: је ли добро што се срдиш? (ЛЕГЕНДА,КОЈЕ СМИРЕЊЕ У ОВИМ РЕЧИМА И ЉУБАВ)

5. И Јона изиде из града, и сједе с истока граду, и начини ондје колибу, и сјеђаше под њом у хладу да види што ће бити од града. (НАРАВСКИ,ПОБЕГО ЈЕ ЈЕР НИЈЕ ЗНАО ШТА ДА МУ КАЖЕ)

6. А Господ Бог заповједи, те узрасте тиква над Јоном да му буде сјен над главом да му поможе у муци његовој; и Јона се обрадова тикви веома. (ПЕДАГОГИЈА НА ДЕЛУ)

7. Потом заповједи Бог, те дође црв у зору сјутрадан, и подгризе тикву, те усахну.

8. И кад ограну сунце, посла Бог сух источни вјетар; и сунце стаде жећи Јону по глави тако да обамираше и пожеље да умре говорећи: боље ми је умријети него живјети. (КУКАЊЕ... ГЛАВНА ОСОБИНА ВЕЋИНЕ НАС)

9. А Бог рече Јони: је ли добро што се срдиш тикве ради? (ОПЕТ ИСТО ПИТАЊЕ)

А он рече: добро је што се срдим до смрти. (ЛОЛ... АЛИ ИСКРЕН ДО БОЛА.ЛАДНО СЕ СВАЂА СА БОГОМ)

10. А Господ му рече: теби је жао тикве, око које се нијеси трудио, и које нијеси одгајио, него једну ноћ узрасте а другу ноћ пропаде.

11. А мени да не буде жао Ниневије, великога града; у ком има више од сто и двадесет тисућа људи који још не знају шта је десно шта ли лијево, и много стоке?

Наравно да је после овога чак и лик као Јона занемео...

Ето,ја започех тему... ЛОЛ

Да,али у томе и јесте поента... они имају ЛИЧНОСНИ однос а не однос слуге и господара... чик да видим неког коме је вера скуп правила да се посвађа са Богом,не сме да се свађа ни са правилима а камо ли са Богом...

има она анегдота,нека је напише ко се тачно сећа како је било-неко је владики Атанасију рекао нешто о Богу а он одговори-Не помињи ми Га данас.Јутрос смо се посвађали... шалио се наравно али је управо пројавио однос који имамо са Богом а не стерилну послушност јер она често може да прерасте у бунт

Да,али у томе и јесте поента... они имају ЛИЧНОСНИ однос а не однос слуге и господара... чик да видим неког коме је вера скуп правила да се посвађа са Богом,не сме да се свађа ни са правилима а камо ли са Богом...

има она анегдота,нека је напише ко се тачно сећа како је било-неко је владики Атанасију рекао нешто о Богу а он одговори-Не помињи ми Га данас.Јутрос смо се посвађали... шалио се наравно али је управо пројавио однос који имамо са Богом а не стерилну послушност јер она често може да прерасте у бунт

Cool ccvige :lol: :lol: :lol:

Mislim da se zaljubljujem u Pravoslavlje, is that weird .mislise. ?

Ne znam kako bih preživela dan da se ne našalim ili ne nasmejem. Ne znam kako je moguće da ne bude od Boga,kad je tako lepo,zdravo smejati se i šaliti se.

Odlicna tema, Bog nas je stvorio da budemo puni radosti, veselja i zahvalnosti za ovaj zivot sto nam je dao pa da je ne znam kakav, a ne da budemo stalno namrsteni, mrzovoljni, dosadni u smoreni pa cim nas drugi vide i ugledaju smorimo i sebe i njih samom svojom pojavom i ponasanjem a da ni ne spominjem rijecima, pricama, dezurnim kukumavcenjima i vjecitim zapomaganjima. Gdje nema humora, nema ni zdravog razuma ni dobrog hriscanina.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...