Jump to content
milan.

Ukoliko čoveku ne preti odlazak u nebiće, ima li onda čovek problem smrti?

Оцени ову тему

Recommended Posts

On 1.6.2018. at 22:03, Bokisd рече

Kako bi se onda napunila zemlja ? Pa, neki oci su spekulisali ( sozercavali kroz veru ) da bi Bog na samo Njemu svojstven nacin uveo neke druge ljude u zajednicu sa Adamom i Evom. ( koliko se secam  , sv.Avgustin je pricao o nekom bestrasnom radjanju novih ljudi, sta je tacno mislio , zaboravio sam )

(i, ovo , drugo , si pogodio ) ovakvo razmnozavnje kakvo vidimo danas, je posledica pada, tj. stvaranje je unapred racunalo na pad.

Ako je stvaranje unapred računalo na pad (možda ne mislimo na istu stvar kada to kažemo?), nije bilo potrebe uvoditi neka druga bića pored Adama i Eve. Dovoljno je bilo zasaditi ono drvce i čekati da se ovo dvoje drznu.

пре 6 часа, Branislav81 рече

Ako je stvaranje unapred računalo na pad (možda ne mislimo na istu stvar kada to kažemo?), nije bilo potrebe uvoditi neka druga bića pored Adama i Eve. Dovoljno je bilo zasaditi ono drvce i čekati da se ovo dvoje drznu.

To bi pripadalo redu pod 3. onoj trecoj opciji. Adam i Eva (Covecanstvo) nakon pada su tek obuceni od Boga u kozne haljine, pa neki od njih smatraju to ovim smrtnim telom! (Do pada su, po bogosluzbenom kazivanju, nosili svetlosne bogotkane odezde).   

пре 7 часа, Branislav81 рече

Bilo je potrebno jer je Bog Adamu kao svome sinu dao da saučestvuje u stvaranju imenujući ostala bića jer su i ona kao i čitav svet bile deo ambijenta koji je Bog stvorio za svoju decu.

Bog je svkkako znao da će čovek pasti ali je i znao da će ustati.:D

On 31.5.2018. at 12:06, Milan Nikolic рече

Eshaton je naručje Boga Oca u ravni nestvorenog i bespočetnog ličnosnog odnosa Svete Trojice. Zato nemoj ništa da prenagljuješ sa zaključcima i uverenjima - kada je reč o ovakvoj temi -, jer to u vezi Eshatona su u pravom smislu reči egzistencijalne dogmatske stvari.

Рече ништа конкретно.

Фраза па затезање.

Наравно да су егзистенцијалне, него теби егзистенцијално измиче суштина догматске основе тријадолошког става еклисиолошке равни есхатолошке стварности.

Јасно?

:0222_shocked:

On 12.6.2018. at 9:50, Благовесник рече

To bi pripadalo redu pod 3. onoj trecoj opciji. Adam i Eva (Covecanstvo) nakon pada su tek obuceni od Boga u kozne haljine, pa neki od njih smatraju to ovim smrtnim telom! (Do pada su, po bogosluzbenom kazivanju, nosili svetlosne bogotkane odezde).   

А да то простије прикажемо као - обитавање у светлости (одакле нпр и црпимо иконографију анђела), док се касније те енергије које "исијавају" повлаче због стања обезблагодаћености, па остаје само сирова материја? 

Ово чисто конкретизујем оно што си рекао, савременим језиком...

On 12.6.2018. at 9:59, Благовесник рече

A ko zna, mozda je  Sv. Njegos  Tajnovidac u izvesnoj meri i na jedan nacin i bio u pravu,  da je covek u duhovnom smislu postojao pre onoga sto mi danas nazivamo Velikim praskom. 

Луча?

Књижевност, а не теологија...

пре 18 минута, Јанко рече

Рече ништа конкретно.

Фраза па затезање.

Наравно да су егзистенцијалне, него теби егзистенцијално измиче суштина догматске основе тријадолошког става еклисиолошке равни есхатолошке стварности.

Јасно?

:0222_shocked:

Problem kod nas pobožnih je to što je Bog suviše jednostavan. Mi petljamo i nesposobni smo za prostu ljubav.

пре 10 часа, Јанко рече

Луча?

Књижевност, а не теологија...

Kроз нечију књижевност, уопште уметност, можемо разоткрити најинтимнија и најискренија уверења... Његош, грубо речено, најдубље верује у преегзистенцију човека или душе... Не би такву веру изразио кроз Лучу да у то није веровао. 

Дакле, ако је Теорија еволуције у суштини тачна, не уклапа се у савршену самилост Божанственог Логоса Божјег (Бога Логоса) коју нам је јасно показао, дакле, једноставно се не уклапа да Он, Христос тј. Божји Логос, ствара кроз туђу патњу, па и патњу животиња!

Али, се итекако уклапа са том вером да је (не баш у оном гностичком смислу да је материја сама по себи зла), већ зла у смислу да је усмерена у злом правцу, те то такво њено кретање се Христом враћа у кретање ка Богу и миру (мировању) почивању у Богу. 

Можда су и Анђели створени од овога света,  јер су морали бити и они од неког вештаства створени, тако да су могуће на самом почетку од светлосних неурона или чега већ, али од овога света на почетку створени, те потом гледали настанак звезда и осталога...

Али будући и сами Анђели од овога света, и у том смислу од неба, беше могуће да њих трећина Анђела када зажелеше да се одвоје од Бога, одбојише и трећину космоса, свет, ако не и цео свет, и тако га усмерише у кретање не ка Богу и Божјој вољи, већ заточеног и спреченог да се испуни воља Божја о њему, Такјна Христова, те сликовито речено - загосподарише светом  као кнезови,кнезови овога света под трећим небом...

Једини излаз и спас саме материје био је да она оживи и да буде питана - желиш са добрим и милосрдним Богом или не? Да ли хоћеш да испуниш вољу Божју о себи или демонску вољу?

Опростите што сам мало набацао јер сам увек у некој журби и мало имам времена за форум, међутим, мислим да сам поенту онога што сам хтео рећи јасно изнео.

пре 8 часа, Благовесник рече

Kроз нечију књижевност, уопште уметност, можемо разоткрити најинтимнија и најискренија уверења... Његош, грубо речено, најдубље верује у преегзистенцију човека или душе... Не би такву веру изразио кроз Лучу да у то није веровао. 

Дакле, ако је Теорија еволуције у суштини тачна, не уклапа се у савршену самилост Божанственог Логоса Божјег (Бога Логоса) коју нам је јасно показао, дакле, једноставно се не уклапа да Он, Христос тј. Божји Логос, ствара кроз туђу патњу, па и патњу животиња!

Али, се итекако уклапа са том вером да је (не баш у оном гностичком смислу да је материја сама по себи зла), већ зла у смислу да је усмерена у злом правцу, те то такво њено кретање се Христом враћа у кретање ка Богу и миру (мировању) почивању у Богу. 

Можда су и Анђели створени од овога света,  јер су морали бити и они од неког вештаства створени, тако да су могуће на самом почетку од светлосних неурона или чега већ, али од овога света на почетку створени, те потом гледали настанак звезда и осталога...

Али будући и сами Анђели од овога света, и у том смислу од неба, беше могуће да њих трећина Анђела када зажелеше да се одвоје од Бога, одбојише и трећину космоса, свет, ако не и цео свет, и тако га усмерише у кретање не ка Богу и Божјој вољи, већ заточеног и спреченог да се испуни воља Божја о њему, Такјна Христова, те сликовито речено - загосподарише светом  као кнезови,кнезови овога света под трећим небом...

Једини излаз и спас саме материје био је да она оживи и да буде питана - желиш са добрим и милосрдним Богом или не? Да ли хоћеш да испуниш вољу Божју о себи или демонску вољу?

Још једном ћу поновити: смрт-амартиа је промашај циља постојања. Животиње пре Адама нису машиле циљ свог постојања. Следи да смрт њима није владала.

Ако тако посматраш смрт, онда је Адам први ушао у промашај, први постао смртан, отишао у "област сени и смрти". Животиње нису. Из небића бивају призвани у биће, испуњавају своју сврху и враћају се у небиће (уп. 103 Пс.)

П.С. Хебига (што би  рек`о неки од админа) на крају ћете том логиком и Бога св. Ђорђа прогласити садистом и непостојећим јер је исти тај Ђорђе, Димитрије, Игњатије и мноштво мученика ушло у Царство кроз патњу и бол...

пре 39 минута, Јанко рече

П.С. Хебига (што би  рек`о неки од админа) на крају ћете том логиком и Бога св. Ђорђа прогласити садистом и непостојећим јер је исти тај Ђорђе, Димитрије, Игњатије и мноштво мученика ушло у Царство кроз патњу и бол...

Не знам где сам беше читао да се некоме јавила једна мученица која је тешко пострадала и током дугог разговора он је између осталог питао баш то: како је то и зашто издржала и како гледа на своје ужасне муке. Она му је одговорила да јој је жао што није више страдала јер би добила још већу славу. Паде ми на памет да парафразирам: будите луди овоме свету да би били мудри.

On 12.6.2018. at 10:55, Кратос рече

Bilo je potrebno jer je Bog Adamu kao svome sinu dao da saučestvuje u stvaranju imenujući ostala bića jer su i ona kao i čitav svet bile deo ambijenta koji je Bog stvorio za svoju decu.

Bog je svkkako znao da će čovek pasti ali je i znao da će ustati.:D

Bio sam nejasan, kada sam napisao druga bića mislio sam na druge ljude, nije se odnosilo na životinje.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Сличан садржај

• Од JESSY,
      Lek su mi davali ponekad na svaki sat, ponekad svakog minuta. I evo me, na četvrtoj godini fakulteta. Bez leka je zaista sve izgubljeno. Bez njega sam onemoćala. Lek aktivira onih 90 posto mozga koji nije iskorišćen, a pasivizira onih 10 odsto koji koriste ljudi – objašnjava Nina.

Devojka sa Daunovim sindromom, Nina Kostovska iz Tetova, student je četvrte godine makedonskog jezika i literature na FON Univerzitetu u Skoplju, gde je prošle nedelje sa svojim emotivnim govorom pobedila na oratorskoj večeri.
        U prepunom amfiteatru, ona je bez ustručavanja pred svima izjavila da su lekari, kada se rodila, njenim roditeljima rekli da za nju nigde u svetu, ni za kakve pare nema leka, i da je najbolje da je otpišu. Sa tim saznanjem njeni roditelji nisu mogli da se pomire, pa su na svoju ruku i na svoj način počeli da leče svoje dete.

• Од Ronald,
      Otvorio sam novu temu, postoji stara, samo da potvrdim ono sto sam govorio o mitr. Amfilohiju i njegovom razumijevanju uzivo, jer je to i Vuk isto izjavio:
      Tačno je, krstio sam se u hramu Hristovog vaskrsenja u Podgorici ali o detaljima tog čina ne mogu da vam govorim. Sami čin je tajan, to je zavjet između mene, crkve i mog kuma“, priča u u intervjuu za Radio Slobodna Evropa (RSE) 19 godišnji Vuk Adžić iz Kolašina, prva trans osoba koja se krstila u nekom od svetilišta Mitropolije crnogorsko primorske Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori, koja je do sada ispoljavala izrazito negativne stavove prema LGBT populaciji.
      Objavljeno: 06. 11. 2019 - 15:29
        Za to je dobio blagoslov Mitropolita Amfilohija, a za RSE između ostalog govori zašto mu je vjera važna u životu i koliko mu je pomogla da se suoči sa traumama od napada na pragu porodične kuće, u avgustu ove godine.
      "Religija je veoma važna u mom životu. U jednom periodu imao sam samo religiju uz sebe. Vjera me je održala u životu. Ono što sam i ranije govorio jeste da se nakon napada na mene ispred praga porodične kuće, sigurno osjećam samo u crkvi i da je ona neka moja sigurna luka gdje znam da mogu uvijek da dođem i da budem prihvaćen kao čovjek. Za mene je religija ljubav. Sami Mitropolit Amfilohije o kojem imam samo lijepe stvari da kažem dao mi je blagoslov da mogu da se krstim. Neizmjerno sam mu zahvalan na tome i želim da poručim da je jedno ono što o njemu izlazi u medije a sasvim drugo ono što on jeste – dobar čovjek koji ima razumijevanja", rekao je Adžić

Transrodna osoba Vuk Adžić, nakon krštenja: Amfilohije je dobar čovjek, koji ima razumijevanja
      M.PORTALANALITIKA.ME    
    • Од dragisa,
      Anglikanska crkva je napravila veliki iskorak u svojim stavovima i promenila svoj odnos prema marihuani, pa je tako odlučila da započne sopstveni biznis gajenja i proizvodnje te biljke.
      Crkva, naime, raspolaže investicionim budžetom od 12,6 milijardi funti, što je nešto manje od 15 milijardi evra, a svoja ulaganja će ograničiti isključivo na medicinsku marihuanu.
      Investiranje u proizvodnju, distribuciju i prodaju rekreativne marihuane, odnosno "trave", za englesku crkvu i dalje ostaje tabu tema. Iz crkve su se, tim povodom, oglasili saopštenjem:
      "Za nas postoji razlika između medicinske i rekreativne marihuane. Nemamo problem s marihuanom koja se koristi u medicinske svrhe", izjavio je glavni čovek za ulaganja Anglikanske crkve Edvard Mejson.
      U Velikoj Britaniji je, od oktobra prošle godine, dozvoljena upotreba kanabisa u medicinske svrhe i pacijenti mogu da ga dobiju na recept.
      U pojedinim državama sveta kanabis se propisuje pacijentima koji boluju od teških bolesti kao što su rak, sida, multipla skleroza, povrede kičmene moždine i epilepsija.
      Lekari u Velikoj Britaniji prvi put imaju mogućnost da pacijentima koji trpe jake bolove propišu proizvode koji sadrže kanabis.
      Crkva ima novi biznis: "Nemamo problem s marihuanom koja se koristi u medicinske svrhe"
      WWW.B92.NET Anglikanska crkva je napravila veliki iskorak u svojim stavovima i promenila svoj odnos prema marihuani, pa je tako odlučila da započne sopstveni biznis gajenja i proizvodnje te biljke.  
    • Од Jestira,
      Nisam pravoslavne vere, ali verujem u Boga. Ne pripadam ni jednoj religiji, molim se Bogu i treudim se da nikome ne cinim zlo. Pre tri nedelje mi je umro brat. Dobio je mozdani udar i poceo je sasvim polako da se oporavlja, ali onda su nam jednog jutra javili da je umro. Od onda ne mogu da nadjem ni svoj mir, ni utehu. Ne razumem zasto mu Bog nije pomogao da ostane ziv. Niko od nas u familiji nije ni 0110_hahaha ni zla osoba, trudimo se da zivimo svoj zivot kako znamo i umemo moleci se Boigu i ziveci posteno. Brat mi je bio mladji 6 godina od mene i ja se pitam zasto sam ja jos uvek ziva, kada sam i ja imala mozdani uda pre par godina, samo je bio mnogo laksi i danas nemam nikakvih posledica, a on je, jadan, morao da umre. Zasto je to moralo da se dogodi i da se cela familija baci u ocaj. Moj tata ima od tada problem sa Bogom, jer je ceo zivot govorio kako je jedino sto moli Boga da ni jedno njegovo dete ne umre pre njega, a sada se bas to desilo. Recite mi, ima li utehe za mene ili moram svaki dan da dozivljavam cepanje srca iznova, samo sto otvorim oci?

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...