Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

milan.

Ukoliko čoveku ne preti odlazak u nebiće, ima li onda čovek problem smrti?

Оцени ову тему

Recommended Posts

То је једна варијанта. Има их више.

Једна варијанта је да ће сви бити у Христу, само неки ће то осјећати као радост, неки као стјешњеност, нелагоду, а како је у питању однос са Богом, то ће бити паклена тјескоба. О томе нешто је писао Александар Каломирос у његовом дјелу "огњена ријека".

Друга варијанта је да су ти који не могу остварити однос, просто прогнани - заборављени од Бога. Дакле није им допуштено са Богом да буду, а опет са другима које се не спашвају, раздвојени су...е сад како, будући да мислимо у категоријама простор-времена, не знам како ће се то десити. Симболично је то у неким свјеодчанствима отаца, приказано као окренутост леђа на леђа са другима, тако да не видиш њега, ни оно тебе не види.

Трећа и она најгрђа варијанта је да ће бити свега и природе и односаа, само ћеш бити бућнут у врело сумпромно језеро да се куваш до вјечности и никад не скуваш у пакленим мукама.

Има их више, па шта ти се чини извјеснијим то присвојиш :)

Та прва варијанта ми не иде некако. Зар се може због Бога осетити нелагода и стјешњеност?

Ја ту окренутост леђа о леђа схватам као огромну жељу, али немогућност било какавог односа. И то је оно што ће човека кидати изнутра.

Милан каже да такви неће хтети однос, али ја већ сада знам такве људе који не могу ни са ким, ни сами са собом, па не живе паклено, тј. ако је то њихов пакао, неће им бити толико страшно. :)

У ово треће није веровала ни моја покојна бака 4chsmu1

po ovome ontologija je nauka koja bavi problemom licnosti, a ne problemom bica.

ko ima zajednicu sa hristom taj ce se u eshatonu druziti i osecati blazenstvo.. a onaj ko ne ostvari, nece imati nikakav ontoloski problem, nego neki (a)socijalni, niko se sa njim nece druziti, a i imace neku amneziju pa nece znati ko je...

nisam tako kontao ontologiju, sad sam zbunjen.

Да, збуњен си јер личност не сматраш бићем. Биће су поистоветио са суштином, онтологију си схватио као есенцијализам (то је класично, античко наслеђе). Православље каже: личност је биће. Онтологија је прича о личности. Ван личности не можемо говорити о бићу.

Имаће онтолошки проблем - неће постојати (постојање је постојање конкретне личности). Биће не постоји пре односа, у томе је зачкољица (однос није социјална већ онтолопшка категорија). Дакле, не важи да прво јеси па се онда односиш. Не, већ однос даје јестаство - један и многи се поклапају. Зато је Бог један - јер је Отац. А Отац је Личност, што значи да постоји у односу са Сином и Духом. Кад исповедиш веру у Бога Оца, исповедаш и веру у Свету Тројицу. Једног нема без мноштва. Мноштво, пак, нису самодовољне и самообјашњиве индивидуе - нема дељења, схватљивости "по себи", бића "по себи", "Оца по себи" или "Сина по себи", биће је заједница (=личност). Зато нису три Бога већ један Бог, који је Отац. "Ако је Један од искони, онда су Тројица", каже свети Григорије Богослов.

Немање односа (који су онтолошки) значи НЕПОСТОЈАЊЕ, нестанак конкретног идентитета.

[quote name=malina :)' timestamp='1340816504' post='668230]

Али зар они тада неће схватити своју грешку, видеће шта су могли имати, а пропустили то? Мислим да је гори пако не моћи, него не желети..

слобода избора а не ограничење природе, одатле је и суштина Цркве натприродна а не робовање природи.

Господ само тражи слободу односа а Он је Васкрсом расковао окове смрти и пале природе.

Да, збуњен си јер личност не сматраш бићем. Биће су поистоветио са суштином, онтологију си схватио као есенцијализам (то је класично, античко наслеђе). Православље каже: личност је биће. Онтологија је прича о личности. Ван личности не можемо говорити о бићу.

da li to znaci da zivotinje i biljke nisu bica?

da li bica mogu samo ljudi?

ko ima zajednicu sa hristom taj ce se u eshatonu druziti i osecati blazenstvo.. a onaj ko ne ostvari, nece imati nikakav ontoloski problem, nego neki (a)socijalni, niko se sa njim nece druziti, a i imace neku amneziju pa nece znati ko je...

Brate Aco, ako moze i jedan osvrt na ovo podvuceno, jer je takodje jedna cesta zabluda u pitanju...

[quote name=malina :)' timestamp='1340817234' post='668238]

Зар се може због Бога осетити нелагода и стјешњеност?

замисли да ниси ватрено биће и да стојиш тик код површине Сунца како би ти било а да ти приде ниједна раздаљина није довољно велика да се уклониш од односа са Богом и ближњим.

таквом је Рај пакао, одсуство оног што жели.

da li to znaci da zivotinje i biljke nisu bica?

da li bica mogu samo ljudi?

Хм, бојим се да са онтолошке идеш на онтичку раван. Онтологија се бави постојањем као постојањем, оним "јесте". Дакле, бићем или боље рећи бивствовањем као таквим, а не равнима и нивоима бивствовањ (ту су онтичка питања, а не онтолошка).

Ако кажеш "ово ЈЕСТЕ цвет", онтологија се бави оним "ЈЕСТЕ", а не цветом као цветом. Управо то "ЈЕСТАСТВО" које све чини постојећим, је оно о чему говоримо. У хришћансој онтологији, да је тако назовем, то ЈЕСТАСТВО јесте Христос, Личност Сина Божијег. Он је "ЈЕСТЕ" сваке равни бића, сваког онтичког питања. А када кажеш Син Божији, онда кажеш Личност, кажеш ОДНОС са Оцем у Духу Светоме. Е, то је "ЈЕСТЕ" свега постојећег, то је истина света. Ван тог "ЈЕСТЕ" не постоји друго, а да се не завршава смрћу.

Brate Aco, ako moze i jedan osvrt na ovo podvuceno, jer je takodje jedna cesta zabluda u pitanju...

Објаснио сам у горњем посту. Однос (заједница) није социјална већ онтолошка категорија. Грешка је мислити да постојање значи да прво јеси па се онда односиш. Однос није секундаран бићу, већ утемељујући, ипостазирајући.

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1340818257' post='668255]

замисли да ниси ватрено биће и да стојиш тик код површине Сунца како би ти било а да ти приде ниједна раздаљина није довољно велика да се уклониш од односа са Богом и ближњим.

таквом је Рај пакао, одсуство оног што жели.

Значи, ни тада када буду били уверени у постојање Божије неће Бога желети? Пакао ће им бити присуство Божије, а њега неће желети?

[quote name=malina :)' timestamp='1340819379' post='668270]

Значи, ни тада када буду били уверени у постојање Божије неће Бога желети? Пакао ће им бити присуство Божије, а њега неће желети?

ma sve je ovo nagdjanje. samo bog za istinu. mi mozemo se samo baviti teologijom, ili filosofijom, ali to ne znaci da je sigurno tako.

Објаснио сам у горњем посту. Однос (заједница) није социјална већ онтолошка категорија. Грешка је мислити да постојање значи да прво јеси па се онда односиш. Однос није секундаран бићу, већ утемељујући, ипостазирајући.

Mislio sam na onaj deo o gubitku pamcenja u vecnosti...

[quote name=malina :)' timestamp='1340819379' post='668270]

сматрам да је тако, не могу са сигурношћу да причам о ономе што не знам.

али, постоји слобода ОД и слобода КА.

зашто би тако нешто неко желео, не знам.

разумем да се као људи ломимо због слабости вере или због неверице, ал не могу да проникнем у демона пред којим је све познато и опет изабира зло, смрт. свети Оци кажу да је то јер немају слабости - не спавају, не трепћу, не гладују, ... а ми се слабошћу спасавамо.

некако се надам да човеку није баш могуће такво демонско стање, чак и при поседнутости.

ma sve je ovo nagdjanje. samo bog za istinu. mi mozemo se samo baviti teologijom, ili filosofijom, ali to ne znaci da je sigurno tako.

слажем се, али као што постоји откривење "одоздо", од дара ума и логичког повезивања, тако постоји и откривење "одозго" - од Бога.

Сигурно си имао тренутке неописиве среће, моменте када си толико испуњен и задовољан да тај осећај не би мењао ни за шта на свету.

Pa i ovo je cudno poredjenje.

Neopisivu srecu oseca skajdajver kad iskoci iz aviona. To ga cini ispunjenim i srecnim. Citav zivot se time bavi jer to voli najvise na svetu. Skakanje je deo njgove licnosti i ako on nakon smrti ode na neko mesto gde ce da bude ispunjen tek tako onda ce to nece biti on, nego neka druga osoba koja je nastala onda kada se njemu od licnosti oduzme taj deo koji ga cini onim sto jeste...

Ono sto me cini srecnim je i deo moje licnosti narocito ako me to ispunjava citavog zivota i celo moje bice je u tesnoj vezi sa time sto radim... kako cu tek tako da se oprostim od onoga sto me cini onim sto jesam? Hocu li onda i dalje biti "ja"... naravno da necu, jer nema cloudkinga bez skakanja iz aviona, i to je fakat...

Da odemo malo dalje... nopisivu srecu i ispunjenost sam osetio kada sam probao neke narkotike ;) hoce li i toga biti u eshatonu ;)

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Сличан садржај

• Од Милан Ракић,
      Iz Red Bull Srbija najavili su juče da će drugi po redu Red Bull Flugtag biti održan na Adi Ciganliji 23. juna u 15 časova. Beograd će tako biti domaćin jednom od osam globalnih Flugtag događaja ove sezone.

Organizatori se nadaju da će ovoga puta biti oboren rekord iz 2013. godine kada je na prvom i do sada jedinom događaju za vazduhoplovne inženjere amatere u letačkom programu u beogradsko „jezero“ padalo 37 letelica pred 150 hiljada ljudi.
      Ako na „letački“ zapravo mislimo na momentalni slom nikad postojećeg uzgona od takođe gotovo nepostojećeg opstrujavanja vazduha oko „krila“ i ako kada kažemo „letelice“ zapravo mislimo na najraznovrsnije odgovore na „will it fly“ pitanje.
      Humor kao maska za potpuno uništavanje domaće vazduhoplovne industrije? / Foto: Predrag Vučković, Red Bull Veliki flight safety skandal u najavi
      Dok ovo pišemo nije poznato da li je Direktorat civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije izdao dozvolu za realizaciju letačkog dela ove priredbe i da li će se ona uopšte ovoga puta i dogoditi. Jer ko će na sebe smeti da preuzme odgovornost odobravanja najvećeg skupa nesertifikovanih letelica u Srbiji toliko blizu publike? Letelica koje gotovo sigurno nemaju ni DOA ni POA papirologiju.
      Ako mislite da je smešno, nije.
      Sve što leti mora dokazati da je bezbedno po sebe i druge na zemlji a neki od učesnika očigledno imaju ozbiljnu i ranije demonstriranu nameru da upravljaju objektima koji se sopstvenim pogonom i uz pomoć (valjda) aerodinamičkih površina mogu naći u vazduhu. Što ih momentalno kvalifikuje za regulatorni nadzor kako u oblasti plovidbenosti tako i u FCL (Flight Crew Licensing) domenu. Pretpostavljamo da će Red Bull tek u FCL delu prekršiti svu moguću regulativu i da će to, nadamo se, biti još jedan osnov za hitnu zabranu ove manifestacije.
      Ugrožavanje bezbednosti letenja nebrojano puta zabeleženo na fotografijama i video snimcima ali atmosfera straha i cenzura su već uzeli maha / Foto: Predrag Vučković, Red Bull Šamar domaćoj vazduhoplovnoj industiji, atmosfera straha prisutna
      Tango Six je juče ceo dan pokušavao da dobije zvaničan komentar od nekoliko srpskih proizvođača letelica ali niko, zbog kako su nam rekli „straha za sebe i svoje porodice“, nije smeo da govori pod svojim imenom i prezimenom.
      Vlasnici kompanija koje proizvode avione slažu se da je po sredi očigledna nebriga države za domaću vazduhoplovne industriju:
      – Ne znam kome je u interesu da održi festival nesertifikovanih letelica u sred Beograda u tolikom broju? Da li je to poruka da naši projekti nisu dovoljno funkcionalni, atraktivni? Zbog čega uvek moramo da dozvolimo da se amateri bave ovako ozbiljnim poslom? I sve to pred očima Direktorata, domaće javnosti, pred promoterkama. Nemam reči. Ova zemlja ne zalužuje bolje. – rekao je za Tango Six jedan od rezigniranih proizvođača.
      Uništavanje srpske proizvodnje aviona pod maskom „zabavnog događaja“
      Iz Red Bulla Srbija su povodom ovog skandala za sada izdali samo jedno šturo saopštenje koje ovom prilikom prenosimo u celosti:
      Red Bull Flugtag je verovatno najprepoznatljiviji i najotkačeniji događaj sa Red Bull pečatom, a ove godine građani srpske prestonice imaće tu nesvakidašnju priliku da ugoste jedan od svega osam Flugtaga koji će se održati 2019. godine na svetu.
      Kada se kaže Flugtag, misli se na nemačku reč koja znači “dan za letenje”, ali od kada se prva letelica otisnula sa platforme u Beču 1992. godine – letenje nikada nije prestalo. Do sada je Red Bull Flugtag podigao svoju čuvenu platformu za letenje u preko 150 gradova širom sveta i okupio više stotina timova otkačenih genijalaca i kreativaca. Prethodni i prvi Red Bull Flugtag u Beogradu na kome je letelo 37 letelica je zabeležio rekordnu posetu od preko 150 hiljada ljudi tog takođe rekordno vrelog junskog dana 2013. godine.
      Oni koji su poleteli sa Red Bull Flugtag platforme kažu da je osećaj neopisiv, a mnogo ljudi na svojoj “bucket” listi ima upravo ovaj let.
      Zadatak je poleteti u letelicama koje su timovi napravili u garaži, bez motora, akumulatora i katapulta – oruđe su samo vetar, ljudska snaga i genijalnost (ili otkačenost, kako se uzme). Pored kreativnosti, ocenjuju se dužina leta i nastup na platfomi pre leta, a pored dobre zabave, cilj je i preleteti 78.64m, jer je to svetski rekord koji su 12. septembra 2013. godine postavili “Šaptači kokošaka” u Kaliforniji pred 110.000 oduševljenih gledalaca.
      Red Bull Flugtag izaziva spretnost i hrabrost – pozivamo te da dizajniraš, osmisliš, napraviš, sklopiš, zalepiš i poletiš mašinom o kojoj sanjaš sa 6 metara visoke Red Bull platforme sa svojom ekipom! Hoće li timovi uspeti da dostignu visine ili će završiti u velikim dubinama – ostaje da vidimo 23. juna 2019. godine na Red Bull Flugtag platformi na Adi Ciganliji.
      Prijave za drugi Red Bull Flugtag u Srbiji se otvaraju u ponedeljak 18. februara i traju do 18. marta.
      Više informacija o događaju pronađite na zvaničnoj Facebook Event stranici ili na sajtu www.redbull.rs.
      Petar VOJINOVIĆ

• Од Danijela,
      Sanja Stankovic, pravoslavni psiholog i osnivac stranice http://www.imanade.org/ pokrenula je i youtube kanal pa izvolite zapratiti
      https://www.youtube.com/channel/UCxuIYbBmKbmvVy6hcZgrbXw

• Од kopitar,
      BOŽIĆNO ČUDO: Muslimanke ušle u crkvu, a onda uradile nešto što je izazvalo SUZE NA OČI SVIM HRIŠĆANIMA (VIDEO)
      https://lm.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.kutaknet.com%2Findex.php%2Fzanimljivosti%2Fbozicno-cudo-muslimanke-usle-u-crkvu-a-onda-uradile-nesto-sto-je-izazvalo-suze-na-oci-svim-hriscanima-video%3Ffbclid%3DIwAR1gxe_vewoFaeue_MXPwOHQFPwjsHOg3qhqocFaY642emCv7drtc8JQZPs&h=AT2CpOfY7k5yB5xP1F1T212ovxAAGPW2i-8KXpBwHHrA0424iAb7hPZelH3_9V709kpAsPzlpDwlVrHn1pumk0IkVJh8TFPvO6hOM0JswxSBynDH37JM1stbILMd1NAk-53UlA71uztYAdJ928Q1D5JJJJrg7ct2BSk6Ek_7-mMtGi-oqK4ZW6W3uTkvMaMiMThWciDTdseoUfRWYWE8vNnvT4ViVvLjoKhsPzVh91OOZp0fg-iPFxGIxUHSE8uTPTElywgemn8ZP5Gi4ihUPy_hm155TaggZe-cgS3PBOeixT0lEOTp9_nJOj_G_hepy5ZItA4Difs8JM3Z-yQiPBuhg77oAStz7mPYLxKHGxtZIuzxtcMsGCSoNxysTVc9zY02W8I6adYFfEbKgSAJhWVuxALFORudfablpyr6Qp3f-0uT6EzqAmVNkBDVmSfIv9zDCLIhgOrERKyharMuUaLwQJxdhkDYZIy2-MpZrLbboHUnKhRt6zx1EXtOLm9gvgjA5F7M5XzNI3eDV_wiCS5gaR9BAWHAyir9L8TWHgjaSfj5GI15YL6GfcBm--s4hWfFy2dftKd2qCz3u7mld0UWZz9BQ0h87vhfEcLq7wp-Q4tKkRkkYLe4cTqxrB4ZE6ldCCWgnULjyj9LGeHXZGyUA444v8kYzwtcCbYkYQj_sP37Ae6BiIYWfI0GFH2h7ddIHl8y3aNVfSYpB9-7z08gVb5w2fjVHHNak9QQ_ahwbEd_mnEM_VpG7ygEBPYy2xOzHm-XzvABgjHf7aSTq9bJgJTnK90vdPsL-NfhUR_5VJi74yWAZABw4k19K10ahIb_V2L33GAR-4j-Ju2purCyQWGv15Z__-ebemoGXdn51kQzMLwaW0LJzeMY44hEKB-I3FdpgYHdml615cJ0rfdqSZBgxYNqV02r_iOPJ0g--4RaXuXg_Z219Ibue8C3vc1LsOsryGCfyncY7j_q-bzkono-FZOrnaobe65qE32syqttXGZDB5m0L3MZp0STe6d785cxfICqHhjZuGX4aOuVZ4KMlyAcmmAbv1vdVsFFWLupCTTC_YZRkV9zJOhZrz3kmeojcppxSuvmqh_o8Q_8Cq-zi_6kT_upGEycViEQMX3rR_uiss4BfCOe2Vfy1NoQ9N8EcFHjvG84M_5W2HDckjlaoF2D7OC7iCH3_QE2WKxMtn6Poyd4Loym87f8uhXq0FVmB-cEqP962nd6DFW3Nly78U2N58R6mIqUHpIRG3pdghnJ_IZXsQbiLlUIpkS9A7AMVAN09B0TTgMo6Ejclgo0TY90Sd1hNdl31YH7unqbISCu
    • Од Katarina1973,
      Ima li neko zainteresovan za odlazak na Ostrog? Mati iz Manastira Kovilje mi je preporucila da posetim Ostrog i ako imam vremena prespavam u donjem Manastiru (kaze da za male pare moze da se prespava).
    • Од Милан Ракић,
      DA JE KONJICA "BUDUĆNOST" VOJSKE SVEDOČI I "PRAVILNIK O IZMENI PRAVILNIKA O UTVRĐIVANJU ELEMENATA FORMACIJSKIH MESTA OFICIRA I PODOFICIRA U MINISTARSTVU ODBRANE I VOJSCI SRBIJE OD 14. JUNA OVE GODINE. TU SE, IZMEĐU OSTALOG, PROPISUJE DA MAJOR-KONJANIK, KOMANDIR KONJIČKOG VODA IMA 13. PLATNU GRUPU, ISTU KAO I PILOT MAJOR U AVIJACIJI, A KOMANDIRI VODOVA U SPECIJALNIM JEDINICAMA I VOJNOJ POLICIJI 14. PLATNU GRUPU. U ISTOM OVOM AKTU PREDVIĐENO JE I DA PORUČNIK IZ VODA ZA RAZMINIRANJE I UKLANJANJE NEEKSPLODIRANIH UBOJNIH SREDSTAVA – DAKLE NEKO KOME SVAKI IZLAZAK NA TEREN MOŽE DA BUDE OPASAN PO ŽIVOT – IMA 16. PLATNU GRUPU
      Ko se još seća "afere Morović" – kada je država pre nekoliko godina kompaniji Al Ravafed iz Ujedinjenih Arapskih Emirata dala u zakup na 30 godina više od 3600 hektara vojnog poljoprivrednog zemljišta u Karađorđevu? Tada se ispostavilo da i pored obaveza iz ugovora, u prve dve godine nisu platili ni one osnovne obaveze, što je, nevoljno, morao da prizna i tadašnji ministar odbrane Zoran Đorđević. A prema ugovoru, kome su se protivili stručnjaci iz Ministarstva odbrane, Al Ravafedu je zemljište ustupljeno bez fiksne naknade, uz obavezu da iz godišnjeg profita koji ostvari Vojnoj ustanovi "Morović", u čijem sastavu je i "Karađorđevo", daje 20 odsto ostvarenog profita.
      ZAVERA ĆUTANJA: Taj slučaj pao je u zapećak sve dok se upozorenjem prošle sedmice nije oglasio Vojni sindikat Srbije (jedini reprezentativan u Vojsci, čiji navodi su se do sada uvek pokazivali kao tačni), koji je od ministra odbrane Aleksandra Vulina zatražio da javno odgovori na više pitanja važnih za javnost, a pogotovo za poreske obveznike. Vulin se, naravno, ni posle sedam dana nije oglasio.
      GDE JA STADOH NA KONJU, TI PRODUŽI: Kralj Aleksandar,... Ključna pitanja Vojnog sindikata bila su sledeća: "Da li je tačno da Ministarstvo odbrane priprema prodaju Vojne ustanove ‘Morović’ koja poseduje 1800 hektara obradive zemlje, 6000 hektara šume i 5000 hektara lovišta, farmu konzumnih jaja kapaciteta 100.000 koka nosilja, manju farmu krava i svinja i veći broj ugostiteljskih objekata namenjenih turizmu i lovnom turizmu, čija se vrednost meri u milionima evra. Da li je istina da Vojna ustanova ‘Morović’ godišnje prihoduje oko 700 miliona dinara, a da je poslednju poslovnu godinu završila sa dobiti od oko 16 miliona dinara, ako jeste, gde su i kako ta novčana sredstva upotrebljena? Koja je trenutna vrednost Vojne ustanove ‘Morović’ sa svom pokretnom i nepokretnom imovinom?"
      Umesto odgovora, Vulin i njegovi nadređeni izabrali su ćutanje, kao i njihovi potčinjeni mediji. U Vojnom sindikatu Srbije rekli su za "Vreme" da će strpljivo čekati odgovor u zakonskom roku, a onda uputiti zahtev povereniku za informacije od javnog značaja. Ćute i nadležni državni organi, uključujući i tužilaštvo, ministarstva finansija i privrede i Državnu revizorsku instituciju. Ćuti, što nije ni čudno, glavni Vučićev čovek za saradnju sa UAE Mlađan Dinkić.
      ...J. B. Tito,... Zašto je Ministarstvo izabralo ćutanje, pa čak i sam ministar, koji se inače u javnim nastupima "obračunava" sa stvarnim i zamišljenim političkim i drugim protivnicima, upućuje "oštre poruke" NATO-u, Evropskoj uniji, Kosovu, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, čak i Crnoj Gori zbog slanja dva oficira u misiju KFOR-a... O njegovim napadima na Dragana Đilasa, Dragana Šolaka, Vuka Jeremića, Sašu Jankovića da se i ne govori. Ali o ovom slučaju ni slova.
      Da li je Vojni sindikat "raspalio vatru pre dima"? Možda toga nisu bili svesni, ali da li se možda radi o krupnoj stvari koja se "iza brda valja"? Protiv Antića se inače, zbog sindikalnog delovanja, vodio se postupak pred vojnodisciplinskim sudom gde je kažnjen besmislenom zabranom napredovanja i oduzimanjem čina. Međutim, ukoliko se sad taj postupak, na koji je uložena žalba, naglo preokrene i po nečijem nalogu donese rešenje o "gubitku službe" – sve će biti kristalno jasno.
      PRIJATELJI I KONJI: Zahtev sindikata otvorio je i druga, manje značajna pitanja kada je reč o mogućem otuđenju, narodski rečeno pljački državne imovine, ali su važna kao ilustracija stanja u vojsci i samovolje koju provodi ministar.
      "Da li je tačno da je po odluci ministra odbrane više od 100 miliona dinara potrošeno na formiranje i opremanje ergele u Vojnoj ustanovi ‘Morović’ kao i da ta ergela posluje u minusu? Sa kog konta je potrošeno više od 100 miliona dinara za opremanje ergele te da li su ta budžetska sredstva bila planirana za ovu namenu? Da li je istina da u Vojnoj ustanovi ‘Morović’ nedostaju traktoristi, a da je Ministarstvo odbrane po odluci ministra tamo zaposlilo džokeja? Da li je istina da je ministar odbrane pokrenuo postupak udaljenja od dužnosti trenutnog upravnika Vojne ustanove, koji je oficir, kako bi na njegovo mesto, koje je po formaciji isključivo oficirsko, postavio civila i to članicu Pokreta socijalista, izvesnu Zdravku Milovanović? Koji su opšti i posebni uslovi za prijem na formacijsko-radno mesto upravnika VU ‘Morović’ i kad je za to mesto bio raspisan javni konkurs? Da li izvesna gospođa Milovanović ispunjava uslove i kriterijume, stručne i bezbednosne za postavljene na mesto upravnika Vojne ustanove ‘Morović’? Da li je tačno da Vojna ustanova ‘Morović’ ima više od 200 zaposlenih i da će veći deo tih lica biti otpušten nakon dolaska novog upravnika?", set je pitanja za koja bi se odgovor mogao unapred znati, s obzirom da je na čelu Vojnog sindikata Novica Antić, pripadnik Kriminalističko-istražne grupe Vojne policije, osoba sa dobrim "operativnim vezama" u vojsci.
      ...A. Vulin Da su navodi Sindikata i te kako utemeljeni, potvrđuje indirektno i samo Ministarstvo odbrane svakodnevnim saopštavanjem aktivnosti Vulina i opširnim prenošenjem njegovih izjava. A sve je počelo u septembru prošle godine, kada su UAE Srbiji "donirali" 15 konja, što je, kako je tada Vulin objasnio, velika čast, jer se u arapskom svetu konj ceni i poklanja se samo najboljim prijateljima.
      "Ovi konji će poslužiti našoj ergeli, a nadamo se da ćemo sa njima i u našu Gardu vratiti tradiciju konjičkih jedinica, da ćemo vratiti ono što je nekada krasilo srpskog oficira, kao i sećanje na to kako su nekada izgledale naše slavne konjičke jedinice, jer u istoriji srpske vojske konjica je oduvek bila važna i poštovana, od slavnih uspeha despota Stefana Lazarevića pa do srpske konjice u balkanskim ratovima i u Prvom svetskom ratu. To je jedna lepa tradicija koju bi vredelo obnoviti, a ova donacija će upravo tome i poslužiti", najavio je tada on. Vulin je, naravno, tom prigodom i lično "isprobao" jahanje.
      I odmah se krenulo u ostvarenje njegove najave, a da nije konsultovan vojni vrh, u prvom redu Uprava za planiranje i razvoj (J5), da li je uopšte potrebna konjica, i to paradna, a ne ona, na primer, za dotur hrane, municije i svega ostalog vojnicima na teško pristupačnom terenu. Nekad je vojska imala konjičke jedinice, čak je i svaki konj u privatnom vlasništvu građana bio popisan i podlegao je mobilizaciji. U međuvremenu, doktrina se promenila, manir je postao da, umesto od stručnih ljudi, sve zavisi od volje i trenutačnih afiniteta ministra, bez obzira kako se on zvao i iz koje stranke bio.
      Zato je, prema izvorima iz Vojske, izostala reakcija Generalštaba na ideju o osnivanju konjičkog voda, jednostavno zato što niko iz vrha ne želi da se zameri ministru.
      "Bio bi zanimljiv njihov odgovor na pitanje da li su oni zahtevali osnivanje tih jedinica i zašto. I kolika su sredstva predviđena za osnivanje i održavanje te jedinice? Uveren sam da je u ovakvoj situaciji, kada mladi pripadnici Vojske Srbije sve manje vide perspektivu u nastavku službe, veći prioritet ulaganje budžetskih sredstava u ljude, njihovu obuku, znanje i standard života nego u arapsku donaciju kojoj nije mesto u oružanim snagama", kaže za "Vreme" jedan od penzionisanih oficira, upućen u te stvari.
      GARDA GALOPIRA U SUTON: Da u Gardi nisu imali ništa protiv nametanja konjičkog voda, ne treba ni sumnjati, jer je na čelu te jedinice uvek bila podobna ličnost koja je bespogovorno slušala najpre kralja, pa Tita, pa i kasnije. Sadašnji komandant Garde je po funkciji ađutant predsednika. Ne treba zaboraviti da je isti čovek u vreme dok je na čelu Srbije bio Tomislav Nikolić, prilikom polaganja venaca u Grčkoj stajao iza njega u uniformi vojske Kraljevine, i to još malo "modifikovano" sa neodgovarajućim oznakama; to je ona uniforma u kojoj se Arkan ženio, primetili su "zlobnici". Zaista, bila je veoma ružna slika kako gardisti u svečanim plavim uniformama polažu venac, a njihov komandant stoji u sasvim drugoj uniformi. Kasnije se ispostavilo da je to bila ideja jedne Nikolićeve saradnice koja je smatrala da bi "bilo lepo da komandant Garde bude u staroj srpskoj uniformi". To što nije po propisima, bilo je manje bitno.
      I tako su krenule pripreme za konjički vod Garde, pa su uglavnom podoficiri i poneki oficir odabrani da idu na obuku u Policijsku brigadu na Banovom brdu koja u svom sastavu ima konjicu. Policiji konjica treba jer su konji nezamenjivi u suzbijanju nereda, posebno u okolini stadiona, njih se navijači više boje nego pendreka, ali šta će vojsci u ovoj situaciji konji, nije objašnjeno – osim za prikazivanje na raznim svečanostima, "da narod vidi". A to što dnevno po nekoliko ne samo profesionalnih vojnika nego i podoficira i oficira, u čije školovanje su uložena sredstva, napušta vojsku, za državni vrh je manje važno.
      Da je konjica "budućnost" vojske svedoči i "Pravilnik o izmeni Pravilnika o utvrđivanju elemenata formacijskih mesta oficira i podoficira u Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije", koji je potpisao Vulin, a objavljen je u "Službenom vojnom listu" broj 20, od 14. juna ove godine. Pa se, recimo, propisuje da major-konjanik, komandir konjičkog voda ima 13. platnu grupu, istu kao i major u avijaciji, pilot, a komandiri vodova u specijalnim jedinicama i vojnoj policiji 14. platnu grupu. Predviđeno je da kapetan zamenik komandira konjičkog voda ima takođe 14. platnu grupu, a 15. će imati poručnik konjanik ili kapetan iz Odeljenja za zdravstvenu zaštitu i Odeljenja za uzgoj i negu konja i biće u istom rangu sa kapetanima Specijalne brigade ili Vojne policije. O "značaju" konjice govori i to da će pilot kapetan biti u 15. a poručnik u 16. platnoj grupi.
      U isto vreme, Vulinovim pravilnikom predviđeno je da poručnik iz Voda za razminiranje i uklanjanje neeksplodiranih ubojnih sredstava, dakle neko kome svaki izlazak na teren može da bude opasan po život, ima 16. platnu grupu.
      Zastavnik-konjanik biće u 18. platnoj grupi, stariji vodnik prve klase u 19, a stariji vodnici i vodnici u 20, a za te činove su, pored konjanika, predviđena i formacijska mesta "vodič-konjanik", veterinarski tehničar i "dreser-konjanik". Kada se uzme u obzir da je letos objavljeno da su profesionalni vojnici koji su bili prinuđeni da statiraju na snimanju filma Čarape kralja Petra, porodične produkcije Lazara Ristovskog, morali to da rade za dnevnicu od 1100 dinara, dok je ista za volove iznosila 33 evra, a za konja čak 100, ne čudi onda koliki značaj Ministarstvo pridaje "konjici" i privileguje "konjanike" u odnosu na ostale pripadnike Vojske Srbije. Posebno kad su konji došli iz "bratskih UAE".
      Da jedan pilot ima manju platnu grupu od kolege koji jaše konja, moguće je samo u zemlji Srbiji.
      Štalski momci

I dok profesionalci, uključujući i one iz specijalnih jedinica, napuštaju Vojsku, Generalštab je krajem septembra raspisao konkurs za prijem u radni odnos na neodređeno vreme jedanaest lica iz gra­đan­stva ra­di po­pu­ne rad­nih me­sta na kojima će u Gardi brinuti o konjima. Raspisan je konkurs za po jednog ve­te­ri­nar­skog teh­ni­čara, dresera-ko­nja­nika i potkivača, za dva "uzgajivača" i po tri vozača i pomoćna radnika. Zašto pomoćni radnici – pa, verovatno jer treba neko da čisti štale. Očekivati to od profesionalnih vojnika, malo je verovatno jer im ne stoji u ugovoru o radu. Cinici kažu da je jedan od razloga za ideju o ponovnom uvođenju vojnog roka da se obezbede mladići kako bi čistili za konjima. A vozači su potrebni jer se sada moraju nabaviti i prikolice, posebno napravljene za prevoz konja, pa će se transportovati za razne prilike kad bude održavan egzercir Garde.
      Izbor kandidata na konkursu, zanimljivo je, sprovodi komisija koju imenuje ministar odbrane, a ne Generalštab.
      Galoperi vrhovnog komandanta

Koliko su konji važan faktor u sistemu odbrane, dovoljna je ilustracija to što je konjička trka proglašena za "stalnu manifestaciju od značaja za Ministarstvo odbrane". Pod direktnim Vulinovim nadzorom, izmišljena je i održana 30. septembra manifestacija "Prvi Kup vojske Srbije", u kategorijama kasačke i galopske trke.
      "Vojska Srbije je deo našeg svakodnevnog života. Vratiti trku u Karađorđevo, vratiti konjički vod u našu Gardu, sve su to stvari koje vraćaju vojsku u naš svakodnevni život. Svako ulaganje u Vojsku Srbije je ulaganje u kvalitet života svakog građanina naše zemlje", konstatovao je Vulin tom prilikom.
      Vulin, naravno, nije propustio priliku da oda zahvalnost i svom "vrhovnom komandantu" Aleksandru Vučiću, objašnjavajući "da nije bilo njegovog ličnog entuzijazma, napora i želje da se sve to obnovi, ništa od ovoga što se danas u ergeli Karađorđevo moglo videti, ne bi bilo moguće.
      Davor LUKAČ, VREME
  • Create New...