Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

cloudking

Ateista kum na krstenju

Оцени ову тему

Recommended Posts

Mooram sa vama da podelim jedan nedavni dogadjaj kome sam prisustvovao i koji je meni kao ateisti bio pun kontroverzi za koje bih voleo da cujem misljenje vernika.

Ja sam kao sto znate ateista. Medjutim pre par nedelja sam bio kum na krstenju i to u jdnom manastiru. Vi cete sad pitati zasto i kako to da budem deo jdnog takvog dogadjaja kad sam ateista. Ja jsam ateista ali meni ateizam ne predstavlja smisao zivota niti njegovu okosnicu. Ja svoj zivot uredjujem prema ljudima a ne prema ideologijma. Dobar covek je dobar covek, i to j dovoljno...ne moras da mu gledas u krstenicu ili u partijsku karticu.

E jedan takav dobar covek, moj veliki prijatelj i osoba koja mi puno znaci u zivotu me je zamolio da budem kum na krstenju njegovog deteta. Ja sam mu objasnio da sam ateista medjutim on je rekao da njemu to ne smeta. Kada sam to cuo pristao sam bez daljeg razmisljanja. Njemu to puno znaci a meni znaci to sto njemu toliko znaci. :D

Nisam rob ideologije da od ateizma pravim svetinju ili religiju a sama religija jest koncipirana tako i to je jedna od stvari kojee mi u njoj smetaju. religioznom oveku je vera i religija vaznija od ljudi koji ga okruzuju (govorim iz licnog iskustva, sto realnog sto zru- virtuelnog)

E sad kad sam to obasnio, zelim da primetim par stvari. Dete je krsteno u jednom manastiru i monah koji tamo zivi je cim nas je video odmah kreno da se zali. Sigurno bar pola sata smo slusal njegovu muku a radi se o tome da se zalio kako ga popovi ne vole. Tuzili su ga vladici (ili nekoj drugoj tituli nisam dobro zapamtio) i pisali mu protestna pisma i pretnje (sve nam je to pokazao u pisanoj formi) sa obrazlozenjem da on nikako ne sme u manastiru da krstava ikoga! Traze od njega da odmah prestane sa krstenjima jer ljudi treba da se krstavaju kod svojih popova i u svojim parohijama a ne da idu kod njega u manastir.

On nam se zalio i rekao da on ne sme niti moze niti zeli da ikome obbije krstenje ko dodje kod njega sa tom zeljom... kaze to je veci greh nego to sto ce da se zameri popovima... i sad posto nece da prestane sa tom praksom ima covek problema...

Kakvo je vase misljenje o tome... ja sam ionak oateista i ne mogu da imam neki ekstra formiran stav ali sam prilicno na strani ovog monaha jer mi ova prica samo ide u prilog popovskoj samovolji i srebroljublju kojemu smo svakodnevno svedoci po urbanim sredinama...

Sledeca stvar koja mi je zasmetala je to sto kada je krenulo krstenje i pop pitao za ime, rekli smo "Lara"

tj. ime koje beba nosi vec 8 meseci od svog rodjenja. Medjutim monah je na to odgovorio "a ne moze! To nij srpsko ime" i onda nas je naterao da tu na licu mesta smislimo novo ime jer to ime nije srpsko ?!

Ja sad moram da pitam, zasto ime na krstenju mora da bude srpsko? Da li se to dete krstenjem prima u srpstvo ili u pravoslavlje? Na kraju krajeva zasto uopste mora da postoji ogranicenje za imena? Ajd da je rekao "ime nije pravosalvno" pa da nekako i razumem ali "ime nije srpsko..." to mi je apsolutno van svake pameti...

Da muka bude veca... ime jeste pravoslavno i nalazi se na spisku pravoslavnih imena koji sam nasao na internetu http://web.tiscali.it/v.crnice/Srpska%20pravoslavna%20imena.html

pa cak i ovde na poukama

https://www.pouke.org/verujem/index.php/topic,11470.msg207719.html#msg207719

за први дио текста могу рећи да је особа која те замолила да му "крстиш" дијете формални православац и хришћанин, поштовац фолклора

за друго ти могу рећи да су ти попови и владика управу, народ тражи светињу поред светиње, нпр такве особе сматрају да је што виши храм већа светиња јер је ближи небу :)

Сваки вјерни човјек све своје духовне потребе треба да потражује у својој парохијској Цркви, код попе који му водицу и кољиво свети.. а не да изиграва преподбњака хвалећи се селом моје дијети крштено у оном или оном манастиру... крштење је крштење било оно у цркви брвнари, испод крушке, или у Храму Св Саве...

Постоје правила и она кажу да се парохијани првенствано требају обраћати својим свештеницима, који служе на њиховој парохији. Само крштење је из неког разлога заказано у манастиру, то је била жеља родитеља, претпостављам, никакав проблем. Однос монаха и других свештених лица није предмет бриге мирјана. Али, претпостављам даље да монах нема баш претерано прилике да се пожали некоме па је искористио прилику. Љубазност налаже да се саслуша.

Што се имена тиче, мислим да је избор имена лична ствар и да свештено лице само треба да пренесе то име приликом крштавања. Због чега је монах инсистирао на промени имена, не знам. Дете се крштењем прима у Православље, чињеница, али понекад мора да се сагледа шира слика и да се бар покуша разумети како неко други гледа на ствари.

Ти си требао том монаху да кажеш да си атеиста, и он да је то знао, не би никада пристао да крсти дете без кума, јер ти ниси кум. Тј, кум си, ал само на папиру, а не оно што истински кум представља, духовног оца, који треба да сведочи за кумче пред Богом, и да пази на њега, да буде добар човек, да га чува у цркви, да не залута изван цркве.

Управо због овако великог пропуста, монаси не би требало да врше крштење. Можда те није питао ни дал си ти крштен. Човек вероватно није обучаван, школован, да ради са људима ван манастира, илити вероватно нема довољно искуства. Мада се свима пропусти дешавају.

Што се тиче имена. У монаштву се узимају имена хришћанских светитеља, који је онда заштитник тог монаха, и слави његов имендан, и специјално се њему молитвено обраћа. Тога ван монаштва нема. Може да има, ал то је ствар родитеља, и слободне воље. Врло добро је познато да сада имамо крштених Касандри, исл.

Овај пример показује да тај монах стварно не би требало да обавља крштења. Што не важи за све монахе.

cloudking:

Нисам укапирао па морам да питам, ти си атеиста по убеђењу, али си крштен, претпостављам?

За овог монаха и сам видиш, с једне стране кука на владику и попове пред непознатим људима (??? што никако није по монашки, јесте људски али не и подвижнички, замисли да имам љубави и према најгорем комшији, а немам према браћи и оцу...), са друге хоће да буде човекољубив и учини ближњем, са треће инсистира на српском имену без ваљаног објашњења (моје је јеврејског порекла, доста је грчког порекла-Ђорђе, Никола, Петар...)

Тако бива кад људи нађу једну заједничку тачку ("среброљубље попова"), ал` примећују да због много других ствари "једна ласта не чини пролеће"...

Овај твој пост лепо одсликава и смисао вере код многих "верујућих" (онај рад:"ваља се"), али и знање позваних да знају...

А зашто су родитељи пристали да мењају име које су одабрали?

Pa nij hteo da krsti dete drgacije. A da se okrenemo i odemo nije postojalo kao opcija jer je sve zakazano i ispalnirano. Nismo mogli da se vracamo kuci pa da zovemo drugu bogomolju i da trazimo svestenika koji bi pristao na to ime... da ne pominjem logisticke probleme oko termina (jer u manastirima nema velikog "prometa" ali u crkvi treba da se zakaze i po par dana unapred... a porodicni rucak postavljen i ceka... :D

Ти си требао том монаху да кажеш да си атеиста, и он да је то знао, не би никада пристао да крсти дете без кума, јер ти ниси кум.

Ja sam samo odgovarao na pitanja... da li sam hriscanin, je pitanje koje mi nije postavio

Можда те није питао ни дал си ти крштен. Човек вероватно није обучаван, школован, да ради са људима ван манастира, илити вероватно нема довољно искуства. Мада се свима пропусти дешавају.

To me jeste pitao... krsten sam

cloudking:

Нисам укапирао па морам да питам, ти си атеиста по убеђењу, али си крштен, претпостављам?

За овог монаха и сам видиш, с једне стране кука на владику и попове пред непознатим људима (??? што никако није по монашки, јесте људски али не и подвижнички, замисли да имам љубави и према најгорем комшији, а немам према браћи и оцу...), са друге хоће да буде човекољубив и учини ближњем, са треће инсистира на српском имену без ваљаног објашњења (моје је јеврејског порекла, доста је грчког порекла-Ђорђе, Никола, Петар...)

Тако бива кад људи нађу једну заједничку тачку ("среброљубље попова"), ал` примећују да због много других ствари "једна ласта не чини пролеће"...

Овај твој пост лепо одсликава и смисао вере код многих "верујућих" (онај рад:"ваља се"), али и знање позваних да знају...

ja sam ateista u svakom mogucem smislu. Krsten jesam ali kao beba.

за први дио текста могу рећи да је особа која те замолила да му "крстиш" дијете формални православац и хришћанин, поштовац фолклора

vrlo si u pravu.

Kad smo vec dotakli to pitanje, moje iskstvo mi kazuje da takvih "pravosalvaca" u srbiji ima najvise... zapravo ogromna vecina proklamovanih vernika su zapravo postovaoci i formalisti.

Al to treba prvo vi sami da shvatite ako ikada mislite da resite probleme koje imate u crkvi i narodu a ne na takve cinjenice da ripate ko popareni... ko Aleksandar Milojkov npr. koji i dalje zivi u nekoj cudnoj i izmisljenoj zemlji gde zivi 90% pravosalvaca...

I da li si kao kum ispovedio (čitao) Simvol vere?

Kum bi morao da veruje i zna barem dve stvari napamet:

1. Bozije zapovesti:

-Deset Bozijih zapovesti,

-Dve glavne zapovesti o Bogocovekoljublju,

- i Novozavetnu zapovest (tj. Zaveštanje Hristovo: ,,Novu zapovest dajem vam, da ... (Jn. 13: 34)" ),

2. Simvol vere (ili da barem napamet ispovedi da iskreno veruje:

u Boga Oca, Sina Bozijeg i Duha Svetog,

u Svetu Crkvu, krštenje, Vaskrs i život budućeg veka),

a Simvol vere da pročita.

I da li si kao kum ispovedio (čitao) Simvol vere?

Kum bi morao da veruje i zna barem dve stvari napamet:

1. Bozije zapovesti:

-Deset Bozijih zapovesti,

-Dve glavne zapovesti o Bogocovekoljublju,

- i Novozavetnu zapovest (tj. Zaveštanje Hristovo);

2. Simvol vere (ili da barem napamet ispovedi da iskreno veruje:

U Boga Oca, Sina Bozijeg i Duha Svetog,

u Svetu Crkvu, krštenje, Vaskrs i život budućeg veka),

a Simvol vere da pročita.

Jedino znam 10 zapovesti ali i to bih verovatno morao da se prisecam... ovo ostalo veze nemam. al kao sto rekoh niko me nije ni pitao.

Za taj simvol, mislim da je to ono nsto sto me terao da ponavljam za njim...

A ako implicirate da je bilo propusta u cinu krstenja, samo da vam kazem da je krstenje u bilo kojoj gradskoj crkvi bar za dve trecine krace od ovoga u manastiru jer sam skoro prisustvovao na par u mom gradu. I u crkvi kum cak ne mora nista ni da ponavlja za svestenikom, ko ja sto sam morao... kum samo stoji kaze ime i eventualno nesto izdeklamuje ali vrlo vrlo kratko...

пре свега, не желим да ме погрешно схватиш - не судим јер очигледно да сви укупно представу немате шта сте радили и направили ал пошто бих се потрудио да ти објасним како ствари стоје надам се да нећеш следећи пут да учествујеш у тако нечему. не из непоштовања већ управо из поштовања, па и нечијег (будућег) незнања.

отприлике је све како су ти моја браћа написала, ал да ти сумирам да похваташ:

1. ако ниси крштен, крштење је и даље валидно јер си тамо сведок али и духовни отац детету.

2. ако си крштен, а атеистичког си убеђења, то је исто као да си некрштен практично јер одричеш заједницу са Богом. опет је крштење валидно.

3. твој пријатељ очигледно појма немам ништа о својој вери и вероватно је због тога све и испромашивао, надам се да му Бог неће убројати у грех ... ако зна, то је онда стварно чисто перфидно спрдање и дубиоза прављена од тог светог чина.

4. јадан тај монах, ни не зна шта га је снашло са вама :D ако сазна, само ће о вама да кука, све остало ће да заборави.

5. постоји нешто што се зове симонија - грех среброљубља који се правда наплаћивањем светиње и благодати, ал то се не односи на прилог већ на инсистирање на плаћању за извршени чин, само што не издају фискални рачун. нажалост, ситуација је грдна по скоро све свештенике јер практично живе од своје службе и негде се уводе ценовници да не би гладовали. истина, постоје ПОЈЕДИНЦИ који то злоупотребљавају а онда неко направи за своје потребе читаву буку како су "сви попови" у том фазону.

6. посрбљавање у Цркви је забрањено јер, иако помесна Црква носи национално име или је везана за одређени народ у коме је установљена и задобила временом аутокефалију, се новокрштени не уводи у нацију већ у веру. према томе, свако име, било које име је у том случају освећено јер је и личност освећена новом благодаћу. тако постоје и светли примери попут светог мученика и исповедника вере Ахмеда Калиграфа и многи други чија имена нису српска а некоме ће лако да зазвуче "неправославно".

7. изједначавање нације и вере је јерес и зове се етнофилетизам или само филетизам.

све у свему, очигледно сте налетели на монаха који није баш ни образован, а највероватније нисте ни ви знали шта треба да кажете и како да поступите. ја ту не видим ничију кривицу, ал би било лепо да се следећи пут подробније упутите у шта се упуштате и како ћете то урадити.

нажалост, скоро нема неке традиције или правила које нисте промашили да игноришете или угазите, верујем нехотице.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...