Jump to content
milan.

Ko je za vas veći autoritet: vaš duhovnik ili vaš vladika?

Rate this topic

Ko je za vas veći autoritet: vaš duhovnik ili vaš vladika?  

33 members have voted

1. 1. Ko je za vas veći autoritet: vaš duhovnik ili vaš vladika?

• Vladika
      22
    • Duhovnik
      11

Recommended Posts

добро, ај кад неће нико, ја бих дао неку скицу ...

1. онај који је у Истини, да стоји право у Цркви.

2. ако су обојица, онда је духовник прва инстанца којој дугујемо послушност а он мора исто дуговати и упражњавати свом владики, који је опет послушан Цркви и Христу.

3. што се тиче величине ауторитета, у идеалном случају владике су већи ... с тим што треба имати разума да владика има духовника који не мора бити владика ;) дакле, оно што владика благослови - то је амин у епархији.

е сад, људи смо па и грешимо па треба и разлучивати између ова три а ако нисмо утврђени у знању и вери, можемо према делима ал опет не смемо да полажемо на телесност превише - може човек да буде светог живота а да прича све против послушања Цркви и остајања у Њој, ал таквима им ко да запрети:

Зашто треба слушати Цркву а не једнога човека који мисли против цркве, ма он био назват и највећим мислиоцем? Зато што је цркву основао Господ Исус Христос, и зато што цркву надахњујући руководи Дух Божји Свети. Зато још што црква означава државу светих, градину питомих воћака. Ако један устаје против државе светих, значи да је он несвети, те зашто њега слушати? "Црква је ограда," говори премудри Златоуст; "ако си унутра, вук не улази; ако ли изађеш, зверови ће те ухватити... Не удаљуј се од цркве: ништа силније од цркве нема. Црква ти је нада, црква спасење. Од небеса је она виша, од камена тврђа, од земље шира; никад не стари, увек се подмлађује."

Пролог за први јануар, свети Јустин Поповић

ako bi vam na primer duhovnik rekao da se pricescujete samo u toku posta, a vladika vam kaze da to cinite i van posta, cije reci bi vise uticale na vas?

Без сумње владике. Зато што тај владика који би тако благословио, благословио би исправно. Није то толико до титуле, колико до исправног благослова, тј савјета.

Е мени је ово питање интересантно али на једном другом плану, а то је како заправо појимамо сам ауторитет?

Позната је она негативна дефиниција ауторитета код просветитеља, гдје се ауторитет једног човјека држао за слијепо вјеровање том човјеку. Међутим има и схватања и још прије просветитеља, а и после, по којем је ауторитет заправо једно повјерење у одређеног човјека, групу људи, институцију, а произилази из самог искуства тј. само искуство нам свједочи да тај ауторитет у одређеном пољу знаља посједује много веће и доказано знање него ми сами, те се с тога у заузимању сопствених ставова можемо мирне душе ослонити на сам ауторитет а да то ипак не буде слијепо вјеровање.

Е сад, ову прву варијанту вјероватно нико овде не би прихватио. Али и ова друга варијанта може да буде, за некога, контроверзна, јер се у њој Црква, свакако, појављује као највећи ауторитет али, чини ми се, да имлицира исто тако то да унутар Цркве није свако ауторитет и да ту, у једном извјесном погледу, постоји један анархизам.

Колико је то прихватљиво и како ви уопште поимате тај ауторитет?

( Извињавам се што овако постављам питање, ако је проблем може и да се пребаци у нову тему)

Е мени је ово питање интересантно али на једном другом плану, а то је како заправо појимамо сам ауторитет?

Позната је она негативна дефиниција ауторитета код просветитеља, гдје се ауторитет једног човјека држао за слијепо вјеровање том човјеку. Међутим има и схватања и још прије просветитеља, а и после, по којем је ауторитет заправо једно повјерење у одређеног човјека, групу људи, институцију, а произилази из самог искуства тј. само искуство нам свједочи да тај ауторитет у одређеном пољу знаља посједује много веће и доказано знање него ми сами, те се с тога у заузимању сопствених ставова можемо мирне душе ослонити на сам ауторитет а да то ипак не буде слијепо вјеровање.

Е сад, ову прву варијанту вјероватно нико овде не би прихватио. Али и ова друга варијанта може да буде, за некога, контроверзна, јер се у њој Црква, свакако, појављује као највећи ауторитет али, чини ми се, да имлицира исто тако то да унутар Цркве није свако ауторитет и да ту, у једном извјесном погледу, постоји један анархизам.

Колико је то прихватљиво и како ви уопште поимате тај ауторитет?

( Извињавам се што овако постављам питање, ако је проблем може и да се пребаци у нову тему)

mislio sam na autoritet u smislu da imamo vise poverenja u neku osobu, pa da nam samim tim njene reci imaju vecu tezinu... a i u tom smislu: ko za vas ima prvenstvo,jer neki ljudi kazu: ma nek prica vladika sta hoce, meni duhovnik reko ovako... tako da ispada da u crkvi nije episkop prvi, nego duhovnik...

Guest о. Агапије

Било би добро брате Милане да поставиш анкету изнад на овако добро питање ...

Tema je postavljena vrlo cudno, da ne kazem namerno zavuceno.

Razume se da je vladika veci autoritet, to niko normalan nece da spori.

Ovde se, medjutim, postavlja jedno vrlo razborito pitanje: otkud da vladika i duhovnik budu u tom neskladu?

Odgovora u nacelu ima dva: 1) duhovnik je to nalozio zbog toga sto u tancine poznaje stanje svog duhovnog sina, ili, 2) duhovnik je psevdorevnitelj koji ne slusa nikog pa ni vladiku i krajnje nerasudljivo postupa sa svojim cedima.

U prvom slucaju slusa se duhovnik, jer je poslusan svom episkopu, prema tome nema sta da se trazi negde dalje od njega.

U drugom slucaju, ko je smiren slusace opet svog duhovnika, s verom i poverenjem ocekujuci da Bog uredi dalji tok stvari, i mogucnost da se bez prepirke i svadje, polako i razumno udalji od njega, ne izazivajuci ni najmanji povod za gubljenje mira i hriscanskog smirenja - ni sebi, ni kome bilo drugom.

Ko, pak, nije dovoljno smiren, ili nije uopste, bez sumnje potrcace da poslusa bilo koga osim svog duhovnika, ali umesto mira, kome je prividno tezio, naci ce nemir i nespokojstvo, cak iako se sasvim redovno pricescuje i ispoveda.

Upamtite, nista ne biva bez dopustenja Bozijeg, ni ono sto nam prija, ni ono sto nam ne prija.

I moram da kazem opet - ova tema prilicno je naopako postavljena, jer je od samog naslova srocena vrlo iskljucivo.

Upamtite, nista ne biva bez dopustenja Bozijeg, ni ono sto nam prija, ni ono sto nam ne prija.

и опет се заборавља да није допуштење исто што и воља Божја ...

Па то је као кад би судија за разводе питао дете да ли више воли маму или тату... Мсм.. не дај Боже...

Мислим такођер да је појам духовника у мирајнском свијету јако контроверзна и погрешна теза. Мирјанима је њихов духовник њихов парохијски свештеник најпре, али ни тај свештеник није непогрешиви ауторитет који нам одређује јел смјемо на љетовање или коју школу да упишемо. Онај духовник коме се без поговора препушташ у свему, важи за монашки ред, јер монаси су налик војницима у активној војној служби, који су потчињени својим претпостављенима, пуковницима, генералима итд...Мирјанин у свијет треба да се ослања не само на свог парохијског свештеник, већ на сваког човјека који говори здраву науку и од кога се може примити добар савјет. То је и владика, и свештеник, и отац и мајка, и син и кћерка, и теолог, и богослов и пријатељ, и научник и психолог, и економиста, и доктор и лаик..., просто кроз сваког од њих може проговирити Дух Свети.