Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

marija

Alergije - kako se borite protiv?

Recommended Posts

Alergija

Alergija je nepravilno funkcionisanje imunog sistema. Organizam alergične osobe burno reaguje na neke stvari iz našeg prirodnog okruženja, koje inače nisu štetne.

Takve stvari se nazivaju "alergenima". Reakcija na alergene obično stvara upalu, koja uzrokuje različite simptome, kao što je peludna groznica, ekcem, astma i mnoge druge.

Mehanizam alergijske reakcije

U zdravom organizmu antitela  ga  štite od virusa, bakterija i infekcija. Kod alergičnih osoba imuni sistem pogrešno shvata određeni alergen kao neprijatelja, i počinje stvarati antitela, da se obrani od njih.

Takva antitela, koja se nazivaju immunoglobulin E (igE) vežu se za mastocite, kojih ima u obilju pod površinom kože, u nosu, očima, plućima i gastrointestinalnom traktu.

Kada antitela IgE pronađu alergen, uhvate ga, izazivajući mastocite da stvaraju moćne hemikalije, uključujući histamin. To izaziva alergijsku reakciju.

Alergijska reakcija može se dogoditi odmah ili nakon par sati posle kontakta sa određenim alergenom.
Alergijska reakcija može  prouzrokovati različite simptome.

Simptomi alergijske reakcije

Simptomi alergijske reakcije zavise od toga, na kakav način alergen ulazi u telo. Na primer, polen, koji se udiše kroz nos, obično prouzrokuje simptome u nosu, očima, sinusima i grlu. Svima poznata reakcija na polen je alergijski rinitis, ili polenska  groznica.

S druge strane, alergija na hranu najčešće prouzrokuje probleme u stomaku i crevima.

Alergijske reakcije često se istovremeno pojavljuju na raznim delovima tela.

Simptomi alergije mogu varirati od blagih, do teških i po život opasnih.
Oni se mogu podeliti zavisno od toga, na koje organe utiču
To su:

*  Koža: koprivnjača, ekcem i otekline lica
    * Disajne putove: nos (polenska  groznica), grlo (otekline), pluća (kašalj, teško disanje, bronhospazm)
    * Gastrointestinalni sistem: mučnina, povraćanje, bolovi u trbuhu, dijareja(proliv)
    * Srčano-nervni sistem: osećaj malaksalosti, slabost, bledilo, nesvestica

Simptomi alergije mogu biti lokalni - na primer, otoci prouzrokovani ubodom pčele, ili opšti (proširene po celom telu).

Anafilaksija je opšta  alergijska reakcija, koja zahvata disajne  puteve i/ili srčano-nervni sistem, kožu i/ili gastrointestinalni trakt.

Najčešći alergeni

Alergeni su stvari, koje mogu izazvati alergiju, ali inače nisu štetni za čoveka. Najčešći alergeni su:

* grinje
   * polen
   * mačke i druge životinje, na primer, psi, konji, zečevi i svinje
   * hrana, kao što su kikiriki, jaja, soja, kravlje mleko i plodovi mora
   * ubodi insekata
   * llekovi
   * buđ
   * lateks

Sezona alergija

Oko 30 odsto dece i 20 odsto odraslih ima problema sa alergijama. Alergolozi savetuju da alergične osobe ne izlaze napolje u ranim prepodnevnim satima.

U Srbiji sezona respitratornih alergija počinje od sredine februara, a traje do kraja oktobra. Kijanje u serijama, zapušen nos, glavobolja, umor, kašalj, otežano disanje prvi su simptomi da je alergija stigla.

Čim se pojave prvi simptomi obavezno se treba javiti lekaru, kako bi prepisao adekvatnu terapiju. Ukoliko se ne povede računa alergije mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, pre svega sa disajnim organima, a česta je i pojava astme.

Постављена слика

Alergije se mogu razviti bez obzira na starost čoveka. Kada osetite da vas peku oči da vam curi nos to je sigurni alergija. Smatra se da od alergija najviše pate osobe koje sada imaju oko 50 godina, ali ne zna se tačan uzrok“, kaže dr Dragoljub Popović, specijalista pulmologije u Domu zdravlja “Dr Ristić”.

Lekari ističu da ukoliko imate neki vid alergije ne bi trebalo da izlazite napolje rano ujutru, jer je tada koncentracija polena najveća.

U Javnom komunalnom preduzeću “Zelenilo Beograd” kažu da alergije najviše izazivaju korovske biljke i ženske topole, koje sada uklanjanju i zamenjuju ih muškim klonoimae.

„Po nekim istraživanjima najugroženija područja su Zemun i Novi Beograd. Mi postepeno sređujemo te topole, ali nemoguće je sve to odjednom uraditi. Što se tiče korova i njega uništavamo, na prostoru koji je u našoj nadležnosti korova nema”, kaže Dragana Tucović-Baranac, PR JKP “Zelenilo Beograd”.

Како се борите против алергија ?

Сад је време ових сезонских алергија на полен, траву и сл...

Мада ни гриње нису за бацање.

lekovi su cudo

319.gif greengrin greengrin

Moj suprug je pokusavao sa cajevima,ishranom,cak je isao kod nekog dede da mu sipa neke kapi u nos , al slaba vajda. Tek kada je otiso kod alergologa i ovaj mu propiso neki lek koji inace kosta oko 200 d prosle su ga tegobe.Popije jednu turu i miran je sezonu.Inace nije mogao da izadje iz kuce da ne kija.Najgore je bilo na sahranama .Pola sahrane kija a pola  suze oci

evo kako da izlecite alergiju

nadjite gde se prebire menta, tj nana, tj Mentha piperita itd i radite to koji mesec i nema vise problema sa alergijom, pod uslovom da prezivite posao 0110_hahaha

poznato je da menta pomaze protiv alergije, a tek da vidis kad se uz to doda i razna prasincina i govanca i misje lubanjice, onda dobijas tkzv homeopatski full-pack i leci 100% ja probao smej.gif

znaci prebirao sam mentu, tj odvajao cele listove od shmjuta, i cele listove pakovao u kartone po koje su nemci dolazili kamionima, a sve ostalo, znaci izmrvljeni listovi, prasina, govanca, lubanjice se melju i idu u kesice za nase trziste!

e sad ja vam garantujem da nemci sto su dobili ciste lepe ucelo listove manje koristi imaju nego ovaj shmjut u nasim kesicama koji izgleda shljaka tako sto u malim dozama otrova podstice odbrambeni mehanizam organizma i imunitet jaca leteti smej.gif

ja sam imao takvu alergiju da mi je curilo na nos, na oci, skoro i na usi, svrbeo me jezik!!! kijao sam zaredom po milion puta, kasljao, ma uzas, jednom u voznji sam se tako zakasljo i steglo grlo da sam mislio gotovo je hahaha, pa sam nekako stao u stranu i iskasljo se pola sata umal nisam pao u nesvest, i uglavnom uzmem ja tri meseca da prebirem mentu, ljudi to je horor prasina, kosa mi je bila ko u pekara samo smedje boje od prasine, maramice nisu pomagale nego rolna wc papira po smeni!!! hahahaaa smej.gif i nekako prezivim to prebiranje i od onda nemam vise problema sa alergijom  0110_hahaha klapklap

eto dokaz da homeopatija pomaze, iako mi nije bio cilj izlecenje nego pare(nisam ni pretpostavljao da to leci), al sam eto jednim udarcem ubio dve muve 0110_hahaha

Како се борите против алергија ?

Сад је време ових сезонских алергија на полен, траву и сл...

Мада ни гриње нису за бацање.

lekovi su cudo

0110_hahaha 0110_hahaha 0110_hahaha

Moj suprug je pokusavao sa cajevima,ishranom,cak je isao kod nekog dede da mu sipa neke kapi u nos , al slaba vajda. Tek kada je otiso kod alergologa i ovaj mu propiso neki lek koji inace kosta oko 200 d prosle su ga tegobe.Popije jednu turu i miran je sezonu.Inace nije mogao da izadje iz kuce da ne kija.Najgore je bilo na sahranama .Pola sahrane kija a pola  suze oci

Хахаха то се и мени дешавало па сви мисле да плачем за сваким покојником, најгоре је то што сам ја појац...

znaci prebirao sam mentu, tj odvajao cele listove od shmjuta, i cele listove pakovao u dzakove po koje su nemci dolazili kamionima, a sve ostalo, znaci izmrvljeni listovi, prasina, govanca, lubanjice se melju i idu u kesice za nase trziste!

Дај шта причаш ?

Значи нама Немци продају шит као квалитет ?

А ми њима најбоље што имамо и то испод сваке цене, ууууу !!!

nene, pricam o menti iz Vojvodine

menta odavde, se prebire i najlepsi strogo birani kvalitetni ucelo listovi idu nemcima tj oni cak dodju kamionima po to, a sva ostala prljavstina ide u nase kesice za caj i veruj ti meni nase shmjut kesice su lekovitije od njihovih sterilnih hahahaa 0110_hahaha 0110_hahaha

pa i logicno je, zna se kako funkcionise imunitet

Istraživanja Britanskih znanstvenika pokazuju, da se u periodu od 1990 do 2001 godine, broj ljudi, koji pati od alergije, povećao za 7 puta.
Prije 100 godina riječ "alergija" nije ni postojala.

U 1950 godini, svaki sedmi Amerikanac imao je alergiju. U 1970 imao ju je svaki peti, a u 1985 - svaki treći.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...