Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

w.a.mozart

Još jedna tema o pričešću i Crkvi

Оцени ову тему

Recommended Posts

Zamislite draga braćo i sestre pravoslavci-ladju! I na ladji kapetana Sladju (dobro, nije Sladja al se rimuje) Ta ladja je Crkva Božija koja nas prevozi u večnost! I zamislite sad nas, crve zemaljske kao skakućemo oko te ladje, mašemo ručicama natovareni gumama za spasavanje i pojasima ali nikako da u nju udjemo... A kapetan, Sladja- gleda sve to, osmehuje se blagorazumno, još lepše priča i izbacuje pouke ali nikako da kaže- Ulazite, CRNI KUKAVCI! Šta ste se razmahali...

Elem, da prevedem. Arhijerejska liturgija... služba na otvorenom a služi se na mestu gde skoro 1500 godina nije služena liturgija... episkop poziva- Braćo i sestre, neka pridje onaj ko želi da se pričesti... Od stotinak ljudi-niko ne prilazi... ove nedelje se nije postilo! Oganj koji spaljuje! Zar ja sam činim Crkvu...Imaš ili nemaš blagoslov! Šta će svet da kaže... i još mnogo toga počelo je da lebdi oko nas, u vazduhu

U glavi mi reči brata Evgenika-

Све докле буде постојала свијест да може бити Цркве без причешћа (анти-светотајинско богословље) дотле неће бити препорода народног нити здраве духовне перспективе. Стање једног болесног елитизма и манихејства никако да се превазиђе - а времена немамо...

https://www.pouke.org..._96#entry364524

Moje pitanje i nedoumica glasi... Da li se pričestiti sa dvojicom i kakva je to Crkva (mada Gospod kaže-gde su dvojica i trojica sabrana u moje ima...) ili se ne pričestiti i smirivati sebe podvigom koji mi je lično mnogo teži... nisam se pričestio al mi je posle bilo malo krivo jer je ipak bila arhijerejska liturgija a inače se u ovakvim situacijama ne pričešćujem...

Šta mislite i da li je ovo samo problem episkopa i poslušnosti episkopu ili svih nas... tj. to jeste prooblem svih nas ali treba li o tome govoriti neko od nas ili samo episkop

Требао си да се причестиш,ти си на литургији због Господа Бога и због себе а не због осталих.

Требао си да се причестиш,ти си на литургији због Господа Бога и због себе а не због осталих

joj,brate, pa nece biti da je tako... itekako je i zbog drugih... crkva je zajednica vernih, gde svi trebamo biti jedno, a ne skup individua.

joj,brate, pa nece biti da je tako... itekako je i zbog drugih... crkva je zajednica vernih, a ne skup individua.

хтео је да му каже да он није тамо због других и да његово причешћивање не зависи од тога да ли ће се и неко други причестити.

Требао си да се причестиш,ти си на литургији због Господа Бога и због себе а не због осталих.

ma ok, nije nikakva frka-jedno pričešće gore-dole... znam da će neke ove reči sablazniti ali zaista-čemu pričešće ako nismo svi jedno u Hristu...

pričestili se popovi i vladika koji se inače uvek pričešćuju ali najporazniji od svega su bili komentari bogoslova, veroučitelja itd. koji su skoro roptali na to što se niko nije pričestio a nije se čak ni postilo te nedelje... i ja sam se slično osetio a najveća ironija je što je vladika 2 puta pitao ima li nekog za pričešće i niko ne pridje osim jednog... na kraju dolazim do zaključka da šta god radio probaću da ostanem smiren a do sada sam skoro uvek nakon sličnih situacija u sebi osećao gorčinu i nedorečenost...

p.s. inače mi je mnogo krivo što se na ovakvim performansima uglavnom sveštenici sa vladikom upute na ručak ili doručak a ljudi poneli sendviče ili se razbeže kući... voleo bih da možemo sa vladikom da ćaskamo a da sveštenike pošalje kući... makar jednom godišnje lol

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1339359963' post='656766]

хтео је да му каже да он није тамо због других и да његово причешћивање не зависи од тога да ли ће се и неко други причестити.

to da: ne treba nase prilazenje caši da zavisi od prilazenja drugih.. ali mi idemo u liturgiiju jer zelimo zajednicu ljubavi sa svioma, a ne samo zbog nase koristi... tako da smo u crkvi i zbog drugih...

Guest - . . .-

Чувена недоумица: сукоб једног против мноштва и сукоб мноштва против једног :) То је зато што не желимо да живимо животом Цркве, тј. онако како постоји Света Тројица где тај сукоб не постоји. Бог јесте Један и ако су Три божанске Личности- Отац, Син и Свети Дух.

joj,brate, pa nece biti da je tako... itekako je i zbog drugih... crkva je zajednica vernih, gde svi trebamo biti jedno, a ne skup individua.

Да сви требамо бити једно али у Христу,а не у оговарању једни других и у посматрању током цијеле литургије ко шта ради.Сви сабрани око Христа у молитви и причешћу.

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1339350258' post='656546]

опет трулиш по форуму о моралу? :D

класика, Адамов Пад - прво да постанем "достојан" па ћу онда да се Обожим.

удостојен си за вечност крштењем, а без светог причешћа нећеш ни постати обожен нити свет.

Nabrojano nema bas nikakve veze sa moralom...

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1339354107' post='656596]

јел покајање долази као последица (редовног) причешћивања или је (редовно) причешћивање последица покајања?

Право,"велико" покајање долази незнано.....како,на који начин -то је само Богу познато.

И зове се у суштини не обично покајање већ - преумљење.

Ових обичних,"малих" покајања смо,надам се сви свесни,али су и они пројава благодати Божје која делује у нама,а не (логичка) последица тога што смо учинили једно или друго.

Чувена недоумица: сукоб једног против мноштва и сукоб мноштва против једног :) То је зато што не желимо да живимо животом Цркве, тј. онако како постоји Света Тројица где тај сукоб не постоји. Бог јесте Један и ако су Три божанске Личности- Отац, Син и Свети Дух.

Ko igra za raju zanemaruje taktiku...

Guest - . . .-

ma ok, nije nikakva frka-jedno pričešće gore-dole... znam da će neke ove reči sablazniti ali zaista-čemu pričešće ako nismo svi jedno u Hristu...

pričestili se popovi i vladika koji se inače uvek pričešćuju ali najporazniji od svega su bili komentari bogoslova, veroučitelja itd. koji su skoro roptali na to što se niko nije pričestio a nije se čak ni postilo te nedelje... i ja sam se slično osetio a najveća ironija je što je vladika 2 puta pitao ima li nekog za pričešće i niko ne pridje osim jednog... na kraju dolazim do zaključka da šta god radio probaću da ostanem smiren a do sada sam skoro uvek nakon sličnih situacija u sebi osećao gorčinu i nedorečenost...

p.s. inače mi je mnogo krivo što se na ovakvim performansima uglavnom sveštenici sa vladikom upute na ručak ili doručak a ljudi poneli sendviče ili se razbeže kući... voleo bih da možemo sa vladikom da ćaskamo a da sveštenike pošalje kući... makar jednom godišnje lol

Како где је ово, углавном је истинито али није увек тако. Просто, та подвојеност се протеже и на агапе, те не сме да чуди што је и на Литургији тако. Мене то такође нервира али ко сам ја, рећи ће неко, да се нешто ту питам... или ти... или онај тамо... или још један... и тако...

ma ok, nije nikakva frka-jedno pričešće gore-dole...

upravo tako. meni je ovakav stav ispravan. fora je u tome da svi verni prilaze čaši, i da svi imamo zajednicu sa hristom i medjusobno... tek tada pricescivanje dobija onaj pravi smisao, a dok se to ne desi sve se svodi na individualizam. to je kao ono koliko puta da se pricescujem: 2,4,8,16,20,100 puta godisnje... nije fora u broju, to je pogresan pristup jer onda evharistiju izdvajamo iz liturgije ko zaseban cin... treba se pricestiti uvek kad si u liturgiji, ukoliko nemas neku epitimiju...

upravo tako. meni je ovakav stav ispravan. fora je u tome da svi verni prilaze čaši, i da svi imamo zajednicu sa hristom i medjusobno... tek tada pricescivanje dobija onaj pravi smisao, a dok se to ne desi sve se svodi na individualizam. to je kao ono koliko puta da se pricescujem: 2,4,8,16,20,100 puta godisnje... nije fora u broju, to je pogresan pristup jer onda evharistiju izdvajamo iz liturgije ko zaseban cin... treba se pricestiti uvek kad si u liturgiji, ukoliko nemas neku epitimiju...

Значи и ако се само ти и поп причешћујете, а остатак људи у цркви статира? То рекоше и ови горе са којима се ниси сложио...

Право,"велико" покајање долази незнано.....како,на који начин -то је само Богу познато.

И зове се у суштини не обично покајање већ - преумљење.

Ових обичних,"малих" покајања смо,надам се сви свесни,али су и они пројава благодати Божје која делује у нама,а не (логичка) последица тога што смо учинили једно или друго.

јел си крштен под старе дане?

које покајање имаш пред крштење, поготово ако ни не знаш да имаш катехизацију, пост и којешта испред себе пред сам чин?

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...