Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

w.a.mozart

Još jedna tema o pričešću i Crkvi

Оцени ову тему

Recommended Posts

Да ли сте ви оно својевремено прогањали Марка по форуму, па се он изнервирао и пукао, па вам лепо одговорио?

slusaj mladicu

ja nikoga ne proganjam po forumu

kao sto ti imas pravo da pises ,tako i ja imam pravo da pisem na ovom forumu

sta mi je odgovrorio ?

laz ?

prozvao me je artemijevcem

izvini momak

veliki problem imas :)

Јеси ли ти читао каноне? Јесте, у случају клирика пише то да могу да дају образложење, али за лаике не.

А о каквом благослову ти то говориш? Осим ако ниси под епитимијом, не треба ти никакав благослов да би се причешћивао и треба да се причестиш на свакој литургији на којој си присутан...

Хвала! Заиста, када ме ти вређаш, то ми је похвала!

Положио Канонско право. А ти? И то је битно за дијалог? Имам и диплому са ЕТФ-а. А ти? Јел` и то битно за дијалог?

Духовно руковођење, бато. Од оних искуснијих од нас у опитном животу унутар Цркве. Ако си сам себи ауторитет...онда и нема ко да ти да епитимију, а ти би је попио пар пута кад би исповедио било ком свештенику да си се расправљао са поповима а ниси бар теолог у покушају него лаик слободни стрелац, јер и то је против канона (само тај канон ниси прочитао изгледа...) После неколико постова пишеш о томе да се лаици под епитимијом не причешћују иако су до краја Литургије, а овамо лупаш канонима... И знаш ли ко одређује који канони се примењују? Ти, свештеник, епископ или Сабор? Звучиш ко ове одбегле монахиње и њихова дружина, само у супротном смеру.

Не, не треба да се причешћујеш на Литургији ако те савест оптужује, али ПОД ХИТНО треба да видиш шта ти је на савести и да исповедиш да би се први следећи пут СЛОБОДНО причестио. Али ти не гледаш финесе и размишљаш о нијансама, само или-или... А зашто већина не размишља о савести између 2 Литургије то да се запитамо... Ти ево прозиваш редом многе, а после без гриже савести и речи "опрости" идеш да се причестиш (на другој теми си, притеран уза зид аргументима о свом претеривању промрмљао неко оправдање типа-па морам ја кад нико неће...Веруј, због таквог речника и односа према браћи у Христу многи се плаше да се причешћују чешће-видећи такве и питајући се је ли то та љубав која се уселила причешћем...).

Види, на крају: ја се причешћујем на СКОРО свакој Литургији (што значи понекад и више пута недељно), и знам кад се нисам причестио-зашто нисам. Као што знам да је то и по Светим Оцима, и по Канонима. А теби из искуства препоручујем: прво заврши тај твој факултет који си почео, па ОДМАХ упиши ПБФ, кад та све ово занима, ради систематизације знања, али и поучавања, да не будеш сам себи учитељ...И заутави тај порив да чак и теолозима делиш лекције, понекад изгледаш као неофит-почетник који само гори и гори...

Положио Канонско право. А ти? И то је битно за дијалог? Имам и диплому са ЕТФ-а. А ти? Јел` и то битно за дијалог?

Духовно руковођење, бато. Од оних искуснијих од нас у опитном животу унутар Цркве. Ако си сам себи ауторитет...онда и нема ко да ти да епитимију, а ти би је попио пар пута кад би исповедио било ком свештенику да си се расправљао са поповима а ниси бар теолог у покушају него лаик слободни стрелац, јер и то је против канона (само тај канон ниси прочитао изгледа...) После неколико постова пишеш о томе да се лаици под епитимијом не причешћују иако су до краја Литургије, а овамо лупаш канонима... И знаш ли ко одређује који канони се примењују? Ти, свештеник, епископ или Сабор? Звучиш ко ове одбегле монахиње и њихова дружина, само у супротном смеру. Не, не треба да се причешћујеш на Литургији ако те савест оптужује, али ПОД ХИТНО треба да видиш шта ти је на савести и да исповедиш да би се први следећи пут СЛОБОДНО причестио. Али ти не гледаш финесе и размишљаш о нијансама, само или-или... А зашто већина не размишља о савести између 2 Литургије то да се запитамо... Ти ево прозиваш редом многе, а после без гриже савести и речи "опрости" идеш да се причестиш (на другој теми си, притеран уза зид аргументима о свом претеривању промрмљао неко оправдање типа-па морам ја кад нико неће...Веруј, због таквог речника и односа према браћи у Христу многи се плаше да се причешћују чешће-видећи такве и питајући се је ли то та љубав која се уселила причешћем...). Види, на крају: ја се причешћујем на СКОРО свакој Литургији (што значи понекад и више пута недељно), и знам кад се нисам причестио-зашто нисам. Као што знам да је то и по Светим Оцима, и по Канонима. А теби из искуства препоручујем: прво заврши тај твој факултет који си почео, па ОДМАХ упиши ПБФ, кад та све ово занима, ради систематизације знања, али и поучавања, да не будеш сам себи учитељ...И заутави тај порив да чак и теолозима делиш лекције, понекад изгледаш као неофит-почетник који само гори и гори...

Jesi li ti čuo za monaštvo, i za razliku između monaštva i mirjana? Teolog je onaj koji se moli, i onaj koji se moli je teolog! Ja jesam ispovedio da sam se raspravljao s popovima, i treba se raspravljati kada nisu u pravu i kada ruše Crkvu. A što se tiče teološke (ne)obrazovanosti našeg klira to je posebna priča (uostalom ne bih da ti navodim brojne primere iz istorije crkve, počevši od samog početka kada su se neki laik sasvim opravdano suprotstavio kliru), tako da je potrebno neko nešto da kaže uprkos brojnim zloupotrebama koje čini klir. Izvini, ali ni na jednoj temi nisam bio priteran uza zid, ni na jednoj, a ti moje skroz hrišćansko protivljenje abortusu (kontra mnogih na ovom forumu koji su spremni da gledaju kroz prste i da ga opravdavaju iz raznoraznih razloga) nazivaš priterivanjem uza zid. Kako te samo nije sramota, ne od mene nego od Boga i tih malih ubijenih bića? Inače ja živim u banatskoj eparhiji i nisam se pričestio od Vaskrsa, jednostavno nisam imao gde, a jedino što mogu da učinim jeste ovo što već činim. I ko si ti da znaš da li neko ispituje svoju savest između dve liturgije? Neka hvala, PBF mi apsolutno nije potreban, i video sam mnogobrojne teološki nepismene diplomirane teologe (verovatno su fakultet završili na skripte i puškice, a ja već čitam punu literaturu) tako da, molim te mani me se tih teologa i ostale patetike...

Posle svega procitanog ne znam sta drugo da ti kazem nego sjajne reci sv. Pajsija svetogorca:

"Nije vera, dete, kad ti neke kanone i pravila drzis u zubima i rezis na druge... tako samo povredjujes i druge i sebe..."

mene prosto muče sledeće stvari - kako smo Crkva ako se od 100 oi kusur ljudi sa vladikom i sveštenicima pričesti JEDAN... a svi se zahvale (i to iskreno) za besmrtne tajne koje su primili...

takodje mi nije jasno zašto samo pojedini episkopi jasno i glasno iznose svoj stav o tome (v. David npr. koji kaže-ako je Sabor odlučio o služenju ne znači da mi ne smemo da opitujemo i drugačiju službu-parafraziram vladikine reči)

Na ovo bi ti vladika Atanasije rekao "postoji, brate, nesto sto se zove tajna licnosti"...

Posle svega procitanog ne znam sta drugo da ti kazem nego sjajne reci sv. Pajsija svetogorca:

"Nije vera, dete, kad ti neke kanone i pravila drzis u zubima i rezis na druge... tako samo povredjujes i druge i sebe..."

Ако си прочитао све што сам писао могао си да схватиш у којој сам епархији, а онда је очигледно зашто инсистирам на овоме...

Ако си прочитао све што сам писао могао си да схватиш у којој сам епархији, а онда је очигледно зашто инсистирам на овоме...

Kakve to veze ima koja si eparhija? Valjda zakon Ljubavi vazi u svim eparhijama...

I ne mogu da razumem kako ne vidis da takvim nacinom neces nikad i nikog da privolis redovnom pricescivanju, tako samo cinis toj (u osnovi zaista dobroj) nameri medvedju uslugu...

ja ne razumem zasto tamo ne mozes da se pricescujes, ja mogu a ti ne mozes kako to?
Па могу и ја, у току оних великих постова (а и тада те гледају као да си пао с крушке, поготово ако се причешћујеш више пута у току једног поста)...

Стварно је за чуђење, тражити стално неке разлоге само да се неби причестили, и тако узимајучи сами себе за мерило...

О. Шмеман ово назива лажном побожношћу и скромншћу, јер кад човек почне сам да одлучује кад и колико често да прими Тело и Крв Христову, он сам себе налаже за мерило Божественог дара и сопствене достојности.

То је једно злонамерно тумачење апостолске рећи:

св. Апостол Павле: «Човек нека испитује самога себе, и тако нека једе од хлеба и нека пије из чаше; јер ко једе и пије, а не прави разлику између Тела Господњег и другог јела, себи на суд једе и пије.

Апостол никако не каже да се сами себе испитамо, па ако смо незадовољни да се уздржимо Прићешћа.

Он баш каже супротно, да је Св. Прићешће постало наша храна, суштина и извор нашег живота у Цркви по коме би морали живети да неби постало наше осуђење.

Зато једино предањско и истинито православно приступање ка Причешћу је приступање из послушности.

90% од наше Литургије, нажалост претворене су у Евхаристије без причасника, а то је последица искривене побожности и лажне скромности...

Kakve to veze ima koja si eparhija? Valjda zakon Ljubavi vazi u svim eparhijama...

I ne mogu da razumem kako ne vidis da takvim nacinom neces nikad i nikog da privolis redovnom pricescivanju, tako samo cinis toj (u osnovi zaista dobroj) nameri medvedju uslugu...

Xaxa, та ти је добра фора, закон Љубави, код човека који за владику Атанасија каже да ради са ђаволом?! Код човека који отворено подржава македонске расколнике, Артемија и организује епархијске саборе којима председавају познати (у)збуњивачи народа у СПЦ?!

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...