Jump to content
w.a.mozart

Još jedna tema o pričešću i Crkvi

Оцени ову тему

Recommended Posts

Oprosti.... .smesko.

pa ne znam baš... ako ispovediš to prihvatam da se žrtvujem i oprostim... :0104cheesy: :0104cheesy: :0104cheesy:

šalim se,naravno-ja treba da zamolim za oproštaj i da zamolim oca Ivana da mi stavi neku drugu titulu tipa-virtuelni teolog u pokušaju

Guest - . . .-

Такви канони не постоје али постоје канони који одлучују од Цркве оне који се не причешћују ( и то ако се не причести три пута без икаквог разлога, другим речима да не дође на Евхаристију три пута за редом бива одлучен од заједнице).

Такође, свештеник не може да се не причести на Литургији, ако т чини мора да напише Епископу разлог свог непричешћивања. Но, то није важно, важно је сада колико кошта опело, парастос, водица... а евхаристија нам дође као лајтмотив јер не знамо шта да радимо недељом, није баш лепо да спавамо...

Молим вас да пред спавање послушате ово ивећ ноћас преломите неке ствари које су вас мучиле:

Владика Игнатије држи предавање у Бугарској. Веома битно и говори управо о овоме што сада ми говоримо. Верујем да је сваком нормалном православном хришћанину Владика Игнатије ауторитет и као Епископ и као професор Факултета.

Da ovu molitvu znam dok tekst Anafore ne znam.

Obicno se i pricescujem u Srbiji, kod veoma postovanih, svestenika koji su pre mnogo godina osedeli baveci se pastirskim radom.

Da li postoji neki Crkveni kanon koji svestenici moraju sledovati u vezi pricesca naroda?

Jer mi izgleda da svestenici koji traze od naroda da isposti i da se ispoveda ne cine to sami od sebe.

Da li se takodje moze naci konkretan Crkveni kanon koji omogucava svesteniku da kaze narodu da moze prici pricescu bez ispovesti?

Ovde ne mislim na licne odgovore vec na pisane kanone jer sigurno nesto postoji zapisano samo sto mi nije poznato. Opet hvala .smesko.

Исповедник може наложити епитимију ономе који се исповедио, али то је лек, а не казна или задовољштина увређеном мајестату (што би рекли римокатолици) за учињени грех. Епитимија подразумева одлучење од причешћа на одређено време, да се човек духовно зацели, а може обухватити додатни пост, додатно молитвено правило и друге ствари. Канони су такви да онај ко није под епитимијом у принципу мора да се причешћује на свакој литургији на којој је присутан (такође по канонима, ако се не причести три недеље за редом, а није под епитимијом следује изопштење). Дакле, пракса насилног аутоматског подразумеваног епитимисања свих лаика је апсолутно неканонска и противпредањска, а прешла нам је из тридентинског римокатолицизма, пошто је тамо владао клерикализам и омаловажавање причешћа (за њих, то је била само један од седам сакрамената и приде је била више за клир него за лаос, лаосу су га давали врло, врло ретко и то само хлеб без вина).

nije pricesce nasa individualna stvar, pa mi to kad osetimo potrebu... pricesce je stvar zajednice, i pricescujemo se ne samo da bi bili u zajednici sa hristom, vec i sa narodom koji je u liturgiji,,, kad bi malo na ovaj nacin posmatrali bilo bi bolje a mi pricesce gledamo van zajednice, kao da je to samo stvar nas i i hrista a braca i sestre nam ne trebaju, sta ce nam zajednica sa njima... dovoljno nam je bozansko telo i krv hristova da zadobijemo besmrtnost... neke od nas na pricesce motivise nagrada besmrtnosti, a ne ljubav i potreba da se bude u zajednici.

О свему томе говори Владика Игнатије на предавању чији сам снимак поставио неколико порука изнад.

poceo da gledam snimak, nego samo sam odledao desetak minuta, malo smor sto mora slusam i prevodioca. :) a vladika prica o tome i na ovom snimku, i na mnogim drugim mestima, samo malo ko to hoce da razume... mnogo treba rada da ljudi skapiraju liturgiju i pricesce na pravi nacin... danas mnogi usvojili taj individualitsicki, i naravno necrkven tj nepravoslavan pogled, koji je blizak latinima... a isti ti ljudi imaju fobiju od r. katolika. koji paradoks... :)

Ја сам тај проблем решио тако што не идем на литургије тамо где је забрањено причешће,

pomno sam pratila sta si sve napisao

imam pitanje za tebe

sto ne odes u tu crkvu gde je zabranjeno pricescivanje i svesteniku kazes :

пре свега ако је већ дошао на литургију, а затим и остао на литургији чак и након литургије оглашених мора да се причести (тако кажу свештени канони Цркве - па нека и изгори, нека падне на месту мртав - мора да се причести иначе му следује изопштење)..

shvatila sam da ti ovde mnogo njih smatras glupima

Наравно! Шта ћу кад су други глупи

pa kad si ti toliko pametan kreni malo da "misonaris" po crkvama u kojima je "zabranjeno" pricesce

i molim te napisi kako si prosao

prosvetli nas :)

sto ne odes u tu crkvu gde je zabranjeno pricescivanje i svesteniku kazes
Ко каже да нисам, и да се нисам расправљао са попама? Мада, било би сврсисходније да сам ишао код владике - иако мислим да би човек добио срчку...
shvatila sam da ti ovde mnogo njih smatras glupima
То је била иронија.

Ко каже да нисам, и да се нисам расправљао са попама?

i ? jel ides tamo da se pricescujes ?

То је била иронија.

to znas ti da je bila ironija ,a sad znaju i drugi

ja licno mislim da je to ruzno sto si napisao :)

i ? jel ides tamo da se pricescujes ?
Па не, али битно да се таласа, да се чује глас вапијућег у пустињи, да оде жабокречина (проблем је у епископу, а човек би вероватно "добио срчку" када бих се расправљао с њим)...
to znas ti da je bila ironija ,a sad znaju i drugi

ja licno mislim da je to ruzno sto si napisao :)

Па стајао је поред овај смајли: -_- .

Па не,

aha ,znaci linija manjeg otpora

да оде жабокречина (проблем је у епископу, а човек би вероватно "добио срчку" када бих се расправљао с њим)...

zar on nije tu po necijem dopustenju ?

brines ?

to nije svojstveno za hriscanina

i

али битно да се таласа, да се чује глас вапијућег у пустињи,

lepo

a moze i da se kaze : glas pustinje u coveku :)

aha ,znaci linija manjeg otpora
Па не баш, лепо сам рекао да сам се расправљао с попама, делио душекорисну књигу светих кољивара људима итд.

zar on nije tu po necijem dopustenju ?

brines ?

to nije svojstveno za hriscanina

Ми смо хришћани, а не будисти! То значи да не треба пасивно да игноришемо све што се дешава, него да учинимо све што се може...

lepo

a moze i da se kaze : glas pustinje u coveku :)

Шта?

Па не баш, лепо сам рекао да сам се расправљао с попама, делио душекорисну књигу светих кољивара људима итд.

Ми смо хришћани, а не будисти! То значи да не треба пасивно да игноришемо све што се дешава, него да учинимо све што се може...

Jesi li cuo za vestinu oratorstva?
Шта?

bas nista :D

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...