Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

w.a.mozart

Još jedna tema o pričešću i Crkvi

Оцени ову тему

Recommended Posts

Guest - . . .-

Kako to mislite oce Ivane?

Poznajem svestenike koji, Bogu hvala, ne dozvoljavaju da se pridje pricescu ako se covek nije prethodno pripremao postom i ispovescu. I odlicno funkcionise. To da je molitva pred pricesce ujedno i ispovest prvi put cujem.

Mozete li mi navesti odakle ste to preuzeli ili naucili od otaca Crkve?

Hvala.

Очигледно је да ти свештеници "где то лепо функционише" (без да икога омаловажавам, већ се просто не слажем), нису разумели најбоље смисао служења Литургије. Заправо ова тема разјашњава тај проблем и све док будемо имали такав однос према Евхаристији неће бити никаквог помака у црквеном животу те ће и ако смо у Цркви живот да нам прође поред Цркве.

Знаш ли брате текст Молитве пред Причешће? Да ли свештеници у вашој Цркви читају молитве Анафоре да их људи чују и самим тим разумеју и усвоје? Говорим зато јер бих онда било потребно да поставим текст Анафоре и текст Молитве пред Причешће да бисмо били до краја јасни. Ако знаш онда да не постављам.

О овоме што сам малочас рекао, да је Молитва пред Причешће уједно и ваша исповест нема потребе да неко посебно говори о томе јер то је очигледно у самом тексту. Уосталом, ја сам свештеник који исто служи Литургију али ми НИКАДА није пало напамет да народ гледам као нижу врсту у Цркви, неке који су грешни и прегрешни док сам ја невероватно праведан. Напротив. Народ, многе ствари чини из незнања, док ми чинимо знајући да чинимо. О томе говори неколико литургијских молитава ("за грехе наше и незнања народна").

Нема никаквог смисла наметати народу нешто што и сам свештеник не чини јер свештеник (или Епископ) нису посебна каста у Цркви ваћ различита служба, али смо СВИ ЈЕДНО У ХРИСТУ. Самим тим, свештеник и народ треба да посте када је пост а да се причесте када је Литургија.

Зато не видим зашто бих захваљивао Богу што свештеници негде (небитно је где) неће да причешћују народ без искључчивог поста и исповести (и ако није пост, и ако се тај човек исповедао дан пре па опет дошао на Литургију сутрадан...).

Можемо да ширимо тему колико хоћемо али ово је истина и ништа не може да је помути колико год се трудили да нађемо изговор за непричешћивање. Можемо поставити и литургијске молитве те да се још боље уверимо у то.

Православна теологија је ЕВХАРИСТИЈСКА ТЕОЛОГИЈА, теологија славословља, теологија благодарења.

А сада, ако то не желите, него налазите разлоге и још на томе захваљујемо Богу што се не причешћујемо, онда ја немам пта да додам. Свако има право да ради шта жели али мене као свештеника који нема ништа друго и боље да понуди вернику од Евхаристије све остало је у другом плану.

I uopste gledano - kako bi se ti brate mozarte osecao, da neko stane ispred tebe i kaze "ima da se pricestis, kad si vec dovde ostao na liturgijij, taman da padnes mrtav posle toga i da sagoris; inace (ovo je omiljen reBniteljski obrt u prici) ima da budes izopsten iz Crkve"?

Ako ima nekog zdrave pameti da ovakav stav smatra normalnim i covecnim, i jos i hristolikim - onda smo definitivno zaglavili do koske...

ne, nikada ne bih poželeo nešto ovako... pa makar taj neko bio i episkop

mene prosto muče sledeće stvari - kako smo Crkva ako se od 100 oi kusur ljudi sa vladikom i sveštenicima pričesti JEDAN... a svi se zahvale (i to iskreno) za besmrtne tajne koje su primili...

takodje mi nije jasno zašto samo pojedini episkopi jasno i glasno iznose svoj stav o tome (v. David npr. koji kaže-ako je Sabor odlučio o služenju ne znači da mi ne smemo da opitujemo i drugačiju službu-parafraziram vladikine reči)

Као увек кад се покрену ове теме, мене само занима да ли та "чежња" и "љубав" за коју поуздано кажемо да нас гони Путиру, има икакве везе са нашим виђењем других људи.

Уколико смо и даље толико незрели хришћански да за све кривимо епископа или "попове" и не преузимамо сопствену одговорност за заједницу коју смо одабрали (ако смо је већ одабрали тим одласком на Литургију), та љубав је врло дискутабилна, баш као и теорија да ће се све поправити кад и ако се сви буду причешћивали (мислим на конкретно једење и пијење Дарова).

razmišljaću o ovome-nisam uspeo da sročim adekvatan post

Guest - . . .-

МОЛИТВА ПРЕД ПРИЧЕШЋЕ

Молитва пред Свето Причешће

Верујем, Господе, и исповедам да си Ти заиста Христос, Син Бога живога, Који си дошао у свет да грешнике спасеш, од којих сам први ја. Још вјерујем да је ово само пречисто Тело Твоје, и ова сама пречасна Крв Твоја. Стога Ти се молим: помилуј ме, и опрости ми сагрешења моја хотимична и нехотимична, учињена речју и делом, свесно и несвесно, и удостој ме да се неосуђено причестим пречистим тајнама Твојим на отпуштање грехова и на живот вечни. Прими ме данас, Сине Божији, за причасника Тајне Вечере Твоје, јер нећу казати Тајну непријатељима Твојим, нити ћу Ти дати целив као Јуда, већ као покајани разбојник исповедам Те: сети ме се Господе, у Царству Твоме. Да ми причешћивање Твојим Светим Тајнама, Господе, не буде на суд или осуду, него на исцељење душе и тела. Амин.

Зар ово није исповедање и вере и грехова?

Da li prodje dan ili pola, a da ne zgresimo?

Ja ne mogu tek tako prici pricescu. Sigurno bih se osecao mnogo gore nego pre njega. Naravno da ne treba izmisljati grehe, sve se moze lepo reci. Za sitnije grehe ne treba uopste ni ici u detalje.

Oni, veci sto nam stoje na savesti, ti su samo jaci posle pricesca bez ispovesti.

Зависи које критеријуме користиш. Ако се гледа она листа са 900 и кусур грехова, онда сигурно има материјала за исповест. Ако је неком грех што се насмеје или дангуби на форуму пола дана, онда овде сви сагрешимо скоро сваки дан. Иначе, нисмо ваљда толики грешници па да за сваки дан имамо шта да се исповедамо.

ne, nikada ne bih poželeo nešto ovako... pa makar taj neko bio i episkop

mene prosto muče sledeće stvari - kako smo Crkva ako se od 100 oi kusur ljudi sa vladikom i sveštenicima pričesti JEDAN... a svi se zahvale (i to iskreno) za besmrtne tajne koje su primili...

takodje mi nije jasno zašto samo pojedini episkopi jasno i glasno iznose svoj stav o tome (v. David npr. koji kaže-ako je Sabor odlučio o služenju ne znači da mi ne smemo da opitujemo i drugačiju službu-parafraziram vladikine reči)

To je to, upravo tako. Kao sto sam rekao Kenobiju treba necim probuditi ljude, razdrmati, a to sto pisem je samo koriscenje stilske figure koja se zove hiperbola - mada sam zbog toga verovatno postao najomrazeniji clan na forumu u poslednjih nekoliko dana...

To je to, upravo tako. Kao sto sam rekao Kenobiju treba necim probuditi ljude, razdrmati, a to sto pisem je samo koriscenje stilske figure koja se zove hiperbola - mada sam zbog toga verovatno postao najomrazeniji clan na forumu u poslednjih nekoliko dana...

Слабе вајде ћеш од дрмања имати на форуму, ако то не радиш у парохији или на пијацама, трговима. Ако већ хоћеш нешто озбиљно да урадиш. И ако си 100% сигуран да је то прави начин.

Guest - . . .-

И ово да кажем, бивајући свестан да ће то многима засметати али ја се просто не могу помирити са таквом неблагопдарном, пословном, нелитургијском праксом:

Никада ми неће бити јасно зашто у неким црквама где је више свештеника Литургију служи само један свештеник и само се тај причешћује док други не прилазе Путиру? Разумем да чреда (редослед кад који свештеник служи) треба да се односи на јутарњу и вечерњу службу АЛИ Литургија никако не познаје категорију посматрача, статиста, певача (па макар био тај свештеник, ђакон, ипођакон, богословац...). У Литургији су само учесници. Ја се трудим да то разумем али ништа не схватам. Толико ми је то испразно да онда све ово што се трудимо и причамо о Евхаристији и животу Цркве пада у воду.

Слабе вајде ћеш од дрмања имати на форуму, ако то не радиш у парохији или на пијацама, трговима. Ако већ хоћеш нешто озбиљно да урадиш. И ако си 100% сигуран да је то прави начин.
Где год могу, што би рекао владика Атанасије, делује Дух Утешитељ свуда у Цркви. Такође владика Атанасије што би рекао, само нека се заталаса вода, да се са површине повуче жабокречина...

Guest - . . .-

Па не слажем се. Има вајде и имам толико пријатеља где је било такве очигледне вајде да верујем тога ниси ни свестан. Наравно, форум није ту да замени Литургију већ да ово што заједно изанализирамо, владајући се догматима наше Цркве, етосом... пренесемо и на своје парохије.

Дакле, ако схваташ форум неозбиљно на овако озбиљним темама не видим ни смисла да пишеш на тим темама. Просто, не слажем се са тек таквом релативизацијом рада и труда великог броја људи који се овде срцем труде.

Па не слажем се. Има вајде и имам толико пријатеља где је било такве очигледне вајде да верујем тога ниси ни свестан. Наравно, форум није ту да замени Литургију већ да ово што заједно изанализирамо, владајући се догматима наше Цркве, етосом... пренесемо и на своје парохије.

Дакле, ако схваташ форум неозбиљно на овако озбиљним темама не видим ни смисла да пишеш на тим темама. Просто, не слажем се са тек таквом релативизацијом рада и труда великог броја људи који се овде срцем труде.

Ма мислим овде велика већина људи редовно прилази путиру, него треба да оде сутра у цркву па људима који се не причесте пренесе оне информације о канону и одлучењу.

@w.a.mozart - Pise da si teolog a ako bude volja Bozija bices i svestenik.

Reci mi da li bi ti mirne savesti izisao iz oltara i narodu rekao da im dajes blagoslov da se priceste bez posta i ispovesti?

Znas pritom da tako sto vekovima nije bilo a znas i da ces time ti biti taj od koga ce Bog traziti odgovor za taj cin, dok je narod postupio po blagoslovu i od njega se nece traziti odgovor.

nisam teolog-otac Ivan mi je stavio titulu teologa da bih imao pristup studentskom forumu...

ako bude volja Božija svakako ću biti sveštenik ali za sada mi ništa na to ne ukazuje

ja se ovde mnogo više ispričam s ljudima nego što činim sa većinom u svojoj Crkvi... i tu je problem (što bi reko otac Justin savinski)

Guest - . . .-

Ма мислим овде велика већина људи редовно прилази путиру, него треба да оде сутра у цркву па људима који се не причесте пренесе оне информације о канону и одлучењу.

Апсолутно се слажем.

Искрено, и сам сам се утврдио у многим стварима захваљујући људима, оцима и братији и сестрама са ЖРУ-а. Мени је премного значио. Чак, даје ми веру да није све тако безнадежно када видим какву веру, љубав и хришћанско разумевање имају неки чланови.

Ево прилике да већ сутра неко нов са форума преломи, устане ујутру, оде у Литиргију и крене да живи литургијским животом и ту радост литургијског живота дели са другима као што већ многи овде раде.

У томе видим једини успех свега овога што радимо. Све остало је другоразредно.

МОЛИТВА ПРЕД ПРИЧЕШЋЕ

Верујем, Господе, и исповедам да си Ти заиста Христос, Син Бога живога, Који си дошао у свет да грешнике спасеш, од којих сам први ја. Још вјерујем да је ово само пречисто Тело Твоје, и ова сама пречасна Крв Твоја. Стога Ти се молим: помилуј ме, и опрости ми сагрешења моја хотимична и нехотимична, учињена речју и делом, свесно и несвесно, и удостој ме да се неосуђено причестим пречистим тајнама Твојим на отпуштање грехова и на живот вечни. Прими ме данас, Сине Божији, за причасника Тајне Вечере Твоје, јер нећу казати Тајну непријатељима Твојим, нити ћу Ти дати целив као Јуда, већ као покајани разбојник исповедам Те: сети ме се Господе, у Царству Твоме. Да ми причешћивање Твојим Светим Тајнама, Господе, не буде на суд или осуду, него на исцељење душе и тела. Амин.

Зар ово није исповедање и вере и грехова?

Da ovu molitvu znam dok tekst Anafore ne znam.

Obicno se i pricescujem u Srbiji, kod veoma postovanih, svestenika koji su pre mnogo godina osedeli baveci se pastirskim radom.

Da li postoji neki Crkveni kanon koji svestenici moraju sledovati u vezi pricesca naroda?

Jer mi izgleda da svestenici koji traze od naroda da isposti i da se ispoveda ne cine to sami od sebe.

Da li se takodje moze naci konkretan Crkveni kanon koji omogucava svesteniku da kaze narodu da moze prici pricescu bez ispovesti?

Ovde ne mislim na licne odgovore vec na pisane kanone jer sigurno nesto postoji zapisano samo sto mi nije poznato. Opet hvala .smesko.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...