Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

w.a.mozart

Još jedna tema o pričešću i Crkvi

Оцени ову тему

Recommended Posts

I uopste gledano - kako bi se ti brate mozarte osecao, da neko stane ispred tebe i kaze "ima da se pricestis, kad si vec dovde ostao na liturgijij, taman da padnes mrtav posle toga i da sagoris; inace (ovo je omiljen reBniteljski obrt u prici) ima da budes izopsten iz Crkve"?

Ako ima nekog zdrave pameti da ovakav stav smatra normalnim i covecnim, i jos i hristolikim - onda smo definitivno zaglavili do koske...

Али како може неко као лаик да бира када се причешћује,

а када постане свештеник,више не може да бира,јер мора да се причешћује.

Заиста не разумем то-као лаик нећеш једанпут недељно,

а као свештеник можеш и сваког дана.

Ту нешто не штима.Литургија има три покрета.

Први је до оглашених.Ту се Црква моли за СВЕ-

ПРАВОСЛАВНЕ,КАТОЛИКЕ,ПРОРЕСТАНТЕ,АНГЛИКАНЦЕ,НЕ ВЕРУЈУЋЕ,за све.

Други покрет је до исповедања вере.Након тога би требало ДА ИЗИЂУ они који се не причешћују!

Трећи покрет је причасни ход.Прочитајте молитве литургијске.Готово све говоре о причешћу.

А сад како јесте и зашто јесте је друга прича.

Једино мерили пуноће је ЕВХАРИСТИЈА.

Једина права епитимија је не причестити се.

А многи су под епитимијом.Без разлога.

ЕВХАРИСТИЈСКА ДИСЦИПЛИНА И СЛОВЕСНОСТ су пале у сенку-ГУРУИЗМА.

Али како може неко као лаик да бира када се причешћује,

A ko kaze da je tu rec uopste o nekom biranju?

Jesi nekad cuo za smernost? Za skromnost? Za celomudrenost?

Izgleda da je najveci problem da se na svaki moguci nacin izbegne ispovest, pa bi se najradije preskocila.

Ali prilazenjem pricescu bez ispovesti, alarmiramo savest koja nam ne dozvoljava da tako nasilnicki prilazimo.

Medjutim ako nabavimo dovoljan broj istomisljenika "umiricemo" savest jer "svi tako rade" pa mogu i ja i eto nam teme na forumu.

Na ono prvo sta covek da kaze nego - reBnitelj. Isto kao i oni - ako ovo onda nema ono, "ako si na Litirgiji a ne pricestis se - smrt tebi." Jezivo.

O koljivarima i Mariji Egipcanki - vidis, to su oni rekli za sve one koji se nerazumno i zbog slabovoljnosti uklanjaju od Pricesca. A sta cemo sa svima ostalim, koji izgarajuci u poboznosti, sebe u smirenju smatraju necistim, pa iz tog razloga nesto redje pristupaju? I sta svima drugim i trecim koji ne mogu da se ubroje u ova dva nabrojana, a ima ih mnogo i premnogo?

Ili to ima neka mera ko kako treba da dise u Crkvi? Svasta, ko na vasaru.

Zadrzao bih se na ovom poslednjem, jer je puno klevetanja, a to ne podnosim ich:

a) o pricescivanju vec rekoh, a koliko se cesto ja pricescujem - ostavicu ti da malo zamisljas;

b)o zagrobnom zivotu mozemo da prcamo kad mi budes razlozno objasnio jedno onakvo iskustvo kad dusa ocigledno napusti telo, izneto od jednog brata na jednoj skorijoj temi;

c) o pevanju u Crkvi, odnosu Crkve i drzave, i ostalom nabrojanom, tj. o tome sta ja mislim znas koliko i dalaj-lama, i treba da te je sramota za takvo klevetanje;

d) pa ne mislis valjda da sam toliko glup da nasednem na provociranje i upustam se u besmislene rasprave s tobom? naravno da sam ti obrisao obe poruke koje su bile cista provokacija... ili mozda je bolje da dobijes instant opomenu za ovakvo ponasanje?

Sve-u-svemu - krsh i lom od tebe da se procita...

Sve te ostale mnogobrojne pseudo-razloge su sveti kojivari razoblicili... Koljivari lepo kazu da oni koji radi razlikovanja Tela i Krvi Gospodnje, sebe smatraju necistima za pricesce nemaju sta da traze ni na liturgiji. Ja se slazem sa tim razlikovanjem Tela i Krvi Gospodnje, svojevrsnim "samoepitimisanjem", kada covek ucini nesto pa nema mogucnosti da ide na svetu tajnu pokajnja iz nekog razloga, ali on onda nije dostojan ni da ide na liturgiju, po recima koljivara (a i kanoni su jasni)...

a) Ne kazem ja da si ti protiv pricescivanja laika, vec to tvoje podrzavanje izbegavanja pricesca pod raznoraznim pseudo-izgovorima

b) cista neurologija, mozakk je fenomen, da znas ti sve sta sam ja sanjao...

c) nije klevetanje, citam sta pises, vidim kakve poruke aminujes...

d) nisu provokacija, vec ono sto jeste; opste je poznato da je vladika Ignjatije "eshatologicar" i "nefesovac", i smatram da trebalo da delis ne bi trebalo deliti opomene zbog svojih licnih neslaganja sa necijim stavovima...

I uopste gledano - kako bi se ti brate mozarte osecao, da neko stane ispred tebe i kaze "ima da se pricestis, kad si vec dovde ostao na liturgijij, taman da padnes mrtav posle toga i da sagoris; inace (ovo je omiljen reBniteljski obrt u prici) ima da budes izopsten iz Crkve"?

Ako ima nekog zdrave pameti da ovakav stav smatra normalnim i covecnim, i jos i hristolikim - onda smo definitivno zaglavili do koske...

Jesi li cuo za vestinu oratorstva? Treba necim probuditi ljude, razdrmati... To sto pisem je samo koriscenje stilske figure koja se zove hiperbola...

Koljivari lepo kazu da oni koji radi razlikovanja Tela i Krvi Gospodnje, sebe smatraju necistima za pricesce nemaju sta da traze ni na liturgiji. Ja se slazem sa tim razlikovanjem Tela i Krvi Gospodnje, svojevrsnim "samoepitimisanjem", kada covek ucini nesto pa nema mogucnosti da ide na svetu tajnu pokajnja iz nekog razloga, ali on onda nije dostojan ni da ide na liturgiju, po recima koljivara (a i kanoni su jasni)...

Drugim recima, ti si lepo koljivare izdigao iznad Hrista i Jevandjelja.

Nego, jesi nekad cuo za one koji su zbog greha pod epitimijom, pa dolaze na liturgiju a ne pricescuju se? Izgleda mi kao da nisi...

a) greisis neizmerno u proceni...

b) bezanje od stvarnosti nije nimalo dobro, po bilo kom osnovu...

c) i na osnovu toga si doneo takav zakljucak kakav jesi? nadam se ipak da ne razmisljas bas toliko povrsno...

d) kad imas licno neslaganje onda lepo i finim recnikom obrazlozis, a ne vredjas i ne napadas; a ovo sto si napisao za vl. Ignjatija nemam pojma o cemu govoris...

Jesi li cuo za vestinu oratorstva? Treba necim probuditi ljude, razdrmati...

"Cega je srce puno, to se na usta izliva..."

Izgleda da je najveci problem da se na svaki moguci nacin izbegne ispovest, pa bi se najradije preskocila.

Ali prilazenjem pricescu bez ispovesti, alarmiramo savest koja nam ne dozvoljava da tako nasilnicki prilazimo.

Medjutim ako nabavimo dovoljan broj istomisljenika "umiricemo" savest jer "svi tako rade" pa mogu i ja i eto nam teme na forumu.

Niko ovde ne prica protiv ispovesti, vec je bezveze prisiljavati ljude na ispovest pred svako pricesce. Kada covek ima sta - apsolutno treba najpre da ispovedi na svetoj tajni pokajanja, kada nema - nema svrhe siliti ljude da izmisljaju grehe, tako se dobija nesto poput one liste od hiljadu i nesto greha, medju kojima ima i npr. "koristila sam zacine u hrani"...

Drugim recima, ti si lepo koljivare izdigao iznad Hrista i Jevandjelja.

Nego, jesi nekad cuo za one koji su zbog greha pod epitimijom, pa dolaze na liturgiju a ne pricescuju se? Izgleda mi kao da nisi...

a) greisis neizmerno u proceni...

b) bezanje od stvarnosti nije nimalo dobro, po bilo kom osnovu...

c) i na osnovu toga si doneo takav zakljucak kakav jesi? nadam se ipak da ne razmisljas bas toliko povrsno...

d) kad imas licno neslaganje onda lepo i finim recnikom obrazlozis, a ne vredjas i ne napadas; a ovo sto si napisao za vl. Ignjatija nemam pojma o cemu govoris...

"Cega je srce puno, to se na usta izliva..."

Ne, nego su koljivari izdigli Hrista ii Evandjelje znad psevdopoboznosti. Da, ali koliko ja znam takva praksa je skroz pogresna.

a) Kako, kada ti sve vreme raspravljas sa mnom bas oko toga...

b) Tacno, sada stani pred ogledalo i govori to sebi dok ne shvatis tu recenicu...

c) Bio si veoma jasan...

d) E, onda to i uradi iduci put. Zna se da vladika Ignjatije uci o Eshatonu, o Vaskrsenju kao zalogu vecnog zivota a ne besmrtnosti duse, itd. cak je izdao i knjigu: "Secanje na buducnost"...

Vidim...

Da li prodje dan ili pola, a da ne zgresimo?

Ja ne mogu tek tako prici pricescu. Sigurno bih se osecao mnogo gore nego pre njega. Naravno da ne treba izmisljati grehe, sve se moze lepo reci. Za sitnije grehe ne treba uopste ni ici u detalje.

Oni, veci sto nam stoje na savesti, ti su samo jaci posle pricesca bez ispovesti.

@Aleksandar

Pre svega, momak, da malo gledas ocima i citas ono sto pise video bi da ti samo u prazno zamahujes pesnicom, i uzalud, naravno.

Jer si mene i one koji se u necemu ne slazu s tobom sasvim neosnovano obelezio kao neprijatelje, a to jako lepo govori kakav i ciji duh je u tvojim recima.

Zato sam i rekao, i ponavljam - potpuno isto govoris (ti i ovde jos neki) kao i nasi turboziloti, sve sto kazes pociva na iskljucivosti...

O svemu ostalom, sto si gore nabrojao, jednostavno ne vredi trositi reci dok se malo ne spustis na zemlju.

I ne, nije pogresno, to je kanonska praksa Crkve bila odvajkada, da si citao o tome kako pokajnici pod epitimijama dolaze u Crkvu, i da su to obavezni - ne bi pricao ovako nesto.

Ali kako to da vidis kad si se izdigao iznad Otaca, iznad Crkve, itd...

Guest - . . .-

Молитва пред Причешће је уједно ваша исповест. То је веома битно да се зна. Та молитва, мислим, не треба да се чита посебно за свештеника а посебно за народ него једном за све.

Света Тајна исповести треба да се практикује али не да буде услов за причешће. Саме литургијске молитве су довољне. Зато драги моји, пажљиво слушајте молитве које свештеник чита наглас (ако имате ту прилику да их чујете).

Kako to mislite oce Ivane?

Poznajem svestenike koji, Bogu hvala, ne dozvoljavaju da se pridje pricescu ako se covek nije prethodno pripremao postom i ispovescu. I odlicno funkcionise. To da je molitva pred pricesce ujedno i ispovest prvi put cujem.

Mozete li mi navesti odakle ste to preuzeli ili naucili od otaca Crkve?

Hvala.

@Aleksandar

Pre svega, momak, da malo gledas ocima i citas ono sto pise video bi da ti samo u prazno zamahujes pesnicom, i uzalud, naravno.

Jer si mene i one koji se u necemu ne slazu s tobom sasvim neosnovano obelezio kao neprijatelje, a to jako lepo govori kakav i ciji duh je u tvojim recima.

Zato sam i rekao, i ponavljam - potpuno isto govoris (ti i ovde jos neki) kao i nasi turboziloti, sve sto kazes pociva na iskljucivosti...

O svemu ostalom, sto si gore nabrojao, jednostavno ne vredi trositi reci dok se malo ne spustis na zemlju.

I ne, nije pogresno, to je kanonska praksa Crkve bila odvajkada, da si citao o tome kako pokajnici pod epitimijama dolaze u Crkvu, i da su to obavezni - ne bi pricao ovako nesto.

Ali kako to da vidis kad si se izdigao iznad Otaca, iznad Crkve, itd...

Ja nesto nisam primetio da zamahujem bilo cime. Kolimo vidim, tonalitet mojih poruka je ostar, ali na jedan prijateljski, mada cinican nacin, a jedini koji je ovde optuzivacki, klevetacki i neprijateljski nastrojen si ti. Ja sam tebi samo odgovarao, a za sve si ti, ako obratis paznju najpre optuzivao mene. Pa i ova poruka je skroz izrugivacka...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...