Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

w.a.mozart

Još jedna tema o pričešću i Crkvi

Оцени ову тему

Recommended Posts

Ја сам тај проблем решио тако што не идем на литургије тамо где је забрањено причешће, а где није причестим се обавезно - јер човек нема право да бира (заправо има, да ли ће или неће доћи на литургију), пре свега ако је већ дошао на литургију, а затим и остао на литургији чак и након литургије оглашених мора да се причести (тако кажу свештени канони Цркве - па нека и изгори, нека падне на месту мртав - мора да се причести иначе му следује изопштење)... Тај пречести изговор нисам достојан, је управо то, изговор да /наставимо да/ живимо немарно (при чему не сматрам да дијета било кога чини достојним или марљивим)...

Kakvo kolosalno lupetanje...

Cist turboreBnitelj, samo odeven u tanko jagnjece ruho...

Svaka čast na haljini Laetitia, to znači da vodiš svakodnevnu brihu o njoj, ali nemoj nas sve gledati kroz sebe. Nije bitno da li je haljina prljava, bitno je da li smo mi išta radili po tom pitanju. Mi ne pristupamo čaši sa koletivnom odgovornošću, već sa individualnom. Svi smo mi različiti i svakome ja dato drugačije, ne treba stvari gurati u neke šablone. Na primjer ja i moj brat smo imali istog duhovnika, i isti dana kada smo bili kod njega na ispovijeti, jednom je govorio priočešćuj se kada god želiš svake liturgije ako hoćeš, a drugom je govorio samo prve i zadnje sedmice posta da se pričesti. Ja ne znam zašto je on to tako mjerio, ali on je znao sigurno i bio je u pravu.

Ниси у праву. Треба да се изопшти АКО НЕ ДА ВАЉАН ОДГОВОР зашто се није причестио, а то је друго...

Оваквом канонском поставком, нпр, дозвољавало се свима који су добили епитимије непричешћивања на одређено време из овог или оног разлога да ипак буду до краја на Литургији.

Не треба се причешћивати по сопственом нахођењу, већ по благослову (осим ако није благослов да се причешћујеш по нахођењу :) ). Е сад, ако је тај благослов да се причешћујемо сваке недеље-онда тако. Ако је другачије, онда другчије (ја сам, рецимо, после неког времена добио благослов да се причешћујем по потреби. То ми је тада изазивало велику конфузију, али ми је касније постало савршено јасно зашто ми је тако отац благословио. и бескрајно сам му захвалан што ми је дао слободу и прилику да опитно неке ствари проверим и утврдим...)

Има момената кад сам себи најгори али заиста имам потребу да се причестим, а има и дана када је наизглед све о.к. али не приступим, буде и да сам решио пре Литургије да нећу али у задњем моменту приступим...но то је шира прича везана за опит, покајање, заједницу, себе, другога, Христа...

Суштински, епископи и свештеници што више о томе треба да говоре АКО И САМИ ИМАЈУ ОПИТНОГ УДЕЛА У ТАКВОМ ЖИВОТУ ЦРКВЕ (можда овде лежи и одговор зашто мало њих прича о овом проблему, јер може се видети у већим саборним храмовима колико се често (тј. мало поједини свештеници причешћују мимо своје чреде за служење :( ), а лаици да сведоче ову праксу животом (на Литургији, али и ван ње, чак првенствено тамо-јер то је права припрема за причешће-милости хоћу, а не жртве!)

Јеси ли ти читао каноне? Јесте, у случају клирика пише то да могу да дају образложење, али за лаике не. А о каквом благослову ти то говориш? Осим ако ниси под епитимијом, не треба ти никакав благослов да би се причешћивао и треба да се причестиш на свакој литургији на којој си присутан...
Kakvo kolosalno lupetanje...

Cist turboreBnitelj, samo odeven u tanko jagnjece ruho...

Хвала! Заиста, када ме ти вређаш, то ми је похвала!

Smiravaj se, u tome je spasenje... btw, nasi turboreBnitelji bas ovako isto odgovaraju kao ti, jetko i uvredjeno...
Не баш, рекао бих да су по ставовима, далеко ближи теби него мени...

A sto se tice same one tvrdnje - ne znam da li si svestan sta si napisao - ali to je:

1) eklisioloski potpuno netacno,

2) liseno svakog i najmanjeg traga covekoljublja,

te samim tim jedno potpuno nehristoliko (= nehriscansko, necrkveno) shvatanje...

A sto se tice same one tvrdnje - ne znam da li si svestan sta si napisao - ali to je:

1) eklisioloski potpuno netacno,

2) liseno svakog i najmanjeg traga covekoljublja,

te samim tim jedno potpuno nehristoliko (= nehriscansko, necrkveno) shvatanje...

1) Није потпуно нетачно, напротив скроз је тачно.

2) Није.

Zanimljiva tvrdnja... ne bilo ti zapovedjeno, napisi u cemu to tacno...
У свему, по мало или мало више. Ако желиш, образложићу.

Ето код нас у Цркви се још није десило да нема нити једног причесника! Увијек буде барем један! И наши свештеници заиста увијек позивају на пост и причест! Сјећам се једне проповиједи гдје је свештеник рекао да би било добро када би се људи причешћивали онолико пута колико се пута окупају у току године! Тиме је, уствари, желио да нагласи колико је причест битна! Наравно и у посту, али и ван њега!

1) Није потпуно нетачно, напротив скроз је тачно.

2) Није.

У свему, по мало или мало више. Ако желиш, образложићу.

1) Netacno je, citavo Jevandjelje je dokaz. Takodje, vidi ljude kao sto je sv. Marija Egipcanka.

2) Sve sto je pretnja "ili-ili" nema nikakve veze s covekoljubljem. Jer je Covekoljubac ustanovio meru Crkve - "ko hoce da ide za mnom, neka uzme Krst svoj i neka podje..."

Da obrazlozis, nego sta.

1) Netacno je, citavo Jevandjelje je dokaz. Takodje, vidi ljude kao sto je sv. Marija Egipcanka.

2) Sve sto je pretnja "ili-ili" nema nikakve veze s covekoljubljem. Jer je Covekoljubac ustanovio meru Crkve - "ko hoce da ide za mnom, neka uzme Krst svoj i neka podje..."

Da obrazlozis, nego sta.

1) Стварно? Заиста, заиста, кажем вам, ако не једете тела Сина човечијег и не пијете крви његове, немате живота у себи. Марију Египћанку су наводили противници причешћивања светим кољиварима, па су им они одговорили овако: Ми им одговарамо да пустињаци не управљају Црквом и да Црква није одредила правила за пустињаке. Како каже Апостол: “Закон није постављен за праведника” (1Тим.1, 9). А божанствени Златоуст додаје: “Сви који су ревновали за мудрошћу Новог Завета, нису то урадили из страха од казне нити због претње, већ по божанској љубави и пламеним стремљењем ка Богу. Јер они нису имали потребе ни за заповестима нити за законима да би заволели врлину и удаљили се од зла, већ су као благородни и слободни синови, спознавши сопствену вредност [то јест благородство своје природе], они су без икаквог страха од казне стремили врлини (добродетељи)”. Али и ти пустињаци, да су имали могућност а нису се причешћивали, били би осуђени као нарушиоци светих правила и они који презиру Божанске Тајне. А ако нису имали такву могућност – они нису криви. Тако свети /Никола(ј)/ Кавасила каже: “ Ако су душе спремне да се причесте, а Господ који све освећује и све чинии воли да даје Себе свакоме, шта онда може бити препрека за Причешће? Наравно, ништа. Али неко ће упитати: “Ако неко од живих, имајући врлине душе, о којима се говорило, не приступи Тајнама, неће ли он и поред свега добити освећење [од Литургије која се служи]?” [На то питање ми одговарамо, да] то не може да добије свако, већ само онај ко не може да приђе телесно, а како то бива са упокојенима, и они који су по пустињама и планинама, по пећинама и клисурама (погл. Јевр. 11, 38), који нису у могућности да виде жртвеник и свештеника”, зато што нису у близини Цркве. “Такве је Сам Христос невидљиво освећивао Својим освећењем. Ако неко има могућност, а не приступа Трпези како би се њоме осветио, такав уопште не може добити освећење – не само зато што није приступио, већ и зато што није приступио будући у стању да то уради. И зато је очигледно да је душа таквог цовека празна [врлинама], које су потребне за Причешће, јер како може неко имати љубав и жељу за Причешћем ако има могућност да се причести, али то не жели? Или како може имати веру у Бога онај ко се не боји претње садржане у речима Господњим, пренебрегавајући ту Трпезу? И како веровати таквом човеку да он воли то што мозе да добије, али [по сопственом настројењу] не добија?” А ја додајем, замисли човека који добије епитимију до самрти, па се причести само на самрти, али се ипак причести.

2) Па имаш избор, нико те не тера да дођеш на литургију, али ако дођеш (а ниси под епитимијом, зато што покајници излазе са оглашенима) и не причестиш се, ти си подложан одлучењу као онај који прави неред по цркви.

Па ето, имаш сличне ставове о причешћивању као и они, о загробном животу, о рату и насиљу, о полифоној музици на литургији, о томе какав би требао да буде однос цркве и државе, итд. ето сада си ми чак и брисао поруке само зато што се не слажу са твојим виђењем ствари...

@w.a.mozart - Pise da si teolog a ako bude volja Bozija bices i svestenik.

Reci mi da li bi ti mirne savesti izisao iz oltara i narodu rekao da im dajes blagoslov da se priceste bez posta i ispovesti?

Znas pritom da tako sto vekovima nije bilo a znas i da ces time ti biti taj od koga ce Bog traziti odgovor za taj cin, dok je narod postupio po blagoslovu i od njega se nece traziti odgovor.

jednom mi se desilo da sam došao na ispovest u toku Liturgije, i neku "žešću" stvar sam uspeo da izgovorim što me je pritiskala..... ukratko ipovedio sam stvarno šta mi je bilo na duši "aktuelno" a mnogo mi je smetalo

sveštenik me je posavetovao i na kraju rekao "dostojan si da se pričestiš" a ja sam to izignorisao, nisam mu ni rekao da se nisam pripremao za pričest, nije ni bio post, a najžalije mi što ne pitah da li to ozbiljno misli, dal smem da pristupim iako nije post i nisam se spremao? po svojoj gordosti, verovatno, pomislio sam da to ipak ne treba i ne pristupih.......greška......

meni je najveća "frka" ispovediti se, ako to prodje dobro po mom osećaju, pristupam uvek prilično bezbrižno....naravno ako sam se pripremao

...............................................

Па ето, имаш сличне ставове о причешћивању као и они, о загробном животу, о рату и насиљу, о полифоној музици на литургији, о томе какав би требао да буде однос цркве и државе, итд. ето сада си ми чак и брисао поруке само зато што се не слажу са твојим виђењем ствари...

Na ono prvo sta covek da kaze nego - reBnitelj. Isto kao i oni - ako ovo onda nema ono, "ako si na Litirgiji a ne pricestis se - smrt tebi." Jezivo.

O koljivarima i Mariji Egipcanki - vidis, to su oni rekli za sve one koji se nerazumno i zbog slabovoljnosti uklanjaju od Pricesca. A sta cemo sa svima ostalim, koji izgarajuci u poboznosti, sebe u smirenju smatraju necistim, pa iz tog razloga nesto redje pristupaju? I sta sa svima drugim i trecim koji ne mogu da se ubroje u ova dva nabrojana, a ima ih mnogo i premnogo?

Ili to ima neka mera ko kako treba da dise u Crkvi?

Svasta, ko na vasaru.

Zadrzao bih se na ovom poslednjem, jer je puno klevetanja, a to ne podnosim ich:

a) o pricescivanju vec rekoh, a koliko se cesto ja pricescujem - ostavicu ti da malo zamisljas;

b) o zagrobnom zivotu mozemo da pricamo kad mi budes razlozno objasnio jedno onakvo iskustvo kad dusa ocigledno napusti telo, izneto od jednog brata na jednoj skorijoj temi;

c) o pevanju u Crkvi, odnosu Crkve i drzave, i ostalom nabrojanom, tj. o tome sta ja mislim na te teme znas koliko i dalaj-lama, sto znaci nimalo; i treba da te je sramota za takvo klevetanje;

d) pa ne mislis valjda da sam toliko glup da nasednem na provociranje i upustam se u besmislene rasprave s tobom? naravno da sam ti obrisao obe poruke koje su bile cista provokacija... ili mozda je bolje da dobijes instant opomenu za ovakvo ponasanje?

Sve-u-svemu - krsh i lom od tebe da se procita...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...