Jump to content
Guest Alefshin

Забрана хиџаба у исламском свету

Оцени ову тему

Recommended Posts

Guest Alefshin

Francuska: Predlaže se kazna od 750 eura za nošenje feredže

Постављена слика

U Francuskoj u parlamentarnu proceduru ulazi zakon koji u suštini ženama islamske vjeroispovijesti zabranjuje da feredžama pokrivaju lice - piše britanski dnevnik "Independent".

List ističe da je raspravu o prijedlogu tog zakona najavio šef poslaničkog kluba vladajuće stranke - Unije narodnog pokreta (UNP) Jean-Francois Cope.

Prijedlogom je predviđena novčana kazna u iznosu od 750 eura za svakoga ko se na ulici ili na nekom drugom javnom mjestu pojavi pokrivenog ili maskiranog lica.

U tekst zakona će, prema riječima Copea, biti uneseni i izuzeci, tako da se na njegovom udaru neće naći ljudi koji se maskiraju za karnevale ili maskenbale.

Najava skorog usvajanja zakona je u suprotnosti sa težnjama predsjednika Nicolasa Sarkozyja, koji, kako navodi "Independent", nastoji da ublaži jačanje antiislamskog raspoloženja u zemlji.

"Kope time prkosi Sarkozyju, ali šef Poslaničkog kluba UNP-a smatra da je zabrana feredže neophodna da bi se spriječilo jačanje islamskog ekstremizma u Francuskoj i da bi se zaštitila prava žena", piše "Independent".

Kritičari predloženog zakona, međutim, naglašavaju da će mjera, ako bude usvojena, samo dodatno "otuđiti" veliku islamsku zajednicu u Francuskoj.

Srna

http://islambosna.ba/index.php/vijesti/vijesti-iz-svijeta/10022-francuska-predlae-se-kazna-od-750-eura-za-noenje-ferede

Guest Alefshin

Grupa francuskih imama za zabranu nošenja burki

Постављена слика

IslamBosna.ba- Grupa istaknutih francuskih imama koja podržava vladin plan zabrane burki, s takvim stavom izazvala je ukore i osude drugih muslimanskih vođa u zemlji.

"Mi podržavamo bilo koji zakon koji zabranjuje nošenje vela u Francuskoj", izjavio je Hasan Chalghoumi, predsjednik konferencije francuskih imama.

Trenutno se očekuje da Parlamentarna komisija objavi dugo očekivanu preporuku o zabrani javnog nošenja vela u javnosti.

Dnevnik Le Figaro izjavio je u petak da su zakonodavci odlučili kako nošenje vela za lice neće biti dopušteno u javnim zgradama kao što su bolnice, škole ili na javnim uslugama prijevoza, ali i dalje ostaju neodlučani u preporukama potpune zabrane burki.

Grupa imama, pokrenuta prošle godine, kaže da u potpunosti podupire zakonske zabrane, temeljeći svoje stajalište na osnovu mišljenja većine muslimanskih učenjaka, koji se slažu da žena nije dužna pokrivati lice.

Chalghoumi navodi kako se sada nikabi koriste kao oružje "za matiranje" muslimanske manjine u Francuskoj i Zapada u cjelini.

"Nakon šutnje većine muslimanskih organizacija u Francuskoj, mi smo donijeli takvu odluku kako bismo spriječili dalju klevetničku kampanju protiv islama i muslimana", rekao je ovaj imam tunižanskog porijekla.

"Zbog takve odjeće, slike muslimana se pogoršavaju u medijima i javnom mnijenju općenito.

"Svjedoci smo porasta mržnje protiv džamija i žena koje nose hidžabe, zbog odjeće koja nema veze s vjerskim obvezama."

Iako je hidžab obavezan kod odijevanja za muslimanske žene, većina muslimanskih učenjaka se slaže da žena nije dužna nositi veo za lice. Ulema navodi kako je na ženi da sama odluči da li će nositi nikab ili burku.

Potpirivanje vatre

Stav ove grupe međutim povukao je neposredne prijekore od istaknutih muslimanskih lidera evropskih zemalja. Francuska je dom za oko sedam miliona muslimana, najveće muslimanske manjine u zapadnoj Evropi.

"Takav poziv bi prije pomogao islamofobiji nego njenom suzbijanju", slaže se Fuad Alaoui, predsjednik Francuske Unije islamskih organizacija (l'UOIF).

L'UOIF je izrazila snažno protivljenje zabrani vela i učestvovala je na tri sjednice parlamentarne komisije tokom rasprave o zabrani nošenja vela.

"Jasnog smo stava da se žene koje pokrivaju lice moraju identificirati radi sigurnosti prijevoza kao i drugih administrativnih potreba", rekao je Alaoui . On vjeruje da će poziv imama doliti ulje na vatru.

"To će dovesti samo do jačanja desničara kao i same islamofobije u Francuskoj."

http://islambosna.ba/index.php/vijesti/vijesti-iz-svijeta/10663-grupa-francuskih-imama-za-zabranu-noenja-burki-

Guest Alefshin

Sud zabranio košarkašici nošenje marame

Постављена слика

Mlada švicarska košarkašica Sura El-Shawk izgubila je tužbu protiv Švicarskog košarkaškog saveza koji joj je zabranio nošenje marame na utakmicama.

Sud u kantonu Luzern presudio je da 19-godišnjoj košarkašici iračkog porijekla nisu ugrožena nikakva prava. El-Shawk u sljedećih deset dana može uložiti žalbu na takvu presudu.

Švicarski košarkaški savez u augustu prošle godine zabranio je djevojci da nosi maramu na glavi na utakmicama, uz obrazloženje kako se na taj način povećava rizik od povrede i kako sport mora ostati religijski neutralan.

http://islambosna.ba/index.php/vijesti/vijesti-iz-sporta/10781-sud-zabranio-koarkaici-noenje-marame

Guest Alefshin

И даље им стежу обруч у европским земљама што се овога тиче

Danska ograničila nošenje burke i nikaba

Постављена слика

Liberalno-konzervativna danska vlada odlučila je u četvrtak ograničiti nošenje na javnim mjestima burke i nikaba kojima muslimanke pokrivaju lice, ali ih nije potpuno zabranila, već je odluku prepustila školama, javnoj upravi i preduzećima.

"U danskom društvu nema mjesta burki i nikabu i vlada je odlučna boriti se protiv takve koncepcije i takvih shvatanja žene", objavio je ured premijera.

Vlada je odluku donijela na preporuku posebnog povjerenstva, no nije izrekao opću zabranu jer bi to bilo protivno ustavu.

"Škole, univerziteti i druge obrazovne ustanove imaju puno pravo zahtijevati od nastavnica i učenica da ne pokrivaju lice kako bi komunikacija u obrazovanju i na ispitima bila otvorena i jednaka za sve", navodi ured danskog premijera. Jednake su preporuke upućene tvrtkama i javnim ustanovama.

Danska je svoju odluku objavila dva dana pošto je francusko parlamentarno tijelo preporučilo potpunu zabranu pokrivanja lica na javnim mjestima.

Hina/IslamBosna

http://islambosna.ba/index.php/vijesti/vijesti-iz-svijeta/10782-danska-ograniila-noenje-burke-i-nikaba

Ju, ju sto smo fini...Постављена слика

"Sloboda je da ucinis pravu stvar bez straha od ljudi..."

Ha, ha, ha, Постављена слика docekasmo da vidimo kako se muslimani pozivaju na slobodu, koju sami naravno nikad ne daju drugima, cim su u vecini...

Ovakvo licemerstvo vidjamo samo u opisu fariseja i zakonika iz Hristovog vremena...

Da nije tragicno bilo bi histericno... pa jos angazovali ove mladke bez imalo smisla za glumu...

Sacuvaj Boze i sakloni...

Ha, ha, ha, Постављена слика docekasmo da vidimo kako se muslimani pozivaju na slobodu, koju sami naravno nikad ne daju drugima, cim su u vecini...

Ovakvo licemerstvo vidjamo samo u opisu fariseja i zakonika iz Hristovog vremena...

Da nije tragicno bilo bi histericno... pa jos angazovali ove mladke bez imalo smisla za glumu...

Obi wane:Mi muslimani tražimo u evcropi prava koja mi vama dajemo u islamskom svijetu.Šta misliš kada bi mi zabranili gradnju crkvenih tornjeva, kao što neke krščanske zemlje zabraniše gradnju munara, šta mislite da mi opaticama zabranimo nošnju kao što ovi zabraniše ženama muslimankama islamsku odjeću, šta misliš kada bi ja došao recimo u srbiju kao musliman i na vidno mjesto stavio polumjesec i zvijezdu, da li bi mi i vrat bio otkinut, neznam da li hodate svijetom idite u Tursku krščani tamo a i u siriji io u Egiptu i u Jordanu nose obilježja svoje vjere oko vrata u autima isl.Niko im nišđta ne govori.O kojim ti slobodama bolan govoriš.Kada pišeš budi objektivan.To je krščanski , valjda!

Obi wane:Mi muslimani tražimo u evcropi prava koja mi vama dajemo u islamskom svijetu.Šta misliš kada bi mi zabranili gradnju crkvenih tornjeva, kao što neke krščanske zemlje zabraniše gradnju munara, šta mislite da mi opaticama zabranimo nošnju kao što ovi zabraniše ženama muslimankama islamsku odjeću, šta misliš kada bi ja došao recimo u srbiju kao musliman i na vidno mjesto stavio polumjesec i zvijezdu, da li bi mi i vrat bio otkinut, neznam da li hodate svijetom idite u Tursku krščani tamo a i u siriji io u Egiptu i u Jordanu nose obilježja svoje vjere oko vrata u autima isl.Niko im nišđta ne govori.O kojim ti slobodama bolan govoriš.Kada pišeš budi objektivan.To je krščanski , valjda!
I na jednoj i na drugoj strani ima i dobrih i loših,tako da nema nikakve svrhe navoditi ovakve događaje.Nepravedno je i jednima i drugima zabranjivati da veruju u šta žele.Mislim da se u tome svi slažemo?

I na jednoj i na drugoj strani ima i dobrih i loših,tako da nema nikakve svrhe navoditi ovakve događaje.Nepravedno je i jednima i drugima zabranjivati da veruju u šta žele.Mislim da se u tome svi slažemo?
slažem se s vama Petre u tome što ste rekli da ima i kod jednih i kod drugih koji nisu fer ali zašto neki pokušavaju jednima pripisati svo zlo svijeta a drugima svu dobrotu.! ako čovjek treba da sazna o drugom nešto on mora da bude objektivan a ja kod nekih ovdje vidjeh i gledam samo predrasude.Takav način nikada ne može biti prihvačen kod druge strane.ako ti unaprijed imaš neko mišljenje o nečemu nema svrhe pitati o tome,ali ako imaš a gledaš da saznaš kroz objektivan način to je onda prava stvar!

slažem se s vama Petre u tome što ste rekli da ima i kod jednih i kod drugih koji nisu fer ali zašto neki pokušavaju jednima pripisati svo zlo svijeta a drugima svu dobrotu.! ako čovjek treba da sazna o drugom nešto on mora da bude objektivan a ja kod nekih ovdje vidjeh i gledam samo predrasude.Takav način nikada ne može biti prihvačen kod druge strane.ako ti unaprijed imaš neko mišljenje o nečemu nema svrhe pitati o tome,ali ako imaš a gledaš da saznaš kroz objektivan način to je onda prava stvar!
Управо зато што неки нису објективни.Мада,тога има много више ван овог форума.Бранити зло са било чије стране јесте подржавање зла(уопштено мислим).

Brate moj mili, da se ne igramo amnezije, ne pristoji odraslim i zrelim ljudima...

Muslimani, dakle, po tebi daju sva prava hriscanima u svojim zemljama?

Necu da idem u sirinu mnogo, ali mozes li da mi objasnis kako to da u Iranu recimo proganjaju mlade devojke koje su sa islama presle u hriscanstvo, zatvaraju ih i zaplenjuju im Biblije, i optuzuju ih za izdaju preteci im smrtnom kaznom, i tek pod pritiskom svetske hriscanske javnosti ih oslobode nakon 259 dana robijanja u najgorim uslovima?

Zasto muslimani dan-danas ubijaju hriscanske misionare u Somaliji, Arabiji, itd., itd.?

http://www.csw.org.uk/urgentactioniranmaryamandmarzieh.htm

http://persecutedchurch.blogspot.com/2009/06/missionary-activities-may-have-prompted.html

http://www.persecutionblog.com/2009/11/another-christian-has-been-killed-in-somalia.html

A to sto se trazi u zapadnoj Evropi njihov je problem, ali kad vec gledamo temu i komentarisemo - izuzetno je i mimo svake mere licemerno ovo sto se tamo trazi, jer u svojim zemljama muslimani NE DAJU nikakvo pravo verskog ispoljavanja hriscanima, a ovamo traze svasta...

Sta mislis, da li sme neko da ima krst o vratu u nekoj drzavi kao sto je npr. Iran, ili Arabija, ili...

Sme li tamo svestenik da ide ulicom u mantiji? Sme malo sutra...

O nasoj namucenoj Crkvi u Turskoj i Egiptu necu ni da pocinjem, strasno me boli nepravda koja se tamo desava neprestano, tako da ovakve trivijalnosti, kao ova u zapadnoj Evropi, od strane muslimana izgledaju izuzetno i krajnje bezobrazno...

Питање слободе човека у исламу је једно јако дискутабилно питање. Колико сам успео да се упознам, тамо слободе нема (наравно, ово је само моје мишљење). Ислам у корену има страх, претњу ( и ово је само моје мишљење).

Међутим, против сам тога да се њима забрани зидање џамија, када то има смисла (а не ад буде више џамија него верника). Такође сам против да се атакује на њихов начин одевања. То је њихово право и то треба пштовати. Ја написах негде на Међурелигијском дијалогу да муслимани у Босни немају никог другог у Европи ди ли нас Срба. Ако их ко може разумети и прихватити то смо ми. Али, они, нажалост мисле другачије. Па ето им Европа и Запад који су им се представили као заштитници и пријатељи. Укиниће им они и право на веру, живи били па видели. А ми нећемо, ја ћу увек да се искрено насмејем и обрадујем када сретнем мог суграђанина муфтију србијанскога, господина Јусуфспахића. :smiley:

Brate moj mili, da se ne igramo amnezije, ne pristoji odraslim i zrelim ljudima...

Muslimani, dakle, po tebi daju sva prava hriscanima u svojim zemljama?

Necu da idem u sirinu mnogo, ali mozes li da mi objasnis kako to da u Iranu recimo proganjaju mlade devojke koje su sa islama presle u hriscanstvo, zatvaraju ih i zaplenjuju im Biblije, i optuzuju ih za izdaju preteci im smrtnom kaznom, i tek pod pritiskom svetske hriscanske javnosti ih oslobode nakon 259 dana robijanja u najgorim uslovima?

Zasto muslimani dan-danas ubijaju hriscanske misionare u Somaliji, Arabiji, itd., itd.?

http://www.csw.org.uk/urgentactioniranmaryamandmarzieh.htm

http://persecutedchurch.blogspot.com/2009/06/missionary-activities-may-have-prompted.html

http://www.persecutionblog.com/2009/11/another-christian-has-been-killed-in-somalia.html

A to sto se trazi u zapadnoj Evropi njihov je problem, ali kad vec gledamo temu i komentarisemo - izuzetno je i mimo svake mere licemerno ovo sto se tamo trazi, jer u svojim zemljama muslimani NE DAJU nikakvo pravo verskog ispoljavanja hriscanima, a ovamo traze svasta...

Sta mislis, da li sme neko da ima krst o vratu u nekoj drzavi kao sto je npr. Iran, ili Arabija, ili...

Sme li tamo svestenik da ide ulicom u mantiji? Sme malo sutra...

O nasoj namucenoj Crkvi u Turskoj i Egiptu necu ni da pocinjem, strasno me boli nepravda koja se tamo desava neprestano, tako da ovakve trivijalnosti, kao ova u zapadnoj Evropi, od strane muslimana izgledaju izuzetno i krajnje bezobrazno...

Izvinita brate obi wane:Postavljam ja vama pitanje što će vaši misionari ići recimo u muslimansku zemlju , s kojom namjerom! Idu pomagati unesrečenima i gladnima time što im nude hljeb za vjeru u Hrista, zar to nije malo licemjerno.A to ako se desi da neko ubije  misonara ili hodžu treba li neku vjeru optuživati za to.Bolan meni je u mjesecu ramazana za nas muslimane najodabranijeg mjeseca u Kakanj pred moj stan došla dvojica misonara i pozivati me u po njima istinu? Gdje to mi šaljemo misionare? Kome smo mi došli kada je unesrečen bio i rekli mu primi islam i nahranit ćemo te .Nikome nismo i to nije naš metod.Kod nas je poziv argumentom na argument.Ja sam živio u islamskom svijetu .U Jordanu je otac primio islam i njegova dva sina su ga ubili na po ulice.Ovo je široka tema i onjoj treba mnogo pisati.Otvori temu i ja ću ti se odazvati kao sugovornik.

Питање слободе човека у исламу је једно јако дискутабилно питање. Колико сам успео да се упознам, тамо слободе нема (наравно, ово је само моје мишљење). Ислам у корену има страх, претњу ( и ово је само моје мишљење).

Међутим, против сам тога да се њима забрани зидање џамија, када то има смисла (а не ад буде више џамија него верника). Такође сам против да се атакује на њихов начин одевања. То је њихово право и то треба пштовати. Ја написах негде на Међурелигијском дијалогу да муслимани у Босни немају никог другог у Европи ди ли нас Срба. Ако их ко може разумети и прихватити то смо ми. Али, они, нажалост мисле другачије. Па ето им Европа и Запад који су им се представили као заштитници и пријатељи. Укиниће им они и право на веру, живи били па видели. А ми нећемо, ја ћу увек да се искрено насмејем и обрадујем када сретнем мог суграђанина муфтију србијанскога, господина Јусуфспахића. :smiley:

Brate Aleksandre, ja tvrdim da niko nikada nije dao bolja prava čovjeku od onoga što mu je pružio islam.Opet tema je velika i treba vremena za njeno objašnjenje! Zahvaljujem na vašem stavu o gradnji džamija i načinu odjevanja.Pohvalio bih francuskog svečenika koji je javno ustao protiv pokušaja francuskih vlasti o zabrani islamskog odijevanja.I rekao da takav stav neče donijeti nikakvo dobro svijetu i neće.A šta je muslimanima najbolje, neka oni odluče, mnoge stvari nisu kakve bi trebale biti ni kod nas a ni kod vas.Ali bit će bolje akobogda!

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...