Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

w.a.mozart

Liturgija i ljubavno sjedinjenje supružnika

Оцени ову тему

Recommended Posts

hrabra tema.... ja ne bih imao herza da ovako nešto postavim, 138999 za hrabrost

nemam stav po pitanju ovoga, samo se pitam koliko je brakova koji funkcionišu zaista u ljubavi, i gde je seks (ako ga uopšte ima) samo iz velike ljubavi ili uopšte iz ljubavi.....ili bar ponekad iz ljubavi, (mislim da smo mi ipak i seksualna bića, što naravno ne znače da treba da se prepuštamo nagonim tek tako) ali sve to u nama traži svoje, traži ostvarenje

da li se deca prave samo iz ljubavi ( i u braku) ili ponekad baš zato da se naprave, da ih ima još......

i sad ako je Mozart u pravu i ako je ta eksplozija ljubavi slična Liturgiji..... treba prvo doći do te eksplozije ljubavi, da li smo svi za to sposobni? da li smo svi našli partnera za takvo ljubavno sjedinjenje?

opet razmišljam naglas u pisanoj formi :) ......... da li je svako našao takvu ženu da se može sjediniti baš iz ljubavi, ono----eksplozija ljubavi?

nismo svi mogli da nadjemo partnera baš onako iz ljubavi, potpunog razumevanja..... što kažu "to je to" " baš su se našli"

Браво Звонко и ја сам уморна више од свега овога.Литургија и ово,Литургија и оно...мука ми је више.

biće da je razlog za muku raskorak izmedju života i liturgije... kaj ne

Мислим Моцо да је пре разлог за мучнину говорити превише о томе.Треба просто живети Литургију.

Мислим Моцо да је пре разлог за мучнину говорити превише о томе.Треба просто живети Литургију.

naravno... ali po neki put se može prozboriti po koja

evo recimo ja sam ovu temu otvorio jer sam već neko vreme razmišljao o njoj i iskreno-nisam imao pojma šta sam hteo i šta hoću da kažem jer jedinstvo dvoje supružnika je za mene misterija koju verovatno nikad neću shvatiti...

vodio sam se logikom da će uz ostale komentare nešto da ispliva iz svakog od nas a znam dvojicu teologa koji su hteli da za svoje magistarske tj. doktorske radove uzmu temu - polno sjedinjenje supružnika kao slika jedinstva Hrista i crkve- jedan je promenio temu a drugom je vladika dao blagoslov

pa kad je video probnu verziju rada rekao mu da ne valja (napominjem da mi je osoba koja je pisala rad rekla da ima malo literature o dotičnoj temi) ali mu nije rekao kako valja i šta treba i onda čovek lepo promeni temu

tačno je da ne treba mnogo da se dave gugutke ali mene živo zanima pravoslavni brak i nikad mi nije dosadno da o tome pričam-naravno, sa merom

a kad dodjem dotle da ga samo živim verovatno neću biti na forumu lol

Upravo to: moramo da pricamo o braku. Mislim da nema ni jedne teme koja je toliko zapustena i toliko potcenjena u hriscanskoj literaturi kao brak. Gde god se okrenes - svi pricaju samo o monastvu.

Ako je sjedinjenje dvoje u sexualnom cinu=liturgija zasto je onda potrebno uzdrzanje od sexa pre pricesca?

Ne tvrdim nista, ali mi se nekako cini da ovo pitanje ima veze s temom... a mozda i nema...

Zbog toga što neki naši popovi smatraju da je seks nešto što je potpuno odvojeno od naših ličnosti kad smo u crkvi, zato što vole da nas seckaju i zato što se neki monasi gnušaju seksa (nemajući pojma o istom a budući zadojeni anti-seksualnom duhovnošću-što i nije loše za monaha dok ne počne da te kalemi na svoju GRANJKU) pa po toj logici valjda misle da u crkvi na liturgiji treba da iz sebe iznesemo sve najbolje i da se pokažemo u najboljem svetlu (kao da nas Bog ne zna van crkve) a posle toga opet možemo da se vratimo u realnost i da radimo radnju (izvinjavam se za izraz-poneo me trenutak)

u tom smislu ovaj forum je vrlo sličan toj vrsti duhovnosti- svako iz sebe iznosi samo ono što želi i što mu prija... što valjda i nije loše LOL

ne tvrdim da sam u pravu... samo naglas razmišljam

Voljene osobe se pričešćuju jedna drugom na radost, radujući se jedno drugom.

Одавно нисам прочитала ништа лепше.

Што се тиче поређења литургије и сексуалног односа, прво што ми пада на памет је оно што си, Моцарте, већ рекао на некој другој теми: секс је толико лоша реч за оно што се ту дешава да то боли. За мене су то доста сличне ствари...предавање целог себе оном другом и његово предавање нама...и једно и друго губи смисао ако целим својим срцем и целим својим животом не волимо Христа и супружника...

Upravo to: moramo da pricamo o braku. Mislim da nema ni jedne teme koja je toliko zapustena i toliko potcenjena u hriscanskoj literaturi kao brak. Gde god se okrenes - svi pricaju samo o monastvu.

Ајде сврати у неку црквену продавницу са књигама, па провери колико има књига о браку и породици.

Ајде сврати у неку црквену продавницу са књигама, па провери колико има књига о браку и породици.

mislio je na kvalitetne knjige o braku i porodici

bez namere da vredjam ali većina knjiga je šablonska i suvoparna a da ne pričamo o tome koliko su iza ovog vremena... jedan otac Justin savinski kaže više u 5 minuta nego sve te knjige...

samo razmišljam naglas, naravno

Video sam da ih ima. I gotovo uvek o tome pricaju ili monasi ili je knjiga takva da je napisana po uzoru na neke monaske. U svakom slucaju, nisu me bas nesto odusevile.

Broj knjiga nije merilo zapustenosti neke teme.

mislio je na kvalitetne knjige o braku i porodici

bez namere da vredjam ali većina knjiga je šablonska i suvoparna a da ne pričamo o tome koliko su iza ovog vremena... jedan otac Justin savinski kaže više u 5 minuta nego sve te knjige...

samo razmišljam naglas, naravno

Нису криви аутори што не задовољавају твоје високе критеријуме, мало људи има такву богату машту и ширину ума ;)

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...