Jump to content
w.a.mozart

Liturgija i ljubavno sjedinjenje supružnika

Оцени ову тему

Recommended Posts

Неко види сношај, неко види најдубљи заједнички доживљај између две особе.

Исто тако би могао литургију да разложиш на "просте чиниоце" па да кажеш шта има "свето" у лизању исте кашичице и једењу хлеба прљавим рукама...

Да, али ни то не долази по себи. Важно је да нагласимо да се Бог призива у ту заједницу,

Нисам никада размишљала о овоме нити сам поредила ове две ствари али кад већ читам о овоме,ево размишљам и у мени не постоји дилема да ово двоје могу да поредим.

Наравно,ово је све од човека до човека.

:)

Ово ми је баш занимљива тема, без обзира на +/- искуство (црквеног) брака.

Кад год сам размишљала о љубави, животу, деци итд, све се то рађа. Хоћу да кажем да се најлепше и највредније ствари на овом свету рађају. Е сад то се све рађа из нечега - сусрета двоје људи. Шта се све дешава кад се двоје људи сретну и приближе један другом на сваком нивоу (јер ако се воле томе теже) питање је (ваљда) шта желимо тиме да постигнемо - да будемо ми сами задовољни, или да се на сваки начин повежемо са другом особом. Можда сексуални чин сам по себи није лош - већ је лоше као средство за неко самоостваривање, он је чини ми се и начин да се двоје људи још чвшће повеже - као породица. Па што би био толико прљав?

Некако сам одувек мислила да ћу затруднети кад будем највише уживала са својим човеком, то ми је и сад једино логично (иако сам свесна да је то мој трип, ал' то није ни битно). Тог човека ћу волети (и он мене) => удаћу се за њега => ми ћемо имати породицу.

Ја додуше, нит' сам удата, нит' сам била, и знам да је ово суво теоретисање, али бих волела да овако на крају изгледа мој живот.

Неко види сношај, неко види најдубљи заједнички доживљај између две особе.

Исто тако би могао литургију да разложиш на "просте чиниоце" па да кажеш шта има "свето" у лизању исте кашичице и једењу хлеба прљавим рукама...

iskreno, s ovim doživljajem primanja Pričešća se još nisam sreo. zaista ne znam nikog ko prima Pričešće s asocijacijom da 'liže' nešto tu. ne znam što da kažem, sem da izrazim uvjerenje da niko ne prilazi putiru da bi 'lizao' nešto, nego da primi Tijelo i Krv Hristovu. nemam ja problem s tim da je čovjek koji je zadao temu, pa... pozitivno inspirisan, nego sa poređenjima u istoj koja nisu primjerena. moje mišljenje.

mislim da je mnogo poštenije da napišem to što si citirala nego da napišem- ne priznajem stavove ljudi koji nisu u braku... zar ne

Ок, ето,поштено да кажем и своје мишљење : ванбрачна заједница је формално (законом) изједначена са брачном. Суштински, и ванбрачни супружници живе у истој кући, деле постељу, заједно једу, љубе се,воле се, рађају децу, тако да не сматрам да је љихов брак мање брак од формалних брачника.

Али, то је већ друга тема.

Слажем се са Медом да се меша катарза и оргазам.

Да се не увредиш, али мислим да је твој став философирање на тему оргазма.

Kako to mislim... tako što u seksu sa ljubljenom ili ljubljenim doživljavamo eksploziju afirmacije ličnosti koju jedino ljubav omogućava,

Ово доживљавају и партнери који нису у браку.

Проверено, из прве руке.

Многи погрешно разумеју св. тајну брака - она само препознаје и благосиља љубав између мужа и жене која већ постоји, није извор љубави па онда ко није венчан у Цркви нема ништа од тога... Напротив. Зато брачна љубав двоје атеиста или хиндуса није ништа мања од од љубави двоје православаца.

Многи погрешно разумеју св. тајну брака - она само препознаје и благосиља љубав између мужа и жене која већ постоји, није извор љубави па онда ко није венчан у Цркви нема ништа од тога... Напротив. Зато брачна љубав двоје атеиста или хиндуса није ништа мања од од љубави двоје православаца.

То, царе!

Тај црквени обред је настао јако, јако касно, али је брак свеједно од самог почетка сматран од хришћана светом тајном. Зато су и инсистирали на само једном браку, без могућности развода и на вечној верности.

da ali brak nije stvar SAMO dvoje ljudi u braku... makar ako pričamo o pravoslavnom braku već saborni dogadjaj-tako sam shvatio čituckajući tu i tamo po nešto

možda bi trebalo da prozborimo o tome- šta je to što Hristos svojim blagoslovom nudi supružnicima

ne stvarno, šta znači da Crkva blagosilja brak

Мислим да је брак ипак ствар само двоје људи који су у браку. Венчање је саборни догађај, али изван тога се брак не тиче никог другог осим супружника. Осим можда индиректно - да се други моле за њих и слично.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...