Jump to content

Alchmajerova bolest

Препоручена порука

Изида,код нас није константована баш Алцхајмерова болест. Али је скоро, по томе што овде прочитах јако слично. Има једна тема о Русији. Па ме тамо нападоше како сам ја ово ,оно. Прошле године се моја ташта разболела.Јако интересантна прича с обзиром да живим у Москви. Од тог бвремена се јако променило моје мишљење о Русији.јер сам се нагледо и намучио око таште. Код мене је било ужасно. Ја сам у марту мислио  да до септембра је максимум. Дакле, из болнице излази као хода и све... и одједном пада у кревет. Морао сам жену дас плаћам. У Москви је то за 10 сати ( не цео дан) и за цео месец 800 евра. Али није цео дан. Цео дан је 150000 динара у наше паре, али за месец дана. Ништа у глави није знала.Само како се зове...Жену коју смо унајмили, а ради с најтежим случајевима, нас је уверавала да ја само питање времена..Ту жену зову кад је оно крај. А ја преко агенства добио њу. Међутим, процес је могуће успорити правилним лековима и терапијом.Актовегин, целобрилизин,обавезно...Дакле да се храни мозак. Код нас је случај са лошим судовима у глави па симптоматика је слична. Као кад рачунар има вирус па пребацује...Успели смо на ноге да је поставимо што је чудо. Барем у веце да иде.Сада је опет мало лошије.Зима је.Некад изађе у веце и незна да се врати.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • 3 weeks later...

0202_238 Жао ми је што чујем такве ствари...немам Хвала Богу никакво искуство везано за ову болест, тако да немам ама баш никакав савјет везано за Алцхајмерову болест, али ето имала сам потребу да вам кажем обома да сам уз вас и да ми је баш жао.Бог нека се смилује и болеснима и онима који о њима брину.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • 3 weeks later...

Мобилни телефони мењају правац Алцхајмерове болести код мишева

http://www.scienceagogo.com/news/20100006215501data_trunc_sys.shtml

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • 1 month later...
  • 11 years later...

Drugs-vs-Coconut-Oil

Coconut oil’s ketogenic properties have been known for quite some time, as has the fact that it is a highly saturated fat not prone to lipid peroxidation which is a problem with polyunsaturated oils. Polyunsaturated oils have largely replaced saturated fats in the American diet, and lipid peroxidation is known to be a precursor to Alzheimer’s. The ketones found in coconut oil provide a fuel to the brain that is thought to be very beneficial to those suffering from dementia and Alzheimer’s. These facts about coconut oil are not new, but their emphasis in helping people with these problems received national exposure in 2008 with the publishing of Dr. Mary Newport’s story.

More recent research conducted in 2011 has looked at the role of diet in developing Alzheimer’s, and the role of cholesterol uptake to the brain. The brain represents only 2% of the body’s total mass, but contains 25% of the total cholesterol. One out of every four Americans over the age of 45 is now prescribed statin drugs (cholesterol lowering drugs), and many are now beginning to wonder if there is more than just a correlation between forcing cholesterol levels lower via a lucrative statin drug business and the epidemic rise in Alzheimer’s disease in recent years.

There is a strong correlation between between insulin resistance in the brain and Alzheimer’s, leading some to now classify Alzheimer’s as a “type 3 diabetes.” The low-fat high carbohydrate diet that has been recommended by the USDA for so many years does not appear to be a diet that has been helpful to our mental health.

The testimonies of success in using coconut oil to treat Alzheimer’s has been nothing less than remarkable, especially considering the widespread failure of the drug companies to find drugs that can effectively deal with this disease. We bring you the research and the testimonies here.

COCONUTOIL.COM

New Alzheimer’s Drugs Continue to Fail Where Coconut Oil Shines. Report here. Coconut oil's ketogenic properties have been known for quite some time, as has the fact that it is a highly...

Member of FDA’s expert panel resigns over controversial Alzheimer’s therapy approval

FDA through the window

WWW.STATNEWS.COM

A member of the FDA’s expert panel quit the committee “due to this ruling by the FDA without further discussion with our advisory committee.”

5 Medical Doctors with Gary Taubes and Robb Wolf Discuss Coconut Oil and Alzheimer’s Disease

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...