Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Aquilius Cratus

Zasto naucni pogled na svet svi OBAVEZNO moraju da usvoje

Оцени ову тему

Recommended Posts

Бојим се да је израз "научни поглед на свет" обична флоскула, недовољно дефинисана, те као таква може да значи свашта. Дакле, шта значи "научни поглед на свет"?

Znamo li sta je nauka? Da li se slazemo da je ona jedina delatnost koja daje dovoljno dobra predvidjanja ponasanja fizickog sveta? Slazemo li se da je zdravlje i zivot ljudi u bioloskom smislu

i uzrokovan i odrzavan skupom fenomena istog tog fizickog sveta? Slazemo li se da ako imamo koncezus da je po svaku cenu potrebno smanjiti patnju i stradnjae ljudi oko nas neophodno osloniti

se na predvijanja koja daje nauka jer jedino tako mozemo postici zeljani rezultat? Ako znamo ove stvari ona nam ne treba puno da ustanovimo sta je naucni a sta nenaucni pogled na svet.

Uzgred da li je moguce da se iz Miloseve price samo ne namce sta je naucni pogled na svet???? Zar je postmoderna toliko jaka?

Шта фали постмодерни?Ја верујем у исцелитељску моћ јелеосвећења и то је постмодерна.

Fali joj smisao. Ispira mozak sa time da su sva misljenaj u istoj ravni sto je notorna kojestarija i to veoma opasna kojestarija.

Verujem i ja ali ne pokusavam sa time a zamenim medicinu bas zbog naucnog pogleda na svet.

oprosti mi ali ovu osudu ili dijagnozu zaista ne razumem,deluje tako konacno i neubedljivo!

Ја стављам потпис испод онога што си написала.

Научни поглед на свет, ма шта то значило, никако не може да буде апсолутан - јер наука не исцрпљује свет, познање света. Такође, научни поглед на свет је фрагментаран и релативан. Једним очима свет гледа физика, другим хемија, трећим биологија, четвртим математика, итд. Дакле, наука је сувише фрагментирана да би претендовала на титулу "погледа на свет", на титулу тоталитета. Она може бити важан сегмент у том погледу, али никако не један засебан и аутономан, а понајвише не довољан и потпуни поглед на свет.

Hehe..istorija je lazna ljudi,to treba da znate..Ovo ste se uci po skolama je 80 posto iskrivljena istorija..Isto je i tako naukom..Oni nama namecu stavove,koje deci od malih nogu infiltriraju,a i na ove odrasle slabe svesti i rasudjivanja,kojima mogu da isperu mozak..Svet je duhovna tvorevina,isto kao i kosmos,Bog je apsolut i Tvorac svega..Nauka i kreacionizam podsticu bezboznistvo i ateizam pruzajuci klimave dokaze o njihovoj hipotezi.Ima tu i zaludjenika,koji pricaju o nekim Sirius a vanzemaljskoj inteligenciji,koja nas je stvorila od 12 vrsta vanzemaljaca,pa je i nas dnk imao 12 spirala,a sada samo 2,zbog navodnog sakacenja od strane nekakvih reptila..Prica kaze dalje da su i dalje tu,da eksperimentisu sa nama,otimaju ljude,pa cak i jedu da bi opstali..Ima nekih podataka u Usa da nestane 450 000 dece svake godine,Indija milion..Pa price o njihovim bazama u Usa gde eksperimentisu na ljudima,na auri,dusi..kloniranje ljudi,ovo ono..Cela ta prica je nasuprot nasem hriscanstvu i veri u Boga,i ja ne mogu da poverujem u tako nesto...Oni cak i Isusa stavljaju kao proroka,koga su tu poslali neki Plebejci,takodje civilizacija svemirska...Cela ta prica opet na kraju vodi u omalozavanje nase vere i Isusa Hrista.Ma kako bilo,samo zdrav razum nas moze drzati na zdravom putu,Drzati se Boga,Sina i Svetoga duha...Cista dusa i ljubav nas mogu odrzati na putu istine..Ostao su sve lazi!

Znamo li sta je nauka? Da li se slazemo da je ona jedina delatnost koja daje dovoljno dobra predvidjanja ponasanja fizickog sveta? Slazemo li se da je zdravlje i zivot ljudi u bioloskom smislu

i uzrokovan i odrzavan skupom fenomena istog tog fizickog sveta? Slazemo li se da ako imamo koncezus da je po svaku cenu potrebno smanjiti patnju i stradnjae ljudi oko nas neophodno osloniti

se na predvijanja koja daje nauka jer jedino tako mozemo postici zeljani rezultat? Ako znamo ove stvari ona nam ne treba puno da ustanovimo sta je naucni a sta nenaucni pogled na svet.

Uzgred da li je moguce da se iz Miloseve price samo ne namce sta je naucni pogled na svet???? Zar je postmoderna toliko jaka?

Слаемо се шта је наука, односно шта су природне науке.

Наука и благостање? Хм...то је само делимично тачно. Шта ћемо са "паметним бомбама"? Јесу ли и оне део "научног погледа на свет"? Нису ли и савремене патње и разарања ослоњена управо на науку?

Не, не може постојати "научни поглед на свет". Односно, не може и не сме постојати као тоталитаран, свеобухватан. Морају постојати и други "погледи" који ће поставити питања која наука не поставља.

Ја стављам потпис испод онога што си написала.

Научни поглед на свет, ма шта то значило, никако не може да буде апсолутан - јер наука не исцрпљује свет, познање света. Такође, научни поглед на свет је фрагментаран и релативан. Једним очима свет гледа физика, другим хемија, трећим биологија, четвртим математика, итд. Дакле, наука је сувише фрагментирана да би претендовала на титулу "погледа на свет", на титулу тоталитета. Она може бити важан сегмент у том погледу, али никако не један засебан и аутономан, а понајвише не довољан и потпуни поглед на свет.

Procitaj mojuj prvu poruku na ovoj temi jer sam na ovu lukavu zamenu teza odgovorio.

-Opasna kojestarija. Ziveti u svetu sa sa nukleranim i bioloskim naoruzamnjem gde pravimo bioinformaticke alogoritme na globalnoj platformi da izbegnemo biohazarda a pri tome drzati se neke postmodrne secarlame gde tvrdimo da su naucni iskazi relativni je vise nego opasno.

- Ha ha ha ha, verovatno ti rec kontekstualni nominalizam ili neoholizam nista ne znace.

http://plato.stanford.edu/entries/scientific-unity/

.

Da li si se ti ikada bavio naucnim radom eto npr u medicini?Da li ti mislis da ja iz nekog ideoloskog neiskustvenog ubedjenja potvrdjujem ono sto ako se malko podsetis nekih predmeta poput metodika naucnog istrazivanja,koje si imao prilikom studija da procitas ili ces tek imati,i koje su negde vrlo bliske onome sto sam napisala o tome zasto je naucni pogled na svet relativno istinit?Medicina u koju se ti ovde zaklinjes je slucajem oblast rada kojom se ja bavim i svakodnevno vidjam klinicke slucajeve dece,za koju ona nema bas sve odgovore,ali vredno traga,napreduje,ali nikako ne pretenduje da tvrdi da je spoznala konacnu istinu ljudskog ''zdravlja'',pa bi bilo neozbiljno da ti to tvrdis na ovakav kategorican i iskljuciv nacin.Ne znam da li znas,ali u medicini,makar klinickoj sve vise vlada trend vracanja alternativnim metodama lecenja,naravno uz savremene tehnologije,tako da nije sve crno belo,vec ljudski.

Слаемо се шта је наука, односно шта су природне науке.

Za pocetak super.

Наука и благостање? Хм...то је само делимично тачно. Шта ћемо са "паметним бомбама"? Јесу ли и оне део "научног погледа на свет"? Нису ли и савремене патње и разарања ослоњена управо на науку?

Spominjao sam negde blagostanje?????? Ne bih rekao. Ako procitas jos jednom sta sam napisao sam o najoptimalnijem izbegavanju katastrofa. Primer iz prvog posta. A to je nesto sasvim drugo od dostizanja blagostanja slozices se. To je bottom up proces od dole ka gore a ne platonicki top down. Dakle idemo sa malim pretenzijama i konkretnim ciljevima da bi dobili otpimalne rezultate a ne zamilsjamo neke rajeve na zemlji jer i kao racionalisti a narocito kao hriscani znamo da toga nema.

Не, не може постојати "научни поглед на свет". Односно, не може и не сме постојати као тоталитаран, свеобухватан. Морају постојати и други "погледи" који ће поставити питања која наука не поставља.

Opet idi procitaj moj privi post jer je ocito da to nisi uradio. Tamo sam rekao da moramo usvojiti naucni kao bazu a ostale dodavati po individualnom nahodjenju. To nije totalitarizam nego racionalizam u meri u kojoj je nephodan.

Da li si se ti ikada bavio naucnim radom eto npr u medicini?Da li ti mislis da ja iz nekog ideoloskog neiskustvenog ubedjenja potvrdjujem ono sto ako se malko podsetis nekih predmeta poput metodika naucnog istrazivanja,koje si imao prilikom studija da procitas ili ces tek imati,i koje su negde vrlo bliske onome sto sam napisala o tome zasto je naucni pogled na svet relativno istinit?

To sto si ti napisala u prvom postu veze zive nema sa naucnim metodom koji sam ja ucio citajuci Popera, Kuna i ostale filozofe nauke. Nikad ja nisam rekao da je bilo koji naucni iskaz apsolutna to nece reci bilo ko koji nesto zna iz epistemiologije ali nece ni reci da je relativna kao sto postmoderna svira nego ce reci da je trenutni podrzan i jedini na koji se mozemo osloniti kad su u pitanju predvidjanja kako ce se ponasati fenomeni koji nas okruzuju.

Medicina u koju se ti ovde zaklinjes je slucajem oblast rada kojom se ja bavim i svakodnevno vidjam klinicke slucajeve dece,za koju ona nema bas sve odgovore,ali vredno traga,napreduje,ali nikako ne pretenduje da tvrdi da je spoznala konacnu istinu ljudskog ''zdravlja'',pa bi bilo neozbiljno da ti to tvrdis na ovakav kategorican i iskljuciv nacin.

Narvno da nije ali je jedina koja moze da da najbolje moguce resenje. Dakle najbolje moguce je daleko od idelanog ali to je ono sto imamo a bice bolje ako se posvetimo nauci onakva kakva jeste. Stvar je u tome sto van medicine nema nikakvih resenja nego samo tragedija od gluposti kao u provom mom postu.

Ne znam da li znas,ali u medicini,makar klinickoj sve vise vlada trend vracanja alternativnim metodama lecenja,naravno uz savremene tehnologije,tako da nije sve crno belo,vec ljudski.

Znaci ipak nisam bez razloga otvorio ovu temu bas sa tom pricom. Uzas. To sto se negde nesto primenjuje manje ili vise nije pokazatelj toga koliko je to dobro i opravdano. Sve je vise homeopata pa to ne znaci da je to ista drugo od budalastine za pljacku i ispiranje mozga.

Hehe..istorija je lazna ljudi,to treba da znate..Ovo ste se uci po skolama je 80 posto iskrivljena istorija..Isto je i tako naukom..Oni nama namecu stavove,koje deci od malih nogu infiltriraju,a i na ove odrasle slabe svesti i rasudjivanja,kojima mogu da isperu mozak..Svet je duhovna tvorevina,isto kao i kosmos,Bog je apsolut i Tvorac svega..Nauka i kreacionizam podsticu bezboznistvo i ateizam pruzajuci klimave dokaze o njihovoj hipotezi.Ima tu i zaludjenika,koji pricaju o nekim Sirius a vanzemaljskoj inteligenciji,koja nas je stvorila od 12 vrsta vanzemaljaca,pa je i nas dnk imao 12 spirala,a sada samo 2,zbog navodnog sakacenja od strane nekakvih reptila..Prica kaze dalje da su i dalje tu,da eksperimentisu sa nama,otimaju ljude,pa cak i jedu da bi opstali..Ima nekih podataka u Usa da nestane 450 000 dece svake godine,Indija milion..Pa price o njihovim bazama u Usa gde eksperimentisu na ljudima,na auri,dusi..kloniranje ljudi,ovo ono..Cela ta prica je nasuprot nasem hriscanstvu i veri u Boga,i ja ne mogu da poverujem u tako nesto...Oni cak i Isusa stavljaju kao proroka,koga su tu poslali neki Plebejci,takodje civilizacija svemirska...Cela ta prica opet na kraju vodi u omalozavanje nase vere i Isusa Hrista.Ma kako bilo,samo zdrav razum nas moze drzati na zdravom putu,Drzati se Boga,Sina i Svetoga duha...Cista dusa i ljubav nas mogu odrzati na putu istine..Ostao su sve lazi!

Sve sto vise citam tvoje postove sve vise pocinjem da verujem da i Ameri i svemirici i kurtai murta prave eksperimente na ljudima jer pojedini ljud naprosto zakljucuju na neverovatan nacin. Just_Cuz_19

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...