Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Зоран

Радио Светигора и Светигора Прес

Оцени ову тему

Recommended Posts

Демантована вијест да Бугарска Црква разматра повратак на Јулијански календар

Постављена слика

Портпарол Светог Синода Бугарске Православне Цркве је демантовао вијест да Бугарска Црква разматра повратак на Јулијански календар.

Епископ Неофит је у уторак, након засиједања Светог Синода, изјавио: „Ово питање уопште није било на дневном реду, и не долази у обзир да захтјев једне парохије утиче на промјену календара“.

Вијест да ће Свети Синод Бугарске Цркве размотрити захтјев једне од парохија да се поново уведе Јулијански календар појавила се у медијима прошле седмице.

Осетио да је последња причест

Постављена слика

Док је био на ВМА ни по чему се није могло закључити да је патријарх. Читав тај живот – обавезе које је као први међу једнакима имао: пријеми, сусрети са делегацијама и разним званичницима… све је то негде умрло у њему. Као да се никад није бавио тиме већ као да је живео у колиби у шуми и као да је био само са Богом. Приметио сам да је заборавио неке људе и догађаје, али никад није заборавио ниједну молитву, нити иједан тропар. Све оно што је корисно за душу, увек је знао. Све што није било битно, од њега је отпало. Остало је спокојство, молитва и нада у Господа. И тако се упокојио.

Овако је протосинђел Методије (Остојић) почео причу сабраћи из Цетињског манастира о времену, дугом више од две године, проведеном уз узглавље благопочившег патријарха српског Павла. Најпре у Патријаршији, па онда на ВМА. „Новости“ су ексклузивно добиле благослов да пренесу део те приче и да је поделе са читаоцима и свима онима који су волели и ценили патријарха Павла. А то је, показало се, цео наш народ.

- У тренутку кад је дошао тај моменат није било уздаха, ропца, гримасе на лицу, грча, ничега – причао је тихим гласом отац Методије своју причу живота. – Тог јутра је на мене био ред да служим литургију у капели на ВМА. Али, нешто ми се није дало да изађем из апартмана, а да га не причестим. Имао сам неки осећај да ће се нешто десити ако будем одсутан. И причестио сам га даровима које сам имао ту. У последње време он је стално држао затворене очи, али све је чуо. Кад сам прочитао молитву за причешће, он је отворио очи и гледао ме буквално у очи. Чуо ме је и кад сам га питао: „Ваша светости, хоћете ли да се причестите“? Тихо је одговорио: „Хоћу.“

- „Бог помогао и Бог благословио“. Причестио се као ниједном за тих годину и по дана. Тако мирно, спокојно. Све је указивало да му је то последња причест. Чинило ми се да је и он то знао. Затворио је очи и није их отварио док се није упокојио. Ја сам пошао да служим литургију, и кад сам завршио, скинуо одежде и кад сам стигао до врата апартмана, он је умро. Као да је чекао да се литургија заврши, пребирао је осећања и детаље тог новембарског јутра отац Методије.

Према његовим речим, живот са патријархом одвијао се брзином два-три километра на сат. Мирно,

спокојно.

- А од тренутка његовог упокојења, све је кренуло страховитом брзином. Све се дешавало као да је тако било планирано, а никад о томе нико није ни говорио, ни мислио. Само сат-сат и по после упокојења стигао је председник Тадић. Имам утисак да је патријарх посебан однос имао управо са Тадићем. Он је често долазио и никад се није знало кад ће то да буде, јер се није најављивао. И кад патријарх није говорио, председник Тадић је имао потребу да седи поред њега и да ћути. Кад уђе, као да не уме да изађе. Седео је буквално као хипнотисан. Сећам се да је једног дана остао баш доста дуго. Његова се пратња узнемирила, јер је имао испланираних обавеза. После извесног времена, отац Давид му каже да је патријарх уморан и да га из столице треба преместити на кревет. А, он најједноставније: „Могу ли вам нешто помоћи? Молим вас, немојте мислити да ми је тешко. За мене би била част да му помогнем.“ Пустимо га још мало да буде поред патријарха, неких пола сата. Атмосфера напета. На крају није нам ништа друго преостало – услишили смо Тадићеву молбу и нас двојица заједно пренесемо Његову светост у кревет. Председник се озарио као мало дете. Пошао је срећан. Имао је неку потребу да помогне.

И тог дана кад се патријарх упокојио, кад је стигао само је рекао: „Шта ћу ја сад? На кога ћу се ослонити?“

Имао је неку посебну потребу да долази и имао је неку посебну везу са њим.

Отац Методије каже да је патријарх Павле говорио више својим присуством, а мање речју.

- Никад ништа затражио није. За две године ни за чим није исказао потребу. Човек је морао да размишља да ли је гладан или жедан. Непрестано се молио. И кад је седео у фотељи и кад је лежао и кад је јео. Увек је шапутао, готово нечујно, тако да никад нисам успео да чујем садржај тих молитви. И тако је спокојно чекао тај тренутак кад ће Господ да га позове. Нити му се журило, нити је желео да то још траје, него је чекао како Бог хоће. До краја се био препустио руци Божјој.

БЛАГОСЛОВ

ПРОТОСИНЂЕЛ Методије Остојић рођен је 1. 4. 1976. године у Сарајеву, а његови су пореклом са Жабљака.

Завршио је Економски факултет у Подгорици, Теолошки у Београду. У Цркву је ступио у новембру 2002. године, а замонашио се уочи Петровдана 2004. године у Цетињском манастиру. По благослову митрополита Амфилохија бринуо је о патријарху најпре у Патријаршији од 23. септембра 2007, а онда и на ВМА све до његовог упокојења.

БРИГА НА ВМА

- Особље ВМА је са огромном љубављу бринуло о патријарху. Не због титуле коју је носио, него им се он подвукао под кожу – причао је Методије својој сабраћи у Цетињском манастиру детаље из патријархових последњих дана. А кад се упокојио и кад смо га изнели из апартмана, вратио сам се по неке ствари и да мало средим, у болници ме је сачекала толика празнина. Сестре су биле изгубљене. Он је њих освојио благошћу, па нико никада није могао видети да је њима било тешко да се брину о њему, већ су се јагмиле да буду уз њега, да му буду при руци. Прича сестра која је била ту кад се упокојио, да су у том моменту почели неки апарати да зује. Нико није могао да открије који су и зашто зује. Али читавог дана је било тако.

Извор: www.novosti.rs

Љубица Божанић

Радио Светигора

ХРИШЋАНСТВО ОСТАЈЕ НАЈПРОГОЊЕНИЈА РЕЛИГИЈА НА СВИЈЕТУ

Објављено од стране Славко и Марија Живковић на 12/12/2009

Постављена слика

МОСКВА, 11. децембра – Хришћанство остаје најпрогоњенија религија у свијету. То је представила главна канцеларија католичке организације „Црква у невољи“.

Скоро 80% свих случајева религиозних прогона у свијету подносе хришћани, независно од деноминације. Најчешће због вјере убијају у Ираку, Индији, Нигерији, Пакистану и Египту.

Висок проценат гоњења је условљен и тиме што је хришћанство најкрупнија религија на свијету. Данас се око 2 милијарди људи декларишу као хришћани, 1,5 милијарди као муслимани, а хиндуизам исповиједа око 1 милијарда људи.

Према подацима истраживања, ове године су очевидне двије тенденције. Прво, смањује се број прогона од стране атеиста, а порастао је број прогона из религиозних мотива. У земљама, као што су Пакистан, Нигерија, Саудијска Арабија и Египат, хришћани су подвргнути нападима екстремиста, који теже да успоставе исламску државу.

http://www.pravoslavie.ru/news/33134.htm

Светигора Прес

овде цео оригинални текст:

http://www.regions.ru/news/2258333/

google translate на енглески, за оне који не знају руски:

CHRISTIANITY remains the Driven religion in the world

11.12.2009 12:55

Christianity remains the most persecuted religion in the world. This follows from the report for 2009, submitted by the headquarters organization of the Catholic Church in trouble. "

Almost 80 percent of all cases of religious persecution in the world falls to the Christians, regardless of denomination. Most of the faith of people killed in Iraq, India, as well as in Nigeria, Pakistan and Egypt.

As the representative of "the Church in Need Berthold Pelster," a high percentage of prosecutions in part due to the fact that Christianity is the largest religion in the world. At the present time, nearly 2 billion people declare themselves as Christians. For comparison: approximately 1.5 billion Muslims and Hindus confesses about 1 billion people. It is not surprising that most Christians are persecuted. "

"However, this did not justify" - added Pelster. According to a study this year, two trends are evident. First, decreasing the number of harassment by the atheists. According to Berthold Pelster, "countries such as China or Cuba, given the economic crisis should work with all social groups." However, on the other hand, increased the number of religious persecution. In countries such as Pakistan, Nigeria, Saudi Arabia and Egypt, Christians have been attacked primarily by extremists who seek to establish an Islamic state.

Most problems, however, arises from the Christians in Iraq. According to recent data, from approximately one million community over the past years there were only 250 thousand believers. Pelster noted that "everyone who has allowed the financial situation, have long since left Iraq. At present, Christians of all denominations are considered allies of the Western states. Therefore, they automatically become the enemies of the Shiites and Sunnis."

Припреме за улазак Турске у ЕУ у згради одузетој од Православне Цркве

Постављена слика

Сједиште Секретаријата за улазак Турске у Европску Унију је зграда одузета од Православне Цркве 90-тих година. Зграда се налази у Истанбулу, у крају Ортакој.

Прије конфискације, ова зграда је служила као основна школа за православну мањину. Заједница у Ортокају је уложила тужбу пред судом у Истанбулу, али пресуда још увијек није донесена. У случају негативног исхода, планирају да уложе жалбу у суду у Стразбургу. Секретаријат је свечано отворен у присуству премијера Ердогана и више званичника.

Овај догађај је изазвао толико комешања у дипломатским круговима у Бриселу да је дан уочи отварања виши владин званичник посјетио патријарха Вартоломеја да би га обавијестио да ће одлука суда бити поштована.

Радио Светигора

АКТ ВАНДАЛИЗМА НА РУСКОМ ПОДВОРЈУ У ЈЕРУСАЛИМУ

Постављена слика

Постављена слика

Објављено од стране Славко и Марија Живковић на 14/12/2009

МОСКВА, 14. децембра – У ноћи између 10. и 11. децембра 2009. године на фасадама Тројицког саборног храма Руске духовне мисије, код олтарског дијела великим црвеним словима непозната лица су написала на ивриту: „Смрт“ и „Смрт хришћанима“.

Полицији Јерусалима је пријављен акт вандализма.

Сличне пријетње на адресу руских монахиња и свештенства, како православног, тако и других конфесија, више пута су упућиване у усменој форми и раније.

http://www.pravoslavie.ru/news/33151.htm

Светигора Прес

Изложба фотографија посвећена Косову и Метохији отворена у Белорусији

Постављена слика

Аутор изложбе, фоторепортер Вечерњих Новости, Дарко Дозет на 45 фотографија приказао је страдања али и лепоте колевке Србије. На отварању изложбе госте су поздравили духовници Витебске епархије који су присутнима говорили о трагедији која је задесила српски народу у јужној српској покрајини. После црквених великодостојника присутнима се у име Српског центра, организатора изложбе, обратио председник тог удружења Михаил Радкиевич који је присутне упознао са будућим пројектима везаним за Косово и Метохију, најавивши серију концерата, семинара, конференција и курсева српског језика у Белорусији.

Изложба у Витебску траје до 11. јануара, а затим се сели у Минск. Непосредно после отварања изложбе на Духовном училишту је приказан филм „Распето Косово“ редитеља Банета Милошевића. Радкиевич је за 26. децембар најавио и вече посвећено блаженопочившем патријарху српском Павлу које ће бити одржано у истој галерији, међу Дозетовим фотографијама Косова и Метохије чији је рад и сам за живота благословио.Том приликом биће приказан и филм „Анђели српске цркве“.

Постављена слика

Како су најавили организатори изложбе прилози који буду скупљени током најављених манифестација биће уплаћени на рачун хуманитрне организације „Срби за Србе“ како би затим били прослежени на Косово и Метохију, људима којима је неопходна помоћ. Одржавање ове изложбе благословили су архиепископ витебско-оршански Димитриј и епископ рашко-призренски и косовско-метохијски Артемије. Изложба је до сада приказана у више од 40 градова Србије, Русије и Румуније, а њена одржавања дело је помогло и Министарство за Косово и Метохију. Предвижено је да 10. фебруара буде приказана у Руском државном музеју фотографије у Нижњем Новгороду, једином те врсте у Русији. Дупликат изложбе постављен је и у московском Музеју хладниг рата, који се налази двадесет спратова под земљом, у доскорашњем тајном атомском склоништу.

Постављена слика

Грачаница - фото: Дарко Дозет

Радио Светигора

Улога жене у Цркви

Постављена слика

Говорећи о улози жене у Цркви у оквиру телевизијске емисије „Црква и свијет“, архиепископ Волоколамски Иларион, предсједник Одјељења за спољне црквене везе Московске Патријаршије, је одгаварао на питања гледалаца.

Између осталог, рекао је да жена може имати руководеће мјесто у Цркви, наводећи примјер настојатељица великих манастира, које руководе сестринствима од више стотина монахиња. Владика је примјетио и то да већину хорова, међу њима и великих професионалних, воде управо жене.

„Друга је ствар што у Православној Цркви, као и у Римокатоличкој, жене не могу бити свештеници. То је у вези с тим што ми чувамо црквено устројство које је установљено у првим вјековима Хришћанства и које је установио сам Христос и Његови апостоли“, казао је Архиепископ.

„У хришћанској традицији свештенство је увијек било повезано са службом мушкараца, и ту нема никакве дискриминације. То су једноставно различите функције, као што очинство припада мушкарцима, тако материнство припада женама. Не можемо рећи да је жена обесправљена зато што може бити само мајка, а не и отац“, објаснио је предсједник Одјељења за спољне црквене везе.

Владика Иларион је такође примјетио да у Цркви „постоје разне организације мирјана, кроз које жене могу активно учествовати у црквеном животу“.

На питање о правилима одијевања за жене у Православној Цркви, владика је одговорио да то зависи од националних обичаја и традиције. „Наше парохије и епархије у Западној Европи не знају ни за какве забране у погледу одијевања жена“, рекао је он, додавши да се у Русији и на Западу женске панталоне производе већ више од 80 година, те се не могу сматрати само мушком одјећом. „Господ гледа на људско срце, не на одјећу“, нагласио је архијереј.

Владика је с жаљењем указао на случајеве када младићи у неформалној одјећи или дјевојке у панталонама дођу у цркву „да би нашли подршку и разумијевање, а умјесто тога сусрећу се са увредама и ругањем“.

Овакав однос он је назвао „болешћу, против које се треба борити“.

Радио Светигора

Откривена биста блаженопочившег Патријарха Српског Павла

Постављена слика

У уторак 15. децембра 2009. године Његово Преосвештенство епископ нишки Господин Иринеј, открио је у Нишу, на платоу испред Богословије Св. Кирила и Методија  бисту блаженопочившег патријарха српског Павла.

После откривања бисте, епископ Иринеј је у саслужење професора Богословије и нишког свештенства одржао мали помен. У својој архипастирској поуци после помена владика је говорио о животу и делу блаженопочившег патријарха и оца нашега Павла и осврнуо се на његов однос према Призренској  Богословији, над којој је бдио даноноћно  34 године, док је био епископ рашко-призренски. Његово старање за Призренску Богословију је настављено и када је она по Божијем допуштењу протерана из Призрена, и нашла своје уточиште у Нишу.

Грађење Богословије у Нишу започето је на иницијативу блаженопочившег патријарха, а средствима из Фонда Симе Игуманова, чији је он био председник. Сам патријарх Павле је неколико пута обишао грађење велелепне зграде Богословије у Нишу.

После беседе преосвећеног владике, у холу Богословије је приређен кратак програм који је заједнички припремљен од стране Црквено-певачке дружине „Бранко“ и ученика Богословије.

На крају програма ректор Богословије протојереј-ставрофор Милутин Тимотијевић захвалио се свим присутним гостима, свештенству и градским властима што су својим присуством увеличали овај значај догађај за Призренску Богословију.

После програма за све пристутне је приређено послужење и трпеза љубави, у холу и трпезарији Богословије.

Иницијативу за откривање спомен обележја покренули су професори и ученици Призренске богословије, као и Задужбина ктитора Симе Андрејевића Игуманова, оснивача Призренске богословије, чије је седиште у Нишу од 1999. године.

Откривањем бисте професори и ученици желе да се одуже патријарху Павлу на његовом личном доприносу, најпре као професора у Призренској богословији (1950/1951. године), а затим и као епископа рашко-призренског од 1957. године до избора за патријарха 1990. године.

На платоу испред Богословије, иначе поред бисте патријарха Павла, налазе се још и бисте Симе Андрејевића Игуманова, ктитора Богословије, Ивана Јастребова, руског конзула и Петра Костића једног од ректора Богословије.

Ово је први споменик који је подигнут патријарху Павлу у српском народу.

Спомен-биста је рад вајара Дринке Радовановић.

презвитер Слободан-Бобан Стојковић, професор

Радио Светигора

Патријарх Кирил оптужује суд у Стразбуру за игнорисање моралног аспекта људских права

Постављена слика

Међународни суд за људска права се често неправилно односи према правима вјерујућих људи, сматра патријарх Московски и све Русије Кирил.

„По нашем мишљењу, Суд често у свом раду једнострано користи тумачење права појединаца на уштрб колективних права традиционалних религиозних организација, укоријењених у историји и култури европских народа“, каже се у Патријарховом писму генералном секретару Савјета Европе Торбјорну Јагланду.

По мишљењу Његове Светости, указује се потреба за „озбиљном дискусијом о овим питањима и пракси Суда, гдје свјетско законодавство ступа у област канонског права, вјековних моралних и духовних традиција народа Европе“.

„Увјерени смо да игнорисање моралног аспекта људских права озбиљно подрива ауторитет самог концепта права и слобода, који је постао једно од достигнућа савремене историје“, казао је он.

Ова питања треба узети у обзир при разматрању перспективе развоја праксе Суда у Стразбуру, „једне од основних институција Савјета Европе, која је донијела приличан број одлука у заштиту конкретних људи“, сматра Патријарх.

Првојерарх Руске Цркве је похвалио сарадњу Савјета Европе са европским религиозним заједницама „која се протеклих година одвија у оквиру промоције и развоја међукултуралног дијалога“.

„Надамо се да ће Савјет Европе убрзати рад на актуелизацији предлога који је више пута понављан: стварање инструмената постојане и систематске сарадње Савјета Европе са са религиозним организацијама, које представљају основне европске религиозне традиције“, каже се у писму.

Радио Светигора

Саопштење са заседања Међуправославне припремне комисије Светог и Великог Сабора Православне Цркве

Постављена слика

У Православном центру Васељенске Патријаршије у Шамбезију састала се, од 9. до 17. децембра 2009. године, Међуправославна припремна комисија Светог и Великог Сабора Православне Цркве. Њеним радом председавао је Високопреосвећени митрополит пергамски г. Јован, представник Васељенске Патријаршије, а секретар је био Високопреосвећени митрополит швајцарски г. Јеремија, секретар за припрему Светог и Великог Сабора.

Међуправославна комисија је имала за предмет свога рада, с једне стране, довршење обједињеног става помесних Православних Цркава о теми Аутокефалије и начину њеног проглашења, а с друге, изналажење јединственог става по питању Аутономије и начину њеног проглашења, као и o Диптисима.

Комисија је, након уводне беседе Високопреосвећеног председника и излагања Високопреосвећеног секретара:

а) Проучила садржај, поднешеног јој ради потпуније дораде и изналажења јединственог става помесних Православних Цркава, параграфа, чији је текст одобрило њено претходно Заседање, које се сабрало 1993. године, о Аутокефалији као и начину њеног проглашења. Овај параграф се односи на проглашење Аутокефалије преко Томоса као и на начин његовог потписивања. Комисија се једногласно сагласила да «Васељенски Патријарх, изражавајући пристанак мајке-Цркве и свеправославну сагласност, званично проглашава аутокефалију Цркве која је то затражила, издавањем Томоса аутокефалије. Овај Томос потписује Васељенски Патријарх уз сапосведочење на њему потписом Блажењејших Предстојатеља најсветијих Православних Цркава, позваних за то од стране Васељенског Патријарха». Проследила је, пак, предстојећој Међуправославној припремној комисији проучавање начина примене постигнуте сагласности.

б) Забележила је у прегледном и садржајном тексту јединствени став Православних Цркава о теми Аутономије и начину њеног проглашења, описавши значење и садржај Аутономије, процедуру коју њено проглашење следи и њене последице.

в) Тема Диптиха је, због недостатка времена, прослеђена следећој Међуправосланој припремној комисији.

У Православном центру Васељенске Патријаршије у Шамбезију,

17. децембра 2009.

Митрополит пергамски Јован, председник

Доставља: Митрополит црногорско-приморски Амфилохије

ДЈЕТИЊЦИ У ЦЕТИЊСКОМ МАНАСТИРУ

Постављена слика

ЦЕТИЊЕ, 20. децембра (Светигора прес) – Светом литургијом, уз молитвено учешће Високопреосвештеног Архиепископа Цетињског Митрополита црногорско-приморског Господина Амфилохија, мјестобљуститеља Патријарашког трона СПЦ, у Цетињском манастиру данас су прослављени Дјетињци.

У архипастирској проповиједи вјернима Владика је тумачио Господње ријечи: пустите дјецу да долазе к Мени, јер је таквих Царство небеско.

«Када је ово изговорио, Господ је узео дијете на Своје груди и рекао онима који су били са Њим: ако не будете као једно од ових малих, нећете видјети Лица Божјега. И заиста, није случајно да је Господ, прије свега, изнад свега, дијете пригрлио. То што је рекао ученицима, рекао је преко њих свима нама, свима људима».

«Припуштајући дјецу Господу, ми Му дарујемо оно најљепше, најузвишеније што је ова земља изњедрила. И не само што Му приносимо оно најузвишеније, најљепше, него Му приносимо оно што је Он Сам

постао», објаснио је Владика Амфилохије.

«Зато ми пјевамо Господу да је Предвјечни Бог – Дијете младо. Није Господ, кад је дошао на овај свијет, постао серафим нити херувим, нити неко од савршенијих створења створених Божјом руком, него је постао дијете. И кроз дјетињу природу, коју је примио поставши човјек, освештао је људску природу, повратио јој ону дјетињу чистоту, невиност и чедност», казао је Митрополит црногорско-приморски.

«Зато и ми, припремајући се за велики празник Христовог Рођења данас прослављамо Дјетињце», рекао је Митрополит Амфилохије.

Р.В.

Светигора Прес

Турска влада негодовала поводом изјаве Његове Светости Васељенског патријарха Вартоломеја

Постављена слика

Турска влада је изразила негодовање поводом изјаве Његове Светости Васељенског патријарха Вартоломеја у емисији „60 минута“ на америчкој телевизији CBS. Патријарх је током интервјуа, у коме је по први пут директно окривио државу Турску, оптуживши Анкару да настоји да у потпуности уклони јелинску заједницу од 4000 душа, као и историјску и духовну улогу Васељенске Патријаршије, изјавио да се осјећа као да је „распет“.

Анкара је патријархов коментар окарактерисала као „изузетно несрећан“.

„Турска влада би била задовољна када би Патријаршија била порушена, и када би ми напустили земљу, ипак, ми то нећемо урадити, упркос тешкоћа са којима се суочавамо. Нећемо отићи“, отворено је изјавио Патријарх.

„Ово је наставак Јерусалима и за нас подједнако света земља.“, казао је он, „Радије ћемо остати овдје, чак иако смо понекад распињани“.

Његова Светост је рекао да упркос бројних обраћања властима у којима је молио за помоћ, увијек су му окретали леђа и остављали га потпуно беспомоћног.

На питање новинара да ли се условима који владају у Турској осјећа као да је распет, Патријарх је одговорио „Да“, објаснивши да се држава Турска већ годинама према Патријаршији и грчком становништву односи као према „грађанима другог реда“.

На реаговање Анкаре, Атина је одговорила подсјећањем да је испољавање поштовања према другим религијама и правима мањина један од услова за пријем у Европску Унију.

Радио Светигора

Оснива се хрватска православна заједница

Постављена слика

Вероватно не случајно баш уочи Божића по западном (Грегоријанском) календару, у Загребу је данас објављена вест да група грађана хрватске националности припрема оснивање хрватске православне заједнице. То је тим више изненађујуће, јер до сада није било познато да у РХ има и Хрвата православне вере, а то би требало да буде први предуслов за евентуално оснивање хрватске православне цркве, што је иначе до сада покушано само у време усташке НДХ, и то као средство за нестајање Срба и Српске православне цркве на том простору.

Загребачки „Јутарњи лист” преноси изјаву Иве Матановића из Задра, који се за сада једини представио пуним именом и жеља му је да буде председник ХПЗ:

„Ми ћемо се регистровати као удружење. Но, уложили смо пуно труда у нашу веб-страницу, на којој је све објашњено. Наш циљ је оснивање аутокефалне цркве у Хрватској, какве постоје у Македонији и у Црној Гори. Православна црква у Хрватској треба бити самостална, имати свог поглавара, а не бити везана уз Српску православну цркву”, каже Матановић.

Хрватску православну заједницу а затим и цркву настоји да оснује група грађана из Огулина који још не откривају свој идентитет. Али зато у загребачким новинама тврде: „У Хрватској живи велики број православаца који не желе да их поистовећују са Србима. Декларишу се као Хрвати, има их и других националности, и траже да се нешто предузме да буду диференцирани од Срба православне вероисповести. Њихова деца у школама не похађају наставу веронауке за ученике православне вероисповести, јер их у школи аутоматски сматрају Србима.”

Из „Јутарњег листа” поводом овога су се распитали у Уреду за просвету Задарске жупаније, одакле је и наведени Матановић, где су добили податак да од укупно близу 15.000 ученика основних школа на том подручју часове православне веронауке похађа њих 64, а од укупно 37 основних школа само у три је организована настава за децу православне вероисповести – у Обровцу, Бенковцу и Грачацу. У преосталим школама, наводи се, директори су рекли да међу ученицима нема интересовања за тај предмет. У граду Задру, иначе, сада живи преко 3.000 грађана српске националности.

Извор: Политика – Р. Арсенић

Радио Светигора

Звјерско убиство у Подолску

Постављена слика

Звјерско убиство је потресло житеље Подолска, мирног приградског насеља Москве. У уторак вече 22. децембра, око 21 сат, протојереј Александар Филипов се вратио кући са састанка свештенства у Москви. На улазу у зграду затекао је групу пијанаца. Један од њих је уринирао пред вратима свештениковог стана. Отац Александар их је оштро прекорио, прогурао се између њих и покуцао на своја врата. Када је супруга Јелена отворила, један од њих је пуцао свештенику у леђа.

„Нисам била свјесна шта се догодило“, прича уплакана попадија Јелена, „Мој муж је одједном склизнуо низ зид и увукла сам га у ходник. Они који су пуцали одмах су нестали. Дисао је још пет минута. Онда је умро на мојим рукама и пред нашим ћеркама. Испоставило се да су га погодили право у срце.“

Исте ноћи полиција је ухапсила убицу. Око поноћи у локалну полицијску станицу приведен је 39-годишњи Олег Шехов. Матушка Јелена се у том тренутку налазила у станици, и одмах је препознала Шехова као убицу свог мужа. У дому његових пријатеља пронађен је пиштољ којим је убијен отац Александар.

У цркви Вазнесења Господњег у селу Сатино-Рускоје, 15 километара од Подолска, гдје је о. Александар био старјешина, народ се непрестано моли за његову душу. „Баћушка је 1996. дошао у наше село из храма у Подолску.“, каже једна од потресених парохијанки, „У то вријеме, изгледало је невјероватно да ће црква бити обновљена. Совјети су је били претворили у магацин за стајско ђубриво“.

Постављена слика

Прву Литургију о. Александар је служио напољу, јер у цркви није било услова. Тада је обећао да ће обновити цркву, иако није имао искуства у изградњи и рестаурацији.

„Једноставно би ишао кроз село и тражио савјет од људи“, присјећају се локални житељи, „Обновљен је звоник, а затим и сама црква. Многи наши, који су до тада стално били пијани, ишли су оцу Александру и носили своје иконе. Нисмо могли да вјерујемо да за Божић и Васкрс нису пили вотку и да су се сабрали на празничној служби“.

Од тада, о. Александар се сваке суботе састајао и разговарао са онима који нису могли да се изборе с пијанством. Пред иконама Мајке Боже „Неиспијена чаша“ и светог мученика Бонифатија, пред којима се људи моле за избављење од погубних страсти, свијеће су стално гореле. Људи су вјеровали баћушки и он им је помагао.

„Сваке седмице одлазио је у клинику за рехабилитацију зависника неколико километара од своје цркве“, бришући сузе прича намјесник Подолског округа, отац Олег, „Разговарао је са пацијентима и исцјељивао их. Желио је тамо да сагради малу цркву и да чешће долази. А на крају, сам је страдао од пијаних хулигана“.

Отац Александар ће, с благословом патријарха Кирила, бити сахрањен поред своје цркве, тамо гдје почивају његова мајка и брат, који су се упокојили прије неколико година.

Најмлађа ћерка оца Александра, Сашенка, рођена је болесна и неопходне су јој редовне терапије. Бригу о осиротјелој породици свештеника преузеће Патријаршија.

Радио Светигора

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...