Jump to content
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
marija

Обичај паљења свећа

Оцени ову тему

Recommended Posts

Овај...могу ли ја да поставим једно реторичко питање: какав је смисао паљења свијећа уопште???

http://www.svetosavlje.org/listarhiva/Home.aspx/Topic?topicId=1551

На овој страници са листе Светосавље имате опширан одговор руског свештеника Љубе Милошевића, који је мислим члан и овог форума. У вези паљења свећа.

У принципу ако вас неке елементарне ствари занимају, можда ћете лакше до одговора доћи простим гуглањем, где можете наћи на одговоре и ставове Православне Цркве кроз писања свештеника.

Врло је тешко разговарати са људима, о верским темама, који су први пут ушли у цркву после посртања комуниста. Тачно је једно: пред Богом нема мртвих. Ми не палимо свеће због тога што су људи мртви пред Богом, већ што нису физички пред нама и тиме им дајемо сигнал да су духовно са нама. За упокојене свеће се пале у песку, који је обично ниже из практичних разлога. Црква нас учи: "Човече, из праха си настао у прах ћеш се претворити", и то је разлог зашто се свеће пале у песку. За живе свеће се пале у свећњацима, који су, обично, близу светаца који се сматрају живим, зависно од цркве до цркве. Гдје је могуће изазивање пожара, песку се додаје вода па се свеће пале у води. У неким црквама постоје посебне просторије, ван цркве, и све свеће се пале у песку. На врху, за живе, а у подножју за упокојене. То је симболично; јер упокојени су век 'доле' пошто не немогу бити виђени да ходају, а живи су увек изнад упокојеног да се моле Богу за његову душу и опрост грехова које је за живота направио.

Милутин   

To što se pesak obično nalazi u čiracima za sveće, je iz praktičnog razloga za čišćenje otopljenog voska. Nema nikakve veze sa "prahom od koga je čovek stvoren". Isto kao i sa šljunkom i vodom koja se nalazi u nekim čiracima.

U bugarskim crkvama u kojima sam bio nedavno, čiraci za sveće su bez peska, već za svaku sveću postoji kalup (mali svećnjak) u koji se zapaljena sveća ubode.

Овај...могу ли ја да поставим једно реторичко питање: какав је смисао паљења свијећа уопште???

http://www.svetosavlje.org/listarhiva/Home.aspx/Topic?topicId=1551

На овој страници са листе Светосавље имате опширан одговор руског свештеника Љубе Милошевића, који је мислим члан и овог форума. У вези паљења свећа.

У принципу ако вас неке елементарне ствари занимају, можда ћете лакше до одговора доћи простим гуглањем, где можете наћи на одговоре и ставове Православне Цркве кроз писања свештеника.

Хвала, у сваком случају. Ипак, нисмо се разумјели, ја нисам био довољно јасан...

Колико је мени познато, свијеће које се производе у патријаршијској творници нису од чистог воска, како то баћушка Серафим захтијева. А поред тога, пале се по контејнерима испред храма, за разлику од руске праксе, гдје се свијеће пале испред иконе или крста и тсл. Дакле, симболичко са иконичним; а код мене у парохији - и широм Босне поносне - праве се ''печењаре'', збогради ''практичних разлога''! (Замислите, нпр. да направимо кадиони олтар испред храма, да ''фреске'' не чаде од тамјана!) И тада долази до дилеме ''Up or Down''. Дакле, још један у низу ''благочестивих обичаја'' наше Цркве, који се коси са здравим разумом... И ту не помаже ни симболика ни онтологија...

Ja to ne gledam kao dole gore, vec jednostavno kao racionalnu upotrebu prostora ne bi li ljudi imali dovoljno mesta da upale svece za svoje bliznje (bilo upokojene ili ne), pa ko gde voli nek izvoli  0110_hahaha

A opomenu da se tako ne radi dobijem jedino za zadusnice posle zajednickog parastosa, kad svi krenu da ostave jos nedogorele svece, pa ne moz da se pridje dole, a ja ostavim gore.  0110_hahaha

Sve u svemu mislim da je molitva bitna, a ne gore dole. Ali ima u nekim crkvama gde je i napisano za zive, a na drugom delu napisano za upokojene.  0110_hahaha

А шта мислите о пракси да се свеће најчешће пале до саме ивице оног где палимо свеће, како год се то звало? Па онда ако неко жели да провуче руку и упали свећу иза треба му ватростално одело...  facenew22222222 Још једна дивна особина нашег народа?  facenew22222222

Guest
Старче, а зашто је морање да се пале свеће у Цркви?
  • printButton.png
  • emailButton.png

Starce,%20a%20zasto1.jpg        

А ко каже да је морање? Од кога си ти то чуо да је морање? Да ли од неке баке, или можда од неког деке? Свеће пале и треба да пале људи који имају користи од тога, духовне користи од тога. Јер, неки испуњавају своје срце и налазе душевни мир док пале свеће за умрле и живе људе. А и Светитељи кажу да оно од чега имате највећу корист, то чините. Ако ти сматраш да свеће нема потребе да палиш, ја те разумем и дајем ти подршку свим срцем. Јер и ја не палим никада свеће. Али, кажем, дајем подршку и онима који пале свеће. Шта је са пустињацима који су живели у пустињи? Они нису имали ни хлеб, а камоли свеће. Значи, ствар је у срцу.

Шта ви мислите о оним људима који иду у теретане? Да ли је то добар спорт?

Никакве користи ја не видим од тог спорта. Једино што видим је то да они који се тиме баве, посебно мушки свет који се бави тим спортом, бави се из следећег разлога. Они одлазе у теретане како би изгледали снажније, мишићавије, како би кроз те надувене мишиће привлачили женски свет и како би кроз те мишиће они добијали похвале и наравно како би били цењени у друштву. То је све наравно обмана. Зашто они не посвете пажњу душама својим? Зашто се не баве, на пример, одласцима у Цркву, молитвеним животом, постом, чињењем добрих дела, а не чињењем дела којима се удовољава грешном свету. Јер, шта ћете добити од одласка у теретану? Само надуване мишиће који ће трајати пет, шест, петнаест и двадесет година, а то ће пројурити брзо. А хоћете ли се пред Богом са мишићима појавити? Богу нису потребни мишићави људи, него примери, прости, добри људи.

Можете ли нам нешто више рећи о абортусу?

Starce,%20a%20zasto3.jpg        

Абортус је убиство као и свако друго, само што је ово убиство много прљавије од других убистава и много зверскије и много бездушније. Јер, овде сама мајка и отац одлучују да се овај такав злочин, злочин такве врсте, спроведе на делу. Многи су у незнању и мисле да то није дете него нека „израслина". Као мисле да још дете није живо, још је то обична „израслина". То је велика лаж. Дете настаје, како и сама начелница једне болнице рече: „Живот почиње још од самог зачећа". Велика је лаж оних који мисле да дете није живо још од самог зачетка. То говоре они људи чија је савест упрљана многим злочинима такве врсте. Ипак, ако мало боље размислимо сви који су имали, или доживели абортусе могу врло јасно да виде, када мало боље размисле да је њих гризла савест после учињеног убиства. А савест је Сам Бог.

Није ли истина као што је истина да небо и земља и море, једном реченицом сав овај свет, није ли он једна велика и преславна Књига Божија?

Кажите нам да ли постоји разлика између духовног и телесног поста?

Starce,%20a%20zasto2.jpg        

Разлика свакако постоји и свака има своју предност. Телесан пост је у одрицању од масне хране, као што су: месо, јаја, сир и уопште намирнице животињског порекла. Када је пост на води користи се само поврће и воће. А духован пост је много изнад телесног. Јер, дух је оно што је изнад, а не тело. Духован посто састоји се у томе, како кажу Светитељи, да се удаљујемо од злих мисли, осуђивања, зависти, мржње, оговарања и свих осталих злих радњи. Узалудно неко пости храном, чак узалудно је неком ако и не једе четрдесет дана ништа. Узалудно је њему све то ако није срце чисто и ако мисли нису чисте, него је у срцу и мислима велики немир. А немир долази од злог духа, то јест ђавола.

Старче, кажите нам нешто о Светом Стефану.

Starce,%20a%20zasto.jpg        

Свети Стефан је по пореклу био Јеврејин из области Јелинске. Он је био рођак Светог Апостола Павла. Свети Стефан је назван архиђаконом јер је био први од седам ђакона које су Свети Апостоли рукоположили и поставили у службу око помагања сиротињи у Јерусалиму. Он је био велики верник и он је својом вером чинио многа чуда међу људима. А зликовцима, Јеврејима противио се својом мудрошћу и Силом Светог Духа. Постиђени Јевреји узбунише народ набеђујући га да је хулио на Бога и Мојсија. И тако је Свети Стефан уз помоћ лажних сведока био осуђен исто као и Христос.

Када су осудили Светог Стефана и када су га извели пред народ сви су видели његово обасјано лице као код Анђела. Он је говорио пред народом о многим добрим делима и о многим чудима Божијим које је Бог чинио за народ израиљски. Али док је то говорио у исто време је осудио за многе злочине и за противљење Богу све оне који су били противници Христови. Свети Стефан их је назвао издајницима и крвницима. Он је онај који је док је гледао у небо видео небо отворено над њим и угледао је Славу Божију. То је он јасно и рекао својим мучитељима и убицама: Ево видим небеса отворена и Сина Човечијег где стоји са десне стране Бога. После тих речи изведоше га из града и осудише га на смрт каменовањем. Међу његовим мучитељима био је и његов сродник Савле, онај који је касније постао Апостол Павле. Мученичку смрт Светог Стефана гледала је и Пресвета Богородица са Светим Јованом Богословом и молила се Богу за овог Светог Мученика.

После смрти Светог Стефана његово тело је тајно узео и сахранио један јеврејски кнез који је био и тајни Хришћанин, а звао се Гамалил.

Преузето из књиге: ''Како сејете тако ћете да жањете''

Манастир Клисина

Ja se redovno zbunim, verovatno zato što i sama nisam s sobom načisto, po tom pitanju. Jednom uradim ovako, pa se redovno isporemetim, prilikom narednog paljenja. Pa se posebno zbunim, kada žurim - kada nemam puno vremena da sve lepo na miru. U globalu, valjda to i nije tako puno važno, ne? Važno je za koga ja upalim i šta u datom momentu pomislim. Što svakako ne znači da sma ja u pravu a drugi u krivu ili obrnuto, ali ja eto tako mislim. Ja duboko verujem da je važna namera a ne način. Jer ako je namera dobra, verujem da čak i kada se spetljamo, ne može nikako lošim da se zove ili da bi Bogica uzeo to meni za zlo. :)

Eklisiološko-filozofsko-praktično opredeljenje za mesta gde se sveće pale (žive i mrtve) ima taman toliko veze koliko ima veze i stajanje u crkvi (žene i muškarci).. Koliko je praktično i blagosloveno (iako nema nikakve teološke opravdanosti niti se to nekim kanonom ili pravilom traži) stajanje žena u jednom delu crkve a muškaraca u drugom, toliko je i za ovo paljenje sveća. Ja bih se više kada se o svećama radi osvrnuo na broj sveća koje se pale.... Pomenuo bih bratu Dimitriju omiljene bakice  isus-sinai koje namene za svakog u familiji od živih i mrtvih po jednu malenu svećicu, pa se to njihovo paljenje otegne...  nasznak Kako bi bakice reagovale kada bi im neko rekao da za sve svoje mrtve pale jednu svecu, i za sve svoje žive jednu...Sablazan.aaaaaaaaaa  zru

pa ti brate ako ne postujes nacela, pali sebi svecu dole za zdravlje , pa da vidimo sta ce biti ? ha ha

Код нас у Инђији има мермерна постоља, лево и десно, Истакнуто је где је за живе а где за мртве.
Чак су и каменчићима означили. Овамо где је за живе су бели каменчићи, а где је за мртве су црни каменчићи.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...