Jump to content
Guest Светлана

Поставите питање свештенику

Оцени ову тему

Recommended Posts

Драго нас је  :drugarstvo:

Поменусте да бисмо могли да наставимо о молитвама...

Сетих се једног примера из свог живота

када сам два пута падала један испит

код професора који ми ни пре тога није био толико симпатичан,

а после сам почела да га мрзим због осећаја да ми је учинио неправду тиме што ме је обарао и што није хтео да ми држи консултације...

Рекох, нема ми другог решења него да се молим за њега, и због њега и због себе...

и шта се деси...

престанем да имам такво осећање према њему

и положим испит...

сад ми је драго када га сретнем, јер ме увек подсети на успешну молитву.

о. Иване, гледајући се на наведене примјере из Светог писма, покушавам да извучем поуку за свој живот, да би мој живот био понављање Јеванђеља, па ћу навести ситуацију из живота:

Ако ја са искреном вјером молим Господа за моју тетку, која је пала са басамака и поломила обје руке и пршљен јој напукао, да јој да снаге да истрпи болове, да настале повреде ваљано зацјеле, а будући да је она вјерујућа особа типа "има нешто" и почесто "ваља се", понекад пости, исповједи се и причести се, да молим Господа да ју просвјетли истином, да би постала истински вјерујућом.

Има ли смисла ова молитва?

Guest свештеник Иван Цветковић

?. ?????, ????????? ?? ?? ???????? ???????? ?? ?????? ?????, ????????? ?? ??????? ????? ?? ???? ?????, ?? ?? ??? ????? ??? ????????? ?????????, ?? ?? ??????? ????????? ?? ??????:

??? ?? ?? ???????? ?????? ????? ??????? ?? ???? ?????, ???? ?? ???? ?? ???????? ? ???????? ???? ???? ? ?????? ??? ???????, ?? ??? ?? ????? ?? ?????? ??????, ?? ??????? ??????? ?????? ???????, ? ?????? ?? ?? ??? ????????? ????? ???? "??? ?????" ? ??????? "???? ??", ??????? ?????, ????????? ?? ? ???????? ??, ?? ????? ??????? ?? ?? ?????????? ???????, ?? ?? ??????? ???????? ??????????.

??? ?? ?????? ??? ????????

?, ??? ?? ????? ?????! ????? ?? ???????? ? ????????? ????????, ? ?????????? ??????????, ? ?????????? ??????????. ???? ???? ?? ??? ??? ? ??????? ??. ???? ??????? ? ????? ?????????? ??????. ????????? ?? ?? ????? ????? ???????? ? ???? ????? ??????? ???????? ?????. ??, ????????, ???? ????? ?? ???????? ?????? ???, ?? ??? ????? ??? ???? ?? ??????? ??? ??? ?????? ? ??????. ?? ??? ???? ?? ???? ????????? (? ?????? ?? ?????? ??? ??? ????? ? ????? ??????) ??? ? ????? ?????????, ???? ???? ??? ???? ? ??? ?? ???? ????? ???? ? ????.-

?? ??  ??????? ?? ????? ??? ??????? ?? ???????! ?? ??? ???????? ????? ??????? ?????. ??? ? ????? ???? ?? "??? ?????" ? "???? ??" (?? ?????? ?? ???? ????????? ? ????), ????? ???? ?? ????? ????? ??????? ???????. ? ??? ?? ????? ?? ?? ????? ???? ???? ???? ???? ??? ????? ?? ?????? ?????, ??????? ?? ?? ???? ??????????? ????. ??????? ???? ?? ???? ???? ?? ???? ?? ?? ???????? ? ???? ??????????, ?????? ??? ?? ????? ???? ??? ????????? ??? ? ??? ???????? ?? ? ?????? ?? ?? ???? ???? ???????. ??????? ?? ??? ?????? ???????????? ??????????? ?? ???, ? ??? ?????? ?? ?????? ????? ?????. ???? ???? ?? ??????? ???? ?????? ????, ???? ????????? ?????????, ? ??? ????????? ??????????. ??, ???? ?? ??? ????? ??? ???? ?????? ????? ????? ?????????? ?????, ??? ?? ????? ???? ??? ??????, ????? ??.

????? ??? ??  :(

????????? ?? ????? ????? ?? ????????? ? ?????????...

????? ?? ?????? ??????? ?? ???? ??????

???? ??? ??? ???? ?????? ????? ?????

??? ????????? ???? ?? ?? ??? ???? ???? ??? ?????? ??????????,

? ????? ??? ?????? ?? ?? ????? ???? ??????? ?? ?? ?? ?????? ???????? ???? ??? ?? ?? ?????? ? ??? ???? ???? ?? ?? ???? ????????????...

?????, ???? ?? ?????? ?????? ???? ?? ?? ????? ?? ????, ? ???? ???? ? ???? ????...

? ??? ?? ????...

????????? ?? ???? ????? ??????? ????? ????

? ??????? ?????...

??? ?? ?? ????? ???? ?? ???????, ??? ?? ???? ??????? ?? ??????? ???????.

??? ?? ???? ????????????. ?????? ?? ?? ?? ???? ????? ????????? ?? ?????? ?? ?? ??????? ????????, ?????? ?????? ?? ????? ?????? ??????????? ????. ?????? ?? ?? ???????, ? ?????? ?? ???? ??????? ???? ???? ???????? ?? ???? ???? ????? ????? ????. ???????? ?? ?? ?? ????? ???? ?????-???? ?????? ???? ????? ?? ?????????. ??????? ?? ????? ???? ?? ?????????. ??? ?? ???????

Ја сам више за живе разговоре (а можемо их водити као што знате и преко скајпа) јер у живом разговору, могу чути тој глас а он ми може много рећи о теби.

Тренутно не испуњавам ове услове за скајп

1) Потребно је најпре да имате брз интернет (минимум око 128 кб), , микрофон који је повезан са рачунаром, пожељно је и камерицу такође повезану са рачунаром.

??????? ????????, ????? ????? ???? ???????, ??? ??? ???????? ?? ?? ?????? ?????????. ???????, ??? ? ???????? ?? ?????? ??????? ?? ?????? ????? ?????.

???? ?????????? ? ???????? ??????? ??????? ?????? ????????, ????? ?? ??? ?? ???? ?? ?????? ????????. ? ?? ????????? ???????, ??????: "????? ?? ?? ???". ? ????? ?? ???????? ???????? ????, ? ????? ?? ?? ???????? ?? ??????, ? ????? ???????? ????????????? ????. ? ?????? ?? ??? ??????? ????????: ??????? ???? ????, ?????? ? ????? ??? ???? ?? ??? ?????????? ??????? ? ??????? ????? ????? ????, ?????? ??? ???? ????? ????????? ? ?????? ????? ??? ??? ??????? ????????, ? ????? ????????? ???? ??? ???? ?????? ???? ??? ?? ??????????? ????. ????????? ???? ??????????, ??? ?? ?? ??????? ???????, ? ? ????? ???? ??????? ?? ?? ????? ?????????? ????? ??????, ?????? ? ??????? ????????? ????? ???????,[1] ? ???? ?????? ??? ?????????.

???????? ?? ??????

??????? ?????? ??????? ? ????????? ????????

??? ??? ???????? ?? ???????

??????????? ?? ?????????? ????? ?? ?????.

Pomaze Bog,

Zanima me da li nasa Sveta Crkva i da li su Sv.Oci ima-li stav po pitanju duvana tj.pusenja.Ovo me posebno zanima vezano za svestena lica koja puse.Da li je dozvoljeno?Otac Joil,koga smatraju za velikog duhovnika,iguman manastira Cirilovac kod Kolasina,je izricit po pitanju pusenja. Naime on kaze da Svestenik koji pusi,ne moze osecati blagodat vec sve radnje vrsi mehanicki.Po njegovim recima pusenje je kadjenje Djavolu.Takodje zanima me da li je dozvoljeno pusiti u vreme posta kada se covek priprema za sveto pricesce.Svako dobro

Pomaze Bog,

Zanima me da li nasa Sveta Crkva i da li su Sv.Oci ima-li stav po pitanju duvana tj.pusenja.Ovo me posebno zanima vezano za svestena lica koja puse.Da li je dozvoljeno?Otac Joil,koga smatraju za velikog duhovnika,iguman manastira Cirilovac kod Kolasina,je izricit po pitanju pusenja. Naime on kaze da Svestenik koji pusi,ne moze osecati blagodat vec sve radnje vrsi mehanicki.Po njegovim recima pusenje je kadjenje Djavolu.Takodje zanima me da li je dozvoljeno pusiti u vreme posta kada se covek priprema za sveto pricesce.Svako dobro

????? ??? ???? ????? ???? ? ?????? ???? ???? ??? ????? ??? ???? ?? ????????. ?? ?? ?? ?????? ?????????? ??? ?? ???? ????, ? ????? ???? ????, ??? ???? ????? ?????, ??? ????? ???? ???????? ???? ?? ???? ??????. ?????? ????? ????, ?????? ???? ??? ????? ??????? ??? ?????? ????????? ?????? ? ??? ?????? ?? ?? ???? ??? ?? (?????? ?? ?????? ?????????? ??????? ???????????). ????? ??? ????????? ??????, ??? ?? ???????? ?????? ?? ????, ???? ?? ????????? ?????? ?? ???????? ?????? ? ?? ??, ? ???? ????, ????? ?????? ?????????. ???, ??? ???????????? ?. ????? ?? ?????? ????? ??????. ???? ??? ?? ?? ???? ??? ?? ???? ????????? ??????? ????????? ?????? ?? ?? ??????? ???? ??????????-??????.

??? ?? ???? ?????? ? ???? ?????, ?????? ?? ?? ?? ????? ???? ?? ???????? ???????? ????????. ???? ?? ????? ?????? ????? ???? ? ?????????. ?? ???????? ??????? ?? ????? ????? ?????????? ?? ??? ???. ??, ?????? ?? ?? ????????? ?? ???? ?? ???? ?????? ???? ??? ???? ??? ????, ? ????? ????? ???? ??????? ?? ???????. ???? ???? ? ???? ? ????.

Pomaze Bog,

????? ??? ???? ????? ???? ? ?????? ???? ???? ??? ????? ??? ???? ?? ????????. ?? ?? ?? ?????? ?????????? ??? ?? ???? ????, ? ????? ???? ????, ??? ???? ????? ?????, ??? ????? ???? ???????? ???? ?? ???? ??????. ?????? ????? ????, ?????? ???? ??? ????? ??????? ??? ?????? ????????? ?????? ? ??? ?????? ?? ?? ???? ??? ?? (?????? ?? ?????? ?????????? ??????? ???????????). ????? ??? ????????? ??????, ??? ?? ???????? ?????? ?? ????, ???? ?? ????????? ?????? ?? ???????? ?????? ? ?? ??, ? ???? ????, ????? ?????? ?????????. ???, ??? ???????????? ?. ????? ?? ?????? ????? ??????. ???? ??? ?? ?? ???? ??? ?? ???? ????????? ??????? ????????? ?????? ?? ?? ??????? ???? ??????????-??????.

??? ?? ???? ?????? ? ???? ?????, ?????? ?? ?? ?? ????? ???? ?? ???????? ???????? ????????. ???? ?? ????? ?????? ????? ???? ? ?????????. ?? ???????? ??????? ?? ????? ????? ?????????? ?? ??? ???. ??, ?????? ?? ?? ????????? ?? ???? ?? ???? ?????? ???? ??? ???? ??? ????, ? ????? ????? ???? ??????? ?? ???????. ???? ???? ? ???? ? ????.

:) 319.gif

ovo sa licemerjem mi se posebno dopada :)

????? ?? ?????? ??????? ?? ???? ??????

???? ??? ??? ???? ?????? ????? ?????

??? ????????? ???? ?? ?? ??? ???? ???? ??? ?????? ??????????,

? ????? ??? ?????? ?? ?? ????? ???? ??????? ?? ?? ?? ?????? ???????? ???? ??? ?? ?? ?????? ? ??? ???? ???? ?? ?? ???? ????????????...

?????, ???? ?? ?????? ?????? ???? ?? ?? ????? ?? ????, ? ???? ???? ? ???? ????...

? ??? ?? ????...

????????? ?? ???? ????? ??????? ????? ????

? ??????? ?????...

??? ?? ?? ????? ???? ?? ???????, ??? ?? ???? ??????? ?? ??????? ???????.

??? ?? ???? ????????????. ?????? ?? ?? ?? ???? ????? ????????? ?? ?????? ?? ?? ??????? ????????, ?????? ?????? ?? ????? ?????? ??????????? ????. ?????? ?? ?? ???????, ? ?????? ?? ???? ??????? ???? ???? ???????? ?? ???? ???? ????? ????? ????. ???????? ?? ?? ?? ????? ???? ?????-???? ?????? ???? ????? ?? ?????????. ??????? ?? ????? ???? ?? ?????????. ??? ?? ???????

???? ?? ?? ?? ??? ??? ?????? ?????? ????????? ?? ????? ???? ??????? ??? ???????? ? ????? ???? ?? ?????? ??? ? ?????? ?? ?????.

????? ? ??? ????, ???? ? ????? ?????, ?? ???????? ?? ?? ???????? ??? ??????? ???????...

? ???? ??????????? ????, ?? ?? ?? ?????? ????? ??????? ?????? ??? ??? ?? ??????? ????...

??? ?? ???? ???????, ?? ???? ?? ?? - ???? ?? ??? ?????? ?? ???? ? ???? ?? ????????? ???? ?????? ?????? -

???????? ?? ???????????? ??????, ? ??? ?? ???????? ????????.

Pomaze Bog,

svakako, ako vas je dvoje, uvek jos vise pomaze i Bog velikom blagodacu ako oboje u isto vreme, uz pripremljen dogovor i obostranu odlucnost i ljubav, prestanete. radosno potvrdjujem taj isprobani nacin, jer smo moja devojka i ja u isto vreme, zajedno, prestali da pusimo, bez po muke :drugarstvo: a ja sam pre toga pokusavao tokom deset godina da prestanem iz vise puta i vise razlicitih trajanja prestanka do ponovnog vracanja duvanu.

znas oce, ne znam da li je kadjenje djavolu ali moram delimicno da potvrdim oca Joila, bar ja nisam mogao da se osetim prijatno tokom liturgije ako bih prethodnu noc dosao od spavanja punih usta cigareta ... svakako nije isto kad ujutru osecas cigarete u ustima a treba da pevas Ocenas ili ispovedis i samim smradom iz svojih usta Simvol vere. ne kazem za blagodat, da ce Bog zaobici takvog u potrebi, ali meni je bilo krajnje neprijatno iskustvo.

Pomaže Bog!

Nе узимамо само за себе, већ за стипендије студената, оболеле свештенике, удовице и сирочад, Фонд свети Јован Милостиви, фонд за пензионисане свештенике, за обнову храмова, за помоћ инвалидима... дакле узимамо за целу Цркву.Oprostite oče nemam čirilično pismo.Ja bih zaista voleo da delim ovo mišljene ali zaista.Što se tiče Timočke eparhije imam velike sumnje da pare koje narod prilaže odlaze u prave ruke.Da,desetak od svega,slažem se ali opet se vraćamo na isto,a to je da nam je posao koji radimo Bogom dat jel tako?U redu je za savest,u redu je da nismo od ovog sveta,ali nije u redu da se moj prilog temelji na tarifiranju...Troškovi života?Život je skup,neminovno.Ponoviću opet,mi nismo od ovoga sveta jel tako?Ako imam obavezu da plaćam te iste troškove,naravno to je obaveza.Mislim da je veoma velika razlika izmedju onoga što je desetak od svega i od onoga što sam u obavezi da plaćam.Pakla cigareta više nego molitva?Da li je opravdano da se naplaćuje molitva ako ona meni služi na spasenje,pojasnite mi to?Da li to znači da ja kupujem nebo?Ili parče neba?Objektivno,novac je danas svakom potreban.Ne sporim da je novac potreban,to nikako.Jednostavno kao što sam i napisao,veoma mi je velika čast da služim Bogu,to ne sporim,destekom od svega koji ne ispunjavam,priznajem.Ali...Prilog je ono što ja želim da dam a ne što mi neko to traži.Onda to više nije prilog već obaveza.Mislim da Crkva ili eklisija,jel tako znači sabor,sabornost ako ne grešim?Moj brat je danas gladan,ovo je primer,brate novca nemam ali hranu imam.Hoću da kažem,ako narod prilaže hranu,ako narod prilaže desetak od svega,zar oni isti savesni hrišćani neće reći,Oče evo ja želim da pomognem da se izgradi ova parohija.Pa pomoći ću onim što imam,eto toliko želim da priložim jer jedino mi ostaje život,koji opet nije moj,već mi je Bogom dat.Ako savesti nemam,onda neću ništa ni dati,zašto bih dao?Ali nemam ni milosti,jel tako?Drugim rečima želim da kažem,daću i novac za izgradnju hrama,uostalom daću novac,bar što se mene tiče.Ali to je zato što ja hoću i smatram da je to ispravno a ne zato što sveštenik tako želi.E upravo to ja mislim da je pogrešno.U poslušanju,prilog,obaveza.I zaista rekoh,hoću i da dam život ako treba...ali novac i slobodna volja.Još nešto,kad se već neko krsti zašto onda ne postoji jedno jedino pitanje-Oglašeni izadjite,razlog krštenja?Oprostite ako sam sarkastičan,mislim i dalje da ne postoje izgovori za tarifiranje.

Oprostite oče nemam čirilično pismo.Ja bih zaista voleo da delim ovo mišljene ali zaista.Što se tiče Timočke eparhije imam velike sumnje da pare koje narod prilaže odlaze u prave ruke.Da,desetak od svega,slažem se ali opet se vraćamo na isto,a to je da nam je posao koji radimo Bogom dat jel tako?U redu je za savest,u redu je da nismo od ovog sveta,ali nije u redu da se moj prilog temelji na tarifiranju...Troškovi života?Život je skup,neminovno.Ponoviću opet,mi nismo od ovoga sveta jel tako?Ako imam obavezu da plaćam te iste troškove,naravno to je obaveza.Mislim da je veoma velika razlika izmedju onoga što je desetak od svega i od onoga što sam u obavezi da plaćam.Pakla cigareta više nego molitva?Da li je opravdano da se naplaćuje molitva ako ona meni služi na spasenje,pojasnite mi to?Da li to znači da ja kupujem nebo?Ili parče neba?Objektivno,novac je danas svakom potreban.Ne sporim da je novac potreban,to nikako.Jednostavno kao što sam i napisao,veoma mi je velika čast da služim Bogu,to ne sporim,destekom od svega koji ne ispunjavam,priznajem.Ali...Prilog je ono što ja želim da dam a ne što mi neko to traži.Onda to više nije prilog već obaveza.Mislim da Crkva ili eklisija,jel tako znači sabor,sabornost ako ne grešim?Moj brat je danas gladan,ovo je primer,brate novca nemam ali hranu imam.Hoću da kažem,ako narod prilaže hranu,ako narod prilaže desetak od svega,zar oni isti savesni hrišćani neće reći,Oče evo ja želim da pomognem da se izgradi ova parohija.Pa pomoći ću onim što imam,eto toliko želim da priložim jer jedino mi ostaje život,koji opet nije moj,već mi je Bogom dat.Ako savesti nemam,onda neću ništa ni dati,zašto bih dao?Ali nemam ni milosti,jel tako?Drugim rečima želim da kažem,daću i novac za izgradnju hrama,uostalom daću novac,bar što se mene tiče.Ali to je zato što ja hoću i smatram da je to ispravno a ne zato što sveštenik tako želi.E upravo to ja mislim da je pogrešno.U poslušanju,prilog,obaveza.I zaista rekoh,hoću i da dam život ako treba...ali novac i slobodna volja.Još nešto,kad se već neko krsti zašto onda ne postoji jedno jedino pitanje-Oglašeni izadjite,razlog krštenja?Oprostite ako sam sarkastičan,mislim i dalje da ne postoje izgovori za tarifiranje.

Нема проблема што немате ћирилицу, наместићете је 0104_cheesy. Брате, морам да признам, да заиста не разумем шта желиш да Ти појасним. Рекао сам Ти и пре да сигурно имаш жељу да будеш прави члан Цркве Христове, да будеш учесник у Телу Његовом. Но, осећам, да Те је неко смутио овим стварима и то те итекако може одвојити од поенте. Они који имају потрошачки однос са Црквом, непрестано ће постављати питања наплата. МИслим да не може онај који живи Црквом рећи да не постоји обавеза према Цркви. Наравно да постоји. Стално сам говорио и говорићу да је боље не дати, него давати са гунђањем. Бог прима радосног даваоца. Онај који не живи Евхаристијом, Литургијом, он неће ратзумети шта ја причам. Финансијско уређење наше Цркве је далеко од идеалног. У многим земљама се одваја проценат од плате за Цркву. Код нас се то врши овако како се врши. И мени није воља да идем по кућама и наплаћујем водице, али је то једини начин финансирања наше Цркве. У овом питању си врло лако прешао преко питања финансирања свештенства и Цркве, па зато Те молим, објасни како мислиш да би требало све то да буде: да свештеник има решено социјално питање, да његово дете има здравствену књижицу, да може платити дуговања према Држави, да као и сви други људи може да купи ауто да би брже и ефикасниоје обављао службу... Тарифирање никако није идеално, далеко је од тога. Али ја за сад не видим бољи метод, ако имаш кажи ми молим Те, па да изложим Владики, можда то буде права мера. Има Епархије (мислим да је Бачка) која својим свештеницима даје плату, али сви верни су дужни да на основу свог имовинског стања дају црквени порез.

Нећу више да понављам, има различитих свештеника. Свако ће дати одговор Богу за своја дела. Моје је да се трудим на њиви коју ми је Бог даровао и да убирам плод са њиве. Како будем радио, тако ћу и убирати.

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...