Jump to content
Guest Светлана

Поставите питање свештенику

Оцени ову тему

Recommended Posts

Исцељење ћерке жене Хананејке

И изишавши оданде Исус отиде у крајеве тирске и сидонске.

МАТ 15:22   И гле, жена Хананејка изиђе из оних крајева и повика му говорећи: Помилуј ме, Господе, сине Давидов, кћер моју много мучи ђаво!

МАТ 15:23   А он јој не одговори ни ријечи. И приступивши ученици његови мољаху га говорећи: Отпусти је, јер виче за нама.

МАТ 15:24   А он одговарајући рече: Ја сам послан само изгубљеним овцама дома Израиљева.

МАТ 15:25   А она приступивши поклони му се говорећи: Господе, помози ми!

МАТ 15:26   А он одговарајући рече: Није добро узети хљеб од дјеце и бацити псима.

МАТ 15:27   А она рече: Да, Господе! али и пси једу од мрва што падају са трпезе господара њихових.

МАТ 15:28   Тада одговори Исус и рече јој: О жено, велика је вјера твоја; нека ти буде како хоћеш! И оздрави кћи њена од онога часа.

мој омиљени део, поред приче о Јову

њихова вера је помогла у излечењу оних за које су молили

њихова љубав

Guest свештеник Иван Цветковић

Потрудите се да се својим мислима вратите у то време, седните поред Христа, и посматрајте једну жену чији је народ био презрен од Јевреја. Погледајте само како се провлачи кроз масу. Погледајте како смирено и одлучно прилази Господу. Замислите само како је њу гледала руља која је ишла за Христом? Како су је само презирали, и гледали са ниподаштавањем. И не само то, него и благи Господ каже да се не узима храна са стола и баца псима. Зашто је то Христос рекао? Да ли је то случајно? Ово је велика школа за све нас, али пустићу вас да сами размишљате.

????????? ?? ?? ?? ?????? ??????? ??????? ? ?? ?????, ??????? ????? ??????, ? ??????????? ????? ???? ???? ?? ????? ??? ??????? ?? ???????. ?????????? ???? ???? ?? ???????? ???? ????. ?????????? ???? ??????? ? ??????? ??????? ???????. ????????? ???? ???? ?? ?? ??????? ???? ???? ?? ???? ?? ???????? ???? ?? ?? ???? ?????????, ? ??????? ?? ??????????????. ? ?? ???? ??, ???? ? ????? ?????? ???? ?? ?? ?? ????? ????? ?? ????? ? ???? ?????. ????? ?? ?? ??????? ?????? ?? ?? ?? ?? ????????? ??? ?? ?????? ????? ?? ??? ???, ??? ??????? ??? ?? ???? ??????????.

rekla bih , ako smem , današnjim re?nikom, da je Isus ovde bio ironi?an, da je to možda više pouka za jevrejski narod nego za ženu.Jer njena vera u Njega je ve?a, dok oni veruju više u sebe u to da su izabrani narod,

Ona pokazuje poniznost ?ak i kada je on "vre?a" saopštenjem da se hleb ne baca psima, ona veruje i moli upravo zato što veruje u milost Njegovu

U to vreme jevreji su mislili da Bog samo njima ukazuje milost i da ej dovoljno biti jevrejin bez ljubavi i vere, pa da zadobiju "Raj"

mislim da je to dobra pouka za sve nas, nemojmo biti gordi, budimo ponizni, ne znam koliko sam uspela da objasnim ali to ej moje mišljenje

Po postavljenom pitanju o naplati krštenja i drugih crkvenih usluga,slažem se sa konstatacijom da sveštenik treba da bude plaćen,medjutim ima tu jedan drugi problem...Nisam protivan da dam niti za krštenje niti za venčanje,ali onoliko koliko mi je Bogom dato,a ne onoliko koliko to kaže svešteno lice.U tome i jeste problem.Pokušavam da to shvatim ovako.Ako sam u poslušanju Bogu,ako sam spreman da dam sve ono zemaljsko,ustvari ako sam spreman da dam celog sebe zarad Hrista onda ne mogu da razumem zašto ali zašto bi se krštenje naplaćivalo?Ne želim da insistiram na ovoj temi,samo mi je užasno krivo gledajući kako danas pojedini ljudi koji nemaju para za hleb moraju da odvoje za krštenje,to je jako žalosno.Sa druge strane,ja verujem da ipak u ovom narodu postoje ljudi koji su spremni da daju onoliko koliko misle da mogu.Evo jedan primer koji se desio mom bratu...Osvećenje vode za slavu.Po završenom obredu sveštenik traži od mog brata 50 din.Jako žalosno.To je ono što ruši ugled i crkve i sveštenika.Naravno hvala dragom Bogu da ja nisam u crkvi zbog sveštenika.Takodje licemerno bi bilo kada bih rekao,pravednik će od vere živeti,ali u realnosti ja zaista mislim da pravednik verom živi.Takodje kao i svaki hrišćanin.Ne postoje načini kojima ljudskom mudrošću čovek može pošteno da zaradi novac.Ipak ti je dato onoliko koliko možeš da poneseš.Sad još nešto i ovim završavam,što se tiče i sveštenika i njegove porodice,mislim da je svakom čoveku veoma bitna njegova porodica i to jako poštujem.Ne kažem da sveštenici treba da žive od milostinje,ali isto tako i ne treba da imaju tarife.Ako je brat tvoj gladan...Ljubav,da.Svet bi jako bio lep samo ako bi živeli kao po molitvi Oče naš.Nažalost mnoge stvari nisu nam jasne...U svakom slučaju,zarad Hrista ne postoji cena kojom se nebo kupuje.Mislim da je ovde više nego bilo šta jasno.Neka se sveštenici okanu tarifiranja,milosti hoću a ne žrtve.Najviše se radujem kad i preko ljubavi imam ljubav koja me ispunjava celog.Tako bi trebalo da bude sa sveštenicima.Pokažite nam dela a Bog će platiti bez Ananije i Sapfire koji su ionako mrtvi,ili jednostavno grešim?

Драги брате, видим да имаш добру намеру. Но, опет се овде ствари не постављају на праве темеље. МИ хришћани нисмо од овога света, али ипак живимо у овом свету, што значи да морамо да се користимо свим овим што у овом свету имамо да би у њему живели. Заиста, ја се толико ружно осећам, да као теолог и свештеник, просим по кућама за водице и остале обреде. Не знам коме би и било пријатно  да то ради. Али пријатељу, верујем да ово не знаш, ми када наплатимо неки обред, не узимамо само за себе, већ за стипендије студената, оболеле свештенике, удовице и сирочад, Фонд свети Јован Милостиви, фонд за пензионисане свештенике, за обнову храмова, за помоћ инвалидима... дакле узимамо за целу Цркву. Сви свештеници имају своја задужења према Епархији и то је сасвим нормално, јер поред свега овога потребно је исплатити и људе који раде и административне послове једне Епархије. Знаш, не желим да се правдам, нити да правдам свештенике, али заиста се ствари не постављају тамо где јесу. Да не бих причао о било коме, навешћу ти само мој случај: живим у пропалој и влажној кући, змија нам је ове године походила дом, кров прокишњава, немам регулисано социјално и пензионо осигурање тако да сваки преглед код лекара за моје дете платим. Опет, је нећу да кукам нити ми је то намера, јер ово је сигурно воља Божија, која ме је натерали да постанем невероватно креативан (да нисам овде где јесам, нико од овиљ људи који се налазе на овом форуму, не би могли овде писати, јер овог форума не би ни постојало), да очврснем у искушењима... Дакле, нису ствари баш све онако како изгледају на први поглед. Вероватно да знаш , у Светом Писму пише да ко у олтару ради, нека са олтаром дели.

Да, у праву си, крштење не би требало да се наплаћује. То је истина, кад би тај и његова породица остали у Цркви. Нажалост, крштење је за многе постао само ритуал који се обави, па онде тај је дужан да дође у Цркву, ако се венча и ако се као покојник уноси у храм. Али зато се на крштењу и венчању кити музика без икаквих проблема (немој да ме поглрешно разумеш, ово јије свуда, али у огромној већини јесте), али је зато платити свештенику огроман проблем. Било би потпуно у реду да свештеник ама баш ништа не наплаћује, али да има одређена примања са којим  би могао да издржава породицу, да даје милостињу, да помогне изградњу храма, купи гориво и дрва за зиму итд...

Ово да се да колико ко има би било потпуно разумљиво да ми имамо изграђену савест. Нажалост то није тако те се онда молитва коју обави свештеник страшно потцењује, па како видим на примеру Твога брата, да више вреди паклица најјефтинијих цигарета, него молитва за тај дом. За мене је то страшно жалосно. И то руши углед Цркве и свештенства.

Господ нас учи да не брине о шта ћемо јести и шта ћемо убући. Тачно, али Бог нам је дао и памет и руке и ноге. Не жели од нас да направи инвалиде који неће ништа да раде, јер ће им пасти са неба. То не стоји. Бог хоће да каже да нам је главна мисао у животу да задобијемо Царство Небеско, а не да само изградимо куће и купујемо најскупље аутомобиле.    Да нам се читав живот не претвори у трку за новцем. Ја нисам материјалиста, а верујем и многи свештеници (да сам материјалиста, сигурно да не бих сад седео овде и ово радио та радим, већ бих размишљао о бизнису), али као одговоран човек коме је Господ подарио памет. здравље, снагу и породицу мислим да треба да живим , по Господњој заповести од моје службе. Да будем одговоран супруг и отац мојој деци, који ће им омогућити бар најосновније услове за живот. Овде сам добио интересантан предлог да се свештеници окрену кафићима и локалима и од тога живе. МОжда неко има још неки овако интересантан предлог, па да сви лепо запоставимо Цркву и да постанемо бизнисмени у лепим и финим одлелцима. Уоосталом у кафићима, печењарама и коцкарницама је будућност, јел' ?

Опрости, због овог сарказма на крају, али заиста не видим куда води овај разговор, ја целог себе предајем сбојој пастви и вама, не бавим се ничим додатним и желим да најскромније живим од моје службе.

Што се тиче оног да човек треба да да колико може за Цркву, мораћу да Ти кажем да се то коси са наредбом Господњом о давању десетка од свега што имамо. И ми свештеницци и ви мирјани. Ко се овога држи?

Твој у Господу,

свештеник Иван

Опростите што поново ускачем, ускоро ће и Скајп предавање у вези питања свештеничких наплата. Заиста не могу све да кажем у једном посту, а и нешто нисам расоложен да само о овоме пишем, али хоћу да одговарам на питања преко скајпа за све нејасноће. Волео бих кад бисмо се вратили на ону лепу тему о молитви за друге и вери. Слетели се, или да наставимо о наплатама?

Anatoli dugo se znamo...koliko mi danas uzeše kapela, pogrebno preduzeće, opština za grobna mesta, veruj mi cifra koju bi  trebalo dati svešteniku ej beznačajna :-[

Koliko se daje za nepotrebno bacanje hranem vence koje će posle preprodati drugome i ostale gluposti..

nemojmo generalitovati

??? ? ??? ???? ?? ???? ??? ?????? ?? ?????? ????????? ???????.

mislim da ovo zna?i ..nema veze što nisi meni govorio.. ono malo što ?uh ja primih u srce svoje i spoznah Istinu Tvoju

??, ??? ?? ????? ?????, ?????? ?? ?????? ??. ??? ????? ?? ?????. ??? ???? ?? ?????, ?????? ??? ???? ?? ???????? ???????: ?????? ???? ???????, ???? ?? ???????? ?? ?? ???? ??? ?????? ???? ?? ?? ?? ????? ??????? ??? ?? ?????. ?? ?? ??????? ??????? ????? ???????, ?? ?? ??????? ?? ?? ?????? ????? ???? ???? ???? ? ?? ?? ????? ???? ??? ??  ???? ??????- ????. ?????, ? ????? ???????: ???? ?? ?? ?? ??????? ??? ?? ??? ???? ???? ????? ?? ??? ?????, ???, ? ?? ?? ???? ??????? ???? ???? ??? ???? ? ???? ???? ??????? ????? ?????, ? ??? ??? ???? ????? ??? ?? ??????? ?????? ????? ???????? ???? ?? ?? ?????? ? ???? ?????????, ? ??????? ???????? ? ????: ?? ???????, ?? ??? ???, ??????? ?? ????, ??? ? ?? ????? ??? ???? ???? ???????, ?? ??????? ??? ??? ?????! ????? ????, ???? ???????! ???? ???????? ? ???????! ???? ????!

???? ??? ?????? ????????: : ? ????, ?????? ?? ????? ?????; ???? ?? ???? ???? ?????! ? ??????? ??? ???? ?? ????? ????.

Исус је услишио молитву оних који Га молише, јер Га молише са вјером да им Он може испунити оно за шта Га моле.

Чини ми се да можда они којима је помоћ требала нису били у могућности сами да моле. Можда они нису  вјеровали?

Ако је то тако, колико је то битно у овој ситуацији и уопште у животу, јер многи од нас имају могућност да моле, али за Бога не знају, чак са подсмјехом гледају на оне који вјерују?

Поред вјере, колико је битна:

-Капетанова свјесност своје недостојности пред Христом, искрена брига за другог?

-Истрајност и одлучност оне четворице да добију тражено, спремност да помогну другом?

-Хананејкина жеља да њена кћер оздрави, толика да је спремна да надиђе понижење?

Будући да су молитве ових људи уродиле плодом, ово је образац нама.

????????? ?? ?? ?? ?????? ??????? ??????? ? ?? ?????, ??????? ????? ??????, ? ??????????? ????? ???? ???? ?? ????? ??? ??????? ?? ???????. ?????????? ???? ???? ?? ???????? ???? ????. ?????????? ???? ??????? ? ??????? ??????? ???????. ????????? ???? ???? ?? ?? ??????? ???? ???? ?? ???? ?? ???????? ???? ?? ?? ???? ?????????, ? ??????? ?? ??????????????. ? ?? ???? ??, ???? ? ????? ?????? ???? ?? ?? ?? ????? ????? ?? ????? ? ???? ?????. ????? ?? ?? ??????? ?????? ?? ?? ?? ?? ????????? ??? ?? ?????? ????? ?? ??? ???, ??? ??????? ??? ?? ???? ??????????.

rekla bih , ako smem , današnjim re?nikom, da je Isus ovde bio ironi?an, da je to možda više pouka za jevrejski narod nego za ženu.Jer njena vera u Njega je ve?a, dok oni veruju više u sebe u to da su izabrani narod,

Ona pokazuje poniznost ?ak i kada je on "vre?a" saopštenjem da se hleb ne baca psima, ona veruje i moli upravo zato što veruje u milost Njegovu

U to vreme jevreji su mislili da Bog samo njima ukazuje milost i da ej dovoljno biti jevrejin bez ljubavi i vere, pa da zadobiju "Raj"

mislim da je to dobra pouka za sve nas, nemojmo biti gordi, budimo ponizni, ne znam koliko sam uspela da objasnim ali to ej moje mišljenje

onda sam i ovde bar malo  pogodila sustinu

hvala vam o?e ve?eras mi ej baš to trebalo

Опрости Лазарице, нисам видео Твој одговор, али сам закључио да је готово истоветан. Одлично, ово и показује да полако крећемо да дишемо истим Духом.

За оне који немају пара

а у цркви су

и свештеник их познаје и зна за њихову ситуацију...

свакако да у том случају може да постоји неки посебан договор

за крштење или било шта...

У цркви у коју ја идем свештеник неће ни да чује за наплату,

каже:

Приложи цркви колико мислиш да треба и колико можеш и желиш...

а он ни неће знати колико је то...

При том не осуђујем ни оне који наплаћују,

посебно када се ради о људима који не иду редовно у цркву и не дају прилоге...

?? ??? ???? ?????? ????

? ? ????? ??

? ????????? ?? ??????? ? ??? ?? ?????? ?????????...

??????? ?? ? ??? ??????? ???? ?? ??????? ???? ??????? ???????

?? ??????? ??? ???? ???...

? ????? ? ???? ?? ???? ????????? ???? ?? ?? ???? ?? ???????,

????:

??????? ????? ?????? ?????? ?? ????? ? ?????? ????? ? ?????...

? ?? ?? ???? ????? ?????? ?? ??...

??? ??? ?? ???????? ?? ??? ???? ?????????,

??????? ???? ?? ???? ? ?????? ???? ?? ??? ??????? ? ????? ? ?? ???? ???????...

??? ??, ?? ????, ????? ?????? ? ???????? ??????????.

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...