Jump to content
Guest Светлана

Поставите питање свештенику

Оцени ову тему

Recommended Posts

Guest Alefshin

Пробајте преко криптлоада ако имате адсл и динамичку ип адресу, то је одличан софтвер и врло лак за коришћење.

Pomaže Bog!Imam jedno pitanje na koje nikako da dobijem odgovor?interesuje me kojim pravom se naplaćuje krštenje?Sa druge strane još jedna veća glupost koja mi nije jasna,kako može neko da naplaćuje molitvu za zdravlje?Onda takodje mi nije jasno,da li je dozvoljeno uputiti kritiku nekom svešteniku ili treba ćutati i ne reći ništa,jer starac Porfirije kaže,greh je suditi sveštenicima,ali ne mogu da prihvatim činjenicu da pojedini sveštenici mogu večito da se kriju iza čina i da je to pogrešno,i da iako to znam niko ništa ne sme da pita.Sa druge strane nije mi takodje jasno,kako to da pojedini sveštenici imaju pravo malo Bogatstvo,ali ne u tom smislu nažalost?Veoma mi je poznata tematika pravoslavlja,ali ne u potpunosti naravno i kao nepokajani grešnik,želim da znam što više o mojoj veri.Kad kažem nepokajani,to ne znači da pri tom osećam neku grižu savesti,ali čak ni ponos.Samo mi nije jasno,čemu učenje iz Svetog Pisma ako nema osnovnih principa kojih treba da bude.Još nešto,sveštenici se pridržavaju kanona kad god im to odgovara,a kad im ne odgovara vade se na predanja,pouke itd.Veoma mrljavo.

Pomaže Bog!Imam jedno pitanje na koje nikako da dobijem odgovor?interesuje me kojim pravom se napla?uje krštenje?Sa druge strane još jedna ve?a glupost koja mi nije jasna,kako može neko da napla?uje molitvu za zdravlje?Onda takodje mi nije jasno,da li je dozvoljeno uputiti kritiku nekom svešteniku ili treba ?utati i ne re?i ništa,jer starac Porfirije kaže,greh je suditi sveštenicima,ali ne mogu da prihvatim ?injenicu da pojedini sveštenici mogu ve?ito da se kriju iza ?ina i da je to pogrešno,i da iako to znam niko ništa ne sme da pita.Sa druge strane nije mi takodje jasno,kako to da pojedini sveštenici imaju pravo malo Bogatstvo,ali ne u tom smislu nažalost?Veoma mi je poznata tematika pravoslavlja,ali ne u potpunosti naravno i kao nepokajani grešnik,želim da znam što više o mojoj veri.Kad kažem nepokajani,to ne zna?i da pri tom ose?am neku grižu savesti,ali ?ak ni ponos.Samo mi nije jasno,?emu u?enje iz Svetog Pisma ako nema osnovnih principa kojih treba da bude.Još nešto,sveštenici se pridržavaju kanona kad god im to odgovara,a kad im ne odgovara vade se na predanja,pouke itd.Veoma mrljavo.

pitanja koji bi mnogi postavili ali se ne usu?uju :drugarstvo:pa što bi rekao o.Ugrin, vi ste na potezu ( mislim da u pitanju nema osude ve? samo pokušavamo da shvatimo neke devijacije koje postoje u svakom društvu i koje na žalost obi?nog mirjanina ?eš?e odgurnu od vere nego što ga privuku )

Guest свештеник Иван Цветковић

Бог Ти помогао брате. Добро дошао. Већ сам на ово питање давао одговор. Да се не бих понављао, а како видим да и Ти помињеш Свето Писмо, волео бих да Ти дам одговор који ће бити заснован на Светом Писму. Овај одговор сам дао на исто питање на форуму Видовдан.орг. Надам се да ће Ти значити за даље промишљање ово што сам написао.

Suzana је написао/ла:

Има овдје неистине koja ме смета, јер се у закључивању полази од једне премисе; а то је да смо сви ми, мање или више, греховни. Прешућује се истина о другим премисама, а то је и истина о страшном Христовом суду.

Ако би закључивали само из премисе да смо сви греховни, брзо би дошли до закључка да је штошта незаконитог дозвољено и чинити ( или да би требали прогледати кроз прсте таквим починитељима).

А како и гдје ископати разумијевање да свештеник наплаћује крштење ( Света Тајна) у износу висине радникове плате ; или чињеницу да постоји јавно извјешен цјеновник у цркви и за остале » духовне услуге«, и то без пореза, као у свим другим организацијама, које стичу своје приходе бавећи се услугама као регистрираном дјелатношћу.

Не улазим у организацију Цркве а нисам ни знала, да сви свештеници немају од државе обезбијеђена средства за социјално преживљавање; њих и њихових породица.

Из Светога Писма сазнајемо да је апостол Павле проповиједао наук Господа Христа и при том није узимао ни од кога ни злата, ни одјела, већ да је радио и тако се побринуо за себе и своје сараднике.

То можемо прочитати у слиједећем цитату:

ДЕЛА АПОСТОЛА 20

26 Зато вам сведочим на данашњи дан да сам чист од крви свију; 27 јер се нисам устручавао да вам објавим сву одлуку Божију. 28 Пазите на себе и на све стадо, у ком вас је Дух Свети поставио за епископе, да напасате Цркву Божију, коју је стекао својом крвљу. 29 Ја знам да ће после мога одласка међу вас ући зверски вуци који неће штедети стада. 30 Па и од вас самих устаће људи који ће говорити наопаке ствари - да повуку за собом ученике. 31 Стога будно пазите и сећајте се да три године, ноћ и дан, нисам посустао саветујући са сузама сваког од вас.

32 И сад вас предајем Богу и његовој благодатној речи, која може да назида и омогући наследство међу свима освећенима. 33 Сребра или злата или одела нисам зажелео ни од кога. 34 Сами знате да су ове моје руке послужиле мојим потребама и потребама мојих сарадника. 35 Све сам вам показао, да се тако ваља трудити и немоћне прихваћати, и сећати се речи Господа Исуса, јер је он рекао: »Блаженије је давати него ли примати«.

Е ово је већ један приступ проблему који имају и секташи и као велики приговор на Цркву. Чудим се да нисте поставили премисе и на овај начин:

Свештеник нема плату, а служи

Свештеник има породицу, има све трошкове који имају сви други,

Конклузију извуците сами.

Видим да је овде много битније да ми разговарамо о наплатама, порезима, институцијама итд... него о Христу. Сестро, можда сте поставили ово из неке добре намере, не би ли кога заштитили од нас незајажљивих и ненаситих свештеника који треба да пасемо траву и живимо без струје, телефона... али овако срочен пост је врло ефикасан за слабоверне и колебљиве у вери. Зато ћу овде изложити мало опширније овај проблем, па ћете видети да је ваш приговор баш ни мало оправдан и чак у противности са Светим Писмом, које сте цитирали. Уз то, ово ће бити мој последњи пост о овој теми и ако се и даље о овоме говори, онда преименујте тему у "Зауставите свештенике у осиромашавању народа" или у "Проклети свештеници нам све узеше" итд. те да се ја лепо повучем јер не желим никога да пљујем и омаловажавам, нити да се пљује и омаловажава свештенство које за вас име Божије призива, а овде та тенденција и те како постоји.

Можда нисте знали, али пастирска служба изискује много напора и времена, те свештеник и да хоће да се бави нечим другим, не може. Многи свештеници морају да прелазе огроман пут да би стигли до неке куће или места те тако задовољили духовне потребе својих парохијана. Ја вас сад питам, по обичној људској логици: Да ли он треба да буде награђен или да умре од глади и голотињи? Не мислите ваљда ко и сви безбожници да свештеник ништа не ради, а лепо живи? Зар је само физички рад-рад? Шта ћемо онда са научницима, философима, администрацијом, наставницима и професорима...? Вероватно треба и њих попљувати и растерати јер нису економски продуктивни. Дакле, свештеници ништа нераде, а лепо живе је најобичнија демагошка парола.

Видим, навели сте и св. ап. Павла. Баш лепо. Значи да читате Свето Писмо. Међутим, бојим се да га нисте баш најбоље протумачили. Св. ап. Павле је имао свој занат и уједно проповедао, што је било изузетно ефикасно. Тачно, он ни од кога није ништа тражио, али нигде не пише да није ни од кога ништа примио, ако му је неко дао. Осим тога, он и није био у ситуацији да од некога нешто тражи, јер је по први у долазио у многобожачка места. По којој је основи он и могао нешто да тражи при првом сусрету?

Даље, св. ап. Павле, заиста није ни од кога ништа тражио, али не зато што је сматрао да свештеник нема права да буде награђен, него што је био у ситуацији да сам себе издржава. (ја кад би се бавио нечим другим, одмах би био мафијаш). Напротив, св. ап. Павле је и те како био свестан да има право на материјално издржавање. Он се те власти и права одрекао само зато да не чини какве сметње еванђељу о Хрису (1. Кор. 9,12)

И на крају, пошто сте ви навели цитат, да неведем и ја по који, с' тим што га нећу болдовати:

"Ко војује кад о своме трошку? Ко сади виноград, а не једе његов род? Или ко напаса стадо, а не једе млека од стада? Говорим ли ја само по људски, или не говори то и закон? У Мојсијевом закону, наиме, написано је: Немој да завежеш уста волу који врше. Брине ли се Бог за волове? Или говори баш за нас? Та за нас је написано- да орач треба у нади да оре, или који врше да треба да врше у нади да ће добити свој део.Ако вам ми посејасмо духовна добра, да ли је то нешто велико што жањемо ваша телесна добра? Кад други имају права да учестују у земаљским добрима, зашто не бисмо имали ми још и више? Али ми нисмо се послужили овим правом, него све подносимо, да не учинимо какве сметње еванђељу о Христу. Не знате ли да се од храма хране они који врше свету службу, и да служитељи олтара са олтаром деле? Тако је и Господ наредио проповедницима еванђеља да од еванђеља живе." (1. Кор.9). "Али ја нисам користио ништа од свега тога" (1. Кор. 9, 7-15)

Ап. Павле је говорио да се еванђељу научио од самог Христа а не од људи (Гал. 1, 11-12; Кор. 11.23) Очигледно је да је ово написано о праву свештеника које је он научио од Христа. Сам Спаситељ каже: Кад уђете у кућу... остајте у тој кући, једите и пијте, што имају; радник је наиме достојан своје плате" (Лк. 10, 5-7)

Да на крају додам и ово: Знам да има свештеника који се не обазиру много да ли је неко сиротиња, али таквих је заиста мали број. Нека то њима на част служи, а примиће плату и од Христа. Но, има и оних који лажу свештеника да немају. Ви прочитајте у Светом Писму шта се десило Ананији и Сапфири кад су слагали Петра за новац. А и кад нема, треба да да колико може. Прочитајте шта је Христос рекао за удовицу која је дала две лепте у храму. Није рекао: "Немој, ти немаш", већ је похвалио и рекао да ће јој се то примити као највећа плата на небесима, јер је дала од мањка свога. Заиста, данас многи дају од свога сувишка. Зато и нема благослова.

Да закључимо: Свештеник треба да живи од својега рада, који јесте његова плата. Њу му даје верни народ као израз љубави према Богу, Цркви и свештенику. Они који неће, не морају. Нико их не тера. Боље је и не дати, него кукати и запомагати. Нема, драги моји, ту никаквог благослова, већ само проклество.

П.С. Знате ли да скоро више коштају тањирићи за торте, пластичне виљушке, чачкалице и салвете, од цене крштења или венчања? Оно што бацимо после употребе ћемо пре да платимо него свештенику за молитву. Хм, заиста прави поглед на веру. Прави одраз љубави. Нема шта.

Иначе, овај одговор је написан у једном стању где је свештенство генерализовано и тако је формулисано као да смо ми свештеници извор свег народног сиромаштва.

Драги брате Анатолиј, верујем у Твоје добре намере. Свако Ти добро од Господа.

pitanja koji bi mnogi postavili ali se ne usuđuju pa što bi rekao o.Ugrin, vi ste na potezu ( mislim da u pitanju nema osude već samo pokušavamo da shvatimo neke devijacije koje postoje u svakom društvu i koje na žalost običnog mirjanina češće odgurnu od vere nego što ga privuku )

Не видим разлог да неко не постави питање. И треба да пита. Ја, када ми нешто није јасно, питам.

pitanja koji bi mnogi postavili ali se ne usu?uju pa što bi rekao o.Ugrin, vi ste na potezu ( mislim da u pitanju nema osude ve? samo pokušavamo da shvatimo neke devijacije koje postoje u svakom društvu i koje na žalost obi?nog mirjanina ?eš?e odgurnu od vere nego što ga privuku )

?? ????? ?????? ?? ???? ?? ??????? ??????. ? ????? ?? ????. ??, ???? ?? ????? ???? ?????, ?????.
Ako ne pitamo ne?emo ni saznati :cheesy1:ja sam uvek za to da pitanja i treba ad se postavljaju, ali to možemo ovde zavaljuju?i vama i ostalim sveštenicima, teško da bi na drugim forumima dobili adekvatan odgovor, pre bi ans nazvali jereticima, gnosticima, sektašima etc.etc :cheesy2:..ne baca se ceo rod zbog par zrna kukolja...e sad kad smo ve? kod toga da li postoji neka vrsta "cenovnika" mislim da li je na nivou crkve donet neki dogovor o rasponu šta koliko treba da košta'naravno da znam da sveštenik ima i porodicu, i decu i da ima sve potrebe koje ima i sav ostali svet, i to stalno pokušavam da objasnim, ali malo je sveštenika kao o.marko koji je krstio mog sina:-moraš da kupiš i doneseš to i to, a koliko košta? da?eš koliko smatraš da treba i koliko možeršpa za kojekakve gluposti dam silan novac, pa mese?no za cigarete dajem više nego za ejdno krštennje, na kraju krajeva, pojedinim lekarima ti isti ljudi koji kritikuju sveštenstvo za jednu operaciju daju moju godišnju platu :drugarstvo:

Може бити да је глупо ово што ћу питати, али питаћу.

Зашто је потребно да се молимо Богу за неког, тј. зашто је потребна наша интервенција (да тако кажем), у виду молитве, за неког,

нпр. за нечије оздрављење, за просвјетљење истином, за поправљање?

???? ???? ?? ?? ????? ??? ??? ?? ??????, ??? ??????.

????? ?? ???????? ?? ?? ?????? ???? ?? ?????, ??. ????? ?? ???????? ???? ???????????? (?? ???? ?????), ? ???? ???????, ?? ?????,

???. ?? ?????? ??????????, ?? ???????????? ???????, ?? ???????????

????? ??????, ?? ????? ?????? ???? ???? ?????, ?????? ?? ????????? ? ????? ??, ?????? , ?? ??????? ????? ?? ?? ?????? ?? ????? ??? ?? ???? ?? ?? ???? ?? ????? ???? ??? ????? ?? ?? ?????? ??? ??? ??? ??? ??? ???? ?????? ??? ???? ?? ?????? ???? ????????, ?? ??? ??????? ????????? ?????.

из разлога зашто се ми молимо за неког кад он може да се моли за самог себе или зашто да се молимо кад Бог већ зна шта њему треба?

И једно и друго, а ово друго може и да подразумјева да тај неко не зна за Бога.

Драги Алекса, одговорићу ти мало касније, сад имам неке обавезе, али узимам на себе одговорност да Ти дам овај одговор, и надам се да ћемо ово питање продубити ка пољу вере. Молитва је повезана са вером, у једино таква је делотворна. Видећете, ово је врло интересантно.

pitao sam uzivo ljude koje sam imao priliku da pitam,ali mi nisu dali odgovor,pa ako neko zna-

na prijemnom ispitu je bilo jedno pitanje-  sta je kenozis?

p.s.-mozda je bilo kinozis,ili tako nesto,taj pojam nisam nigde sreo,pa ako neko zna o ovome,verovatno ce se setiti i prave rec,ali sam 100 posto siguran da je prvo slovo k, i da ima -nozis u nastavku.

kazu mi da nema veze sa kinovijskim nacinom zivota,ali mozda su pogresili...ne znam.

?????? (??. ??????? ??????????, ???????????, ???????, ???????): ????? ??????? ??? ?????????? ???? ??? ?????? ???????? ? ????? ??????????, ??? ??? ??????????? ????? ???: "???? ?????? ? ??????? ???????, ???? ??????? ?? ??????? ?? ??? ?? ?????? ? ?????; ???? ?? ???? ??????? ?????? ??????? ?????, ?????? ?????????? ??????, ? ???????? ?? ???? ??? ??????; ?????? ?? ???? ? ??? ???????? ?? ?????, ? ?? ?? ????? ?? ?????" (?????. 2,6-8). ?? ?? ????? ???? ?? ?? ???? ????????? ???????? ???? ???????. ? ???????????? ?????????, ?????? ?? ?????? ??? ????????? ?????????? ?????????. ? ??????, ??? ??????? ??????? ? ?????? ??????: "????? ???? ????? ? ????? ?? ???" (????. 2,9), ?? ?? ?????? ??? ????????? ?? ???? ?? ????. ? ?????????? ?????, ??? ??????? ????? ?????????, ?? ?? ?? ??????? ?? ????????? ?????, ?????? ??????? "?????" (????????). "???????????? ?????? ??????, ?? ?? ?????????? ??????????, ??? ?? ?? ?????????", ?? ?? ?? ???? ??? ?????? ??????????? ?? ????? ?????????. ?? ?? ??????? ??????????? ?????? (?????????) ?? ?? ??????? ???? ????????? ??????? ???? ????? (????????), ???? ????????? ? ???? ???????????.

?????????? ? ?????? ????????? ?? ????????? ?????? ??????????. ? ????????????? ???????, ?????? ?? ???? ?????????? ??????????, ?????? ???? ???? ??????? ????, ?????? ?? ?? ???????? ???????? ? ??????????, ????????? ????????? ??? ??????. ?????? ?? ? "????? ?????????", ???????? ?????? ???? ??, ???????????????? ??????? ???? ? ???? ??????????, ??????????? ????????? ????????? ?? ???????? ????????. ? ?????? ?? ??? ????? ????? ?????????? ? ???????????, ?? ????????? ?????: "?? ??????? ???????? ???, ?????????? ???? ????????? ????????????, ?? ???? ??? ?? ?????? ?? ??? ? ??? ??, ? ??????? ???? ??? ?????? ??????????? ??? ???? ???? ???????" (????? ????? ????????, ? ???????????? ????, III, 1, ???. 98).

????? ??????, ?????????? ?? ???? ???????, ??? ???? ???? ???????, ??? ?????? ?? ???? ??????????? ?? ?? ??? ???? ???????, ? ????? ?? ?? ???? ??? ?????? ????????? ?? ???? ????. ??????? ?? ???????? ?? ?????, ? ?????? ????? ?? ??????????. ????????, ??? ?? ???? ????????????.

???? ?? ?? ???? ?? ???? ???????, ??? ?? ????? ?? ????????? ?????? ? ??????, ???? ?? ???? ?? ????????? ??? ?? ????? ?? ???? ?? ???? ???????, ???? ?? ???? ?? ????? ?? ???? ?? ???? ??????? ??? ?? ??????????

??? ??? ??? ??????? ?? ?????? ????, ??? ?? ?? ?????? ?????? ? ? ??? ? ???? ??? ?? ?????? ??????????.

?? ??????? ????? ?? ?? ?????? ?? ????? ??? ?? ???? ?? ?? ???? ?? ????? ???? ??? ????? ?? ?? ?????? ??? ??? ??? ??? ??? ???? ??????

? ????? ? ?????, ? ??? ????? ???? ? ?? ???????????? ?? ??? ???? ?? ??? ?? ????.

????? ?? ?? ???? ????????? ?? ???, ?????? ?? ?? ???? ????????????.

???? ????? ?????? ??? ???????? ????? ??? ???????. ?? ?? ??? ????, ??? ??????, ???? ???? ? ???? ???????. ???? ?? ???? ? ???? ???????? ??????? ?? ?? ??????? ???? ?? ??????? ??????? ????? ????? ???? ?? ???????? ?? ?? ???? ?? ????? ????, ? ?? ?? ????? ???? ???? ?? ?????? ????? ????. ???? ???? ???????? ????????, ??? ?? ???????? ??? ??????? ????????:

???? ???????: ?????? ????? ????????

??? 8:5  ? ??? ??? ? ?????????, ???????? ?? ??????? ?????? ?? ? ????????:

??? 8:6  ???????, ????? ??? ???? ???? ??????, ? ??????? ?? ????.

??? 8:7  ? ???? ?? ????: ?? ?? ???? ? ?????????? ??.

??? 8:8  ? ??????? ???????? ? ????: ???????, ????? ???????? ?? ??? ???? ??? ????, ???? ???? ???? ?????, ? ????????? ????? ???.

??? 8:9  ??? ? ?? ??? ?????? ??? ??????, ? ???? ??? ????? ???????, ?? ????? ???????: ???, ? ???: ? ???????: ????, ? ????; ? ????? ?????: ????? ??, ? ?????.

??? 8:10  ? ??? ?? ????, ?????? ?? ? ???? ????? ??? ??? ?? ???: ?????? ??? ?????: ?? ? ??????? ?????? ????? ?? ?????.

??? 8:11  ? ????? ??? ?? ?? ????? ?? ?????? ? ?????? ???? ? ?????? ?? ?????? ? ????????, ? ??????, ? ??????? ? ??????? ?????????;

??? 8:12  ? ?????? ??????? ???? ??????? ? ???? ?????????; ????? ?? ???? ???? ? ?????? ????.

??? 8:13  ? ???????? ???? ????: ???, ? ???? ?? ???????? ???? ?? ????. ? ??????? ????? ????? ? ??? ???.

??? ????? ?? ???? ????? ????????? ??????? ?? ?????:

???????? ??????? ???? ???? ?????????

??? 2:1  ? ??? ???? ? ????????? ??????? ???????? ????; ? ?? ?? ?? ?? ? ????.

??? 2:2  ? ????? ?? ??????? ????? ???? ?? ?? ?????? ?? ???? ??????? ?? ?? ???????; ? ???????? ?? ?????.

??? 2:3  ? ?????? ? ???? ?? ??????, ???? ?????? ?????????.

??? 2:4  ? ?? ?????? ?????????? ?? ? ???? ?? ??????, ??????? ???? ?? ???? ???? ?? ??????, ? ?????????? ???????? ???? ?? ???? ????? ??????.

??? 2:5  ? ???? ???????? ????? ??????, ???? ???????: ?????, ????????? ?? ?? ??????? ?????!

??? 2:6  ? ????? ??????? ???? ?? ?????????? ? ????????? ? ?????? ??????:

??? 2:7  (?? ???? ???? ???? ?? ????? ?? ???? ????????? ??????? ???? ??????? ?????

??? 2:8  ? ????? ?????????? ???? ????? ?????? ?? ??? ???? ????????? ? ????, ???? ??: (?? ???? ????????? ? ?????? ???????

??? 2:9  (?? ?? ?????? ???? ???????: ????????? ?? ?? ???????; ??? ????: ?????? ? ???? ???? ????, ? ?????

??? 2:10  ?? ?? ????? ?? ????? ??? ??? ????????? ?? ????? ????????? ???????, ???? ???????:

??? 2:11  ???? ???????: ?????? ? ???? ???? ????, ? ??? ???? ?????.

??? 2:12  ? ???? ?????, ? ?????? ???? ????? ???? ????? ???? ?? ?? ??? ??????? ? ???????? ???? ????????: ?????? ???? ??? ?? ????????.

??? ?? ?????? ???? ????????

? ??? ??? ????? ?? ??????? ????????, ?? ???? ??????? ?????????:

???????? ????? ???? ?????????

? ???????? ?????? ???? ????? ? ??????? ?????? ? ????????.

??? 15:22  ? ???, ???? ????????? ????? ?? ???? ??????? ? ?????? ?? ????????: ??????? ??, ???????, ???? ???????, ???? ???? ????? ???? ????!

??? 15:23  ? ?? ??? ?? ???????? ?? ??????. ? ??????????? ??????? ?????? ?????? ?? ????????: ??????? ??, ??? ???? ?? ????.

??? 15:24  ? ?? ???????????? ????: ?? ??? ?????? ???? ?????????? ?????? ???? ?????????.

??? 15:25  ? ??? ??????????? ??????? ?? ?? ????????: ???????, ?????? ??!

??? 15:26  ? ?? ???????????? ????: ???? ????? ????? ???? ?? ????? ? ?????? ?????.

??? 15:27  ? ??? ????: ??, ???????! ??? ? ??? ???? ?? ???? ??? ?????? ?? ?????? ????????? ???????.

??? 15:28  ???? ???????? ???? ? ???? ???: ? ????, ?????? ?? ????? ?????; ???? ?? ???? ???? ?????! ? ??????? ??? ???? ?? ????? ????.

????? ???, ???? ?? ?? ????? ??????? ????????, ??????? ??? ??????? ? ????? ?? ??????????. ?????? ?? ?? ??? ??? ???????? ??????? ?? ??????????? ? ? ??????? ? ? ????? ??? ?? ????????, ????. ?????, ???? ????? ???? ?????? ???? ?? ??? ???????? ???? ?? ?? ?????? ?????????. ????? ? ???? ????????? ???? ???? ????????, ? ?????? ?? ????????. ????? ?? ??? ???? ?????????? ? ???? ??????????. ?????????, ?? ???? ?? ??????? ?????? ?? ???? ???????? ??? ???? ?????????, ?? ???? ????? ?? ??????? ??????? ??? ?? ?????. ?????????? ???? ???? ? ?????????? ???????????? ??? ??? ?????? ???????.

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...