Jump to content
Guest Светлана

Поставите питање свештенику

Оцени ову тему

Recommended Posts

sad ja imam pitanje , nije žena sama u?estvovala u plotskoj pohoti ve? i muškarac, da li postoji neka molitva za o?iš?enje muškaraca ili oni nisu, pa sad grubo je re?i krivi, ali sau?esnici

i kad smo ve? kod ovoga jedno sli?no pitanje, neki sveštenici kažu da ej zabranjeno da žena dok ima ciklus ulazi u crkvu, drugi kažu da može

???????? ???????? ???? ???? ????? ?? ?????? ??????( 3 ???? 12 ??.), ?? ???? ?? ? ????? ?????? ?????? ? ???? ?????????. ???., ???? ?? ???? ???????? 8. ???? ?? ??????, ???? ?? ????? ??? 8. ???? ???? ??????? ?? ??????????? ?????? ? ??? ?????? ??????? ???, ???? ? ???? ? ????????( ????? ???? ?? ?????, ????? ?? ????????? ???? ????????? ????). ???? ?? ?? 40-??? ???? ?????????? ???? ???????? ??? ?? ??????????? ? ???? ???????? ??????????( ???? 2.?????), ? ???? ?? ???? ????? ?????????? ?? ???? ? ?????? ??????? ?? ?????.

???? ?? ???????? ? ?????? ????? ?? ?? ? ?????? ?????? ??????? ????? ???????? ????? ????????, ? ???? ????? ?? ????? ? ???? ?? ?? ??? ??? ?????? ???????? ?? ????????? ?????????( ????? ?????, ???`??, ?????) ? ?? ?? ?? ? ?????????? ??????????? ? ???? ???????? ??????????.

??? ?? ??????? ????, ?????? ???????? ?????? ?? ?? ???? ???? ?? ??????????, ??? ?????? ? ????? ??? ??, ?????? ????, ???????? ???? ? ???? ?? ?????? ????? ? ?? ????? ?????????.

Hvala o?e, odgovor na drugo pitanje mi je važniji od prvog..se?am se kako je porodica mog pokojnog supruga bila zate?ena ( moji nikada nisu slavili slavu za razliku od njih) kada sam rekla da neko ode po znamenje u crkvu za mog sina, nisu ?ak ni znali šta je to

i iskoristi?u još jedno pitanje

...Da li majka može odmah po poro?aju, pod uslovom da je krštena, da "krsti" svoje dete u starhu da mu se nešto ne desi pa da nekršten ode pred Gospoda

negde sam davno ?itala da u nemogu?nosti  da se do?e do sveštenog lica to može u?initi neka krštena osoba

Guest Alefshin

i iskoristi?u još jedno pitanje...Da li majka može odmah po poro?aju, pod uslovom da je krštena, da "krsti" svoje dete u starhu da mu se nešto ne desi pa da nekršten ode pred Gospodanegde sam davno ?itala da u nemogu?nosti  da se do?e do sveštenog lica to može u?initi neka krštena osoba

??, ? ????????? ???????????( ?????? ????????? ??????????, ? ????????? ?? ?? ?? ??????????? ?? ????? ?????) ??????? ?? ??????? ????? ?? ????? ??????? ?????? ?? ?? ?? ?? ????????? ????????????.

Морам несто да поделим са вама. Имам једну дилему, уствари то је више размишљање о нечему што ми се догодило и што срећем врло често. Па ћете ме ви можда просветлити у мом погрешном тумачењу и разумевању наше вере и незнању или ћете потврдити да сам на правом путу.

Покушаћу да објасним што једноставније могу, па вас молим да не узмете за зло ако је негде можда сувише искарикирано или превише једноставним речима објашњено. Све је то у циљу да ме разумете што боље.

Примећујем да многи људи не разумеју веру као веру, као душевно стање, као наш однос према Богу, да је Бог једна идеја о добром и о светом, једно душевно осведочење, и да је Бог творац и регулатор живота, без којег се не даје разумети ни свет ни живот. Већ веру и однос према Богу тумаче: како нешто "ваља" или "не ваља", као неко "бајање" или нека "магија". Јер ако нешто не урадимо онако како смо чули од ко зна кога (а што свакако нисмо прочитали у верским књигама или чули од свештених лица) Бог све види и одмах ће нас ударити својим бичем или бацити неку клетву на нас па ће нам нешто лоше у животу ићи.

Пре неколико дана сам посетио манастир Жичу. Самном су били мој пријатељ, његова супруга и сестрић тог мог пријатеља. Нећу вас давити мојим духовним доживљајем тог места, о мојим осећањима која сам имао, били су предивни и посебни....да не скрећемо са теме. Манастир нуди духовну, верску литературу, разне сувенире итд. Па смо и ми пре одласка одлучили да купимо по нешто. Сви су желели да купе бројанице па и ја, али сам на крају одустао. Зашто? Па изгледа да ја то не умем да урадим. Наиме, када смо решили да купимо бројанице, међу тим мојим пријатељима је дошло до благе расправе о томе како: бројанице "не смеју" да се купују за себе, мора неко да ти их купи, па је један од проблема био да ли се бројанице носе на левој или десној руци, па да опет "не ваља" да се носи једна бројаница него мора да се на руци имају три....А онда сам се ја у том тренутку осетио тако, не знам како да објасним, некултурним, неверујућим, необразованим верски, духовно недостојним вере, можда чак и тог места....У тој расправи нисам учествовао јер ето нисам довољно упућен а и сматрао сам да то ипак није место, а опет сам обнављао у глави шта сам научио о бројаницама, шта су оне, шта представљају и чему служе, а на крају и то поново код куће проверио. Ал нигде не нађох "шта ваља, шта не ваља и како ће Бог да ме казни ако супротно урадим". И док су они куповали бројанице једни другима и стављали их једни другима на руку, ја сам се повукао, посветио молитви, купио молитвеник и још неке сувенире али не и бројаницу.

Мислим да одговоре о томе шта "ваља" а шта "не ваља" можемо наћи у Божијим заповестима, у седам смртних грехова, светом писму... А не да тумачимо ми како не треба.

Е, сада бих ја да чујем ваше мишљење о овоме што написах. Можда се бројанице тако и купују, али ћете се бар сложити да много народа веру и однос према Богу тумачи онако како горе спочетка објасних.

Волео бих да чујем што више коментара.

Guest nikolastojanoviccuprija

Draga Lazarice zanimljivo je tvoje pitanje!Ali Gospoda BOGA nebi trebali da zamisljamo jer je Gospod Neizreciv,Nedokuciv,Sveobuhvatan i Sveprisutan!BOG je u srcu nasem i svuda oko nas i u svakom od nas!Jedino lice Trojednoga Boga koje je radi nas i nasega spasenja sisao s Nebesa je lice Sina Bozijeg Isusa Hristosa a Lik Njegov imamo na Svetim Ikonama!Niko nece dodji k Ocu do kroza me! I to nam je dovoljno!

Veliki je BOG da bi se jednom mislju mogao obuhvatiti!

Velika su Gospode dela tvoja i nema reci koja moze da opeva sva cudesa Tvoja!

Ja msilim da treba :D

Једва да смо мало залечили ране и да се смирила хајка атеизма, а на наш народ и на православље, годинама уназад, присутни су нови походи у виду секти, јереси, демонологије, нови бесомучни атаци на овај народ. А народ ко народ. Ни пре није био довољно упућен у црквеност, духовно разоружан нашао се на нишану нових ловаца људских душа. У овом таласу најезде проповедника и пророка, наш се човек нашао у вртлогу духовне збуњености. Гуши се и дави у реци обмана и трикова и био би тежak злочин не пружити му руку. Добро би било сваког дављеника извадити из вира преваре, поставити га на обалу смисла живота и показати му пут спасења.

Редакција

Светоархангелског

Балговесника

kako ćemo ih ( ne ja ja nisam kometentna za to) izvesti na pravi put ako im ruku ne pružimo, ako im ne objasnimo, ako u rečima imamo Ljubav ali je na delima nemamo

niko se naučen nije rodio

i tema je otvorena  :D a pitanje Ko je  Bog8 mada se često pogrešno postavlja kao šta je BOg) je ejdno od najčešćih pitanja koje nevernici postavljaju ..

qq sve sam teme izmešala još će me optužiti da spamujem  :D

Boga je teško spoznati,ali to ne znači da ga nema,već je to znak njegovog veličanstva,a naše slabosti.Bog je kao čista voda koju bi htijeli da popijemo,a ne možete čistu vodu naliti u prljav sud,pa onda suditi o njenoj čistoći.'

'Poznati Boga moguće je samo u sebi.

Dok ga ne nađeš u sebi, nećeš ga naći

nigde. Nema Boga za onoga ko ne zna

da ga nosi u sebi.

A kako će ga pronaći ako nema ko da im pomogne ?

meni niko ne odgovori....

???????????????? ?????? ????????? ????? ?? ?? ??????????? ?????? ???????, ???? ?? ???????? ???????? ??????????? ??????. ???? ????????? ????? ?????????? ????????. ?????? ?? ???? ???? ? ???? ??? ??????? ?? ?????? ??????? ? ??????? ????? ? ??????????? ????????. ????????? ?? ????????? ?? ????? ?????? ????, ??? ??? ??????? ?? ??? ?? ???????? ???? ?????? ??????? ??????? ?????? ???? ?? ??? ??? ??????? ???????? ????????? ?? ??? ? ??????? ??? ?? ????? ?????. ???? ????????? ?????? ????? 33 ???????. ??????? ? ???? ????????? ?? ?? 50, 100 ??? 300 ???????. ?? ?????? ?????? ???????, ??? ?? ????? ????? ???? ?? ????? ?? ?????? ?????? ????????? ?? ?? ?????????? ????? ???????, ??? ???? ?? ?? ?????? ?????????? ??????? ???? ?? ??????. ?????? ?? ?? ????? ????? ? ?????? ?? ?? ????? ?????? ???? ?? ??????? ?? ????? ????????? ???????. ?? ?? ????? ?? ?????????????????? ??????? ?? ?????. ?????? ????????? ???? ???? ????? ?? ????????.???? ?? ?????? ?????? ?????????????? ??????? ???? ?? ?????? ? ??????????? ? ??????? ?? ?????? ? ???????? ???? ????, ????? ???????? ????????? ?????? ????????? ?? ??? ????? ??????? ???? ?????????? ??? ???????? ??????? ????????? ???? ?? ???? ???? ???????? ? ??????? ?????????. ??? ??? ??????????? ? ?????? ?? ?? ????? ???????? ???? ?? ???? ???? ??????? ???? ??? ?? ?? ?? ?????.????, ?????, ?? ????????? ???????? ???????? ?????, ?????? ????? ????? ??????? ????????? (??? ??????), ?????? ?? ?????? ?????? ????? ? ?????????. ??????? ?? ?????? ?????? ????? ?????? ????? ? ???? ??????? ????????????? ????? ???????? ??????? ?????? ????????.???????? ??????? ????? ?? ??????;?? ?????????; ?? ???. ??????? ??????? ???? ?????:???????, ????? ??????, ???? ?????, ??????? ?? ????????!??? ? ?????? ??????:???????, ????? ??????, ??????? ??!??????? ??????? ?? ?????????? ??????? ?????? ???????????? ??????????. ??? ?? ???????? ????????? ???? ?? ?????? ??? ?????. ?????? ???????? ????? ?????? ?????? ????, ??? ? ???? ???? ??????? ???????? ???????? ? ????? ?????????? ??????? ??? ???? ?? ???????? ???????. ????? ??????????? ???????? ?????? ?? ?? ??????? ?? ??? ??????? ?? ?????????? ????? ? ???? ???? ? ?? ?????? ??? ????? ??????, ?? ??? ? ?? ????? ???, ??? ???? ?? ????? ??????? ?? ?? ?????? ??????????? ??? ??????? ????????? ???? ?? ?????? ??? ???. ?????? ??????.??????? ???? ??? ??????? ???? ? ?????? ????? ????? ??????, ???? ?????? ?? ????? ???? ????? ?????? ? ????? ? ????? ???????? ???.????? ??????? ??????? ?????????? ?? ?? ?? ???????? ???? ? ????????? ?????????? ? ??????????? ? ?? ?? ??????? ?????:???????? ??????????, ????? ?? ????????!????? (??? ?????????) ???? ???? ?? ???? ????????!?????? ????????? ?????? ?? ?? ?????? ?? ????? ??????, ???? ????? ? ????????? ?? ????? ??????? ????????? ?????????? ??????? ????:??????? ????? ??????, ??????? ????? (?????, ????????, ?????) ????? (?????????? ????? ?? ??????), ? ?? ??????? ????????? ?? ????????? ??? ????? ???????? ?????? ??? ?? ??? ????, ???? ????????:??????? ????? ??????, ??????? ???????? ????? ?????!??????, ?????? ?? ?? ?????? ? ?? ????????? ????????:??????? ????? ??????, ?????? ???? ??????? ????? ?????? (?????), ? ??????????? ????? ??????, ?????? ???? ????????? ????? ??????!???? ??? ???? ????? ?? ?? ????????? ???? ???? ????? ? ?? ???? ??????????????? ???????. ??????????? ???????? ???????? ?? ???? ??????? ???????????? ???????? ????????, ??? ???? ?? ?? ???? ? ?????? ??? ?????? ???? ?????????? ????????? ??? ???????. ??????? ?? ?? ?? ????? ????? ????????????????? ?????????. ?? ??? ????? ?? ???? ????? ????? ???? ?? ???????????.???????, ??????? ?? ????????? ???? ?? ?? ?????????? ?? ?????? ????? ? ? ?????? ?????????: ? ????????, ????, ?????????, ???????? ????? ??? ??? ????????? ? ???? ?? ???????????. ????? ???????? ???? ??????? ????? ?????? ????? ??????? ? ????? ? ?????? ??????? ?? ?????????? ???? ?? ?????? ??? ?? ?????. ??????, ???? ?? ???????, ????? ?? ???? ????????? ? ???? ??????? ??? ????????. ????? ?? ??????? ???????? ????? ???? ??????? ? ?????? ?? ?????? ???????? ????? ???? ???? ????????? ??????? ?? ?????????. ??????? ????? ??? ??? ?? ?? ?????? ??????????. ???????, ???? ??? ? ??????? ?? ?????? ?? ?????? ?? ???? ????? ??? ???? ??? ????. ? ??? ??????? ?? ????? ?????????? ????? ???????? ?????????? ?????????, ??? ???????? ?????? ? ???? ?????????? ??????? ??????? ?? ?????????? ?????????, ?????????. ??????? ?? ? ???? ???? ?????? ???? ?????? ?????????? ?????? ??? ?????????? ?????? ? ???????? ???????? ???? ???????. ??????? ??????, ?????? ?? ?????? ???? ? ??????, ? ?? ?? ???? ????? ?? ??? ???? ???? ???? ?? ?????? ? ??? ?????. ????? ??????? ?????????? ????? ?????? ???? ??? ??? ?????? ?? ???? ???????? ??????? ???? ?????? ?? ?????? ? ???????? ? ???????, ??????? ? ???? ? ?????? ????? ???? ??????.???????? ??????? ?? ????????? ????? ??? ????????? ????????? ???? ????? ??????? ? ????????? ?????. ???? ????? ???? ????????? ???? ??????? ?? ???? ???????. ?? ?? ??????? ??????? ?????? ? ???????? ?????, ??? ? ????????? ???????????? ??????? ??? ????? ?? ??? ??? ?????????? ???????? ????. ??? ???? ? ???????? ???? ??? ??????? ???? ?? ??????? ????. ????, ????? ?? ????? ????? ??????? ? ???? ?? ???????? ?? ?? ??????? ? ? ????????? ??????????? ????????,??? ????????? ?????????? ??? ?? ?? ????????? ???????? ?? ??????? ? ???? ????? ????? ? ???????. ???????, ??????? ????? ?? ?? ??????? ??????? ????? ?? ???????? ?? ?? ????????? ??? ?????? ?? ?? ???????? ?? ?? ???????? ??? ??. ??? ??? ??? ?? ??? ???? ???? ?? ?????? ? ???????? ????? ???? ? ?????????? ??????? ??? ?????? ?????? ??? ??? ??? ???? ????????, ???? ?? ?????? ?? ????? ? ??????? ???????. ????????? ?? ???? ? ????????? ???? ?? ?? ????????? ?????? ? ????, ??? ??? ?? ???? ??? ????. ????, ???? ???? ?????????? ????? ?????? ???????????, ? ???????? ?????? ?? ???? ??????? ? ????????. ??? ????? ????????? ?? ???????, ? ?? ?? ???? ??? ?? ?????. ????? ??????????? ??? ????? ?? ????? ??????? ?????????. ?????? ? ???????? ???? ????? ????????? ? ???? ?? ???? ?? ????? ???? ???? ? ???? ?? ????????? ???? ??????? ? ??? ?? ????????.????, ????? ? ??????, ???????? ?? ??????? ??????? ????? ?????? ? ??????? ??????? ?? ???? ? ?? ????? ??????, ???? ????? ?? ????? ????? ???????? ?????????? ?????? ???????? ???????? ???????? ??????? ????, ? ?????????? ?? ????? ??????? ?? ????????. ?????? ?? ???? ?? ????, ?? ?????? ?????, ??? ?? ??? ??? ?? ?? ??????? ??????? ? ????, ? ????? ??????. ?????, ???????? ?? ???? ?? ?? ???? ?????? ?? ??? ???? ??????? ? ????? ????? ??????.???????? ?? ????? ??????? ?????????? ?????? ??? ????????? ?????, ? ?? ???????? ??????????? ????????. ???? ?? ??????? - ?????? ?????? ???? ??? ?????? ?? ?????? ???? ? ????????? ?? ???.????? ?????, ???, ??? ??? ????? ???? ????? ?????????, ???? ?? ??????? ? ????? ?? ?????? ????? ???? ?? ??????? ???? ???? ?????????? ???????? ???? ?? ?????? "?? ?????????". ?????? ????????? ?? ????? ????, ??? ? ???? ?????? ? ????? ???? ???????? ???????, ?? ????? ????????? ?????. ???? ????????? ??? ???????? ???????, ?? ??? ? ?? ????????? ?? ?????? ???? ?????????.????????? ???????? ??????? ?????? ? ????? ???? ???? ??? ?? ?????? ????? ? ?? ????? ????????? ?????? ???????? ?? ???????? ????????? ??????,??????????? ??????? ? ??????? ?? ? ???? ????? ?????? ?????. ???? ????????? ?? ????????? ???????? ??????? - ? ?? ?? ???? ?????? ?????, ???? ?? ??????? ?? ?? ???????? ????? ?? ???? ?????? ??? ????? ??? ?????? ??????????, ???????, ??. ????? ???? ????????? ???????? ???????.?????? ????????? ?????? ?????? ?? ?????, ??? ?????? ????? ?? ??? ??? ??.???? ?? ?????? ????????? ??????? ?? ???????????? ??? ?? ??????? ??? ?????? ???? ????, ??? ????? ?? ???? ??? ??? ??????. ????? ???? ????? ???? ?? ?? ?? ?? ???????? ??, ????????? ???? ????? ????, ?????? ?????? ?????????? ??? ?? ????? ????????, ????? ? ????????, ??? ?????. ??????? ??? ?? ????? ??????? ?? ?? ????????? ?????? ?? ?????? ????. ???????, ??????? ??, ????????? ?? ?????? ??? ???????. ??? ?? ????????? ? ?????????? ??????? ?????? ?? ????? ???????????.????, ?????, ????????? ???? ??????? ???????? ??? "????????? ?? ?????",??? ?? "????????? ?? ???? ???? ??????? ? ?????? ?? ??????". ???? ?????? ????? ? ????? ?? ???? ??????? ???? ???? ??????? ? ?????? ????????.???? ????, ? ????? ????????, ??????????? ????????? ???? ?????? - ???, ??????????.???? ? ??????? ??????,????????? ????????

Pitao sam sveshtenika Ivana o nekim osnovnim itanjima shto se same crkve tichu odnosno sveshtenstvu.

Nisam znao, a neshto preterano me nije ni interesovalo, ali kada sam ovde mislim da je u redu da neshto novo saznam.

Bilo je pitanje kako idu Chinovi u crkvi?

Da bi sluzio u crkvi da li moraju da se zene ? Da li bez zenidbe ne mogu da sluze ? (naravno ovo sam mislio da se prethodno zavrshe shkole)

Kako se bira patrijarh, na osnovu chega ? (Znam da treba da bude najstariji) iz kog reda?

Bice tu josh pitanja :(

Nadam se da Ivanu nije problem da ponovi ovde da ja ne bih kpirao nejgove odgovore.

Pitao sam sveshtenika Ivana o nekim osnovnim itanjima shto se same crkve tichu odnosno sveshtenstvu.Nisam znao, a neshto preterano me nije ni interesovalo, ali kada sam ovde mislim da je u redu da neshto novo saznam.Bilo je pitanje kako idu Chinovi u crkvi?Da bi sluzio u crkvi da li moraju da se zene ? Da li bez zenidbe ne mogu da sluze ? (naravno ovo sam mislio da se prethodno zavrshe shkole)Kako se bira patrijarh, na osnovu chega ? (Znam da treba da bude najstariji) iz kog reda? Bice tu josh pitanja :(Nadam se da Ivanu nije problem da ponovi ovde da ja ne bih kpirao nejgove odgovore.

ko pita ne skita :(još ako pita na pravom mestu :D?ovek ne može voleti ili ne voleti nešto što ne poznaje, onda voli svoju uobrazilju, svoju predstavu o tome, kao što ni na osnovu jednog lošeg zrna zaklju?iti da je ceo rod loš :)vinstone ti dobi lubenicu red bi bio da skuvaš jednu kaficu :)

hm, ako se ne varam duzu brojanicu moze monah, ne znam za svetenika, u slucaju nuzde da upotrebi kao epitrahilj (jel se tako zove onaj "sal" koji sluzeci monah/svestenik nosi) ?

gde mogu da nadjem objasnjenje svete liturgije i koji delovi sta znace i koga predstavlja ko ?

Blagoslovite, časni oci!

Imao bih jedno pitanje, u vezi Bogojavljenja, odn. bogojavljenske vode.Koliko znam, mi,Pravoslavni, trdimo da je Sveta voda(bogojavljenska) nekvarljiva.

Čuo sam mišljenje  da je,navodno, ''tajna nekvarljivosti'' Svete vode, u bosiljku koji sveštenik,zajedno sa Časnim Krstom, pogružava u posudu sa vodom, prilikom Velikog vodoosvećenja...(to je svugdje praxa?)

Eto, ako možete da prokomentarošete. Ja,naravno, vjerujem da Sveti Duh dolazi na vodu koju osvećujemo, ali,proradio je crv sumnje... :;D: Praštajte i pomenite!

Blagoslovite, ?asni oci!Imao bih jedno pitanje, u vezi Bogojavljenja, odn. bogojavljenske vode.Iz mnogih izvora sajee mišljenje  da je,navodno, ''tajna nekvarljivosti'' Svete vode, u bosiljku koji sveštenik,zajedno sa ?asnim Krstom, pogružava u posudu sa vodom, prilikom Velikog vodoosve?enja...(to je svugdje praxa?)Eto, ako možete da prokomentarošete. Ja,naravno, vjerujem da Sveti Duh dolazi na vodu koju osve?ujemo, ali,proradio je crv sumnje... :;D: Praštajte i pomenite!

ne znam za to ali znam da sam ja jednom zaturila flašu vode iz Svete Petke, na?oh ej posle par godina...bila je sveža kao da je taj dan sipana

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...