Jump to content

Umemo li uopšte opraštati ?

Препоручена порука

Pre nego što uopšte krenemo sa pitanjem umemo li opraštati prvo treba da krenemo od pitanja zašto zameramo,zašto se ljutivo, zašto se osećamo izdanim, prevarenim

u većini slučajeva ako racionalno sagledamo stvari i događaje ne ljute nas drugi već mi sami sebe.

Upoznavajući osobu mi u svojoj glavi stvaramo sliku te osobe, kakva treba da bude, kako treba  da se ponaša prema nama, ne trudimo se ni malo da sagledamo osobu onakvom kakva ona zaista jeste.

Onda počnemo da pričamo kako tu osobu volimo, kako smo za nju učinili to i to, a eto ona nam nije uzvratila, razočarala nas je, obmanula, prevarila, izdala

No, da li je sve to zaista tako

Ako smo nešto učinili za tu osobu i očekujemo da nam uzvrati istom merom, onda nismo ni darivali nego prodali, trgovali smo.

Ako smo očekivali kako ta osoba treba da odreaguje onda  smo očekivali odjek sopstveme želje u imaginaciji imaginacije.

i tada smo ljuti.U nama se rađa gorčina.

I sa pravom smo ljuti, zar ne'

E pa nije tako

ljuti smo jer nam sopstvena sujeta ne dozvoljava da oprostimo

kako možemo da oprostimo ako nećemo da sagledamo sebe, ako nismo sposobni da sagledamo sebe kako ćemo onda sagledati druge

Često čujem rečenicu...ja sam oprostio ali je među nama sve završno

kakav je to oproštaj?

To nije oproštaj iz srca, to je licemeran oproštaj

To je oproštaj koji zadovoljava formu

To je oproštaj koji nama samima u sopstvenim očima daje jedan lažni plus

Подели на овим сајтовима

. . . и опрости нам грехове наше као што ми опраштамо дужницима нашим .  .

“Ako oprostite ljudima sagršenja njihova, oprostiće i vama Otac vaš nebeski. Ako li ne oprostite ljudima sagrešenja njihova, ni Otac vaš neće oprostiti vama sagrešenja vaših”.

Oprostiti ne znači zaboraviti

Prošlost treba da poznajemo, ali ne da u njoj i živimo.

Zašto da budemo zarobljenici prošlosti?

Opraštanje  je stvar ličnog  izbora

Nije dovoljno opraštati na rečima već to moramo potkrepiti i delima

Oprostiti ne znači osloboditi bližnjega njegove krivice, greha i odgovornosti.

Odgovornost je u hrišćanstvu lična, li je nema

Pomirenje je rezultat opraštanja.

Do pomirenja se ne može doći preko poniženja drugoga.

Подели на овим сајтовима

Pre nego što uopšte krenemo sa pitanjem umemo li opraštati prvo treba da krenemo od pitanja zašto zameramo,zašto se ljutivo, zašto se ose?amo izdanim, prevarenim

u ve?ini slu?ajeva ako racionalno sagledamo stvari i doga?aje ne ljute nas drugi ve? mi sami sebe.

Upoznavaju?i osobu mi u svojoj glavi stvaramo sliku te osobe, kakva treba da bude, kako treba  da se ponaša prema nama, ne trudimo se ni malo da sagledamo osobu onakvom kakva ona zaista jeste.

Onda po?nemo da pri?amo kako tu osobu volimo, kako smo za nju u?inili to i to, a eto ona nam nije uzvratila, razo?arala nas je, obmanula, prevarila, izdala

No, da li je sve to zaista tako

Ako smo nešto u?inili za tu osobu i o?ekujemo da nam uzvrati istom merom, onda nismo ni darivali nego prodali, trgovali smo.

Ako smo o?ekivali kako ta osoba treba da odreaguje onda  smo o?ekivali odjek sopstveme želje u imaginaciji imaginacije.

i tada smo ljuti.U nama se ra?a gor?ina.

I sa pravom smo ljuti, zar ne'

E pa nije tako

ljuti smo jer nam sopstvena sujeta ne dozvoljava da oprostimo

kako možemo da oprostimo ako ne?emo da sagledamo sebe, ako nismo sposobni da sagledamo sebe kako ?emo onda sagledati druge

?esto ?ujem re?enicu...ja sam oprostio ali je me?u nama sve završno

kakav je to oproštaj?

To nije oproštaj iz srca, to je licemeran oproštaj

To je oproštaj koji zadovoljava formu

To je oproštaj koji nama samima u sopstvenim o?ima daje jedan lažni plus

??? ?? ?? ????????? ?????????????,??? ?? ???? ???? ???? ??????? ??? ???????,???????? ?? ?? ??? ?? ??????? ?? ????.?? ????? ?? ?? ???? ? ????? ??????? ? ?? ?? ????????? ?? ??????.

Подели на овим сајтовима

• Гости
Guest ага пије млеко

Да, слажем се са Жиком....Мислим да је некада "мањи грех", па чак и корисније , бити на дистанци са неким,са ким си и више пута покушавао да се помириш па је испадало лоше , него остајати често у заједници у којој видите да нема искрених плодова пријатељства и дружења већ сваки пут бива горе и горе....У том смислу ,опростити-да, и склонити се......Али шта значи опроштај овде ?! Значи да га ви не осуђујете, не пакостите или , не дај Боже, проклињете, а неки посезају и за магијом....Ви сте њему једноставно опростили и желите му све најбље, молите се за њега....Ап.Павле више пута у посланицама дирктно саветује младог еп. Тита и каже : Избегавајте лоша друштва.....или лоше друштво квари добре обичаје....

Подели на овим сајтовима

......??? ??? ????? ???????? ???? ?! ????? ?? ?? ?? ?? ?????????, ?? ???????? ??? , ?? ??? ????, ??????????, ? ???? ???????? ? ?? ???????....?? ??? ???? ??????????? ????????? ? ?????? ?? ??? ??????, ?????? ?? ?? ????....??.????? ???? ???? ? ??????????? ??????? ???????? ?????? ??. ???? ? ???? : ??????????? ???? ???????.....??? ???? ??????? ????? ????? ???????....

Da slažem se sa tim

Ali šta je loše društvo 0110_hahaha

kako procenjujemo i ocenjujemo šta je i ko loše društvo, prema našim sopstvenim merilima ili...

Ono što je za mene loše ne mora biti loše samo po sebi

Uostalom ljudi su poznati po tome da lako opraštaju sami sebi ali ne i drugome

Подели на овим сајтовима

Неки пут не признајемо сами себи да смо сами криви, да нисмо у праву и да немамо ни шта да опраштамо. У таквим случајевима настављамо да сами себе мучимо измишљеном кривицом другога.

Подели на овим сајтовима

???? ??? ?? ?????????? ???? ???? ?? ??? ???? ?????, ?? ????? ? ????? ? ?? ?????? ?? ??? ?? ?????????. ? ?????? ??????????? ?????????? ?? ???? ???? ?????? ?????????? ???????? ???????.

?esto Svetlana to ne priznajemo

ali svako sa svojom savesti

Подели на овим сајтовима

• Гости
Guest ага пије млеко

......??? ??? ????? ???????? ???? ?! ????? ?? ?? ?? ?? ?????????, ?? ???????? ??? , ?? ??? ????, ??????????, ? ???? ???????? ? ?? ???????....?? ??? ???? ??????????? ????????? ? ?????? ?? ??? ??????, ?????? ?? ?? ????....??.????? ???? ???? ? ??????????? ??????? ???????? ?????? ??. ???? ? ???? : ??????????? ???? ???????.....??? ???? ??????? ????? ????? ???????....

Da slažem se sa tim

Ali šta je loše društvo dada

kako procenjujemo i ocenjujemo šta je i ko loše društvo, prema našim sopstvenim merilima ili...

??, ????????, ??????? ?????? : ???? ?? ???? ??????? ?

?? ?????? ?? ?? ?????? ???? ?? ?????? ???????????, ????????? , ????????? ???? ??? ?? ?????? ???. ?? ??????? ???????  ?? ??????? ? ??????, ??? ?? ?? ????? ?? ?????????...(???? ??.?????????) ? ????? ???? ?? ?? ????, ???? ?? ????? ???? ????? ?? ??? ?? ???????....?? ???? ?????? ?????? ?? ? ????? ?????? ????????? ???????????? ? ??????????? ???? ?? ?? ??? ??????? , ??? ????? "???????? ? ?????????" ?? ?? ???? ????????? ?????? ???? ???? ???? ?????? ??????? ?? ????...? ??? ???????????? ?? ? ?????? ????? ?? ?????? ????? ?????? ? ???? ? ??? ?? ???? ????? ?? ?????? ?? ????.

?????, ?????? ????? ? ????? ???? ? ?????? ?? ????? ????? ? ??? ??? ???? ??????? ?? ??? ??????? ??? ????? ??????? ???? ?????, ??????? ? ??????...? ???? ?? ???? ???????? ? ????????? ? ???? "????????" ??????????, ???? ?????,  ?? ???? ?? ??? ??? ??"????? ??? ??? ??".  ????? ?? ???? ??.????? ??????? ?? ?????? ????????????

?????? ??????, ?? ????. ?????, ??????? ????, ?? ?? ????? ?? ?????, ?? ??? ?? ?? ?????? ???????????? ....??? ?? ?   ?????? ?? ???? ??????? ?? ?? ? ?? ??? ??????? ??????? ??????? (????? ????????) ?? ????? ?? ?? ????? ? ?????...

???????? ?? ??? ?? ????? ?? ???? ?? ???? ????? ? ???????????? ?? ?????? ???? ? ????????? ????? ?????? ?????????...

Подели на овим сајтовима

???? ??? ?? ?????????? ???? ???? ?? ??? ???? ?????, ?? ????? ? ????? ? ?? ?????? ?? ??? ?? ?????????. ? ?????? ??????????? ?????????? ?? ???? ???? ?????? ?????????? ???????? ???????.

?????? ??  klapklap klapklap klapklap ?????????.

Подели на овим сајтовима

• 2 weeks later...

Da slažem se sa tim

Ali šta je loše društvo 0409_feel

??, ????????, ??????? ?????? : ???? ?? ???? ??????? ?

?? ?????? ?? ?? ?????? ???? ?? ?????? ???????????, ????????? , ????????? ???? ??? ?? ?????? ???. ?? ??????? ???????  ?? ??????? ? ??????, ??? ?? ?? ????? ?? ?????????...(???? ??.?????????) ? ????? ???? ?? ?? ????, ???? ?? ????? ???? ????? ?? ??? ?? ???????....?? ???? ?????? ?????? ?? ? ????? ?????? ????????? ???????????? ? ??????????? ???? ?? ?? ??? ??????? , ??? ????? "???????? ? ?????????" ?? ?? ???? ????????? ?????? ???? ???? ???? ?????? ??????? ?? ????...? ??? ???????????? ?? ? ?????? ????? ?? ?????? ????? ?????? ? ???? ? ??? ?? ???? ????? ?? ?????? ?? ????.

?????, ?????? ????? ? ????? ???? ? ?????? ?? ????? ????? ? ??? ??? ???? ??????? ?? ??? ??????? ??? ????? ??????? ???? ?????, ??????? ? ??????...? ???? ?? ???? ???????? ? ????????? ? ???? "????????" ??????????, ???? ?????,  ?? ???? ?? ??? ??? ??"????? ??? ??? ??".  ????? ?? ???? ??.????? ??????? ?? ?????? ????????????

?????? ??????, ?? ????. ?????, ??????? ????, ?? ?? ????? ?? ?????, ?? ??? ?? ?? ?????? ???????????? ....??? ?? ?   ?????? ?? ???? ??????? ?? ?? ? ?? ??? ??????? ??????? ??????? (????? ????????) ?? ????? ?? ?? ????? ? ?????...

???????? ?? ??? ?? ????? ?? ???? ?? ???? ????? ? ???????????? ?? ?????? ???? ? ????????? ????? ?????? ?????????...

.. Blago ?oveku koji ne ide na ve?e bezbožni?ko, i na putu grešni?kom ne stoji , i u društvu nevaljalih ljudi ne sjedi… ..

Подели на овим сајтовима

Što se tiče licemernog opraštanja pa to ej "opraštanje" za publiku, kada svoje opraštanje uzdižemo visoko nad sobom i mašemo s anjim kao sa zastavom

Zar nikada niste došli u situaciju da vam neko oprosti a onda godinama ponavlja..".ja sam tebi oprostio"

da li ej azista oprostio u svom srcu 0409_feel

Подели на овим сајтовима

Lazar'ce, smem li da ti spamujem temu? 0409_feel

Ima veze sa oprostajem odnosno "oprostajem" itekako.

Potpisujem tvoje reci sto ono kazu i ne verujem ljudima koji lako "oprastaju".

Doduse ne mislim na svakodnevne "trice i kucine", nije svakom podjednako tesko da oprosti istu stvar.

Nekome je podvig da oprosti laz, nekom licemerje, nekom prevaru, nekom sta god drugo, nismo svi podjednako osetljivi na sve, sta je za nekog podvig za drugog nije.

NE MORATE OPROSTITI

U ovom trenutku možda ćete se zapitati: "Nije li prvi korak oprostiti svojim roditeljima?". Moj odgovor je ne. To može mnoge šokirati, razljutiti, užasnuti ili zbuniti. Većinu nas je usmjeravana da vjerujemo upravo suprotno - da je oproštaj prvi korak prema oporavku.

Zapravo, nije nužno oprostiti roditeljima da bismo se osjećali bolje i promijenili svoj život!

Naravno, svjesna sam da je ovo udarac u lice nekima od naši najcjenjenijih religijskih, duhovnih, filozofskih i psiholoških principa. Prema judo-kršćanskoj etici: "Griješiti je ljudski, opraštati božanski".Također sam svjesna da postoje mnogi stručnjaci u različitim pomagačkim profesijama koji iskreno vjeruju da je opraštanje ne samo prvi korak, već često i jedini korak nužan za postizanje unutrašnjeg mira. Ne slažem s tim nimalo.

Na početku profesionalne karijere i sama sam vjerovala da je oprostiti ljudima koji su vas povrijedili, posebno roditeljima, važan dio procesa ozdravljenja. Često sam ohrabrivala pacijente - od kojih su mnogi bili teško zlostavljani - da oproste okrutnim ili zlostavljajućim roditeljima. Uz to, mnogi su od pacijenata dolazili na terapiju tvrdeći da su već oprostili svojim otrovnim roditeljima, ali otkrila sam da se najčešće nisu osjećali bolje zbog toga. I dalje su se osjećali loše u vezi sa samima sobom. I dalje su imali svoje simptome. Opraštanje im nije donijelo nikakve značajne ili dugotrajne promjene. Zapravo, neki su se od njih osjećali čak i manji sposobnima. Govorili su stvari poput: "Možda nisam dovoljno oprostio" "Moj svećenik je rekao da u svom srcu nisam potpuno oprostio" ili: "Zar ništa ne mogu napraviti kako treba?"

Dugo sam i ozbiljno razmatrala pojam opraštanja. Počela sam se pitati može li ono zapravo zaustaviti napredak u oporavljanju, umjesto da ga unaprijedi.

Shvatila sam da postoje dvije strane opraštanja: odustajanje od potrebe za osvetom i oslobađanje od onog dijela odgovornosti koji se odnosi na krivnju. Nisam imala puno problema u prihvaćanju ideje da se ljudi trebaju riješiti potrebe za osvetom. Osveta je sasvim normalna, ali negativna motivacija. Ona vas uvlači u opsesivne fantazije o uzvraćanju udarca da biste postigli zadovoljenje; ona stvara mnogo frustracije i nesreće i zapravc radi protiv vaše emocionalne dobrobiti. Usprkos tome što osveta može biti vrlo slatka na trenutak, ona neprestano uzburkava emocionalni kaos između vas i vaših roditelja, trošeći dragocjeno vrijeme i energiju. Odustajanje od potrebe za osvetom je težak, ali svakako zdrav korak.Međutim, druga strana opraštanja nije mi bila sasvim jasna. Osjećala sam da je pogrešno neupitno osloboditi nekoga njegove odgovornosti, posebno ako je ta osoba sozbiljno zlostavljala nevino dijete. Zašto biste, za ime svijeta, trebali "oprostiti" ocu koji vas je terorizirao i tukao, koji je od vašeg djetinjstva napravio živi pakao? Kako biste trebali "previdjeti" činjenicu da ste gotovo svaki dan morali dolaziti u mračnu kuću i brinuti se o pijanoj majci? I biste li zaista morali "oprostiti" ocu koji vas je silovao kad ste imali 7 godina?

Što sam više razmišljala o tome, bilo mi je jasnije da je to oslobađanje zapravo drugi oblik negiranja: "Ako ti oprostim, možemo se praviti da ono što se dogodilo nije bilo tako strašno". Shvatila sam da je taj aspekt opraštanja zapravo onemogućavao mnoge ljude da nastave sa svojim životima.

Zamka opraštanja

Jedna od najopasnijih stvari kod opraštanja jest to što opraštanje narušava vašu sposobnost da se riješite svojih nakupljenih emocija. Kako možete biti svjesni svoje ljutnje prema roditelju, kad ste mu već oprostili? Odgovornost može ići na samo jedno od dva mjesta: prema van, na ljude koji su vas povrijedili, ili prema unutra - u vas same. Netko mora biti odgovoran. Tako možete oprostiti svojim roditeljima, ali završiti mrzeći, u zamjenu, sebe.

Također sam primijetila da su mnogi pacijenti žurili u opraštanje, kako bi izbjegli veći dio bolnog rada u terapiji. Oni su vjerovali da su putem opraštanja pronašli prečicu za oporavak. Dosta ih je "oprostilo", napustilo terapiju i završilo upadajući još dublje u depresiju ili tjeskobu.

Neki su se od pacijenata čvrsto držali svojih fantazija: "Sve što trebam je oprostiti i bit ću izliječen, imat ću prekrasno mentalno zdravlje, svatko će svakoga voljeti, grlit ćemo se i napokon ćemo biti sretni." No, prečesto bi otkrivali da ih je prazno obećanje oprosta jednostavno dovelo do još većeg razočaranja. Neki su doživjeli navalu dobrog raspoloženja, ali to nije dugo potrajalo jer se zapravo ništa nije promijenilo u načinu na koji su se osjećali, niti u obiteljskim odnosima....

...

Neki su se od pacijenata čvrsto držali svojih fantazija: "Sve što trebam je oprostiti i bit ću izliječen, imat ću prekrasno mentalno zdravlje, svatko će svakoga voljeti, grlit ćemo se i napokon ćemo biti sretni." No, prečesto bi otkrivali da ih je prazno obećanje oprosta jednostavno dovelo do još većeg razočaranja. Neki su doživjeli navalu dobrog raspoloženja, ali to nije dugo potrajalo jer se zapravo ništa nije promijenilo u načinu na koji su se osjećali, niti u obiteljskim odnosima.

Sjećam se jedne posebno dirljive scene sa Stephanie, čije iskustvo ilustrira neke od tipičnih problema prijevremenog oprosta. Stephanie, 27-godišnjakinja, bila je ekstremno pobožna kršćanka kad sam je srela. U dobi od 11 godina silovao ju je očuh. Nastavio ju je zlostavljati, sve dok ga majka nije izbacila iz kuće (iz drugih razloga) godinu kasnije. Tijekom slijedeće četiri godine Stephanie je bilo zlostavljalo nekoliko od majčinih brojnih partnera. Sa 16 godina pobjegla je od kuće i postala prostitutka. Sedam godina kasnije, jedna mušterija nasmrt ju je pretukla. Dok se oporavljala u bolnici, Stephanie je srela liječnika koji ju je nagovorio da posjeti njegovu crkvu. Nekoliko su se godina kasnije vjenčali i dobili sina. Ona je iskreno pokušavala ponovno izgraditi svoj život. Međutim, usprkos novoj obitelji i novoj vjeri, Stephanie se osjećala bijedno. Dvije je godine išla na terapiju, ali i dalje se nije mogla otresti svoje intenzivne depresije. Tada je došla k meni.

Uključila sam je u jednu od svojih grupa žrtava incesta. U prvoj nas je seansi Stephanie uvjeravala da je ostvarila svoj mir i da je oprostila i svom očuhu i svojoj hladnoj, neprikladnoj majci. Rekla sam joj da će, ako se želi riješiti svoje depresije, morati "ne-oprostiti" na neko vrijeme, kako bi došla u kontakt sa svojom ljutnjom. Inzistirala je na tome da duboko vjeruje u opraštanje i da joj nije potrebna ljutnja da bi se oporavila. Medu nama se razvila poprilično snažna borba, dijelom zbog toga što sam tražila od nje da napravi nešto bolno, ali i zato što su njezina religijska uvjerenja bila u suprotnosti s njezinim psihološkim potrebama.

Stephanie je odgovorno radila svoj posao, ali je odbijala dotaknuti svoj bijes. Međutim, malo po malo, počeli su se pojavljivati njezini ispadi ljutnje u ime drugih ljudi. Na primjer, jedne je večeri zagrlila drugog člana grupe, govoreći: "Tvoj otac je čudovište. Mrzim ga!"

Nekoliko tjedana kasnije napokon je izašao na vidjelo njezin vlastiti potisnuti bijes. Vrištala je, psovala i optuživala svoje roditelje da su joj uništili djetinjstvo i osakatili je kao odraslu osobu. Nakon toga, zagrlila sam je dok je jecala. Mogla sam osjetiti kako se njeno tijelo opušta. Kad se smirila, upitala sam je izazovno: "Kakvo je to ponašanje za jednu dragu kršćansku djevojku?" Nikad neću zaboraviti njezin odgovor:

Pretpostavljam da Bog želi da se oporavim, više nego što

želi da oprostim.

Ta je noć za nju bila prekretnicom.

Ljudi mogu oprostiti otrovnim roditeljima, ali bi to trebali učiniti na kraju - a ne na početku - svog emocionalnog čišćenja. Ljudima je potrebno da budu ljuti zbog onog što im se dogodilo. Moraju prežaliti činjenicu da nikad nisu imali roditeljsku ljubav za kojom su žudjeli. Potrebno im je da prestanu umanjivati ili obezvrjeđivati nanesenu štetu. Prečesto "oprosti i zaboravi" znači "pretvaraj se da se nije dogodilo"...

Подели на овим сајтовима

After već sam pisala o opraštanju roditeljima na jednoj drugoj temi

Opraštanje ej dugotrajan proces, proces sazrevanja ličnosti, posebno opraštanje roditeljima

u tom slučaju prvo treba da oprostimo sebi, ali da bismo mogli da živimo slobodno mora se naučiti oprostiti...jer osveta je Moja...

Подели на овим сајтовима

Pa prebaci mila tamo, ja se malo danas teze snalazim sa trazenjem pravih tema.

Ma da, ovo je o roditeljima, ali poenta nije bila u tome.

Nekako svi mi volimo da apriori prastamo i pausalno oprastamo, sve da bude puj pike ne vazi.

Ovaj odlomak iz knjige mi se jako svideo jer upravo pokazuje koliko to pausalno oprastanje moze da bude pogubno o cemu god je rec.

Zato mnogo volim Dostojevskog i kako on to divno opisuje 0409_feel

Подели на овим сајтовима

Pa prebaci mila tamo, ja se malo danas teze snalazim sa trazenjem pravih tema.

Ma da, ovo je o roditeljima, ali poenta nije bila u tome.

Nekako svi mi volimo da apriori prastamo i pausalno oprastamo, sve da bude puj pike ne vazi.

Ovaj odlomak iz knjige mi se jako svideo jer upravo pokazuje koliko to pausalno oprastanje moze da bude pogubno o cemu god je rec.

Zato mnogo volim Dostojevskog i kako on to divno opisuje 0409_feel

nema potrebe da se prebacuje, u skladu ej sa temom :smiley:

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...