Jump to content

Хомосексуалац пред Путиром!?

Оцени ову тему

Препоручена порука

• Одговори 1.2k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

a koji to "ontoloski nedostatak" postoji kod njih?

bas zato sam i postavio pitanje o ljubavi izmedju osoba istog i razlicitog pola

sta je to sto jedni imaju a drugi ne?

погрешно схваташ неке ствари.

није проблем што свако од нас има ману/мане, већ што не идемо у смеру спасења.

то је проблем, онтолошко одсуство спасења, идемо у супротном смеру.

то је као да имаш пиштољ и не гађаш у мету - него у себе.

дакле, сви имамо неку ману, само је питање јел јој робујемо или се боримо против.

питање је слободе, а слобода може бити слобода од и слобода ка.

Подели на овим сајтовима

Хомосексуалност је један од феномена адамовског промашаја. То је погрешан екстасис и погрешан стасис (покој), погрешно заустављање и одређење личности. Хомосексуалност је зато грех (амартиа, прмашај циља). Невољни грех. Дивљање природе у промашају. Зато је оно "бити хришћанин" труд и мука, подвиг, борба.

Подели на овим сајтовима

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1347136453' post='706609] дакле, сви имамо неку ману, само је питање јел јој робујемо или се боримо против.

Баш тако.

Подели на овим сајтовима

Хомосексуалност је један од феномена адамовског промашаја. То је погрешан екстасис и погрешан стасис (покој), погрешно заустављање и одређење личности. Хомосексуалност је зато грех (амартиа, прмашај циља). Невољни грех. Дивљање природе у промашају. Зато је оно "бити хришћанин" труд и мука, подвиг, борба.

Zašto bi to bilo divljanje prirode kad se neki ljudi rađaju kao homoseksualni? (tj. koja to priroda divlja, njihova voljna ili ova nesuvisla?)

I ako se ne varam isto ovo oci govore i za ljubav između muškarca i žene (da je promašaj, i snishođenje palom stanju čoveka - sv. Maksim).

Zato je brak u vizantijskoj epohi smatran za manje vredan i zato je došlo do onolikog buma monaškog etosa, ne samo brak već seksualnost uopšte.

Подели на овим сајтовима

@@Sir Oliver,

Па да, рађају се као такви (вероватно, тако кажу људи од струке). Дакле, не питају се. Природа која је комплетна у промашају, те као таква пројављује разне аномалије - то је проблем. Таква природа не пита човека, већ се пројављује као нужност нашој слободи. Зато се за хомосексуалност каже да је невољни грех.

Љубав између мушкарца јесте део "кожних хаљина" (по тумачењу отаца), али није промашај (не кажу то баш тако свети оци). Та љубав је Света Тајна. Додуше, "прилагођена" (=кожне хаљине) падној реалности, али ипак утемељена на Тајни. Њоме, између осталог, људи одржавају живот.

Подели на овим сајтовима

Ovo je jedno razmišljanje odvojeno od teme, kakva je ta pala priroda u stvari? Kakva bi bila ona koja nije pala?

Nekako u zadnje vreme razmišljam da je to nemoguć koncept, nije priroda pala već je takva kakva jeste...

Virusi, razne bolesti... nisu posledica pada već fenomena koji zovemo život.

Ako je priroda i dalje pala, kako izgleda ona koja nije pala? Postoje li u njoj npr. virusi?

Подели на овим сајтовима

па ми само живимо у илузији да смо живи :D

све је смрт, смрт и једемо, од рођења умиремо уствари, иако обитавамо у благодати привременој, док не умремо.

а не-пала природа је БОжја природа као одраз благодати, безболна, без патње и болести, без храњења и потреба те врсте, света једном речју :)

Подели на овим сајтовима

ako je bez hranjenja zašto je upravo hranjene centralni simbol hrišćanstva?

па није, причешћујемо се божанским енергијама а не хлебом, вином и водом - ми не верујемо да та материја мења природу, трансупстанира, већ да се освећује, додаје на природу или растерећује природа од смрти, како ти лакше да гледаш :)

према томе, ни ми не мењамо природу, само се освећујемо а тек после смрти креће Васкрс, практично промена телесне природе (нисам баш сигуран за душу, пошто је нераздељива) ;)

приде, свети оци су помињали и духовно причешћивање, а опште познато је причешћивање и ближњим, гајењем љубави између људи јер су два лица исте заповести о љубави - љуби Бога, љуби ближњег.

Подели на овим сајтовима

Ako nije hranjenje, što se ta nevidljiva blagodat ne daje intravenozno?

не мислиш ли да је било мало компликовано "во времја она" да Христос објашњава интравенску терапију? :D

практично гледано, није важно преко чега се конкретно уноси благодат пошто се у шеријатским земљама користи сок од грожђа или медовина уместо вина у светом причешћу, тако да се ради само о вршењу спомена на догађај првог причешћа :)

искрено, мислим да је тако Господ највише због нас оставио начин причешћивања да покаже две ствари - да је причешћивање Светим Тајнама Христовим природно колико и храњење обичном храном, исто толико и неопходно, корисно и спасоносно ;)

Подели на овим сајтовима

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1347278193' post='707267]

не мислиш ли да је било мало компликовано "во времја она" да Христос објашњава интравенску терапију? :D

практично гледано, није важно преко чега се конкретно уноси благодат пошто се у шеријатским земљама користи сок од грожђа или медовина уместо вина у светом причешћу, тако да се ради само о вршењу спомена на догађај првог причешћа :)

искрено, мислим да је тако Господ највише због нас оставио начин причешћивања да покаже две ствари - да је причешћивање Светим Тајнама Христовим природно колико и храњење обичном храном, исто толико и неопходно, корисно и спасоносно ;)

Pa ne slažem se s tobom. U slučaju pričešća ništa nije slučajno niti uzgredno. Hranjenje je vrlo bitan momenat ko što to Janaras kaže negde, i ne verujem da će prestati (tj. da će se transormisati u nešto umno ili slično tome, jer to je moglo da se desi odmah)

Подели на овим сајтовима

Pa ne slažem se s tobom. U slučaju pričešća ništa nije slučajno niti uzgredno. Hranjenje je vrlo bitan momenat ko što to Janaras kaže negde, i ne verujem da će prestati (tj. da će se transormisati u nešto umno ili slično tome, jer to je moglo da se desi odmah)

а где си ти прочитао да сам написао да је "узгредно и случајно" и да сам оспорио моменат храњења? :)

с друге стране, обратио сам пажњу и на духовно причешћивање, по светим Оцима, онда кад човек није у могућности из неког разлога да се физички причести или је одбијен неправедно од путира. наравно, то треба узети са великом дозом разлучивања и духовне зрелости, и не без озбиљног духовништва, у обзир.

тако да, не трансформише се, већ постоји одувек, поготово јер Дух дише где хоће.

Подели на овим сајтовима

• 5 months later...

Homoseksualnost je u greh. (A šta nije?)

"Nema čoveka da živi a da ne greši."

Za čoveka u crkvi je bitno da je s jedne strane svestan svoje grešnosti i sa druge da je, ma koliko se mi trudili, u krajnjoj liniji spasenje dar Božiji.

U tom smilsu ne vidim zašto bi nekog odvojili od pričešća samo zato što je homoseksualac...

Osim toga, odlučenje od pričešća je najveća moguća epitimija koja se i za najveće jeresijarhe i šizmatike upotrebljavala privremeno za početak, do pokajanja i preumljenja.

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

• Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
  • Креирај ново...