Jump to content
Желе Зека

Хомосексуалац пред Путиром!?

Rate this topic

Recommended Posts

Ne mogu da se otmem utisku da je razgovor sa Uljom vrlo sličan kao sa muslimanima ...

Glavom kroz zid,davati neka svoja viđenja hrišćanstva,ne obazirati se na činjenice...

Stvarno mi je žao, brate, ali ovde se vidi da ne razumeš ni osnovne pojmove...

(h)omo na grčkom znači isti (nema veze sa latinskom imenicom koja znači čovek)

Pa će tako reč homoseksualac označiti osobu koja ima sklonost ka istom polu.

U ovom smislu homofob je osoba koja ima neku vrstu animoziteta prema onima koji imaju sklonost ka istom (polu)...

Dobro, evo - razdvojimo greh od grešnika, prihvatamo verujućeg i šta onda dalje po tebi?

Хајде, учи ме мали грчки и латински. Написао сам да та блентава кованица "хомофоб" нема етимолошке везе са оним што у пракси означава, било да се оно "хомо" узме као латинска или као грчка реч (погледај, написао сам: страх од човека, ако узмемо латински корен или страх од истог, ако узмемо грчки - ни у једном случају, етимолошки, та реч не значи страх од особа хомосексуалне орјентације). Дакле, опет непажљиво читаш.

Шта даље? Подвиг, борба са самим собом. За почетак - свест да нешто јесте грех. Самим тим што неко прилази Цркви значи да прихвата и промишља њену антропологију, да му је стало до онога што Црква говори. Таквом човеку су врата отворена. Оно што се од њега даље очекује је исто оно што се очекује од свих људи у Цркви: искрена борба и подвиг. Ако је човек искрен у тој борби, онда га не треба осуђивати, без обзира до којег степена у тој борби стигао. Онај, пак, ко је "поносан" на властито сопство тог Црква не интересује. Што бисмо таквог човека уопште оптерећивали са овом причом?

Da, ali ti ne možeš da "pobegneš" od ploda svoje ljubavi (osim u slučaju neplodnog para).

Stvarno? Jesi cuo za kondome?

Sto se tice ostalog, mogu samo da ponovim Boziji blagoslov: "Radjajte se i mnozite".

Po tebi, ispada da hriscani ne treba da imaju decu, jer onda dobijaju "nagradu" za svoju ljubav???

Homoseksualac je ne može dobiti. Zato ga nagrada čeka na onom...

Je l' ja to tebe pogresno kapiram ili ti kazes da, posto homosexualci buduci da nemaju decu ce nagradu dobiti u buducnosti, to znaci da oni koji ih imaju nece naslediti Carstvo?

Ne odnose se na sve ljude - monaška pravila su za monahe...

Greh je greh bez obzira da li se radi o monahu ili mirjaninu.

Koji su sveti Oci koji o tome govore? Koliko ih ima?

Ne znam im broj niti je to bitno. Poenta je da svi koji su se time bavili kazu da je greh i da se nikad nije pojavio nijedan otac koji bi rekao drugacije. Pametnom dosta.

Predavači (ne sa jedne) katedre na Univerzitetu nisu "niki tamo teolog".

Pa dobro, hajde navedi ih vec jednom? Ime i prezime. Da vidimo ko su ti autoriteti. Ovako, ispada da kaljas ugled PBF-a.

Nisam rekao "iznad", nego "ispred". To nije detalj, mada su detalji u teologiji vrlo bitni (jedno slovo bilo je pitanje raskola u Crkvi). A zašto su isrped - odgovorio sam ovde u drugom pasusu...

Iznad, ispred, svejedno...

Pa predrasude o homoseksualcima, međusobnom odnosu takvih ljudi, o njihovoj mogućnosti da se vole...

Nemam nikakve predrasude. Mogu da se druzim sa njima i sve ostalo, ali njihov nacin zivota ne mogu da prihvatim kao blagosloven. I tacka.

I radiš li na tome da uvećaš dela ljubavi?

Kako kad.

Хајде, учи ме мали грчки и латински. Написао сам да та блентава кованица "хомофоб" нема етимолошке везе са оним што у пракси означава, било да се оно "хомо" узме као латинска или као грчка реч (погледај, написао сам: страх од човека, ако узмемо латински корен или страх од истог, ако узмемо грчки - ни у једном случају, етимолошки, та реч не значи страх од особа хомосексуалне орјентације). Дакле, опет непажљиво читаш.

Шта даље? Подвиг, борба са самим собом. За почетак - свест да нешто јесте грех. Самим тим што неко прилази Цркви значи да прихвата и промишља њену антропологију, да му је стало до онога што Црква говори. Таквом човеку су врата отворена. Оно што се од њега даље очекује је исто оно што се очекује од свих људи у Цркви: искрена борба и подвиг. Ако је човек искрен у тој борби, онда га не треба осуђивати, без обзира до којег степена у тој борби стигао. Онај, пак, ко је "поносан" на властито сопство тог Црква не интересује. Што бисмо таквог човека уопште оптерећивали са овом причом?

Dobro, i šta ako je shvatio da ne može više da se bori protiv sebe na planu svoje seksualnosti?

Dobro, i šta ako je shvatio da ne može više da se bori protiv sebe na planu svoje seksualnosti?

То је већ пастирски посао. Сигурно га неће нико избацивати из Цркве. Хвала Богу, увек има правих пастира који су способни да раде са таквим људима. Оно о чему ми овде говоримо јесте - хомосексуалност је грех. Проблем хомосексуалаца у Цркви нећемо решити тако што ћемо "теолошки оправдати и објансити" хомосексуалност. То сам желео да кажем, а не да жигошем било кога нити да заступам идеју избацивања из Цркве било ког од збора грешника.

Stvarno? Jesi cuo za kondome?

Sto se tice ostalog, mogu samo da ponovim Boziji blagoslov: "Radjajte se i mnozite".

Po tebi, ispada da hriscani ne treba da imaju decu, jer onda dobijaju "nagradu" za svoju ljubav???

Pa šta će ti kondom kad si u braku? Da li je "planiranje porodice" sasvim u duhu hrišćanskog braka?

- Ne bih rekao.

Izvrćeš, izvrćeš. Nisam uopšte tako nešto (ni slično) rekao...

Je l' ja to tebe pogresno kapiram ili ti kazes da, posto homosexualci buduci da nemaju decu ce nagradu dobiti u buducnosti, to znaci da oni koji ih imaju nece naslediti Carstvo?

Ne, naravno da nisam to mislio. Izvrćeš ponovo...

Greh je greh bez obzira da li se radi o monahu ili mirjaninu.

Nije isto.

Je l' isto kad progovori monah koji dao zavet ćutanja i kad razgovaramo ti ili ja?

Dakle, on je dao zavet i greh je ako ga pogazi. Za mene i tebe to ne važi... Nije greh!

Ne znam im broj niti je to bitno. Poenta je da svi koji su se time bavili kazu da je greh i da se nikad nije pojavio nijedan otac koji bi rekao drugacije. Pametnom dosta.

Bitno je. Nemoj da govoriš o nečemu što ne znaš...

Iznad, ispred, svejedno...

Uopšte nije isto, u tome i jeste stvar...

То је већ пастирски посао. Сигурно га неће нико избацивати из Цркве. Хвала Богу, увек има правих пастира који су способни да раде са таквим људима. Оно о чему ми овде говоримо јесте - хомосексуалност је грех. Проблем хомосексуалаца у Цркви нећемо решити тако што ћемо "теолошки оправдати и објансити" хомосексуалност. То сам желео да кажем, а не да жигошем било кога нити да заступам идеју избацивања из Цркве било ког од збора грешника.

Pa baš za taj pastirski posao te pitam. Ti si teolog, stavi se u poziciju pastira i kreni.

Dolazi ti homoseksualac koji se 10 godina borio protiv svoje seksualnosti, a u Crkvi je, ima znanje o svojoj veri, ima molitveno pravilo, dobra dela, pomaže svoju Crkvu, pričešćuje se, želi večni život u Hristu i veruje u Njega kao svog Spasitelja i smatra da ne može bez odnosa, veze, seksa, bez aktualizacije svoje seksualnosti... Dakle, misli da nije pozvan na celibat... Šta da radi?

Svašta! Pa ko će da ima bogoslovsko objašnjenje homoseksualnsti ako ne Crkva (koja je pozvana da sve bogoslovski promisli)?

Pa baš za taj pastirski posao te pitam. Ti si teolog, stavi se u poziciju pastira i kreni.

Dolazi ti homoseksualac koji se 10 godina borio protiv svoje seksualnosti, a u Crkvi je, ima znanje o svojoj veri, ima molitveno pravilo, dobra dela, pomaže svoju Crkvu, pričešćuje se, želi večni život u Hristu i veruje u Njega kao svog Spasitelja i smatra da ne može bez odnosa, veze, seksa, bez aktualizacije svoje seksualnosti... Dakle, misli da nije pozvan na celibat... Šta da radi?

Svašta! Pa ko će da ima bogoslovsko objašnjenje homoseksualnsti ako ne Crkva (koja je pozvana da sve bogoslovski promisli)?

Шта да ради? Да настави да се бори. Исто као што се и ја и ти и било ко други у Цркви бори против свог греха. Детаљи око овог питања су, ипак, у компетенцији људи, пастира који се баве оваквим случајевима. Ја нисам пастир нити духовник и немам искуства у томе.

Црква има богословско објашњење хомосексуалности: ГРЕХ. (тачка)

Pa šta će ti kondom kad si u braku? Da li je "planiranje porodice" sasvim u duhu hrišćanskog braka?.

Sto se mene tice, jeste.

Izvrćeš, izvrćeš. Nisam uopšte tako nešto (ni slično) rekao...

Nego sta si rekao? Za tebe je savrsenstvo kad je "odnos radi odnosa", a ako imas decu, to po tebi navodno jeste smetnja ka savrsenstvu. Samim tim, logicno se namece zakljucak da je bolje nemati decu. I molim te, prestani da mi pricas kako te nisma razumeo, kako nemam ljubavi, kako izvrcem tvoje reci itd., bez da si dao obrazlozenje zasto moje shvatanje tvojih reci i zaklucci koje iz njih izvodim nisu tacni.

Je l' isto kad progovori monah koji dao zavet ćutanja i kad razgovaramo ti ili ja?

Dakle, on je dao zavet i greh je ako ga pogazi. Za mene i tebe to ne važi... Nije greh!

Izuzev tih nekoliko slucajeva, isto je.

Nemas nikoga ko je govorio da je za monaha homosexualnost greh(jer se zavetovao na devstvenost, isto kao i neki heterosexualni monah), dok je za mirjane to ok.

Bitno je. Nemoj da govoriš o nečemu što ne znaš...

Pa ja nigde i nisma rekao da znam koji je to tacno broj otaca, a ono sto sam rekao i sto je 100% tacno je da svi koji se time bave kazu da je greh, i da niko ne pravi razliku izmedju homosexualnosti monaha i mirjanina, niti u pogledu homosexualaca postoji blagosloven sex i blagoslovena veza, s jedne strane, i blud, s druge, kao sto je slucaj sa heterosexualcima.

Uopšte nije isto, u tome i jeste stvar...

Ok, nije...

E, Aleksandre, pošto si zaključio ja mislim da tema treba se zatvori.

Нећемо је затварати. Нека људи дискутују. Тачку нисам ставио на тему већ на неосновану причу "теолошког оправдања" хомосексуалности. За православну теологију хомосексуалност је примашај, грех. Ту никакве дилеме нема. Шта ћемо са грешником је сасвим друго питање - али његов проблем нећемо решавати глорификацијом греха. Сигуран сам да етос православне Цркве подразумева да грешник, ако жели, остаје у Цркви - нећемо га избацивати, нећемо га се одрицати (таквим односом бисмо засигурно испразнили Цркву, ако бисмо избацивали грешнике). Остаје у Цркви, али са јасном свешћу да грех постоји и да се против њега треба борити.

То је оно што сам хтео да нагласим својим укључивањем у ову тему: грех постоји, немојмо да га превиђамо. Он (грех) је ту и Цркви ваља да размишља шта чинити а да се човек спаси. Не постоје општа решења. Сваки је човек прича и правило за себе. Зато тај посао захтева изузетну пастирксу бригу, а не инстант, теоретска решења. Но, глорификациај греха сигурно није пут који води у спасење.

Sto se mene tice, jeste.

Znači tebi lično nešto odgovara i onda treba svima da bude ok?

Užas!

Pa isto tako može da kaže i homoseksualac... :)

Izuzev tih nekoliko slucajeva, isto je.

Nemas nikoga ko je govorio da je za monaha homosexualnost greh(jer se zavetovao na devstvenost, isto kao i neki heterosexualni monah), dok je za mirjane to ok.

Znači ponovo - kad nam nešto ne odgovora sami ćemo reći da je to izuzetak.

Opet - užas!

Ama, čoveče, brate, Srbine! Homoseksualnost je osuđena kod monaha jer imaju zavet! A monaški kanoni se odnose samo na monahe? Je l' to toliko teško da se shvati?

Nađi mi kanon koji nije monaški a osuđuje homoseksualnost?

Нећемо је затварати. Нека људи дискутују. Тачку нисам ставио на тему већ на неосновану причу "теолошког оправдања" хомосексуалности. За православну теологију хомосексуалност је примашај, грех. Ту никакве дилеме нема. Шта ћемо са грешником је сасвим друго питање - али његов проблем нећемо решавати глорификацијом греха. Сигуран сам да етос православне Цркве подразумева да грешник, ако жели, остаје у Цркви - нећемо га избацивати, нећемо га се одрицати (таквим односом бисмо засигурно испразнили Цркву, ако бисмо избацивали грешнике). Остаје у Цркви, али са јасном свешћу да грех постоји и да се против њега треба борити.

То је оно што сам хтео да нагласим својим укључивањем у ову тему: грех постоји, немојмо да га превиђамо. Он (грех) је ту и Цркви ваља да размишља шта чинити а да се човек спаси. Не постоје општа решења. Сваки је човек прича и правило за себе. Зато тај посао захтева изузетну пастирксу бригу, а не инстант, теоретска решења. Но, глорификациај греха сигурно није пут који води у спасење.

Ne, ja insistiram i tražim da se tema zatvori jer smo došli do zaključka.

Nema više šta da se kaže...

Šta još može da se kaže posle tvog zaključka?

Ne, ja insistiram i tražim da se tema zatvori jer smo došli do zaključka.

Nema više šta da se kaže...

Šta još može da se kaže posle tvog zaključka?

Пази молим те, он инсистира. .smesko. Нит си модератор, нит је ово твоје приватно власништво, нит си па нешто суштински допеинео теми да би било шта инсистирао.

Има шта да се каже. Дошли смо до става да није решење у грорификовању греха, као што си ти покушао (да мужеложништву даш светотајинску димензију). Решење је у нечем другом. И о томе треба даље дискутовати. Има овде свештеника и добрих пастира који свакако имају шта да кажу.